Xhamia e Namazgjasë, Erdogan vendos gurin e parë: Dhuratë për vëllezërit shqiptarë. Do jetë Xhamia më e madhe në Ballkan

May 13, 2015 16:15

Xhamia e Namazgjasë, Erdogan vendos gurin e parë: Dhuratë për vëllezërit shqiptarë. Do jetë Xhamia më e madhe në Ballkan

PËRDITËSIM – “I lutemi Zotit që kjo xhami të përfundojë sa më shpejt. Dëshirojmë që të gjitha faljet që do të bëhen në këtë foltore ti pranohen nga Zoti”, u shpreh presidenti turk në ceremoninë e vendosjes së gurit të themelit të Xhamisë së Namazgjasë sot në Tiranë.

Xhamia, tha Erdogan do të ndërtohet me kontributin e të gjithë shtetasve tanë në Turqi.

“Duam që xhaminë e Namazgjasë që do hedhim themelet sot ta përfundojmë sa më shpejt e t’ia dhurojmë vëllezërve tanë shqiptarëve. Në të njëjtën kohë dhe Muzeu i Bashkëjetesës që do ngrihet pranë xhamisë është simbol i tolerancës në Shqipëri. Në të njëjtën kohë ne sot do të përurojmë ceremoninë e hapjes së xhamisë në kalanë e Prezës si simbol të trashëgimisë sonë kulturore të përbashkët”, tha Erdogan.

Themelet për ndërtimin e xhamisë më të madhe në Ballkan e cila do të ndërtohet nga Fondacioni i Çështjeve Fetare i Turqisë (TDV) do të nisin më 13 maj në kryeqytetin e Shqipërisë, në Tiranë.

Kryetari i dytë i besuar i bordit të Fondacionit të Çështjeve Fetare të Turqisë, Mazhar Bilgin, në një deklaratë për gazetarin e Anadolu Agency (AA)A ka pohuar se xhamitë të cilat kanë një vend të rëndësishëm në Islam, janë platforma të rëndësishme të solidaritetit, ku ekspozohet uniteti dhe bashkëpunimi.

Bilgin i cili thekson se Islami i jep një rëndësi të madhe ndërtimit të xhamive tha se: “Xhamitë tona janë një nga veprat më të bukura arkitektonike të Islamit. Profeti Muhammed (as) e ka cituar se ‘xhamitë janë vendet më të dashura në tokë tek Allahu’. Xhamitë janë vendet ku mësohet morali, saktësia dhe drejtësia, janë vende të rralla ku përpunohen vlerat e dashurisë, respektit dhe vëllazërisë”.

Ai ka përdorur shprehjen “Ndërtojmë vende të përbashkëta ku bashkohen zemrat dhe mendjet tona me çdo individ të Ummetit” dhe theksoi më tej se që në periudhën që kanë ndërtuar Xhaminë Koxhatepe në vitin 1975 e deri tani ata kanë ndërtuar 3 mijë e 421 në Turqi, dhe mbi 100 xhami dhe ndërtesa arsimor në 25 shtete të tjera.

Bilgin ka theksuar më tej se xhamia do të ndërtohet në një hapësirë prej 10 dynym, do të ketë 4 minare dhe se punimet janë parashikuar të zgjasin 2-3 vjet dhe se do të jetë xhamia më e madhe në Ballkan.

 

May 13, 2015 16:15
Komento

40 Komente

 1. XUME PROTOPAPA May 8, 16:26

  PER NJE COPE PUSHTET…

  po e fundos shpresen qe Shqiperia te behet pjese e BE-se, i “nuk di nga cila skute e qelbur e Bosnjes”, gjashte emrori – EDVIN KRISTAQ VERA ZEF GJON KOLOMBI – ne art Edi Rama.
  Per dy vota te fondamentalisteve te Unazes se Re, po e shnderron Tironen ne kryeqendren e politikes ISIS-jane, ne fabriken e formimit, grumbullimit, rekrutimit, doktrinimit, furnizimit me gjak shqiptar, te rrezikut me te madh qe kercenon sot boten perendimore, te famekeqit Shteti Islamik i Irakut e al-Shām-it (ISIS).
  Edhe pse nuk u çuditem kur degjuam te anatemoje ne Kuvend “nuk keni pare akoma asgje..”, duhej ta prisnim edhe kete krim antikombetar nga ky surrogat boshnjako-slloveno-vllahor i nen Urave te Senes, qe kur kerceu baletin turk me Erdoganin, jo shume muaj me pare.

  Shqiptaret, ne origjinen e hereshme te krishteruar nga kalimi ne trojet tona te dishepullit San Paolo, qe ne gjenezen e familkrijimit kristian, kane respektuar te gjitha besimet e tjera, kane bashkejetuar paqerisht me to, kane ditur te ruajne ne thellesine e shpirtit te tyre edhe nen sundimin pese shekullor otoman, ate betim, ate “fjale te dhene”, ate “bese”, themeluesit te krishterimit ne trojet ballkanike, San Paolo-s – Shen Pjetrit te madh e te urte.

  Atdhedashuruesit e shumte shqiptare, pak here kane qene kunder ndertimeve te shtepive te kulteve, perfshire ato islamike, po eshte krejt i pavend, ne kohen e gabuar, ne momentin me dramatik per te ardhmen tone, ndertimi i nje objekti te shemtuar arkitektonik, arkaik e i pakuptimte, mu ne zemren e kryeqytetit te uzurpuar nga antishqiptari Edi Rama me shoke e shoqe (!!!???) pak.

  Dhe nuk duhet te dehemi nga idea qe Erdogani do paguaje kete “shemtire arkitektonike” (ne respekt te kultit qe perfaqeson), vertete ai qe do paguaje quhet Erdogan, i biri avokat i Erdoganit president, ne shkembim te dhenjes se konçesionit te ndertimit te HEC-it te Skavices, duke qene bashkepronari i shoqerise turke qe Rama kristalizoi ne viziten “prej hajduti” me te fundit ne Turqi.

  E me qe jemi ne shqiptaret qe do paguajme haraçin me te madh, u bej thirrje gjithe tironasve me pak mend ne koke, te kembengulin te pakten te ndertohet ne qendren e qytetit te tyre, dhe te tonit si kryeqytet, nje objekt kulti modern e bashkekohor, siç kemi pare ne disa nga propozimet arkitekturore te bera me pare per te.

  Le te jete kjo tragjedi nje arsye e meshumte per te mos votuar shitesin e fiqeve me diplloma te fallsifikuara, Veliajn e Luanit e Shqipes antishqiptare.

  Reply to this comment
  • besnik May 13, 20:59

   Shqipetaret e meritojne kete xhami sepse kane kaq kohe qe e presin

   Reply to this comment
   • aleks May 13, 20:59

    vellezerit turq po e dnihmojne dhe e kane mbeshtetur gjithmone popullin shqiptar,
    historite fllse dhe propaganda e rilindasve kunder turqve nuk zene vend, populli shqiptar ka pas mbeshtetje dhe ka luftuar bashke me osmanet,

    Reply to this comment
    • ben May 13, 21:00

     Ky sulltan dhe kalif turk e ka thene se xhamite jane sopatat,hanxharet,shpatat,raketat,bombat atomike te islamit.
     Kete “peshqesh” po na jep ne idioteve shqiptare.

     Reply to this comment
     • Mark uk. May 13, 21:00

      Po kush ti beri vllezer more bire k..

 2. Asnjeanesi May 8, 16:27

  Ngritja e kesaj xhamie , do te jete çlirimi i trete i Shqiperise . Do te na sjelle kulture , emancipim , zhvillim dhe europianizim te vendit . Me nje fjale , si gjithe vendet e tjera islamike , kjo xhami , do te na shpjere shume perpara Evropes , do leme mbrapa Gjermanine , Italine , Francen , Angline , dhe do ti afrohemi Turqise , Afganistanit , Pakistanit dhe gjithe staneve te tjere te Botes se perparuar islamike .

  Reply to this comment
 3. informatori tjeter May 8, 16:41

  Po mire , nuk do te ishte e udhes te ndertohej spitali me i madh ne Ballkan , ose Universiteti me i madh , por duhej ndertuar xhamia me e madhe e Ballkanit . Nuk mjaftojne plot 127 xhami te ndertuara ne Prefekturen e Tiranes , nje pjese e tyre salafite , qe rekrutojne xhihadiste per ne Siri , por u dashka edhe nje gjigande ne mez te Tiranes , duke prishur edhe lulishten me te bukur te Kryeqytetit .

  Reply to this comment
 4. dashnori May 8, 16:59

  Po pse , more Xume , ben politike me xhamine dhe shan mbare e prape te majten shqiptare ? Ndoshta ke plotesisht te drejte per xhamine , shume kush nuk eshte dakord , po mos vill helm e vrer per qeveritaret shqiptare , siç ben ne çdo shkrim tendin . Çeshtje nuk eshte kaq e thjeshte siç e pershkruan ti . Xhamia e Tiranes , ishte planifikuar prej shume vitesh nga e djathta shqiptare dhe nga Saliu yt , qe ka vene edhe gurin e pare ne prag te zgjedhjeve te 2013 , bile familja e tij dhe veçanerisht i biri i Saliut , eshte salafit praktikant , me shume miq ne Boten arabe . Edi Rama e pengoi per vite te tera ndertimin e saj , kur ishte kryetar bashkie , por tani , ne pozitat e sotme , nuk mund te ndaloje ndertimin e xhamise , sepse pastaj lindin pengesa te renda politike e morale , qe mund te shpien ne situata te pa parashikueshme .

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA May 8, 17:26

   @PER TY ..DASHNOR…

   Sikur te ish akoma gjalle Mentor Xhemali, do ti kerkoja te te kendonte dite e nate mu ne rreze te veshit:
   PER TY ATDHE !
   Qe te te kujtoje edhe kur te dhjesesh qe duhet ta duash me zemer e shpirt kete vend te grabitur nga nje fare Edi Rama…

   Po per fatin tend te keq ai na la ne 92-shin, e megjithate eshte mire ta ridegjosh ate: https://www.youtube.com/watch?v=ycKKp3y9Ejg

   Me Sali qen Shiqere Berishen ke te besh ti dhe te tut’te, jo une dhe shume si une qe jemi te gatshem te sakrifikohemi edhe me jete per token tone te quajtur Shqiperi.

   Lexo mire ate qe kam shkruar, e ne se ke edhe me te voglin dyshim ne “jo te verteta”, mi thuaj pa ndrojtje… po nuk mund te gjesh kurre ne komentet e mia nje shpifje apo nje “jo te vertete”.

   Une u shpreha per shemtiren arkitektonike qe eshte perzgjeur jo pa qellim, nga antishqiptare qe nuk e duan integrimin tone ne BE. Mund ta kishte bere kete “beme” edhe pas zgjedhjeve dhe jo para tyre. Nuk eshte nevoja per ndonje interpretim zbules te nderlikuar, “nje fshat qe duket nuk do kallauz” thuhet andej nga mullaret e Surrelit, nga ti dhe sahanlepires si ti, meditojne edhe ne ditet e Ramazanit, pa ngrene e pire per …. (nuk me kujtohet si quhet pergjerimi – te kerkoj ndjese).

   Reply to this comment
   • plaku May 13, 22:44

    XUME PROTOPAPA,
    Shkrimi yt me kujton shprehjen sipas se ciles “patriotizmi filklorik, eshte streha e fundit e maskarenjve”.
    A e ke pare gje kishen orthodokse ne Tirane APO jo. Cfare te keqe ka qe te ngrihet edhe nje xhami e madhe?!
    Obama thote se neve nuk duhet te MBETEMI TE BURGOSURIT e se kaluares sone.
    Cdo fe ne bote, kushdo qofte ajo, ne se nuk marret me poltike, eshte e ndare nga Politika dhe mbetet nje ceshtje personale e secilit eshte e mire dhe kete mendim kam une qe jam ateist.
    Me vjen keq por shkrimi yt vjen ere e thenjes romake :”Perça e sundo”.

    Pershendetje

    Reply to this comment
 5. Asnjeanesi May 8, 17:14

  Per gojeqelburin e mendjepjerdhurin Xume Protopapa . Erion Veliaj , e ka per nder qe ka shitur fiq e cigare ne rruge . Ai eshte familje oficeri , rritur jetim vetem me nenen dhe me forcat e tij ka çare perpara ne jete . Erioni ka mbaruar shkelqyeshem universitetin ne SHBA dhe gjithashtu ka bere masterin shkelqyshem ne Londer . Cilen diplome ka te fallcifikuar , ate te Oksfordit , apo ate te Amerikes ? Ike more , zagar i felliqur , more gojepiste , sikur te ka nxjerre Saliu nga hundet , shpifes e maskara i lindur .

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA May 8, 17:49

   JE SURRATPARE NE PASQYRE

   ndonjehere, ti brekembyes me pronarin e Kalase se Gjirokastres ?

   Ka kohe qe, jo vetem une, kerkojme te beje publike “dipllomen” e “masterin” qe aq shume trumbeton. Ai beri publike “faturat” e fiqeve te dasmes kalifore (me parate tona per “ristrukturimin” e Kalase), e nuk ka guximin te publikoje keto dokumente thelbesore te formimit (te pa qene) te tij.

   Dhe ti, spurdhjak balerinist i klubeve trans “strip tesa” te nen urave te Lanes, e di mire, si vete i interesuari, se perfundon drejt e ne bagon e te akuzuarit, per “fallsifikim te dokumentave zyrtare”, andaj vazhdo te pjerdhgojosh me tere larot qe te therrimca-bukojne per te te mbajtur gjalle duke lepire kocka te sterlepira, nga te tut’te e tere soji e sorollapi yt. Pizeveng !

   Reply to this comment
  • Militantë dhe diversantë May 14, 10:40

   Po ti mor analfabet hiqesh si ” Asnjeeeleshi” dhe pastaj të punon logjika si tas me kikirika. O të bëfsha naftën ne asnjeeeeeeeaneeesinë tate o mendjeziq. Shko ha fiq o trulesh.

   Reply to this comment
 6. enea May 8, 18:33

  TURP!!! po pse pak xhami ka ne shqiperi? boll me islamizimin e shqiperise nga sulltan erdogani!

  Reply to this comment
 7. padrino May 8, 23:30

  Xhamitë, ska problem le të ndërtohen , po qysh tja bëjmë kishave greke , të janullatosit, dules, bollanos , që mbijnë si pikat e shiut në Shqipëri.

  Reply to this comment
 8. informatori May 9, 07:27

  Padrino , kisha ka vetem ku jetojne kristiane autoktone , shqiptare te vertete dhe keto nuk jane kisha greke , por ortodokse shqiptare . Ne Tirane eshte vetem nje kishe katedrale ortodokse , ndersa xhami , ka ne çdo qoshe rruge qe na shastisin koken me ulerimat e tyre ne nje gjuhe qe as dreqi nuk e merr vesh . Jane pikerisht nje pjese e ketyre xhamive , qe pregatisin e rekrutojne idiote e injorante myslymane , qe ka sa te duash dhe i dergojne per xhihad ne shkretetirat arabe . Dhe ti thua qe xhami le te ndertohen sa me shume , sepse problem na qenkan kishat . Duhet te dish ti , qe kisha ka aq pak ne gjithe Shqiperine , sa ka xhami vetem ne gjysmen e Tiranes . Ke degjuar ndonje rekrutim per lufte , ndonje nxitje per vrasje , ndonje kamikaz apo lufte ne emer te zotit , qe te predikohet ne kishat shqiptare ? Kurren e kurres . Feja islame , e ka diskretituar dhe turperuar besimin ndaj zotit , sepse ne emer te tij , eshte shndruar ne nje fe kriminale dhe ngritja e pa nderprere e xhamive ne Shqiperi , nuk ben tjeter , veçse na largon edhe me shume nga Evropa .

  Reply to this comment
 9. Lalushi May 9, 08:02

  Jashte nga Shqiperia, fashisto – islamisti, Rechep Erdogan !

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi May 14, 11:19

   @@@@@ Vazhdoni ndërtoni qëndra obskurantizmi e opiumi mendor se kështu do të zhvillohet Shqipëria? Feja iu ka shërbyer historikisht vetëm sundimtarëve për të sunduar mendjet e popullit dhe për ta hashashizuar mendjen e tij me iluzione! Krijoni mundësi, hapësira pune dhe arsimini sepse kjo është menyra e vetme për ta bërë Shqipërinë! Mëndjet ndriçohen me dije jo me fe. Një Shqipëri që mbushet me kisha e me xhami nuk mbart asnjë premisë zhvillimi por nënshtrimi. Populli nuk ja u dha votën që ju të futeni në garën e fetarizimit por në garën e zhvillimit ekonomik e industrial,në garën e progresit të gjithanshëm të këtij vendi,në garën e iluminimit dhe të punësimit. Kishat dhe xhamitë mbajini për vehte dhe ndërtoni sa më shumë që të rridhni sa më shumë nga mendja! Nga parlamenti i parë e deri te ky i fundit, në raport me kishëzimin e xhamizimin shohim se rrjedhja juaj mendore ka ndodhur! Poshtë e më poshtë ka shkuar parlamenti juaj, poshtë e më poshtë ka shkuar varfërimi i popullit shqiptar! Dhe këtij treguesi kokëfortë s’ka cfarë t’i bëjë asnjë xhami plus që ndërtoni? Kaq për sot. Tung!

   Reply to this comment
 10. arber May 9, 12:39

  eshte vertet fatkeqesi te ngresh nje xhami te tille .eshte edhe fyerje per muslimanet shqiptare te shkojne ne nje xhami te tille .jetojme ne tirane e jo abaz al betet.
  jetojme ne shqiperi e jo ne arabi .
  vete poplli me besim te tille nuk duhet ta pranoje .
  per keto te protestosh .turp e shkaterim per vendin nqs eshte kjo lloj xhamie qe cafqet ketu.
  ah enver vetem ti na vure zap.

  Reply to this comment
 11. N... May 13, 21:00

  A do te bjere Rama ne kete provokim qe i beri Erdogan i terbuar nga Gylen?Nqs Rama ka si qellim mbajtjen e pushtetit dhe votat e 21 qershorit,ka rene me kohe ne kete provokim i cili i ngjan asaj ciftes qe sot i degjohet vetem shkrepja ndersa zhurma i degjohet me vone.Propozimi i Erdogan ne dukje eshte si ndihme e madhe per Ramen ne situate te veshtire elektorale,por ne te vertete ky propozim eshte fundi politik i Rames.Provokacioni ka pamjen dhe do kete jehonen e situates se 67 me Enverin.Eshte nje invers,nqs Enveri ne 67 prishi kisha dhe xhami,veprim qe sot nuk e inkrinminon me Enverin tek shohim qe keto jan kthyer ne vatra terrorizmi apo ambasada politike per tjetersim apo pushtim me pabesi te territorit,Rames i duhet te prishi shkolla!Ne xhdo rast dhe ne cdo shoqeri sa do e pa emancipuar te jete ajo,veprimi i Rames nqs do i shkoj deri ne fund deshires apo kushtit te Erdogan,do ta fuse ate ne historin e turpit.Pra sot Rames ju propozua dhe ju vu kusht qe te njolloset perjetesisht me turp si shqiptar dhe politikan.

  Reply to this comment
 12. Gjoni May 13, 21:01

  Por kjo nuk eshte xhami por institucion i Turqise osmane. Edhe xhamia ne kalane e Prezes eshte fyerje per arberit e Gjergj Kastriotit qe e mbrojten deri ne fund ate kala. Kur ka pulitikane injorante, kriminele, vjedhes, çfar do pritej ndryshe?

  Reply to this comment
 13. Drenicak May 13, 21:03

  Tpshursha dhuraten.
  Shqiptar i mashtron me nje cop buk si qeni i uritur .
  Luj koqe me shqiptart e budallakavt.

  Reply to this comment
 14. Voskopojari May 13, 21:52

  Nje mije here turp!

  Reply to this comment
 15. tomsojeri May 13, 22:06

  Nuk ka turp me te madh e nuk kam cfar i shtoj asnje fjal atyre cka thot protopapa me lart ! Edi Rama tregoj se esht nje bythlepires kriminelesh,hajdutesh e tradhtaresh qe injoroi deshiren e sovranit dhe per interesa pushteti perdhos kedo !Mburu me dhurata sulltanesh qe te lesh kujtime te paharuara ktij populli qe u shkerdhye prej tyre 500 vjet dhe u tjetersusa ashtu si ty ! Lerju trashegim ktij brezi te ri qe brodhen Evropen perendimore e fituan ate kultur qe ska asgje te perbashket me islamizmin e dhunes e te terrorit qe pret koka njerzish ,qe kur te kthehen ne atdheun e tyre, te shofin permendoren gjigande qe ata i “dhuruan”shqiptareve !Cudi kjo dashuri per shqiptaret ne Shqiperi e ata 5 milion qe ka ne Turqi ju ka humbur vula e as nje shkoll asnje gazet e asnje nishan nuk kan me nga qenia e tyre ! 420 xhami te ndertuara pa lej ka ne Shqiperi e vec atyre me leje ti shoku me lart ! Punojm ne perendim per te ngritur xhamia ne Shqiperi se nuk kam ndegjuar refugjat shqiptar ne Turqi ,pra as per refugjat skemi vend atje e kto dhurata te Erdoganit “me preken” !!!!! Rroft Evropa apo rroft Turqia do therrasim tani !!!!!!!

  Reply to this comment
 16. GKS May 13, 22:54

  Para pak javesh isha ne Edirne (Verilindje e Turqise) per pune. Ndodhi qe vizitova nje xhami te vjeter ne qytet, se spara i vizitoj objektet e kultit.
  Sidoqofte, ne mbishkrimin e xhamise, shkruhej qe dhe SOT e kesaj dite, Hoxhallaret, diten e Premte, e mbajne “Ritusin” me shpate ne dore qe nga koha e ekspeditave te ballkanit.
  Liria e besimit eshte vlere, njelloj si liria per te mos besuar…

  Reply to this comment
 17. D O K L E A T I May 13, 23:27

  NUK E KAM NE DIJENI QE PUTINI VURI GURETHEMELIN E NDONJE KISHE TE KRISHTERE ORTODOKSE DHE AS BUSHI TE NDONJE KISHE TE KRISHTERE NE SHTETET E BOTES . UNE NUK E DIJE A ERDHI ERDOGANI NE SHQIPERI SI BURRE SHTETI APO SI UDHEHEQES I NDONJE BASHKESIA RELIGJIOZE. NUK KA GJE ME TE KEQE SE KURE PERZIHEN RELIGJIONI DHE SHTETI. SIKURESI ERDOGANI JA PATI FILLUA EDHE MORSI. FATIN DO E KENE TE PERBASHKET.

  Reply to this comment
 18. Toni May 14, 00:53

  Une mendoje qe te behet nje referndum per ndetimin e kesaj haleje ne mes te tiranes.
  Per 500 vjete na lan pa shkolle, ne vend te tyre na ndertonin xhamira dhe tani e njejta gje.
  Poshte Turqia large duart nga Shqiperia.

  Reply to this comment
 19. shkodra May 14, 02:50

  nuk me pelqen kjo vizite…!!
  Persa i perket ” terroristeve Gyleniste ” ketu kemi sherbime sekrete te dreqit e te birit qe dine sa here marrim fryme…
  Erdhi burri e tha do te ndertojme xhami e parlament…!!?? thua se ishim keq per ta…!!
  Burri tha te mbyllen shkollat me cilesore qe ka shqiperia..!!??

  Nuk me pelqen kjo vizite !
  Shqiperia eshte vend ne mes te Europes,sovran,anetar i NATO dhe kandidat per ne BE….Gjithe cka propozoi burri eshte erresire,padije,nderkohe ne duam drite,dije,pune….

  Reply to this comment
 20. Dita May 14, 03:09

  Sa e dhimbshme, asgje te mire nuk Po degjojme, as nuk Po shohim, sa te zhgenjyer perseri.
  Populli I thjeshte I tejvuajtur ka nevoje per Pune , shkolla, spitale, parqe e gjera te nevojes se perditshme, Jo per xhamia qe Jane bere si kerpudhat pas shiut dhe qe nuk zdhidhin as nje problem jetesor. Sa e mjere, sa e dhimbshme gjendja ku e Kane katandisur Shqiperine e bukur antishqiptaret.

  Reply to this comment
 21. luli May 14, 05:26

  E mos shikjoni kisha e xhamia feja e shqiptarit asht shqiptaria!!!
  Ky i gjati rilindes çfare nuk po ben per pushtetin qenka i semure me rende se Berisha,tani po na importon dhe konfliktin Erdogan -Gulen se pak halle ka populli shqiptar.
  Zoti e befte mire per ne shpresoj qe kapter Jari te kete pasur kohe per te hequr bustin e
  Skenderbeut nga presidenca.

  Reply to this comment
 22. Mark uk May 14, 05:49

  Ne vitin 1990 shqiptart kerkuan rrugen drejt Europes.Kurse Edi Rama po na na con drejt Turqise.E meriton xhamin ma te madhe se aty ashte edhe besimi i importuar nga kjo rrac e keqe.Europa na ndau ne pes shtete vetem nga ky turqizim.

  Reply to this comment
 23. padrino May 14, 06:16

  Turp është katedralja greke, e dules, dhe e janullatosit në Tiranë . dhe varrezat e ushtarëve grekë, që lejoi saliu dhe lulushi të ndërtohen në Shqipëri, turp është vënia e dules nënkryetar parlamenti , turp, dhe tradhti kombëtare, është falja e detit greqise nga dyshja berisha, basha. edi rama bën shumë mirë që e forcon aleancën dhe miqësinë vëllazërore me Turqinë. sot armiqtë e kombit shqiptar, janë greqia dhe serbosllavia.

  Reply to this comment
 24. TOMORRI @ May 14, 06:49

  Kjo mungonte .
  Tani u hapen vende pune ???
  Syte nga perendimi bythen nga Turqia.
  Nga po shkojme????
  Pastaj presim te kemi mireqenie.
  Kur ske mend s’te duhet as ana shpirterore.
  Po hapim varrin e Shqiperise me duart tona.
  Shkollat i kemi cuar per lesh, shpenzojme per objekte kulti.
  C’po perjetojme . Eshte per te vene kujen.
  Menduam se u nisem per Europe por si duket jemi ne rreth rrotullim dhe po
  kthehemi per Anadoll.

  Reply to this comment
 25. fteri May 14, 07:42

  Te rroje E.Hoxha ne zemrat tona, qe zhduku kisha dhe gjamija !.. ,rrofte thirrja paterjotike e Vaso Pashes/ feja e shqiptarit eshte shqiptaria/ kur turqit I kthenin shqiptaret me force dhe dhune ne mysliman , keta katolik te shendrruar ne mysliman qe hane mishin e derrit me shume se katoliket , ky myslimanizmi I ardhur nga turqia sot eshte fe e dhunes ,tani vjen me lule ne dore te Erdogan dhe me doren tjeter mbrapa ka thiken dhe na investon ne ndertimin e gjamijave me te madhe ne ballkan ,(sikur te tjeret vende te ballkanit na qenkan budallenje dhe nuk kane mundesi investimi?)dhe vetem ne shqipri kerkohet lulzimi i fese myslimane me kushte qe te heqim investimet e kundershtarit tije klerik gylenistve ,pra na fut ne ne vallen e prapaskenave Brenda “vllazrise ” tyre me thike ne fyte ,Kjo eshte prapaskena e islamikve te pabesive qe ka kio fe myslimane me intrigat historike te pashallarve turqe si ne te kaluaren dhe sot .SHqipria nuk shkon ne evrope duke lulzuar me gjamite.Mire do te bente me ato para te hapte fabrika per punsim ,per kete ka nevoi populli te dergoi para ne shtepi ,jo per te edukuar terroriste te ri ne xhami .

  Reply to this comment
 26. ismeti May 14, 08:06

  sjem vllezer por armiq te perbetuar o derr i rusis

  Reply to this comment
 27. Cen Durimmadhi May 14, 09:31

  …Tani me kete xhami do punesohen me mijra shqiptare dhe do ti themi varferise lamtumire!
  Kjo politike aspak largpamese dhe aspak perendimore ben qe europa te hedhe dyshime te forta per kete k/min te gjate ne shtat te shkurter ne vale. Prandaj vazhdon te iki rinia se i mungonte kisha e xhamia…

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi May 14, 11:16

   Vazhdoni ndërtoni qëndra obskurantizmi e opiumi mendor se kështu do të zhvillohet Shqipëria? Feja iu ka shërbyer historikisht vetëm sundimtarëve për të sunduar mendjet e popullit dhe për ta hashashizuar mendjen e tij me iluzione! Krijoni mundësi, hapësira pune dhe arsimini sepse kjo është menyra e vetme për ta bërë Shqipërinë! Mëndjet ndriçohen me dije jo me fe. Një Shqipëri që mbushet me kisha e me xhami nuk mbart asnjë premisë zhvillimi por nënshtrimi. Populli nuk ja u dha votën që ju të futeni në garën e fetarizimit por në garën e zhvillimit ekonomik e industrial,në garën e progresit të gjithanshëm të këtij vendi,në garën e iluminimit dhe të punësimit. Kishat dhe xhamitë mbajini për vehte dhe ndërtoni sa më shumë që të rridhni sa më shumë nga mendja! Nga parlamenti i parë e deri te ky i fundit, në raport me kishëzimin e xhamizimin shohim se rrjedhja juaj mendore ka ndodhur! Poshtë e më poshtë ka shkuar parlamenti juaj, poshtë e më poshtë ka shkuar varfërimi i popullit shqiptar! Dhe këtij treguesi kokëfortë s’ka cfarë t’i bëjë asnjë xhami plus që ndërtoni? Kaq për sot. Tung!

   Reply to this comment
 28. POPULLIi... May 14, 20:37

  Jemi i vetmi popull ne bote, qe nuk jemi shkeputur nga kolera turke….Pushtuesin, perdhunuesin, perqudnuesin tone, ne e quajme ….vella, …dhe i ngrejme lapidar ne mes te Tiranes….Ne kemi nje politike hale, qe e ka kthy kete vend ne qenef, dhe shqiptaret shihen me perbuzje ngado qe shkojne…..Ne quajme Europen “kurve”, kur ne jemi prostituta me e neveritshme e Europes….Me kontributin e vllaut te benevrekeve, jemi bere furnizuesi kryesor i isis ne Ballkan, duke u bere keshtu faktor destabilizues per rajonin….Kush te pranon ne Europe, kur nderkohe ben diversitet kundra saj dhe vlerave qe perfaqeson ajo, …..kush te pranon si klloun politik…paradite bojatisesh si me katolik se Papa, dhe ne …aksham ngre bythet perpjete….Diten i lepihesh Europes…naten turkut ….Vetem politika e paster dhe e qarte europiane, eshte rruga e vetme e kombit tone….çdo rruge tjeter, ne rastin me te mire eshte qorre, dhe ne rastin me te keq ,eshte ..antikombetare…..

  Reply to this comment
 29. cajani August 4, 01:40

  lexoni qfar thot abdurrahim balla per kete xhami, do shifni se kjo eshte fasade jo per muslimanet por per te gjithe shqiptaret.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*