Yuri Kim mesazh politikës: Punësoni të rinjtë, klima e biznesit nuk u përkeqësua vetëm nga tërmetet. Shqiptarët kërkojnë rezultate konkrete

June 29, 2020 11:41

Yuri Kim mesazh politikës: Punësoni të rinjtë, klima e biznesit nuk u përkeqësua vetëm nga tërmetet. Shqiptarët kërkojnë rezultate konkrete

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka folur për klimën e biznesit në vendin tonë.

Në konferencën e organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë, Kim tha se shqiptarët kanë nevojë për punësim të të rinjve.

Sipas një anketimi të publikuar nga Dhoma Amerikane, tha Kim, vihet re se ka një rënie të indeksit mbi përmirësimin e klimës së biznesit për vitin 2019.

“Me rëndësi për vendin është punësimi i të rinjve. Përveç tërmeteve problem për biznesin është edhe pengesa strukturore.

Një nga prioritetet e mia është rritja e investimeve amerikane në Shqipëri.

Korrupsioni ndikon në ekonomi, pengësë gjithashtu është edhe klima politika dhe konkurrenca e pandershme.

Pres të shoh më shumë vizion në këtë aspekt. Populli shqiptar kërkon rezultate”, tha Kim.

j.l./ dita

June 29, 2020 11:41
Komento

4 Komente

 1. liri June 29, 12:39

  Zonja ambasadore nga cili pret qe te permbushe detyrimet dhe me shume vizion nga edvin korrupsioni ? nga sali krimineli ? nga lulush hajduti apo monika apo bashkeshorti i saj i ulur ne krye te shtetit nga edvin PPP-ja ? Ahahaha ju si shtet duhet ti demaskoni keta kriminele dhe te korruptuar se keshtu si e kane ndertuar keta sistemin politik jo vetem keta por pas tyre femijet dhe dhendurret e nuset e tyre do te vazhddojne te qendrojne ne pushtet

  Reply to this comment
 2. boll kimete !! June 29, 14:22

  zonja Kim

  e ke kaluar masen….dhe daljet televizive e kane nje kufi

  aq me keq per probleme kaq banale..

  .
  gjurmet qe kane lene 3 ambasadore antiamerikane si RAJERSON-ARVIZU-DONALD LU na ben te shikojme me dyshim levizjet tuaja qe duket se keni ardhur per te vene ne pushtet kriminelin Sali Basha ..burrin ne ngjitje te te ziut Arvizu..

  Reply to this comment
 3. Adih June 29, 20:33

  Zonja KIM , nuk ju falet ,kur doni te intereseheni per punesimin e te rinjve shqiptare ,qe po e lene vatane dita dites ,per te ikur poshte urave te perendimit .Nuk na pelqen ipokrizia ,dhe me konkretisht ,ketu te gjithe si PS ,PD e Lsi perdhunojne trojet e pronareve ,dhe kush investon me keto pislleqe te ketyre hajduteve ,bijeve te Enver Hoxhes .Nuk jane gabime ,por jane faje z e nderuar KIM .Ne shqiptaret kemi nje shprehje popullore .PESHKU QELBET NGA KOKA ,dhe ju beni
  “shkence ” Te pakten na lini rehat me hallet tona ,per keto probleme ,qe shkelet kushtetuta ,me brutalitetin me te madh ne bote .

  Reply to this comment
 4. Arben June 30, 06:26

  Futu vet ne biznes, leri parrullat

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim