Xhelalit i duket vetja hyjni e panteonit Ilir

November 8, 2014 22:12

Xhelalit i duket vetja hyjni e panteonit Ilir

Kryebashkiaku i Kamzës ka vizituar këto ditë amfiteatrin e Bylisit, ku është mahnitur prej historisë 2400 vjeçare.

Por mbi të gjitha, Xhelali duket se ka vlerësuar monumente, madje duke u ulur edhe mbi to, me sa duket për t’i ngjarë Dionisit, një prej hyjnive.

“Bylis – 2400 vjeçar! Qyteti 10 shekuj Jete, Urbanistik dhe Ekonomi”, shkruan në Facebook. Xhelali.

Teatri është monumenti më i rëndësishëm i Bylisit të periudhës antike. Bashkë me stoan e madhe dhe stadiumin, ai ka përcaktuar kompozimin arkitektonik të agorasë rreth mesit të shek III p.K.  Dy bazamente përpara teatrit shënojnë vendet ku kanë qenë vendosur skulptura të Dionisit, apo muzave.


10348203_879080128799504_7987442647664683050_n

 

10421196_879080058799511_2654282386200322140_n

 

 

November 8, 2014 22:12
Komento

21 Komente

 1. Shqipo November 8, 22:48

  Debil debil ky po te pakten interesohet per kulturen antike ndersa ka sa te duash politikane e pseudo-intelektual qe nuk e dine as ku gjendet Bylis-i.

  Reply to this comment
 2. like November 9, 01:10

  Me duket se ka vajtur ne Bylis per tu vene rrugeve emra te ngjashem me ata te rrugeve te Kamzes.

  Reply to this comment
 3. alfade November 9, 02:04

  Nje koqe gomari ,asgje me teper ! Ah po do t’i ngjaje Skenderbeut, megjithese perkohesisht
  ka krahasuar ”bacen ” me Kastriotin ….! Cfare halesh mban kjo toke e Arberit !!! O tempora,
  o mores !!!!!!

  Reply to this comment
 4. Fox November 9, 02:32

  Qeroho nga ata gure se i ndote plere.

  Reply to this comment
 5. Dardhari November 9, 03:32

  Po pse e ndyni faqen e gazetes me kete qyp.
  Gabimin e pare e kane bere ata te Bylis qe e kane lene qe te ndyje ato monumente
  Ose duhet qe bashke me keto foto te isht dhe ajo ku i bije daulles qe i shkon aqe shume per shtet.

  Reply to this comment
 6. LORA November 9, 09:25

  Vetem daullja I shkon,,,,ne cdo pamje tjeter feks si debil.

  Reply to this comment
 7. treporti November 9, 10:23

  Neser do te sjelle fadromat per ti rrafshuar.Ka dale fjala ne Kala te Dodes,qe poshte gureve kane fshehur flori !!!!!

  Reply to this comment
 8. kimi November 9, 11:35

  KY ESHTE SA NJE MUT COBANI ??

  Reply to this comment
 9. Naci November 9, 14:04

  Xhelal thirre vjollcen se e ke tek burimi me partizanet e dibres…o mdysire.

  Reply to this comment
 10. Fieraku123 November 9, 16:46

  Shikoni foton e dyte.Ka hipur mbi gure,tamam si dhiaret qe hipin mbi gure per te pare ku ka ikur tufa e dhive.Zbrit nga ai gure kulture mor dhiar,se nuk eshte guri ne hyrje te shpelles nga ke origjinen.

  Reply to this comment
 11. doktoriiseksit November 9, 18:16

  hahhahahahahahahahahhahahahaa……jaahhhahahahhahahahahahahhaha.kakkaka

  Reply to this comment
 12. kimi November 9, 18:48

  CFAR ESHT AI MUT MBI MURET E LASHT TE APOLLONIS??

  Reply to this comment
 13. zerowatt November 9, 19:19

  po pse lajme perben ky???

  Reply to this comment
 14. Dashnor Kozaj November 9, 19:38

  Zoti ,Adrian Thano ,nuk po te kuptoj fare une ty . Pse ore merr ne konsiderate disa foto qe ka bere ai legeni i Kamzes ,ajdut ordiner i fondeve publike ,te cilat i merren popullates te vendit tone dhe ai i vjedh dhe shpeton nga ndeshkimi i ligjit se perkrahet nga kriminelet e politikes shqiptare ,duke qene kryetar i komunes se kamzes ne Tirane .Per te ekspozuar Bylisin e Mallakastres dhe vlerat muzeale te tyre ,pse nuk i thua birit te Hekalit nga Mallakastra ,qe Bylisin e ka mbi koke ne fshatin e tij te origjines ,te te bjeri jo disa foto por me qindra ,te panorames se shkelqyer ,qe ka ky vend arkeologjik, nga ku mund te shikohet me sy te lire te kater anet e orizontit . Nga Jugu ,dalin ne pah kodrat e mallakastres dhe vargmalet e Tepelenes, nga Perendimi, shikohet lugina e vjoses me malin e Kudhesit me tej lugina e Shushices me malin e Cikes dhe vargmali qe rrethon Vloren deri ne kodrat e Panajas dhe ajo e Zvernecit e me tej derdhja e Vjoses ne Adriatik .nga Veriu ,duken perseri kodrat e mallakastres dhe me tej gjith hapsira perendimore e Shqiperise dhe po te kesh dylby shikon malin e Dajtit ,malin e Skenderbeut ne Kruje e me tej sa nuk duket me ne horizont ,nga Lindja ,duken perseri kodrat e mallakastres ,e me tej mali i Shpiragut dhe me tutje mali i Tomorrit,ku me pas bashkohet veshtrimi me malet e Tepelenes , pra 360 grad veshtron ajo pike ,me ate park arkeologjiko- turistik . Prandaj i nderuar Ardian Thano ,se ti je me origjine nga fshati i Lunxherise ne grope qe nuk e sheh lindjen e diellit dhe as kur perendon ai , je nga fshati ,Karjan .por mallakastra ka shume vlera qe kjo kohe po ja mohon me qellime te mbrapshta ,megjithate koha dhe historia do ti nxjerri te vertetat ne shesh ,se nuk ka ngelur ai halabaku ,Xhelal Mziu te nxjerri ne skene vlerat e Bylisit Tone .

  Reply to this comment
 15. Dashnor Kozaj November 9, 19:45

  Nga fshati Hekal i Mallakastres ,eshte me origjine , gazetari i gazetes DITA ,Xhevdet Shehu .Ne krye te kodres ku shtrihet ky fshat eshte dhe parku arkeologjik , BYLIS .

  Reply to this comment
 16. M A R K O November 9, 20:57

  Ky ngjet si loqe maçoku.

  Reply to this comment
 17. bylys November 10, 01:50

  pse eshte kameza hale sdo te thot qe shqiperia eshte e tera hale qe te dhjesesh ti ku te duash ,Ti nuk duhet te kishje hyre ne mallakaster jo me te beje visit e bylys mor B,QI KAMZES DHE ANDEJ NGA E KE ORGJINEN TENDE Njeri I dergjeneruar ne te gjitha drejtimet

  Reply to this comment
 18. elio November 11, 16:41

  Pasi ka Kaluar ne Rrugen Xhorxh Bush, ka ndaluar ne Bulevardin Blu per te pare hijeshine e Kamzes….

  Reply to this comment
 19. kalorsi November 11, 22:37

  Ne raste se do te kishte fituar partia demokratike,kjo prone e antikitetit do te ishte e zhellallit,dhurat nga shefi i tije sali.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim