Zaev: Kërkojmë datën e bisedimeve me BE, kemi bërë shumë

June 15, 2019 22:30

Zaev: Kërkojmë datën e bisedimeve me BE, kemi bërë shumë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të caktojnë datën e nisjes së bisedimeve për anëtarësim, proces ky nëpër të cilin duhet të kaloj vendi në rrugën e anëtarësimin të plotë në union.

“Ne kërkojmë datën e bisedimeve dhe jo anëtarësim të menjëhershëm. Ne kërkojmë që të vlerësohet angazhimi që kemi bërë. BE-ja është tërheqëse për ne dhe kjo na motivon. Deri tani, kemi bërë shumë dhe kemi besim në Evropën. Ne ndryshuam emrin dhe ruajtëm identitetin”, ka deklaruar Zaev në një forum ndërkombëtar në Austri, ku kanë marrur pjesë edhe përfaqësues të lartë evropian.

Kryeministri maqedonas, siç ka njoftuar kabineti i tij, ka takuar komisionarin për zgjerim, Johannes Hahn, të cilit i ka thënë se “marrja e datës për fillimin e negociatave do të jetë e rëndësishme për vendin, sepse do të jetë motiv shtesë për vazhdimin e zbatimit të reformave në të gjitha fushat me rritëm më të shpejtuar.

Komisionari Hahn, siç thuhet në njoftim, ka përgëzuar Maqedoninë e Veriut dhe kryeministrit Zaev për punën e bërë, e cila sipas tij duhet të vlerësohet nga BE-ja.

e.t./dita

 

June 15, 2019 22:30
Komento

6 Komente

 1. Kafsha Ramush Haradinaj June 15, 22:57

  Popujt e BE-s duan te shpetojn nga BARBARIA BE. Mazllumi Zaev dhe mazllumi Edi Rama duan te futen ne BE.

  Reply to this comment
 2. Zigur Qarri June 15, 23:03

  O legen,pa Ed Romen do fillosh bisedimet ti?

  Reply to this comment
 3. Sharlatani i Selanikut Fahri Xharra June 16, 02:09

  Une i lutem pellazgeve me kafka superior ta gjejn nje komb te lumtur qe gjindet brenda BARBARIS se BE-s ose sferes se saj te influences.

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=50&v=HWjCStB6k4o

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim