Zaev: Data e kushtëzuar për negociatat, ditë e madhe për Maqedoninë

June 26, 2018 23:00

Zaev: Data e kushtëzuar për negociatat, ditë e madhe për Maqedoninë

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev e ka quajtur “ditë të madhe” vendimin e Këshillit të Ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian për nisjen e bisedimeve në qershor të vitit 2019.

Në një postim në rrjetin social, Facebook, Zaev ka thënë se vendimi paraqet mirënjohje për punën e bërë në rrugën e anëtarësimit të Maqedonisë në NATO dhe BE.

Edhe një ditë e madhe për Republikën e Maqedonisë. Edhe një mirënjohje e madhe për vendin tonë. Këshilli i Ministrave të punëve të jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, në seancën e sotme vendosi që bisedimet për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë, të nisin në qershor të vitit 2019. Bashkimi Evropian dhe liderët e të gjitha shteteve anëtare kanë vlerësuar ndryshimet pozitive në Maqedoni, procesin e reformave dhe dialogun. Shteti i cili me vullnetin e fuqishëm politik dhe qëllimmirë po zgjidh mosmarrëveshjet me fqinjët, po dëshmon vizionin e qartë për të ardhmen evropiane. Rruga e reformave dhe ndërtimit të vendit, si shtet i rregullave evropiane, është proces i pakthyeshëm”, ka shkruar Zaev.

o.j/dita

June 26, 2018 23:00
Komento

5 Komente

 1. Aliu nga Selenic June 27, 01:47

  pO PERSE 2019 FJALA ISHTE PER TANI ME 28 TE KETI MUAJ E JO PER 2019-TE.?

  Reply to this comment
 2. ne fakt shaqiri s'ka faj (ashtu e ka mesuar krye mullai i arrnauteve, Saleh rrahmnirrahim birisha . June 27, 06:03

  Ti je tradhetari me madh i sllavo maqedonasve, por ne sensin negativ .Ah sikur te kishim dhe ne nje (por ne sensin pozitiv) te kerkonim te beheshim vellezer me greket sepse ne fakt vellezer jemi (pervec nje kopeje te vogel, “grusht bashkuar” rreth, nje fare xhaka dhe nje tjeter xharadan a xhamadan, a kok damixhanan, xhardan shaqiri, kok tapiri dhe ed ram, rrot’ trapi-ri, “lojtur nga fiqiri”…

  Reply to this comment
 3. intelektuali June 27, 09:09

  NJE KRYEMINISTER QE ZBATHI BREKET DHE MOHOI EMERIN E SHTETIT TE TIJ NEN PRESIONINE NJE SHTETI TJETER, REZILINE SHPALL SI FITORJE

  njashtu:

  Sic i shpallte Enveri DESHTIMET ne “Cifligun” e rij ne Kohen e QepestePartise se Punes

  njashtu:

  Sic i shpall REZILET e tij Edi Rama me Kampe Refugjatesh dhe Toyota prej Xibrake dhe Mamurasi alla katunare prej Librazhdi Taulant Balla me Ministra Rendi si Kapobanda droge

  prandaj:

  TE QESHIM APO TE QAJME?

  Qe BE -ja ika thene Maqedonise se Titos dhe Shqypnise se Enverit:

  PRISNI O GOMARE TE MBIJE BARE

  Pasi i detyroi te dy BOSAT te zbathin breket

  Reply to this comment
 4. intelektuali June 27, 09:09

  NJE KRYEMINISTER QE ZBATHI BREKET DHE MOHOI EMERIN E SHTETIT TE TIJ NEN PRESIONINE NJE SHTETI TJETER, REZILIN E SHPALL SI FITORJE

  njashtu:

  Sic i shpallte Enveri DESHTIMET ne “Cifligun” e rij ne Kohen e QepestePartise se Punes

  njashtu:

  Sic i shpall REZILET e tij Edi Rama me Kampe Refugjatesh dhe Toyota prej Xibrake dhe Mamurasi alla katunare prej Librazhdi Taulant Balla me Ministra Rendi si Kapobanda droge

  prandaj:

  TE QESHIM APO TE QAJME?

  Qe BE -ja ika thene Maqedonise se Titos dhe Shqypnise se Enverit:

  PRISNI O GOMARE TE MBIJE BARE

  Pasi i detyroi te dy BOSAT te zbathin breket

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*