Një dëshmi dhe një replikë: A u krijuan PD e PR në zyrat e Komitetit Qendror?

December 12, 2017 10:49

Një dëshmi dhe një replikë: A u krijuan PD e PR në zyrat e Komitetit Qendror?

Çdo dhjetor rikthehen dyshimet se “përmbysja e komunizmit” në Shqipëri ishte një teatër me skenar dhe aktorë të dirigjuar nga zyra e Ramiz Alisë.

Për këtë nuk mungojnë as dëshmitë direkte.

E tillë ka qenë ajo e ish-sekretarit të Partisë së Punës për Tiranën, Xhelil Gjoni në janar të 2015.

Gjoni ka patur një rol kyç në inskenimet e atyre ditëve.

Në një intervistë të gjatë në shtypin e ditës ai pohon se themeluesve të PD-së dhe PR-së u janë dhënë udhëzime dhe ato janë zbatuar:

Ata janë takuar shpesh me mua gjatë kohës që krijohej PD dhe pas krijimit. PD ka qenë fund e krye e konsultuar me ne te Komiteti Qendror. Konsultimet nuk i bënte Ramizi, por i bënim ne që ishim në kontakte me ta. Kemi bërë shumë takime gjatë lëvizjes së Dhjetorit.  Edhe Sabri Godo u thirr në dhomën 80 të Komitetit Qendror të PPSH-së e cila ishte dhoma e delegacioneve. Meqënëse Sabriu shkonte me Sofon, (Sofokli Lazrin) burrë i zgjuar, u takuam bashkë të krijonim Partinë Republikane. Me të ishte edhe Vangjush Gambeta, zv/ kryeredaktor i “Zërit të Popullit” – thotë ai.

Duke folur për Lëvizjen e Dhjetorit, Gjoni e krahasoi me me lëvizjen ruse të dekabristëve të vitit 1825, por me një dallim, se ndërsa në Rusi kjo lëvizje kishte platforma politike dhe ideologë të shquar, në Shqipëri Lëvizja e Dhjetorit, sipas tij, ishte e paqartë, pa ideologji.

Ai ka folur edhe për situatën e mbushjes së ambasadave nga mijëra qytetarë që i parapriu Lëvizjes së Dhjetorit. Sipas tij, ishin agjenturat e huaja që e nxitën këtë eksod, veçanërisht ajo jugosllave, që udhëzonte dhe ambasadat franceze, gjermane, italiane dhe çeke në Tiranë.

Me Xhelil Gjonin ka replikuar asokohe Arben Imami.

Sipas Imamit, Gjoni është një “mbeturinë komuniste” ndaj “nuk duhet besuar”.

Unë që nga data 11 paradite deri më datë 16-17, për rreth një javë kam qëndruar pa lëvizur nga Qyteti i Studentëve, dhe më saktë nga godina ku kishim zyrën dhe flinim aty me Azem Hajdarin dhe shumë studentë të tjerë. Duket që zotërinë e ka lënë kujtesa. Sa i përket zotërisë, me fjalimin që mbajti në sheshin e Tiranës pas krizës së ambasadave, ishte absolutisht figura më e urryer në popull. Është një pozë e madhe që ka marrë në intervistë, sepse nuk ishte kaq i rëndësishëm”, tha Imami.

Ai shton se Gramoz Pashkua ishte i mençur vetë dhe nuk merrte mend nga Xhelili.

Gjoni kundër-replikoi më pas me Imamin:

Edhe pse ‘më paska lënë memoria’ sipas ndonjërit, Imam do të thotë njeri i drejtë, njeri i shenjtë, por kur përdoret nga dështakë me qëllime të mbrapshta, kthehet në Hamam. Dhe unë nuk jam hamam ku lahen dhe pastrohen pisllëqe, edhe pse u thyhen dhëmbët”,  – tha ai.

b.m./ dita /

 

December 12, 2017 10:49
Komento

92 Komente

 1. I.Troplini January 9, 10:44

  Replika filozofesh, keto me Xhelile e me Imame qe kthehen ne Hamame.!!

  Jane kumbullat avdalle, te dhjetoreve shqiptare, “studenteve zemerluane”, qe “rrezuan diktaturen me te eger te kontinentit” dhe i “dhuruan shqiptareve PD”. Ha ha ha.

  Xhelil Gjoni, nuk po kerkon as me pak e as me shume, por vetem “atesine” e djemve te tij.
  Mos iu rebeloni babait, more iu marrofte Zoti,,,,,sepse iu ka bere koken dhe iu vuri ne piedestalin e “demokracise”.
  Keshtu e ka kjo pune,,,more “gjeneral Hamomi”. Kush ka lepire njehere kallamin e Xhelilit,,,ai lepin edhe kallama te tjere,,,si psh te grekut, si ne 97,,,,kur i vute flaken vendit.

  O Imam Hamomi,,,,, shko ke baba dhe puthi doren. Mos u bej tradhetor, se pastaj do te pendoj.!!!

  Reply to this comment
  • beni January 12, 10:47

   ha ha ha akokma vazhdojne keto me e lagu s’e lagu…

   Reply to this comment
  • Kariz Matik January 13, 10:54

   Gruaja e Xhelil Gjonit dhe Tana Nesho jane motrat e Vito Kapos.

   Tana Nesho eshte gruaja e Gaqo Neshos, ish-sekrtetarit te pare te PPSH-se ne rrethin e Vlores, per te cilin ata qe e kane njohur nga afer flasin vetem fjale te mira. Ndryshe nga sa c’tregojne per Xhelil druvarin, sekretarin e pare te PPSH-se per rrethin e Tiranes, per te cilin thone se ka qene njeri arrogant me tiparet e nje bajraktari edhe trulesh, dhe fodull.

   Thone se Mehmet Elezi dhe Sali Berisha ia gjeten anen ketij pushti dibran me lajka hipokritesh u bene beniaminet e tij. Lidhjen e Ramiz Alise me Mehmet Elezin dhe Sali Berishen e ka bere vegla e Ramiz Alise per shtypin e propaganden, skuthi i mediave te asokohe Mehmet Karakushi.

   Ja se kush eshte ne te vertete dibrani me emrin Xhelil

   Andej nga vitet ’85 ne Tirane u perhap lajmi, se ky i ishte qepur nga prapa dhe ngamonte komshien e tij Marcelen, gruan e Ben Hajros Marcela ne ate kohe mbahej si njera nga grate me moderne dhe me te bukura te Tiranes, dhe qe t’a fuste ne dore thone se ky kishte ndikuar qe t’a pushonin nga puna, gje qe e detyroi Ben Hajron t’i shkonte ne shtepi dhe t’ja thyente nofllen. Vetem se donte te mbronte nderin e gruas e rrasen ne burg.

   A doni me te tjera historira per shokun Xhemol…?

   Reply to this comment
   • Bureto December 5, 19:21

    Ne vitin 1992 sapo kishte filuar nga detyra qeveria e Meksit dhe minister i Jashtem ishte Serreqi, ne nje takim ne zyrat e PD u kerkua me force largimi i Ilir Gjonit, djalit te Xhelilit nga ministria e Jashtme. Kur iu kerkua kjo Serreqit ky u pergjigj: “Jo ate nuk e largoj!”. Kuptohet qe kjo nuk ishte deshira e Serreqit, por urdheri ndaj tij prej Berishes, ne ate kohe i plotfuqishem si president etj. Me vone Ilir Gjoni u be deputet dhe minister i Brendshem, nga PS. Te tjerat merren me mend.

    Reply to this comment
 2. Nukedipse January 9, 12:00

  Nuk e di çfare pazaresh ka bere Zhelil Xhoni por di nje gje qe n.q.s. ekzistojne pazare te tilla di qe p Imami dhe Zhelil Xhoni jane te dy TRADHETARE te ENDRAVE te ketij POPULLI!
  TRADHETARET duhet te denohen si tradhetare te POPULLIT si ne kohen e LANÇ-it!!!

  Reply to this comment
  • aty January 12, 09:58

   z.Arben flet tani per z.Xhelil qe eshte mbeturine , pse nuk fliste atehere kur ishte koha e xhaxhit, dhe tjetra sa per Palin, Lenken apo Hekrin e ke degjuar ti dhe une sa na kane plasur veshet.sipas vendit behet dhe kuvendi.

   Reply to this comment
   • SuloKapedani January 12, 10:00

    Xhelili me shok paska qène demokrat i madh se ja ka dorzuar pushtetin paqesisht pa probleme kurse ky zotèria qè thotè se èshte njè mbeturine por harron se ka dale nga mbeturinat.,ka marrè mèsime nga mbeturinat ,del qè eshtè njè fundèrrinè e qelbèt e sistemit tè kalbur.Tè gjithè e dimè se p.p.sh.e dorzoi vetè pushtetin,kète e ka deklaruar Ramiz Alia.Levizjet e dhjetorit ishin tè sajuara nga p.p.sh. dhe ish sigurimi i shtetit.Tè ishte puna per Arbenet me gjithe zagaret e tjere tè qethnin mustaqet e “kallirit”.

    Reply to this comment
    • Euro Maloku January 12, 10:00

     Gramoz Pashkua i mençur!!!!!
     Shyqyr qe çmenduria eshte shume dimensionalshe ne Skiperi…
     Sa per Benin nuk eshte e nevojshme te habitesh fare!

     Reply to this comment
     • shqiptar sharri. January 12, 10:01

      imam pushti kuj mundish me ja mbush menden se nuk jeni konsulltue ma xhelilin apo me ramizin apo me saliun apo me cashkon apo besnik mustafen kur ju te gjithe kani qen antar dhe sekretar dhe besa dhe ministra ne qeverin e ppsh,po ju te gjithe keni qen komuniste be i poshter,pse po rren ndersy,po ju nuk keni njenja njerzore ju jeni kriminel more pizdeven e kopuk,je te gjith e keni patur teseren e ppsh,pse po genjen tani?
      Po,ti ashtu si’qe je ashtu dhe ke bere vjedhjet ma te mdhaja ne histori,ti shkatrove ushtrin ti e vodhe bashke me berishen krejt asetet e ushtris more hajdut e kriminel,po te ishte sistemi i drejtsis ti spaku 20,vite burg dote kishe ne shpind.Po,ska drejtsi tani ti jeto jeten tande si nji sheik ore pa brek te gjeti,mbramja milioner te gjti menjezi.

     • labinot January 12, 10:02

      Arbeni na ben sikur esht ndonje koke e madhe,por Xhelil Gjoni eshte me i shkolluar dhe me i kulturuar !Neqoftese ju mesoi si behet shteti ca delirante kokebosh si imami hajdari,berisha&CO,kete e beri se ne ate llum kishte dhe kriminele burgjesh,qe prape se prape e bete 97 !
      Nje gje te kesh te qarte,Arben qe Xhelil Gjonin kurre nuk do ta terhiqnin per hunde makro ekonomistet Sude Kadena,Shemsie Kadria,Rrapush Xhaferri,Vehbi Alimuca ,….Kurre nuk do demontonte predha Obuzi ne llamarinat e Fari Balliut ne Gerdec.Ke provuar shume zanate,o Arben,por vetem nje dije te beje mire,.Zanatin e hajdutit.

    • albano January 12, 13:41

     or sulo kapedani ;;;; plus qe gjelili me ramizin e paskan formuar ;;e pasken drejtuar p d studentet ;;; si shpjegohet qe gjeli krimineli me komunistat e tjere nuk menduan me heret te formonin p d ose te ndihmonin studentet ;;; perse nuk e bene me perpara cfare prsisnin ;;; apo e bene ne breke se e pane cauceskun si perfundoi dhe xhelili e ndryshoi xhaketen ;; apo e bene per te miren e popullit apo se jane qelbesra hipokrita te ndyre ;;; jane frikacake zvarranike ;;jane poshtersia e shqiptareve ;;; prandaj xhelil spiuni mos te na caje veshet me sh pifje si enveri ;;;; moja haje hakun te rinjve liberale ;; ; te rinjve demokrate civilize ;;;; se gjelili me shoke nuk kane tru me i dhene mend rinise sone civilize ;;; gjelili nuk e njeh fjalen demokracie ;;; civilizacion ;;;jo gjelili nuk i njeh keto gjera ;;;;se e morri enveri nga nje fshta i larget ;;; se ishte nje coban pa shkolle ;;;

     Reply to this comment
     • roberto January 12, 14:08

      O alban shpellari!
      Po ty,more krric gomari,PSE NUK TE POLLI MUSHKA,por DERRI??
      Mu pergjigj mua njehere,pastaj te pergjigjem une per derdel;litjet e tua!
      Mire qe na tregove Causheskun,por harron te na thuash se PSE Sali Berisha,qe beri me shume KRIME se Caushesku NUK U VAR NE LITAR???

     • e ndrite January 13, 08:18

      Albano mor lopcar,pse perdor emra njerzish ti meriton vete kafshesh

   • Aty January 17, 15:12

    Ti qe flet nen emertimin ¨Aty¨, zgjidh nje emertim tjeter te lutem, per me teper qe shikoj qe jemi krejt te kundert, pra thjesht mos krijo konfuzion pa qene nevoja. Une ka kohe qe nuk shkruaj, mgjt nuk me vjen mire qe dikush abuzon qofte edhe me nje nickname te perdorur fillimisht nga une. Pak emra ka?

    Reply to this comment
   • Te dyqoni ke selvia March 29, 18:22

    Jo Po pse nuk ja ka fut ndonje Enverit me shpull ta degjeneronte Enverin, po ti se kam idene sa vjec ke qene ne ate kohe por vet mbaj mend ne kishim nje viktime te selvia lagja ime Viron e ka pas emrin Po te kalonte Viron legeni qe me e peshty vdiste te gjith cunat gangsterrat e lagjes me thika spata zinxhira ne brez si gladiatoret zhdukeshin klyshi kurves donte me na interrnu se vume antene bisht dallandyshe per te kap stacione me grup se na mbyste zhurmusi dajtit pa e ngrit mir antenen kishin spiunu direkt populli vigjillent se po bonim agjitacion propagande arnia te Partise se kom shpin private dhe e ngrejtem me tuba 20 meter dhe Shoku Viron direkt tha me kete qe Po beni paraqitu ne front I tha plakut dhe plaku e pyeti pse mo shoku dhe shoku tha pse Po e ngrini kaq lart kete malukat plaku I tha sna kap tironen se pengo 15 katshi si perfundim mbas disa mbledhjeve te frontit me komunistet e vet SHYQYR qe kishim gjyshin deshmor se Do e kishim honger zisin per kamp pushimi ti thu xhelil gjonin te pushkatonte pa lidhje atehere ata kishin popullin spiun te drejtuar nga spiun te lindur dhe xhelili jepte urdhrin ishte shonc te shikoje ne spac se perfudoje ne mal me gropa si shume raste qe di e degjuar pra ajo diktature e tille e mbante popullin me koken poshte e forta eshte se keta jetojne dhe femijet e tyre drejtojne Shqiperin qe eshte ne kete gjendje dhe si nuk doli nje I burgos politik qe I shkoj gjith jeta burg 25 vjet ne spac apo atyre qe ju kan zhduk gjysmen e fisit e si kan gjet akoma kockat te marin hak rron Nexhmija si zonja akoma haaaa

    Reply to this comment
 3. Shenvasili January 9, 12:48

  Thoni ju se shqiperia ka pare hajer nga Sali serbi dhe Sabri sykoqja. Te githe jane komuniste me bindje fashisti duke pefunduar te ky i gjati.asnjehere nuk ka per te pare hajer populi shqipetar nga keta fashiste. Ishalla e pafshin te keqen tek femijet e tyre.

  Reply to this comment
 4. "Horri i Bulevardit" January 9, 12:58

  Fjalet e deklaratat, sot mbas 24 vjetesh, nuk kane me asnje vlere, demi u be dhe eshte i pariparueshem.
  Kush na tregon perralla sot, eshte thjesht nje sharlatan.
  Te gjitha cfare na tregon Xhelili, mbas 24 vjetesh, i kemi ditur, i kemi denoncuar cdo dite, i kemi treguar edhe pseudonimet, por asnjehere fjala jone, nuk u morr parasysh, se pushtetin ekonomik e moren spiunet e partise se punes, qe me para kishin mundesi te blenin edhe pushtetin politik.
  Keta sharlatane dhe hajdute politikane, rikthyen edhe njehere enverizmin ne Shqiperi.
  Por ish spiunet jane edhe profesioniste te shquar, te manipulimit te ngjarjeve, ku me shpifjet e tyre, jane ne gjendje te fusin ne qorrsokak, cdo kundershtar te padururuar, gje qe jep nje mesazh negativ, ne qeverisjen qe kerkon ti sjelle gjerat, ne vendin e duhur.
  Te bertasesh sot kunder cdo veprimi te qeverise, pse kjo e fundit, nuk po arreston Sali Berishen, eshte miopi politike, se keta kundershtare te kaosit berishian e dine shume mire, se Berisha blindoi vehten e vet, me me berishiane, qe u dha poste kushtetuese, qe per ti hequr, duhet shkelur kushtetuta dhe ne kete menyre, i jep Berishes edhe gurin edhe arren, ne dore.
  Prandaj lereni Xhelilin, jepini mbeshtetje qeverise, per te realizuar programin e saj, qe shume shpejt, do te coje para drejtesise, sharlatanet dhe hajdutet e politikes.

  Reply to this comment
  • Toni January 9, 14:46

   Kjo eshte e admiruara partia e MARK UK-ut…

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi January 9, 16:18

   Obobo sa i tmerrshëm Horr Merkeli !? Por e ka drejt ama me ndonjë përjashtim të vogël të idealizmit me shumicë? Z. Xhelil e shmang. Ramiz. Alinë nga takimet e krijimit të partive por jo,- nuk është ashtu!? Ramizi ishte strumbullari që nëpërmjet Xhelilit legal kërkonte të maskonte Ramizin ilegal !? Kam fakte me qindra për këtë pohim? Nejse? Tung!

   Reply to this comment
 5. albano January 9, 13:13

  PRANDAJ JANE AKOMA NE KORRUPSION SE FEMIJET E KOMUNISTAVE E MORREN VENDIN ….BERISHA E NDERROI XHAKETEN DHE E BERI SHQIPERINE KORRUPSION ..DHE TANI BASHA META RAMA JANE RRENJE TE KOMUNZMIT .. NUK E KANE IDENE E CIVILIZIMIT IDENE E REALITETT POR VETEM BEJNE VJEDHJE PASUROHEN DHE SE CAJNE PER POPULLIN … JANE EGOISTA DUHEN ZHDUKUR OSE NUK DO TE ECNI PERPARA … DO TALLET EUROPA ME JU NE SHQIPERI ..

  Reply to this comment
 6. Kris 1 January 9, 13:35

  Ne ate kohe hyri ne loje banka boterore e cila vuri detyre ” te krijohen sa me shpejt kapitalistet e rinj”Per kete ju dhane gati falas ndermarjet e objektet politikaneve te rinj dhe pinjolleve te gardes Ramiziste dhe u kredituan ata.Kjo u be ne kurriz te popullit qe i dhane letra me vrime.
  Kredite e tyre nuk jane kthyer as sot.Tashti nuk ka me pushtet qe e cthurr lemshin qe u be me pronen e perbashket dhe me ate te ish pronareve.Populli do vazhdoje te paguaje taksa per te kompensuar ish pronaret dhe per te mbajtur mbi koke pinjollet e gardes se kuqe te kthyer ne kapitaliste e politikane

  Reply to this comment
 7. xhateli January 9, 13:50

  A thote Xhelili se kush ia beri Programin PD-se? e keqja eshte se keto pjella te Xhelilit u bene si ata djemte qw sot vrasin baballaret e tyre. E rriti qenin Xhelili qe pastaj ta hane… Xhelili diten bente mbledhje si ta perballonim PD-ne me ato ekstremizmat e veta, kurse ne darke ai dhe shoket e tij vartes hanin e pinin me kreret qe vuri dhe u tregonte gjithcka thuhej ne ato mbledhje dhe keshtu rrezonte naten ate qe behej diten deri sa ai dhe partia e tij i ngriti kembet perpjete. Megjithate arij nuk i hyri gjemb ne kembe, se kishte bere shume per… SS-wt (Saliun e Sabriun). Ia futi thiken prapa shpine popullit.

  Reply to this comment
 8. Xhikja January 9, 15:20

  Merru me art po deshe qe te ikesh nga realiteti …

  Reply to this comment
 9. ilir January 9, 16:20

  Kjo eshte pergjigjja per pyetjen e Fevziut drejtuar Arben Imamit qe ne takimin me Ramiz Aline
  ke thene partia jone pa u bere P.D ja.Pergjigjja e Imamit ishte qesharake ;ishte nje lapsus mos u kap aty;.
  Intervista e GJonit i ve vulen te gjitha hamendesimeve te asaj kohe.Pra kthen historine nga de fakto ne dejure.

  Reply to this comment
 10. Mark uk January 9, 17:06

  Na kujtohet kur dekleroje do ti terheqim zvarr demokratet.Kotributi juaj ishte vetem ti ndryshoje emrin partis se punes.Po te hapet dosjet del se jeni kryemineli numer nje ne Shqiperi.Po mire qe ja ke lene djalit stafeten.

  Reply to this comment
  • Toni January 9, 17:19

   sali ram berisha ish-SEKRETARE PPSH-je dhe spiun i UDB-se serbe o mark uk o i pjelle nga gomarica+pela,o hajvon se tek njerezit nuk hyne ti more qe ke zbrit nga mali me frena dore si puna e dhise,yyyyt sllav…

   Reply to this comment
 11. TOMORRI January 9, 18:36

  Fatkeqesine me te madhe ketij populli ja beri pikerisht ky Gjoni me shoket e byrose qe e lane kete vend pa elite te pregatitur per te na udhehequr ne sistemin e ri.
  Shqiptari me i dale ne perendim dhjetorin e 90 kishte shkuar vetem ne spital per sherim ose si shoqerues.
  Nuk eshte vetem Berisha , Pashko dhe Azemi qe shkaterruan Shqiperine.
  Kushdo ne vend te tyre njesoj do ishte sjellur.
  Te gjithe kane qene te papregatitur. Produkt made in PPSH.
  Kur sja dolen keta gjoja me te dalurit( hiq Azemin) , te zgjedhurit,
  c’mendoni kishte te tjere???
  Mbasi u la pa buke , ne skamje, populli ne 90 tani kujtohet ky qe u shkaterrua Shqiperia.
  A thua se ndrrimi i sistemeve eshte si ndrrimi i gomave te makines.
  Tritoli ishte vene me pare, keta pardesyt e bardha vetem ndezen fitilin ne menyre te pakontrolluar. Nga padija ne fillim dhe nga pangopja me vone.
  Kjo interviste na thote qe pasi ju beme m… tin ne koke deri sa ra sistemi ju lame dhe ca
  t’ju bejne shurren mbas ndrrimit.
  Harron ky picajoli nga brume i tharte nuk del pice e shijshme.
  Te pakten mos te dale me arrogance e te na thote : mollen e ndame pergjysem krymi i ra PD.
  Nuk eshte faji krymit , vete pema skishte ku te hapte rrenjet ishte thare cdo gje menderisht dhe shpirterisht nga byroja juaj injorante.

  Reply to this comment
 12. lili January 9, 18:43

  Jo se xhelil xhoni po i bje ndermend sot te na mesoje gjerat per te mirren tone! Jo jo, xhelil xhoni si dje si sot po e sheh se Partia po deshton ,edhe mundohet me krijuar nje konfrontim te déri ,po sot nuk Kane me ‘levât’ alla levizja studentore si studentet qe moti nuk pyesin per politique, kurse diaspora e vjeter nuk do me dite me per albanistanin komunist,edhe kush te burgosurit ose Jane larguar ose Kane vdekur,pra nuk po gjejne as armiqe me edhe duhet me luftuar perbrendra vetvetit ose popullin fukara,qe sot burgoset per nje mije leke Kurse bijte e ppshse,ne pdeps,lihen rahat me milliona te vjedhur….populi e ka kuptuar me se psepdja tash e 25 vjet Jane bashke e po e kupton edhe ma shume sot,prandaj nga frika dell e na fôle xhelili e kishe na tre on gje!

  Reply to this comment
 13. Aliu nga Selenic January 9, 18:47

  Me sa duket ketu te gjith keto shkatrrime dhe te gjith keto menxyra qe ndodhen qenkan te paramenduar nga ish PPSH dhe usheheqja e saj.Po perse, Se ka nje qellim.Per ti th popullit.Ja lype demokraci e gezofsh dhe marre Azem Hajdarin dhe Sali Berishen dhe rrafshoni shqiperin.Keshtu populli shqiptar do te kerkoj ta gjej Isha PPSH por se gjen dote.Nostalgjia per ate sistem do te rrite roli i tyre do te behen shume i kerkushem para ketyre kalosve te shkatrrimit qe hengren pasurin pesdhjet vjecar te ketije populli.
  Edhe dorheqja e Ramiz Alise nuk qenka ber nga frika pore nga i dashuri sherr par tu len dore te lire kaspeve ta coptojen kete vens si eshte keq e me zi. Ja tani po dalin sheshit te gjith prapsirat e kurdisura nga ket qe i lan populli pasardhes antnjerzo, anti shqiptar dhe anti shtet.!

  Reply to this comment
 14. Emisari January 9, 19:02

  Hej mor PD na kini pas mashtruar deri tani ndoshta do te degjojme edhe xhevaire te tjera Per sa thote ai xhelili besoj se jane te gjitha te verteta edhe ajo kotovica qe doli para ca kohesh ka edhe ajo domethenien e vet Saqe ne krye te asaj mut PD u vu komunisti me i qelbur keshtu do perfundonte .

  Reply to this comment
 15. shqiptar sharri. January 9, 19:10

  pershendetje shqiptar te nderuar.Po,m’se e vertet eshte se,ashtu te thanun komuniste,qe kishin hyre,dhe antarsuar ne,ppsh,ata vetem si kal troje ishin futur,ne ppsh,e jo se ishin komunista,ata ishin te rekrutuar,nga,udb-cia-isfalia-smit,dhe sherbimet e franves dhe angliis.Pra,kto benin be e rfee,per enver hoxhen dhe ppsh,por prapa shpine mbanin thiken e helmuar,pra kto ishin njerzit e ppsh,ne thojza,e jo te vertet.Kete e din dhe fmit e lagjeve,kete e din dhe xhelili,kete e ka dite dhe rahmetli ramizi,por von e kane kuptue se kush jan,sali serbi,kujtim cashku,besnik mustafajprec zogaj,remzi lani,azem hajdari,apo pashko,pra krajt kta kane qen antar te ppsh,disat si besnik mustafaj dhe udheheqes te komitetit te rinis shqiptare per punet e jashtme,kto i dij se te gjith kta i kam njohur dhe kam pasur perplasje kur isha ne tiran ne qershor-korik te vitit te dhjer 1990,pra jua zbulova mendimet e tyre,edhe pse ishin antar te ppsh,por une i provokova dhe ata u zbulun ndaj meje se fare nuk ishin komunistepor puna jua donte qe te ishin antare dhe tu tregoheshin ma enverista se enveri,kto mi kane pranue,me gojen e vete,se une dhe paciente i berisges kam qen,3 dite,pra po,nga kta eshte bere gjoja komuniste,po kta i ka prit xhelil gjoni se i ka njofte,por sesa i ka njofte dhe si i ka njofte ai e din,a une i kam njohur si spiun te sherbimeve te huja.Se,po te kishin qen demokrat te vertet apo dhe komuniste,por ama patriot,nuk dota shkatronin shqiprin,dhe pasurin e popullit,por ngase kane qen te shitur tek srbi,dhe greku,ata kane bere detyrat qe kta jua kane dhene,pra shqiprin e cuen ne vitin 1960,apo dhe ma prapa.Kta,e treguan ne kto 24,vite se jene,me djallin e jo me popullin,kta jan me krimin dhe jo me perpariminkta jan me tradhtin dhe jo me shqiprin dhe atdhedashurin,krejt kta politikan,te majt e te gjathe,jen nji mut i ndar pergjysem.

  Reply to this comment
 16. lili January 9, 19:39

  Kur xhelili te perfundoje ,do ju tregoj ma shume se si ish komunistet alla besnik apo causku etj fliteshin Duke menduar se jam franceze!

  Reply to this comment
 17. Mark uk January 9, 20:51

  Kto shprehje i kemi ndigjuar edhe ne vitin 1990 nga kta kryeminel,e qe sot leshojn edhe zagart e perseritin po kto fjale.Ku e keni Namik Doklen kryeredaktorin e zerit te popullit.Gramoz Rucin ish sekretar i pare i komitetit te partis Tepelen,i cili u be zevendes minister e mininister i mbrendeshem i PPSH.Kapeni me Sali si ka qene vetem sekretar byroje.Shkoni e ruani dhit atje ne mal o militaruce injorant qe ju rrejn me nje thes miell.

  Reply to this comment
  • Bureto December 12, 13:13

   Jo mor Mark! Ata qe permend ti, dhe jo vetem ata, jane aty ku kane vendin ne PS qe eshte zyrtarisht dhe moralisht trashegimtarja e PPSh. Kjo nuk ben me habi. Ajo qe ben habi eshte se Sali Berisha dhe tufa qe nxorri R.Alia e xhelilet nga zyra e tij, ishin po te PPSh por ja qe na i beri ne peshqesh neprmjet krijeses se tij PD dhe PR. Jane keta qe shpetuan nomenklaturen e vjeter dhe na dhuruan demokraturen qe po e shohim perdite nepermjet lojes se peshtire PD-PS. Ku jane figurat e para te PD, te cilet e kerkuan ate te ishte ndryshe, pra demokratike e vertete, por qe Berisha i perzuri jashte me shkelmat e Izet Haxhise, Sali Lushes e te tjera vegla qorre te tij?! Ku jane perfaqesuesit e te persekutuarve, te pronareve dhe idealistet e demokracise se vertete, qe per saliun ishin karrigethyer e kolaboracioniste?! Pse sot PD eshte nje parti per te ardhur keq qe si fytyre ka ate te Fahri Balliut, gazetari qe rrinte prapa bythes se Ramizit apo Ed Tonin Paloken babai i te cilit ishte sekretar partie ne Ministrine e Industrise dhe xhaxha i tij A.Paloka ish deputet i PPSH? Pra keta jane PD-ja?!? Per keto na thuaj ndonje fjale dhe lere Gramozin, se shoku i Saliut ka qene ai.

   Reply to this comment
 18. Shqiptar i Ndershëm January 9, 21:33

  Ne Shqiperi sot nuk ka nje sistem monist,
  ne te vertete ka vetem nje Formalitet Pluralist.

  Ne Shqiperi sot nuk ka absolutisht sistem demokratik,
  ne te vertete ka vetem nje Sistem te Alternuar Oligarkik.

  Ne Shqiperi sot nuk ka absolutisht demokraci pluraliste,
  ne te vertete ka demokraci formale dhe diktature pushtetariste,
  qe merr pushtetin duke perdorur çdo forme mashtrimin, kaosin, anarkine,
  qe mban pushtetin duke perdorur çdo forme administraten, propaganden, hipokrizine,
  qe nxiti e maskohet pas korrupsionit “endemik” per te mbuluar Korrupsionin e Madh Politik.

  Reply to this comment
 19. gjermani i fundit January 9, 22:19

  nuk e thote deri ne fund perrallen, qe dmth Saliut i hynin nga te dyja veshet shume plane, nga njeri vesh keto porosite e Partise dhe nga tjetri sherbimet e huaja,se pa lesh nuk behet triko leshi…Terapine e shock-ut nuk e shpiku Pashko, por teoricienet e shkolles se Chikagos,qe bene lesh e li gjysmen e Evropes, Pashko vetem sa ishte zedhenesi lokal.

  Reply to this comment
 20. Alfade January 10, 00:31

  Nje pyetje nga larg : Z . Xhelil , ju duhet te deklaroni faktin kryesor per Sali Berishen qe
  ka qene dhe vazhdon te jete agjent me bordero i UDB -s ! Pikerisht kete duhet t’

  Reply to this comment
 21. Alfade January 10, 00:33

  Shtojce : pikerisht kete duan te dine nga goja jote shqiptaret,zoti Xhelil Gjoni ….!!

  Reply to this comment
 22. lilo January 10, 00:34

  E paske dhjerë shoku Xhelil, faleminderit qe na i thua tani
  shpejt je kujtuar.

  Reply to this comment
 23. bbb January 10, 02:11

  Keto gjera qe thote Xhelil Gjoni populli pak a shume i dinte ose i paramendonte sic kan qene edhe realisht. Qe Azem Hajdari ishte nje karabush, gango dhe gomar kete e dime te gjithe. Puna eshte se vete Ramizi ka loz me dy porta. Ne njeren luante me anetaret e byrose qe nuk e donin ta leshonin davane dhe se dyti Ramizi krijoi ne fshehtesi banden e tij te pardesyve te SHIk me berishet, pashkon, hajdaret dhe gjithe horrat e tjere qe u prezantuan si “intelektuale”. Sakaq skenari i Ramizit ishte qe e nesermja ta gjente pushtetin ne doren e tij duke shfrytezuar vasalet e tij te katapultuar si Berisha e Pashko me kompani. Ne kete prizem Ramizi mendoj se e kishte edhe nje dore perkrahje nga jashte e cila i dha dore planit te tij. Ikja e tij ne OKB, zbutja e luftes se klasave pas 1986s, dhe hapja e cutishme e amabsadave, ishin lojra qe Ramizi i lozi me sukses me ata qe e ndihmuan nga jashte…Ishte nje loje qe ai e lozi shume bukur, aq bukur sa u denua vec per kafe…Ne fakt Xhelili indirekt kete ide ka dash te thote per te mos dale hapur kundra Ramizit

  Reply to this comment
 24. shqip hesapi January 10, 03:34

  Me kujtohet pas 2 korrikut shume anetare te PPSH-se u perjashtuan nga Partia prej ikjes se femijeve apo te afermeve te tyre neper ambasada.Ky ishte urdheri i Xh,Gjonit,U krijua pakenaqesi e madhe se prinderit e hengren kot dhe nuk dinin gje se c’benin femijet se pa pune ishin.Tani me paturpsine me te madhe thote qe krijoi PD -ne dhe PR-ne de fakto se de juro dolenSS-te I rrepte,i eger ka qene por edhe i zgjuar si kuader.

  Reply to this comment
 25. Nacionalisti January 10, 07:56

  Këto i ka thënë i madhi Abdi Baleta në Fokus vite përpara po kujt ja tha !

  Reply to this comment
 26. orli January 10, 08:50

  Xhelil!meqense ke filluar te teflasish,perse nuk flet per takimet e sales me ramizin,me Spiro Deden?!

  Reply to this comment
 27. bardhi January 12, 10:04

  Te flasesh kaq paturperisht duhet te jesh dorezuar komplet ne dore te djallit, ti djali i dy prinderve sekretare te partise komuniste, ti qe u rrite dhe edukove vetem me ushqimin e komunizmit na pretendon tani se komunistet qenkan plehra,. Po prinderit e tu cfare jane? Ta them une, ata ishin njerez te nderuar dhe respektuar, qe fatkeqesisht paskan rritur nje plehre. Te behesh shok i krimit, hajdut i atdheut dhe jeteve te popullit tend duhet te kesh shtremberuar te gjitha genet qe ke, ti behesh shok Saliut dhe te mohosh cdo gje te mire qete kane dhene qe ne djep duhet te kesh bere transfuzion te gjakut. Nuk e di kush te ka demtuar kaq shume, cicat e Aniles apo bythet e Najades.Haram.

  Reply to this comment
 28. Pëllumb zaimi January 12, 10:05

  Arben Imami,- aktor i dështuar, politikan i dështuar,ministër mbrojtjeje i dështuar,plehrë e ricikluar, gënjeshtar i tipit viçidolian…dhe zbulues i kalibrit koqe kandari për automatikët çadër më 21 janar ?? Të vetmin sukses që ka arritur është shpimi i tollumbaceve të znj. Mimi, mbledhja me gjeneralët më 21 janar për të shpartalluar puçin e organizuar nga saliu dhe vetë imami !? Por supersuksese kanë qënë hypja mbi tankun rebel më 97-ën për të shtypur sali suden? Nuk e shtypi sepse zbuloi që e kishte babanë e vet agjenturor!? Supersuksesi i dytë ishin armët,municionet dhe pajisjet ushtarake të cilat pasi i trafikoi dhe i konvertoi në dollarë për vehte, i etiketoi “mbeturina të komunizmit dhe dollarë të kapitalizmit”!?? Tani Imami shan xhelilin dhe kërkon t’i lërë në derë kopilit kopilin??? Por sa imamë ka parë xhelili këtë akoma se ka parë arben kopili!? Dhe nuk e kam fjalën për kopilët si puna e qerratait por e kam për kopilat biologjikë si puna e arbenit!? Tung!

  Reply to this comment
 29. eri January 12, 10:05

  Arben ti vret babane tende,je pjella me e shpifur ,koke trashe nga me koketrashet e botes qe kemi njohur deri me sot ,XHelil gjoni s ka vjedhur i ka gjepat psteret siç i kishin prindrit tuaj dhe n.q.s-e donin nuk i linte sistemi. Kurse ti pisqolle i ke mbushur gjepat per 8vjet sa se qendron dote me kembe nga pesha , vjedhja dhe grabitja e pasurise ushtarake te popullit.Vendi jote eshte burgu sot, ose neser. O karikature,pamvarsisht se kemi nje drejtesi te korruptuar ,por do te vjere radha dhe ty, do ta kene dhe shqiptaret nje shtet te se drejtes dhe drejtesia nuk do harroje . Prapsira te mdha i ke shkaktuar 23vjet ketij vendi,se Berisha te hodhi si hedhurine zarzavatesh, vetem pasi u bere bere bythe lepirsi tije te pranoi ne kabinetin e qeverise shkatrrimit ,krimit dhe vrasjeve .Je pa personajitet, tani kerkon te pastroshe fytyren e nxire pise te zeze por ajo s pastrohet me dhe ne ate dynja.

  Reply to this comment
 30. studenti January 12, 10:06

  Eshte absolutisht e vertete se ndryshimi i sistemeve ishte nje farse qe u komandua nga PPSH duke perdorur njerezit me te kompromentuar social-komuniste-arriviste,te cilet ishin nder me konformistet,por duke patur frike nga vetevetja pranuan te benin lojen e ndryshimit nepermjet genjeshtres e mashtrimit.Studentet dhe pedagoget “antikomuniste” nuk ishin si te tjeret neper bote,por ishin te zgjedhurit e diktatures pasi kishin kaluar neper siten e biografise koke per koke.Levizja studentore ishte nje aksion i pedagogeve qe PPSH i udhezonte, i merrte per dore ashtu si dikur perdorej vija e masave dhe “forca e klases punetore”.Prandaj tranzicioni yne eshte i pafund sepse asnje nga ata qe duhej te kalonin poshte ures nga politika e eger e ketyre sherbetoreve te diktatures,ata te burgjeve e internimeve nuk u afruan ne politike,sepse pushtetin e uzurpuan hipokritet,genjeshtaret, njerezit e mashtrimeve.Kundershtaret e diktatures nuk u zgjodhen,as nuk u emruan sepse funderrinat e funderrinave te social-komunizmit e uzurpuan.Mendojeni se ç’ndryshim ka nje zyre e PPSH nga shtepia e rruges “Budi” te komunistit Gramoz Josif Eleni Pashko ku eshte formuar partia demokratike e “antikomunistit”ne ballon politike legale te veshur me pardesy te bardha,me dorashka e maska.Keta hileqare,abuzues te ketij vatani u pasuruan duke bere ndryshim-shkaterrimin.Keta vazhdojne te perdorin lavazhin politik dhe masturbohen here pas here duke hyre e dale nga hamami qe eshte pushtetit i tyre primitiv, qe i ngjane atij te Nigerise, “Boko Harami”.

  Reply to this comment
 31. tani i xhixhes January 12, 10:06

  benkua ishte nje komunist i zelllshem ,nje aktivist i pafytyre ashtu si gjithe stafi i pd ,ai eshte i mire per aktore ,dhe fatkeqesishte politika shqiptare eshte bere prone private e xhonglereve te cirkut te Nenes Shqiperi ! Sa keq !per kete vend te bukur ,per kete popull me tradita te lashta ,sa keq qe politika eshte nje xhungel e vertete ne duar te aktoreve te teatrit popullor !sa keq per te gjithe ne !!!!por ky eshte systemi ,ky eshte kapitalizmi !kete deshem ,le ta mbajme ,disa jane bere miliardere pa derdhur pike djerse(por sigurishte kane derdhur shume gjak te popullit te vuajtur )!sa keq ! ku ishim dhe ku u katandisem !sa keq !

  Reply to this comment
 32. Landi January 12, 10:07

  Personalisht nuk mendoj se Xhelil Gjoni do te shiste detin, sic bene “demokratet” e kallepit te ketij Arbenit.

  Reply to this comment
 33. doktori January 12, 10:07

  KETIJ IMAMIT KELYSHIT TE K……ES, I DUKET VETJA AKOMA SE XHIRON FILMA DHE MENDON SE SHQIPTARET JANE TE DETYRUAR TE BESOJNE DHE NE FAKT SHQIPTARET ASNJEHERE NUK I BESUAN KETA MOSTRA QE TE DIELEN ISHIN KOMUNITE DHE TE HENEN NE MENGJES U BENE DEMOKRAT SHQIPTARET EDININ SE FARE MOSTRASH ISH BERISHA ,HAJDARI PASHKO IMAMI ETJ, POR SHQIPTARET JA DHANE VOTEN PER NDRYSHIM.

  Reply to this comment
 34. tony January 12, 10:12

  Xhelil Gjoni..!!!! Akoma gjalle qenka..?????
  Fosiliet e Dinosaureve ,,,,, hahahahahahah !!!!
  Pa shiko, pa shiko ,,,, bile qenka dhe ne gjendje te mire mendore , perderisa mundohet te beje Analistin , ne lidhje me çfare ishte apo çfare nuk ishte levizja e Dhjetorit 90 …!!!!!
  Nuk e di se si e mendojne te tjeret ,,,,,, por per mendimin tim , xhaxhi Xhelil Dinosauri, duhet te ishte nga ata, te cilet , nuk duhet ti vije kurre rradha me, per te folur ne media. As per Dhjetorin , as per ndonje gje tjeter , dhe aq me pak per hyrjen neper Ambasada.!!!!
  Xhaxhi Xhelili , duhet te hesht pergjithnje , dhe kurre te mos guxoje te flase per Shqiptaret, per demokracine , etj etj…!!!!
  Me kujtohet shume qarte , mitingu qe mbajti ky Fosil i te kaluares Horror ,…!!!
  Me vjen vetem trishtim , dhe perbuzje ,,,,!!!
  Per te gjithe ata qe e kane harruar ate miting …
  Mbas lejimit per te leshuar RPSSH, andej nga mesi i korrikut 1990 , Xhaxhi Dinosauri , mnajti me Dinosauret e tjere , mu ne mes te sheshit Skenderbej , nje miting madheshtor.
  Ne ate miting , moren pjese i madh e i vogel. Banoret te Tiranes kishin ardhur me shume shpresa dhe me shume besim . Besimin se mbas asaj qe ndodhi

  Reply to this comment
 35. Ericson January 12, 10:13

  Xhelil Gjoni, nuk e di se kur ke dale nga burgu I Salih Berishes, por kam pershtypjen se nuk ta nxe goja te thuash tere te verteten e levizjes dekabriste ruse, e cila i parapriu Revolucionit te Tetorit ku ne nje te gjashten e botes ,ne Rusine Sovjetike triumfoi I pari Atdhe I punetoreve e fshatareve ,dhe me gjithe agresionin e katermbedhjete shteteve kapitaliste ,prape doli fitues!

  E ashtuquajtura Levizje Studentore e Dhjetorit ne Shqiperi, eshte vepra juaj me ne krye Ramiz Aline e me ndihmen e malokut Salih Berisha, pasi e pate se mund Tju fluturonte koka si Causheskut, pale teoria konspirative e Katovices, e cila rezultoi te Ishte e vertete, pasi ju se bashku me Salahudinin ,pasi shkaterruat nga themelet ekonomine shqiptare per te vjedhur pedeistet e socialistet e per tu bere “bosse” ,ne kurriz te popullit fshatar shqiptar!

  Ti nuk je vecse antipodi I Salih Berishes, qe te dy komuniste prej muti!

  Reply to this comment
  • geg hyseni January 12, 10:14

   Kur te flet llapa para mendjes ben edhe gabime si keta qe shkruajne me siper. Konkretisht u bene mbi 20 vjet pluralizem dhe mund te themi se e vetmja arritje e shqiptarve ne keto vite eshte fjala e lire,pra te flasim mbare e mbrapesht pa asnje trisketim. Ne ket kontekst edhe Xhelil Gjoni, e kushdo tjeter ka te drejte te japi gjykime e te bej analiza sipas mendimit te tij te lire. Ne vend qe te japin komente per cfar shkruhet merren me personin qe i shkruan ato.E kjo varferi gjykimi ben qe te cfaqesh edhe idiotesi te tilla si ajo e ERICSON, qe pyet per burgun e Saliut,kur Xhelili ska qene kurre ne burg, se ska patur e ska b…. njeri me i vu prangat atij…

   Reply to this comment
   • Kato Liku January 12, 10:16

    Ericson, qënke i painformuar:
    -Ky Xhelili është ai që ia hapi rrugën salehut për t’u ngjitur në karrierë tek mjekësia, duke anashkaluar kardiologë mjaft të aftë, si Ylli Popa,etj,etj.
    -I hapi rrugë edhe në Parti, duke e bërë sekretar të Partisë për gjithë spitalet e Tiranës. Dhe këto jo kot, por sepse …Slobodanka (Liria), si një Mata Hari e UDB-së, kish arritur t’a fusë në kthetra Xhelilin me asetet dhe hiret e saj trupore… Ky Xhelili ishte i dyti (pas ministrit të Shëndetësisë Ajli Alushanit)

    Reply to this comment
 36. . January 12, 10:13

  Do te mund te dukej nje fije dite ne fund te atij tyneli te erret ku kishte perfunduar populli Shqiptar. Me shpresen se mbas asaj tragjedie , ku mijra djem e vajza Shqiptare po linin vendin dhe familjet e tyre ( shume prej tyre per te mos u kthyer me kurre).
  Çfare ishin Arsyet dhe kush ishin nxitesit e kesaj ngjarjeje ,,,,,, pak ,, shume pak rendesi ka…!!!!
  Po te kishte qene shteti , shtet , ashtu siç duhej , askush skishte per te ikur.
  Keshtu qe xhaxhi Dinosauri ngaterron , ose do te ngaterroje me qellim , arsyet e veteta te ngjarjeve te Abasadave 1990.
  Prandaj dhe ne ate miting , qe permenda me larte, ai na tregonte perralla , per unitetin Parti-Popull , per Marksizem -Leninizmin, etj etj…:-(((((…..
  Kurse tani mundohet te na japi mesim ne lenden e Historise ,,, nderkohe qe shancin e tij per te hyre ne Historine e popullit Shqiptare e shkeli me kembe dhe nuk pati guximin ta marre. ( si shume e shume te tjere)
  Me respekt.

  Reply to this comment
 37. beni January 12, 10:14

  Ne ambasaden jugosllave hyjne me sa di une vetem 2 veta or xhelil!
  Jugosllavia sa do ti kesh inat ti edhe ndonje islamik tjetr,qe nje dritare e madhe per ne shqiptaret te izoluar ne burgun me te madh te botes!
  Shqiptaret te kishin ate sistem si i ish jugosllavise,besoj se kuren e kurres nuk do te largoheshin per ne vendet e tjera ndoshta edhe ne perendim jo?
  Harove qe sketera komuniste nuk kish me buke per te gjith shqiptaret,dyqanet ishin krejt te boshatisura,njerzit filluan te thernin gomeret!
  Jugosllavia ish parajsa socialiste ne gjith europen lindore te lire ne lindje e perendim!

  Reply to this comment
 38. Mark uk January 12, 10:15

  Ky person ishte njeriu ma kryeminel qe kishte PPSH sot PSSH.Te tjert nuk dilnin hapur si ky kryeminel.Apo nuk ka nje djale[ tepk] si thone korrcart taman si jati.Per pluarizim vetem Reiz Malile ju beri te qart ish minister i jashtem ne ate kohe.Po i mbyllet deren do hyj nga dritarja pluarizmi.Bile nje gomar ne fakt te gjith ishin te till Pali Miska nuk e dinte as fjalen pluarizem,dhe i thoshte pularizem.Pu nuk u hapen dosjet ne shpin do ti kemi kta njers te poshter.

  Reply to this comment
 39. ilir January 12, 10:15

  Levizja e dhjetorit ngjan shume me ate te xhonturqene,la ne pushtet po ata por me kostum te ri.

  Reply to this comment
 40. toni January 12, 10:16

  Xhelil Gjonit para se te largohet nga kjo bote bejini vetem nje pyetje,gjat nje debati ne parlament me Neritan Ceken papritmas u kerkua nje pushim i shkurter dhe gjat atij pushimi kush te telefonoi dhe cfar te tha?…Kur u kthyet ne salle me pas perse ishe me mend te tjera?..Edhe Ramizit i kemi drejtuar nje pyetje per takimin me Eleni Pashkon,pas intervistes se famshme te te birit por i mori ne varr te vertetat.Thuaj te vertetat Xhelil,po si that thjesht do mbaheni mend si genjeshtar pasi ato kan rrjedh nga “Xhikja”.

  Reply to this comment
 41. antikomunist January 12, 11:03

  KRIMINELI XHELIL GJONI E KA VENDIN NE BURG DHE JO SI GJEL NE MEDIA

  Sa amorale eshte per nje vend qe do t’i bashkohet popujve antikomuniste dhe demokratike te BE-se te shikoje si dalin emisaret gjakatare te Enverit me radhe njeri pas tjetrit Nexhmije, Hoxha, Liljana Hoxha, Ilir Hoxha, Klement Kolaneci, Vito Kapo tani del edhe Xhelil Gjoni duke kundersulmuar Demokracine e brishte shqyptare me krahasime turpi dhe rezili duke kercenuar vazhdimisht si ne Kohen e Qepes te ANTIKRISHTIT Enver Hoxha dhe duke u bere hokatar me romuze staliniste. Xhelil Gjoni le ta mbaje Arben Imamin, artistin famoz te realizmit enverist si SPIUNIN e vet, por nuk ka te drejte te fyeje dhe te denigroje Levizjen per Demokraci te shqyptareve qe filloi me studentet dhe perfshiu gjithe Shqypnine. Xhelil Gjoni ne radhe te pare perpara se te dale si gjeli maje plehut ne TV dhe media duhet t’i kerkoje falje popullit shqyptar, por edhe te huajve qe regjimi sadist, katil gje gjakatar i Partise se tij te Punes i masakroi, i vrau dhe i burgosi per 50 vjet me radhe dhe pasi te kete kerkuar falje duhet te ule koken dhe te mbylle squpin sepse do te vije koha qe ne, te persekutuarit dhe te masakruarit nga banda komuniste e Xhelil Gjonit dhe pdererastit Enver Hoxha do t’ja kepusim koken e ndyre ketij radikali islamik te Partise se Punes njesoj sic ja keputen koken terroristeve islamike ne Paris.

  TURP PER KOMENTUESIT QE I KANE DALE NE MBROJTJE XHELIL GJONIT DHE QE KSELHASEN DUKE SHIJUAR MUTIN E TIJ.

  Reply to this comment
 42. antikomunist January 12, 11:25

  O gazeta DITA dhe o kryeredaktori i kesaj po si nuk ju vjen pak turp qe t’i jepni tribune Xhelil Gjonit, ketij krimineli gjakatar dhe spiun besnik te Enver Hoxhes te Partise se Punes qe te beje GALLATE me shqyptaret duke hedhur romuze si nje hokatar estrade? Po ku ben vaki nje REZIL i tille? Po kjo eshte njesoj sikur ne Gjermani t’i jepej tribune ne media dhe publik Hitlerit per te reklamuar “Mein Kampf-in” e tij famekeq te urrejtjes racore midis njerezve? Po te mos kishte ardhur Demokracia e Djetorit sot shqyptaret do te jetonin si mjeranet ne Korene e Veriut apo si ne Kube dhe gazeta liberale DITA do te ishte si gazeta famekeqe Zeri i Popullit e Xhelil Gjonit ose do te kishin futur ne burg gjithe stafin e gazetes suaj per agjitacion dhe propagande kunder Partise, prandaj ashtu sic censuroni komentuesit per ETIKE qytetare duhet te censuroni edhe keta DINOSAURE gjakatare te Enverit, ne menyre qe te mos infektojne miletin me fanatizmin islamik komunist te Partise se Punes, sepse ne fund te fundit o gazeta DITA:

  PSE AKUZON FQINJET “GEBELSI” I ENVERIT XHELI GJONI PER EKSODIN E SHQYPTAREVE KUR PARTIA E TIJ E PUNES I KISHTE LENE SHQYPTARET TE VDISNIN URIE ME TOLLONA LETRE DHE BUNKERE?

  Reply to this comment
  • N.VJOSA January 12, 12:39

   O Nastradin me 100 nickname,
   O Shpifes Ordiner,
   Qe te pikon Tavani nga cdo ane, kjo nuk eshte veshtire te kuptohet!…
   Ku e ke njohur Xhelil Gjonin, ti ore Plehre , ore Langaraq burre, ore kameleon me 100 Flamure?!…
   Mund te mos jesh dakord me botkuptimin e Xhelil Gjonit se ti je nje shurdhjese
   Toptano-zogiste-fashiste, por te quash Xhelil Gjonin , duhet ose te jesh fare i rrjedhur, ose ne vend te trurit ta kesh te mbushur koken me bajga….
   Po kommunizmi nuk eshte fashizem, or Trap…Ish komunist eshte edhe Presidenti i sotem i Italise, komuniste ishin gati gjysma e Botes dhe merrnin mendime e respektonin njeritjetrin ne te gjitha institucionet nderkombetare….nga ajo ideologji udheheqet Kolosi Kinez me nje Buxhet, ku i perulen

   Reply to this comment
   • Cœur January 12, 14:47

    O Neti interneti
    po rri rehat mor gazetar i planit te preshit
    rri rehat e mos u ngut ……….
    po ti ku e njeh kte qelbesiren komuniste ?????
    a i di lidhjet e tij me ish jugosllavine ?? a e di qe ka material te plote per kte hafijen dhe foto te mirepercaktuara ???
    cfare kujton ti se doli nga skena politike keshtu kot ky dhe i biri ???
    pervec aferave qe beri ne ministrine e brendeshme me Nanon ,me pasaporta e tendera ,kur erdhi puna qe u denuan ky iku ne drejtim te paditur ,dhe pastaj me ardhjen e Rilindjes filloi te bente te “fortin me Ramen se nuk ishte ne liste [jo e mbys me peshtyme une me njerzit e mi Ramen] tipik mentaliteti i te jatit KOMUNIST I NDYRE
    u therrit ne ambasaden amerikane dhe i thane :I shikon keto fotot ketu ?? e jane te babes tend , kta mafiozet qe ke shoke nga Maqedonia e tutje ,jane ne burgun e sigurise se larte ne NY

    Dhe sa per kuadro dhe komunist ,Xhelili nje merite ka vetem
    ka pasur gruan kryekurven e partise ….vetem per kete nuk hengri ndonje plumb ,sepse askush nuk e donte dhe nga vete ata .

    prandaj shoku Neti ,mos merr zjarr si pushka e jevgut , se ty dhe Gjelilit u eshte lagur baruti ….se do hapen dosjet dhe do shohesh si ka punuar per atdheun[serb] ky burri i gruas kurve dhe kelysh kurvi
    dhe te siguroj qe do shohesh shume shpejt ndonje material per kte hafijen dhe une do te shkruaj : Mos u ngut ,mos u ngut rri i qete e mos ha …politik se ti realizimin e preshit ke komentuar .

    Reply to this comment
    • N.VJOSA January 12, 15:34

     Veronika-Coeur-zemra,
     Me kete koment e meritoke vertet nje P R E S H…,
     por nje te madh, so ate qe i futen Dritanit ne Lushnje, atij ja futen ne goje, por ti e meritoke tek “vendi”….
     Pse shpif moj Karabushi?!…
     Apo hajde se fshihesh mbrapa kompjutrit!?…
     Fol te Verteten, se Po qe per te marre vesh, brenda disa minutave, Medien Elektronike e kontrollojne dhe te gjejne edhe sa dhembe e sa dhemballe ke ne goje, sa i ke te krimbura e sa i ke me plumbçe….
     Tani te flasim konkretisht. Ti e quan Xhelilin spiunuan te Serbeve!…Edhe drejtore e CIA- te ishte, veshtire se do merrje guximin ta thosha kete….!….pale, pale, ti na dite dhe na kontrolloke dhe Ambasaden Amerikane(!!!!!!!…)
     Edhe vet Ambasadori nuk mund te fliste keshtu siç flet ti….!
     Dukesh qe je nje llafazane,….ose me sakt, nje S h p i f s e Ordinere!
     …Keshtu bien dhe shpifjet e tjera te tua. Sa per L.Gj., bashkshorten e Xh.Gjonit, ate grua Zonje, motren e Hysni Kapos, nje grua e nderuar dhe e respektuar, nje Mis i Vertete, asaj i mjaftonte Xhelili, i cili, nuk ish nga ata qe nuk njihte dot Gruan e vet….(Nga Xhelili i asaj kohe, ju shkonin “shtat”, shume burrave me “RR”, duke perfshire dhe Sali Servil Shurren…)..Prandaj , MOS JA FUT PORDHES….!
     Sa per aftesine dhe guximin Tim, MOS ver shume merak, se librin e pare e kam botuar qe ne vitin e dyte Student…, Ndersa kur mbarova Fakultetin, e kisha mprehur Penen, sa beja….nga dy deri tre shkrime ne dite…prinderit ishin te varfer dhe une DUHEJ te punoja

     Reply to this comment
     • N.VJOSA January 12, 15:43

      (vijon) prinderit por dhe vellezrit e motrat, se ishim te varfer…Keshtu qe mos u bej gjykatse per nje njeri qe nuk e njef fare…
      Sot krijova bindjen(nga keto qe shkruan) se dhe ti nuk je shume larg nastradinit te currufjapsur, por nuk e ke per gje ta dredhesh dhe te grish Salate ne nje Stil me te mire se Nastro M e r i m a n g a…
      Hajt te degjofsha te miren dhe mos los shume me p…reshin!…

     • Cœur January 12, 16:08

      shume here je detyruar ti hash fjalet e tua
      dhe kjo do i shtohet serise “mos u ngut”
      Xhelilin e ke me dosje , sa ka qene zullumi i tij mbi shqiptaret nuk e di ,persa te shkruajta mbi sherbimin e ish jugosllavise do e lexosh vete shume shpejt ,ndoshta dhe ne kete gazete …pastaj do e shpallni “armik” dhe kete si Meron …sa per gruan e tij une e mirkuptoj ,me nje burr si ai cfare te bente …nuk e shaj ,thjesht shkruaj si e perkufizin gjuha jone
      si e shikon Neti interneti …une nuk depilohem fare se mos me gjen partia jote dhe e Gjelilit
      dhe pse dhembet i kam yll 🙂
      nuk te gjykoj ,pse me pelqen muhabeti me ty te replikoj 🙂 por jo pse je vete Zoteri medoemos jane dhe te tjeret …ktu gabon gjithmone
      as per shkrimet nuk te shaj , por i perkasin nje bote mediokre ,nuk eshte faj i jot se jetuat ne bunker …faji i jot eshte se ke ngelur te bunkeri

      dhe mos me trego preshin mua …tregoja rinise tende …ne jemi brezi fatlum ,gjejme me mire se ..preshi 😛

     • N.VJOSA January 12, 17:01

      Ti Vero, e perdor shume fjalen “Bunker”…
      Nuk ke faj, ndoshta je e re, dhe i shkeput ngjarjet nga konteksti Historik…
      Eshte e vertete se ne nje periudhe te caktuar u mbush vendi me bunkere, por kjo ndodhi, kur ai Topemadhi perzuri nga Vlora bazen me te madhe ushtarake Sovjetike, me 20 nendetse,
      …duke u thene rusve:
      Jasht nga Vlora…merrni vetem 16 Nendetse, se 4 do ti mbaje Shqipo Topemadhi….dhe Kaolin vetem ne kete Korridor detar, se pjesa tjeter eshte e minuar…dhe mos guxoni te prape, se Sazani dhe Karaburuni Jane te verhur me hekur dhe Beton…Se vetem Artileri stationiere, ke kalibrin ke te Madh te gjyleve kontrollonin gjithe Otranton!…(pyetjet me mire Arben Hamamin, se ka lozur dhe filmin Balle per balle…)
      Ishte koha Vollodjat nuk ta pyesnin shume, se bota i pa qe hyne ne Prage e ne Budapest dhe nuk e kishin Problem te hynin ne Shqiperi…Ishte Koha kur ky rrezik ish aq real, sa fuqia me e madhe e Planetit deklaronte se…
      NUK DO TE NJOHIM ME KUFI SHTETESH, PO TE SULMOHET SHQIPERIA….
      Ja atehere, shqiptaret e shkrete, si thua ti duhej te flinin gjumë?!…Prandaj ndertuan bunkere anembane vendit…
      ….ish nje kohe te tjeret prodhonin Bomba Atomike!…, para te cilave bunkeret shqiptare ngjanin so lodra….Prandaj njarjet shikohen ne kohe, ne pershtatje me rrethanat e kohes, se ndryshe, pa ata bunkere dhe pa ate armatim, Vollodjat, e merrnin Shqiperine, brenda nje dite, sic moren Krimene…Por me ke komentoj dhe une?!…
      Ti nuk kupton shume nga keto gjera…Jane fuqi te medha dhe po armatosen gjer ne dhembe…
      MOS e dhente Zoti qe te ndodh nje Lufte Boterore, se do te duken dhe ty nje Bunker si ata si parajse…Mua nuk me genjejne dot sallatat e tua…, se po shikon se edhe vende neutrale dhe ne zemer te Europes si Zvicra, armatosen aq shume, sa bunkeret tane , duken si lodra kalamajsh…Keshtu Vero-zemra, …mos e harro porosine mos los shume me p…reshin, se lodhesh…une jam ca i vjeter, por jo dhe aq i vjeter…

     • beni January 12, 17:17

      Bunkiere ka kudo,bile edhe ne shum vende perendimore!
      A i ke pare ne danimarke,greqi ne ishullin rodos spanje e shum e shum vende te tjera qe spo i permend e leri ishujt qe bunkjeret jan gati 100 m larg njeri tjetrit !nuk e njifnim boten por bota esht e njellojte e bushur plot e perplot me bunkjere!

     • Cœur January 12, 17:55

      beni
      ky eshte nje debat privat 😉
      megjithate aty qendro te ajo shprehja “nuk e njihnim boten”
      bunkerin e keni ne koke ,ata qe jane ndertuar rrugeve nuk me prishin pune
      e megjithate bota ngriti dhe bunkeret
      kurse ju ngritet vetem bunkere
      dhe tel me gjemba
      po si te thashe eshte diskutim privat mes ar miqve te vjeter 🙂 [mos me trazo dhe ti se ngela pa darke ]

     • Cœur January 12, 17:37

      ok , kuptoj qe per Gjelilin arritem marreveshje
      jane kaq ne mode kto kohet e fundit kto 😉
      propozimin nuk e pranoj, me ata si ty vetem komentoj je nje i “ri” ne moshen e bunkerit 😛

      700 mij familje ,700 mij bunkere
      na takojne te gjithve nga nje per cdo dere
      Kurre mos dashte zoti te jap nje luft te re
      do shuhet gjithe bota do shpetojme ne

      vertet i beson atyre qe shkruan ?
      me thuaj ndonjeher tjeter ,a ke legalizuar ndonje nga kta bunkeret 🙂 per sot mjaft
      nuk kam me as fuqi te qesh 🙂

     • N.VJOSA January 12, 17:54

      O Vero faqja pa qime,
      Sa di ti, di “Tezja” ime…
      Po erdhi lufta vertete,
      Ti me P.. . , del e pret!…

  • xheJ eN Bi January 12, 17:25

   Nastradin

   Ne se dje ne repliken me “shqiptar sharri ” qi i beje vrejtje per ortografi perdora shprehjen popullore kur i thote gomari gjelit : sa te madhe ma ke koken , kur ti vete nuk di te shkruash.

   Per komentin qe i drejtohesh gazetes do te perdorja shprehjen tjeter popullore se ja ke fut si kau peles.
   Me shembellat qe bie edhe nje femije nuk do ti bente, se Xhelil Gjoni nuk ishte ne funksion ne rangun e Hitlerit. Pse nuk na bie shembel se Kancelaria e Gjermanise nga radhet e kujt partie te Gjermanise Lindore ka ardhur pale qe ne gazete do dilte me qindra here.

   Nuk di qe Xhelij Gjoni te jete denuar nga ndonje gjykate dhe t’i jete privuar fjala dhe mendimi !
   Nga njera ane shan Enverin dhe nga ana tjeter na shprehe veprimet e Enverit qe privoje te folurin e lire.

   Nastradin , ose ke memorien te shkurter ,ose kur shkruan shkruan broçkulla. Deri dje na thoshje se ke perkthyer veprat e Enverit dhe nje here na del i persekutuar ,nje here na del i burgosur.

   Mire te thote N VJOSA se ke 100 flamure ,po flamuret i ke mikroskopike dhe nuk ti shene njeri.

   Nastradin , ajo kohe kishte 1000 te keqia po nga urria nuk vdiq njeri , prandaj te bera vrejtjen se ne kete shkrim ja ke futur si kau peles.

   Po ,ç’them dhe une , se mos ke ndonje shkrim me te mire se ky !!!
   .

   Reply to this comment
 43. N.VJOSA January 12, 13:01

  (vijon) e i bejne temena shtetet me te fuqishme te Botes!….
  Po komunistet, sa here i voton Sovrani jane pjese perverse e pushtetit ne te gjitha vendet demokratike, or pisqolle e Esat Pashe Toptanit!
  Por qe ti je nje burre Langaraq, kjo duket edhe tani qe guxon te lehesh per ata njerz qe tani kane zbritur nga kali….
  Por ti vet ke thene or K a m e l e o n, qe ke perkthyer verrät e Enver Hoxhes,
  kur shoket e tu, te burgosur te vertet te ndergjegjes, nxirrnin Krom apo baker ne Spaç dhe e shihnin apo nuk e shihnin nje ore ne dite driten e Diellit….
  Xhelil Gjoni eshte nje Njeri me Karakter , nga ata qe edhe Sali Shurres dhe te tjereve qe e nderruan Flamurin brenda Nates!….
  Ne Tirane, kur kish pushtet, Xhelilin e respektonin te gjithe!….
  E di pse?…
  Sepse ai ka nje veti te rralle, PO TE LINTE NJE DETYRE, KTHEHEJ DHE E KONTROLLONTE, prandaj kish A u t o r i t e t….Duket si gje e thjeshte kjo qe them une, por shume pak drejtues e kane kete veti…
  Mos shpif o Nastradin Langaraqi, se njerzit e njohin dhe nuk jane te gjithe si ty e so Arben Imam Deshtaku, qe e keni Genjeshtren si bukë e djathe….
  Nuk kisha ndermend te komentoja, por kur lexon shpifjet e tua, te vjen per te vjelle…
  Ytttttt, K a m e l e o n
  I pa fytyrë!….

  Reply to this comment
  • antikomunist January 12, 13:45

   KOMUNIZMI DHE FASHIZMI JANE BINJAKE QE KANE DALE NJE BARKU U NJE NENE.

   O Jashteqitje enveriste, po si nuk u bere njeri o MUT komunist qe ta kuptosh me ne fund se Koha e Qepes gjakatare e Enverit ka marre fund njerehere pergjithmone dhe si nuk ke pak turp qe te mbrosh kriminelin Xhelil Gjoni qe ka urdheruar vrasjen e qytetareve protestues bashke me Hekuran Isain kur bile edhe Ramizi ishte i lekundur dhe duke u menduar. Ky urdher ndodhet ne leter me firmen origjinale te ketij xhelati famkeqe te Enver Hoxhes qe shkoi tek Nexhmija dhe spiunoi Ramis Aline per devijim nga rruga e Partise kur mileti po vdiste nga uria per buke.

   Po pse nuk shkon ti more MUT enverist ne Kinen Komuniste por sulmon nga Perendimi qe te ka strehuar sistemin kapitalist si islamiket radikale ne France qe ky shteti i strehoi nga Algjieria dhe u dha buke qe te vrisnin gazetaret franceze me pas njesoj sic i vriste Enveri dhe Xhelili Yt kundershtaret? Ik ne Korene e Veriut o MUT enverist se ay eshte Atdheu yt, por mund te provosh edhe Kuben e Kriminelit Fidel Kastro apo Rusnine e Putinit se Kina nuk eshte me vendi ku i falen Manifestit Komunist.

   Kriminelin Xhelil Gjoni e njoh dhembe e dhemballe, por ty nuk te njoh o MUT enverist qe del ne DITA pa piken e turpit dhe mbron gjakataret Sadist te Enver Hoxhes qe nuk dallohen me ASGJE nga kokepreresit e ISISIT qe te te shtoj ne listen e Arkives time te Spiuneve gjakatare te Enver Hoxhes.

   Reply to this comment
   • N.VJOSA January 12, 14:22

    Nastradin m e r i m a n g a,
    Sa di ti, Xhelilit i di njera Koqe, o Koqe!
    Pse flet percart, or te vraft Zoti…?!
    E ke takuar ate ish Zyrtarin e larte te Sigurimit (qe shkruaje vet ne nje koment?….APO nuk mban mend, se ti je currufjapsur….)Apo tani e ke bere Mik?….Ate qe eshte ne Kanada?!…
    Kush te ktheu ne s p i u n te Sigurimit, ai apo xha Sillua?!…
    Pse s’ të vret Zoti ty, Po vete merr djem te rinj?!…..
    Per koken tende, na thuaj po me Esat Pashe Tradhetarin, çfare ke te besh?…Se kete e dime, qe je gjaku i qelbur i Esatit….

    Reply to this comment
    • antikomunist January 12, 19:20

     Keshtu bente edhe Enver Hoxha me kundershtaret, merrej me jeten e tyre personale dhe jo me problemin. Ne Konferencen e Tiranes i tha Injac Mazit qe kishte kerkuar nje dite me pare ta hiqnin Enverin nga te gjitha postet per prepotence dhe mungese dipllome dhe arsimi:

     KUSH JE TI MORE? PSE KISHE HYPUR NE VETUREN E AMBASADES JUGOSLLVAVE? ARRESTOJENI KETE ARMIK.

     Njaci i indinjuar ja ktheu:

     UNE NUK JAM ARMIK POR JAM PUNTOR KURSE TI JE VETEM NJE MASHTRUES BORGJEZ PA SHKOLLE

     Duket se nga e ke marre kete metode per te shastisur kundershtarin me kundersulm direkt ne planin personal, mos je djali i Xhelil Gjonit qe flet nga ferrat njesoj si Enveri do vite me pare?

     Reply to this comment
 44. shqiptar sharri. January 12, 13:48

  Or,antikomuniste,po me detyron tet shaj more tradhtar,dhe kupuk,dhe mandej me thue pse me shan?!Me,vjen keq nese ti ai sistemi te ka denue,por ti ke qen kunder ati sistemi,dhe mesiguri dhe ke qen,i angazhuar dhe bashkpuntor i ndonji sherbimi te huajprandaj dhe te kan denuar more fashist i perbetuar.Vjosa nji komentatore mir te thot,se ty e din ku te pikon shtepia,dhe je i njiqinde flamurvr dhe njqind nikemrave,pra je nji antikomunist,dhe bashkpuntor i bashibuzukve te baballarve tu,komunizmi ka mbarue qysh,1990,enveri ke vdek 1985,pra ju ashtu te thanun demokratt ne thojza,jeni ne pushtet 13,vite po cfar i prute ju shqipris?Kaosin,vjedhjen,gjegjen,shkatrimin,krimin,korupcionin,vrasjet,ne 1997-1998,gjakmarjen kanunin,shitjen e detit greqis,pra ju e bete ate qe serbia greqia,nuk mujten per 70,ta bejn ju e bete ma zi se ata.Kurse XHELIL GJONI,dhe komunistet e ndertuan nga nen zero shqiprin,nuk ja falen kerkuj nji pellemb toke qe jua lane te paret,pra ju tradhteret e shitsit e trojeve shqiptare,dhe hyzmeqaret e te hujve,skeni te drejt ta shani ish udheheqjen dhe sistemin,se ju e keni dhie,funde e krye,qe nga 1939,e deri me ditet tona sot,pra ju e keni dhie,dhe juve historia ju ka dhije,dhe hudgur ne koshin e plehrave te historis.E’kerkon keshtu mushka drute.

  Reply to this comment
  • antikomunist January 12, 14:28

   Nuk thuhet ne shqip KUPUK, por KOPUK prandaj meso me pare shypen dhe pastaj debato me fyrje CUBI si garib nga Sharri i Tetoves me shqyptaret e Shqypnise. Cuditem vetem si ka merritur deri ne Tetove dhe Maqedoni sperma e Enverit, kjo eshte nje ceshtje qe kerkon hulumtim shekncor.

   Reply to this comment
 45. Tomorri January 12, 14:10

  E kush flet keq per Xhelil Gjonin? Vetem injorantet, te sojit te Vicidollit e Hamamit

  Reply to this comment
  • antikomunist January 12, 14:35

   Shiko sa konfuz qe je me kete fraze budallai:

   Xhelil Gjoni del si Gjeli maje plehut dhe thote:

   SALI BERISHEN GRAMOZ PASHKON DHE ARBEN IMAMIN I KAM VENE UNE NE KRYE TE PD-SE KOMUNISTE ME URDHER TE PARTISE SE PUNES

   dhe nuk i shkon aspak ne mendje te pakten te kerkoje falje per kete krim konspirativ qe u ka bere shqyptareve duke i lene ne dore te enveristeve per 25 vjet me radhe pas renies se Murit te Berlinit, krim ky qe nuk po e le Vatanin te ngreje koken, njesoj si 50 vjet roberi skllaveriese ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes.

   Prandaj ceshtja eshte se te cudit fodulleku i ketij kriminelei gjakatar te Enver Hoxhes qe del ai garib ne media dhe u thote ne sy shqyptareve:

   UNE ISHA AI QE JU A FUTA ME SALI BERISHEN!

   dhe debilet dhe dallkauket enveriste ne DITA i pergjigjen menjehere:

   OH SA MIRE QE NA I FUTE ME SALIUN!

   Kjo me te vertet eshte nje gje mjaft qeshrakae dhe tragjike njekohesisht.

   Reply to this comment
 46. January 12, 15:33

  Sa turp qe akoma shtypi merret me theniet e ca funderrinave si Xhelil Gjoni e compani .

  Reply to this comment
 47. Arben January 12, 16:05

  TE NJEJTEN GJE SI XHELIL GJONI DONTE TE BENTE EDHE RAMIZ ALIA, KUR KUPTOJ SE PO I VINTE FUNDI I JETES (TE PASTRONTE TE PAKTEN NDERGJEGJEN NGA BARRA E RENDE)

  SALI BISHA HOP PAPRITUR NGRITI KOMISION KUNDRA RAMIZ ALISE PER “MASAKREN E TIVARIT”, NJE TEME QE MEGJITHESE ESHTE SHUME E RESPEKTUAR AS NUK ISHTE FARE NE REND DITE (ERDHI SI SHKREPTIME NE QIELLIN PA RE)

  RAMIZI, ME SA DUKET NUK PATI KURAJON TA KALONTE KETE “PENGESE” DHE E MBYLLI ME AQ.

  XHELILI ISHALLAH KA FUQINE TA COJE DERI NE FUND RREFIMIN E TIJ, JO SE SHQIPETARET NUK I DINE KETO GJERA, POR ATO NDIHMOJNE NE PASTRIMIN E VENDIN NGA MBETURINAT E SIGURIMIT TE SHTETIT.

  Reply to this comment
 48. Elena January 12, 17:15

  Hamami nuk “peshon” as sa njera t…pe e Xhelilit

  Reply to this comment
 49. Ar Beni January 12, 17:50

  Xhelil Gjoni i ka te regjistruara dhe te filmuara te gjitha arto qe thote. Kete e di mire edhe Ben Hamami. Ja ka treguar Xhelili. Por ai kot thot qe qe e ka lene kujtesa, Edhe ne se eshte kjo e vertete, ato momente jane regjistruar ne celuloid.
  Dosjet do te hapen ! Bashk me te kaluaren e largert te Hamamit do te behen publike edhe keto. Por tani per tani Hamami ka probleme me Barutin dhe skrapin e shitur te armeve te popullit. ” Kur lakmon e ha shume pelcet” tha ish ambasadori amerikam Withers . Mos e ngre koken se je i dhi..r o Arben. Nuk matesh dot me profesionist te politikes te asaj kohe.
  Ata i kishe edhe ustallaret e tu. Ata te futen ne keto rruge.

  Reply to this comment
 50. bardhi January 12, 18:01

  Ke plotesisht Elena, se vetem nje qelize e topave te xhelilit eshte sot perseri nje politikan i PS. Kjo eshte vazhdimesia me e qarte e fares komuniste. Rrofte post komunizmi enveroramiziansaloedvinian. Rrofte populli debil shqiptar qe kenaqet kur ja fut cdo horr dhe hajvan.

  Reply to this comment
 51. SuloKapedani January 12, 20:14

  Qè P.D-ja dhe disa parti tè tjera u krijuan nga P.P.SH.-ja kjo nuk diskutohet se e di vetè hamami me sal viçin por edhe disa komentues qè kundershtojne Xhelilin e kane te kote muhabetin se ai ka qènè vete brenda sado qè ti kete ikur mendja.Persa i perket albanos ,nastradinit ,antikomunistit ,merimanges dhe kushdo tjetèr qè ndèrrojnè emrat ngelen po ata qè kanè qène dikur Tradhetar bashkepuntor tè nazifashizmit,me nje ndryshim si trashegimtar.Kur pranoni pluralizmin demokratik duhet te pranoni edhe fjalèn e lire dhe jo te flisni mbylle ti ,,e ti ,,ti sepse komentet jane pa vlere sa per tè mbushur faqet.Sa per te persekutuarit te denuar me burg nje pjese e madhe e tyre jane me dosje bashkepunimi e ish sigurimin e shtetit dhe keto n.q.s. ekzistojne nga zhdukjet qè kane bere.Ketu plot tè persekutuar e mbyllin gojen.Ka shume per te folur por nuk ja vlen,mjafton me kaq ,kush preket tè mos djersis,ta haje vaktin qetè ,nè tè kundèrt tè hajè preshin qè e kane merituar me kohè.

  Reply to this comment
 52. pro.... January 13, 09:18

  -ahahahahaha..tamam.

  Reply to this comment
 53. . December 5, 18:48

  *****************************************************

  Cfare koincidence:

  “REVOLUCIN” ne 2015-ten po bejne vetem “xhihadistet” me ISIS ne krye ….

  “REVOLUCION” ne 2015-ten kerkon sot “CETA PD” me Lul – Sal Bisha ne krye ….

  ******************************************************

  Reply to this comment
 54. /=´´=/ December 5, 18:48

  AH-HA-HAAA-HAAAAAAAAA-HAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

  Kur shof kto kafshe ne Foto , kto maloke te flliq , qe ne boten e civilizuar mundet mi pranu vetem ne stanet ku rritet bagetia ,
  kuptoj perse ne ate vend s’ka me pas kurr nji “Happy End”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim