Xhoxhaj nuk i shpëton Vettingut, KPK shkarkon gjyqtaren e Kushtetueses

May 3, 2018 15:15

Xhoxhaj nuk i shpëton Vettingut, KPK shkarkon gjyqtaren e Kushtetueses

 

Pasi Komisioni i Pavarur i Kualifikimit kërkoi tetë ditë kohë për të shqyrtuar pasurinë e gjyqtares së Kushtetueses, vendosi që gjyqtarja Altina Xhoxhaj nuk e kalon procesin e vetingut.

Në seancën e zhvilluar këtë të enjte u dha dhe vendimi i Komisionit për kartonin e kuq për gjyqtaren Xhoxhaj.

KPK nuk dha argumentet pse u shkarkua, por u tha se brenda 30 ditëve është e drejta për tu ankuar në Kolegjin e Apelimit.

Komisioni e konsideron të mbyllur procesin e rivlerësimit, trupa gjykuese vendosi me shumicë votash shkarkimin nga detyra të subjektit të rivlerësimit”, deklaroi KPK.

E vetmja që ka kaluar vettingun deri më tani është Vitore Tusha , ndërkohë që Gjykata Kushtetuese ndodhet në pikën më të zezë në historinë e saj.

Aktualisht presin që të kalojnë në filtrin e vettingut edhe tre anëtarë të tjerë të kësaj gjykate, ndërkohë që njëri prej tyre ngeli në Shkallën e Parë.

l.h/ dita

May 3, 2018 15:15
Komento

11 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku May 3, 15:46

  Sa pare rryshfet pagoi kjo Vitore Tusha qe ta kalonte Vettingun?

  Reply to this comment
 2. ZULLUMI May 3, 16:28

  BUSHTRA CA SBERI PER TE SHPETUAR …?????????????

  Reply to this comment
 3. gijotin May 3, 16:38

  Nje kellir me pak, duhet te pastrohet shqiperia nga keta pisa hajdut dhe mbi te gjitha injorant derra

  Reply to this comment
 4. XXXL May 3, 16:42

  Nuk kalon provesin e Vetting, pra nuk justifikon pasurine e vjedhur dhe vetem shkarkim nga detyra?
  Per nje hallexhi qe per te mbijetuar “vjedh” energji elektrike jane gati qelite e burgut, po keta milionere bashkepunetor me kriminele, dhe qe kane zhvatur xhepat e qytetareve edhe kur kane pasur te drejte, perse i “diskriminojne” duke mos i plasur ne burg.

  Reply to this comment
 5. Aty May 3, 19:31

  Nqs ketà gjyqtare e prekurore o politikane nuk kalojne vetingun dhe u hiqet e drejta dhe per te qene avokate nuk eshte asgje nqs atyre nuk u hiqet pasuria e tre qe e Kane vene me leke krimi e droge.ATA duhet te Cohen ne nivelin ZERO apsalute sic Kane cuar sa sa njerez te pafajshem,qe u Kane grabitur pronen e ju a Kane dhene krimineleve e politikaneve te te gjithe ngjyrave.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin