Zaganjori drejt shkarkimit? Komisioneri Publik i rrëzon 23 provat

July 14, 2019 10:00

Zaganjori drejt shkarkimit? Komisioneri Publik i rrëzon 23 provat

Kolegji i Posaçëm i Apelimit do të vendosë në datën 17 korrik të këtij muaji për fatin e kryetarit të Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori.

Kryegjyqtari u konfirmua me mundim në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, organi bazë i Vetingut, në 24 korrik 2018. Në 6 gusht të 2018, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit i kërkoi Komisionerit Publik të ankimonte vendimin e KPK, duke kërkuar shkarkimin e Zaganjorit nga detyra, duke argumentuar se ka shkelur rregullat dhe ligjet në fuqi në raport me pasurinë.

Komisioneri Publik, në bazë të rekomandimit të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, i kërkoi Kolegjit të Posaçëm të Monitorimit shkarkimin të Zaganjorit, për shkak të pasaktësive në deklarimin e pasurisë, kontratave fiktive, mospagimin e taksave, mosjustifikimin e shpenzimeve me të ardhura të ligjshme etj.

Gjatë shqyrtimit gjyqësor, Zaganjori ka paraqitur pranë Kolegjit të Apelimit 23 prova të reja, për justifikimin e pasurisë.

Por në media ka rrjedhur sot një dokument i fundit i Komisionerit Publik, i cili i hedh poshtë të gjitha provat në fjalë të kryegjyqtarit, me argumentin se nuk sjellin asnjë fakt dhe rrethanë të re.

Zaganjori ka depozituar pranë KPA si prova të re deklarata noteriale, kontrata sipërmarrjeje, fotografi objektesh, vërtetime pagesash etj.

Por, sipas Komisionerit prapësimet e subjektit të rivlerësimit nuk rezulton të kenë ndryshuar asnjë rrethanë.

Në këto kushte, Komisioneri i qëndron kërkesës për shkarkimin nga detyra të Kryetarit të Gjykatës së Lartë.

l.h. / dita

July 14, 2019 10:00
Komento

14 Komente

 1. Pastroheni INSTITUCIONIN E DREJTESIS nga Maskarenjt qe instaloj saleh Shpellari July 14, 10:13

  Shpellari e shdroj Shqiperine ne Afgansitan

  sepse keshtu i pelqente Tutorve miqve tan te medhej

  qe e vune president dhe e mbeshteten dhe mbrojn sot nnga Drejtesia Kryekriminelin terroristin islamik

  saleh rrahman berisha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • Psss... July 14, 14:41

   Hajdut i “pa fajshem” Ta gezoje pasurine e vjedhur ! Kjo eshte drejtesia Shqipetare.Kaq eshte meseleja,per te denuar s’denojme veten tone ne !
   E moret vesh ju te rijte qe do i zevendesoni ? Bjerini me top o trima,po te kapeni ska gje te keqe,beni nje shetitje nga pronat dhe gezoini per jete se i meritoni.

   Reply to this comment
 2. Populli para 90 July 14, 10:22

  Nga te gjitha këto te shenuar ne artikull,te hiqet pa vonesë.Mendoj qe duhet nje brez i ri për t’a cuar vendin përpara.Kasta e vjetër politike sa shkatrron vendin dhe ti shtohet Kasta e vjetër e drejtësisë atëhere do te rrime dhe 100vjet te tjera vendnumero.

  Reply to this comment
 3. ETHEM LALAJ July 14, 11:07

  JO VTEM TE SHKARKOHET POR TI SEKUESTROHET PASURIA E PA JUSTIFIKUARE DHE TE KALOI NE BUXHET PER POPULLIN.KESHTU TE VEPROHET ME TE GJITHE HAJDUTET 30 VJEÇAR QE E LAN VENDIN ME FUKARA TE BOTES.
  -KJO TE BEHET SIÇ E BERI E HOXHA NE 1945-46.NDRYSHE KY VEND NUK BEHET KURRE .

  Reply to this comment
 4. Lili July 14, 12:01

  Sidomos t’i sequestrohet pasuria se ndryshe s’kemi ba gje pos shperblye kriminelet duke i lane te gezojne pasurine e vjedhur!

  Reply to this comment
 5. INELEKTUALI qe i sherbeu enverit tani e ka zene tartakuti nga cdo emer enver July 14, 12:21

  Sa mineral do nxirte ne spac ky zagarnjori e co ne kohen e xhaxhit.
  Do ja kalone edhe lubonjes edhe INTELEKHALES tashemexhi spiun komunist qe e denuan per pune te pista.
  Kete inelekt halen e parafytyroj si KASTRIOT MYFTARI turi derr i dhjamosur me koken si demat spanjoll qe turfullon kur ecen dhe i pakenaqur edhe me vetveten….

  Reply to this comment
  • xxx July 14, 14:05

   Ja dhe nje peder enverist me nostalgji per burgjet e monstres komuniste,o rrace e mutit ! pjellat e enverit ke akoma ne fuqi,ate qe deshe,ate more !

   Reply to this comment
  • alphade July 14, 23:13

   Shikojeni ne fotografi kete dikur “azgan” qe nuk preferon-
   te hidhte as syte, tash i ngjan si ato pikturat e Rembrandit
   qe te ngjall “pasion” jo sepse po del ne pension sepse
   pensionit i thote shkodranisht “ta marrsha” por hallin e ka te pasuria qe do t’i “fluturoi” dhe sebashku me te edhe
   burgu i RECT….!

   Reply to this comment
 6. MH July 14, 12:44

  Ky skuth i neberitshem,mik i berishes qe perpak na u ba dhe president me kontributin Marshall Vicidolit.
  Te kryhen gjithe keto sipermarrje e te mos iu konfiskohet e gjithe pasuria qe rrezulton mbi shumen e pages don te thote qe drejtesia nuk funksionon ne nivelin e kerkuar.

  Reply to this comment
 7. Bimi July 14, 14:18

  Zaganjori fytyra e korrupsionit ne Gjykaten e Larte.

  Reply to this comment
 8. 666 July 14, 17:00

  Me ne fund!

  Reply to this comment
 9. info analitike July 14, 19:10

  Eh si shkoi qy vettingu tamam si estrade. Po hiqen keta te Saliut qe te vihen servilet e kriekaqolit. Tani do te kemi te afermit e Ermonela Felajt bashke me trimat e G99, Mjaftit, Sorosit dhe Xhafajt qe do te na sjellin “drejtesine”. Keta po qe nuk jane fare hajdute!

  Reply to this comment
 10. alphade July 14, 22:41

  Sikterrriseni kete pizeveng sepse vetem Drejtesi nuk mund te beje ky zagari -zagonjori i SaliSerberishes-
  Nxjerrja jasht sistemit te Drejtesise se ketij Antidrejte-
  sie nuk,mjafton: konfiskimi i gjithe pasurise se ketij pisi
  dhe degdisja perjetesisht ne REC, ja qe per fat te keq
  per jashteqitje si keta prokurore e gjyqtare te korruptuar
  deri ne gen eshte hequr enkas DENIMI KAPITAL nga po
  keta hajna e kriminele qe i sherbyen verberisht vicidola-
  sit pergjate afro 3 dekadave. Qe per turpin e botes dekla-
  ronin se po benin “drejtesi” ,nje drejtesi qe per faqen e zeze te tyre benin drejtesi vetem kush i mbushte xhepat
  me Euro mundesisht,nuk preferonin as leke, bile as dollare. Ky zagonjori duhet rrasur ne burg sebashku me
  kapot e tij: Berishen- Meten- LLallen dhe Bashen qe per-
  bejne fatkeqesine me te madhe te Shqiperise dhe kombit
  shqiptar…..!

  Reply to this comment
 11. shaban July 15, 09:59

  Duhet te hiqet dhe te denohet rende sepse e kerkon partia.Sa per ate qe thote sa mineral do nxirrte ky ne kohen e Enverit mos na mburret shume per nje kohe qe e kemi jetuar. Ne ate kohe (qe mos ardhte kurre )vetem maskarenjte ,spiunat dhe servilat mund te jetonin te qete kurse pjesa tjeter vuante qe nga ekonomia,siguria per jeten dhe liria e fjales.Po te mos paguaje dhe nje kryetar te keshillit te lagjes ngeleshe i papune per gjith jeten Po te flisje qofte dhe nje fjale si psh se nuk ka buke, nuk ka ka qumesht,dru apo dhe vajguri denoheshe me burg per agjitacion e propagande,ky ishte ai sistem qe duan te mburren disa.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*