Zaganjori: Kam firmosur mijëra vendime, asnjë cent nga korrupsioni

July 20, 2018 15:32

Zaganjori: Kam firmosur mijëra vendime, asnjë cent nga korrupsioni

Kryetari i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori ishte sot para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit.
Zaganjori preferoi të mbrohej vetë para trupit gjykues.

Ndërkohë sa i takon integritetit të figurës dhe pasurisë u shpreh: “Kam 40 vite punë, kam firmosur me mijëra vendime dhe nuk kam përfituar asnjë cent në mënyrë korruptive”

Në përfundim të seancës dëgjimore, Zaganjori u tha gazetarëve se kishte mbështetur reformën në drejtësi e cila ka vend për përmirësim dhe se drejtimin e Gjykatës së Lartë e kishte marrë si sfidë në karrierën e tij 40 vjeçare.

“Drejtimin e Gjykatës së Lartë e kam marrë si sfidë duke ditur që atje kishte probleme. Mendoj se kam punuar me përkushtim dhe profesionalizëm. “Kam 40 vite punë, kam firmosur me mijëra vendime dhe nuk kam përfituar asnjë cent në mënyrë korruptive” – u shpreh Zaganjori.

Në seancën dëgjimore relatorja Palema Qirko tha se procesi i rivlerësimit ndaj Zaganjorit është bërë me përparësi për shkak të pozicionit të tij si kryetar i Gjykatës së Lartë dhe se të ardhurat nuk justifikojnë pasuritë e vëna nga subjekti.

KPK caktoi datën 24 korrik për dhënien e vendimit.

o.j/dita

July 20, 2018 15:32
Komento

12 Komente

 1. Arber I July 20, 15:38

  Ne rinine e tij, Xhezairi ka qene djale i mire. Edi Rama gaboi qe nuk e preferoi Zaganjorin per postin e Presidentit, por ia la Sali Kriminelit, Hajdutit dhe Tradhtarit te Detit Jon, Saliu mori Zaganjorin dhe e veshi me flori; Edi mbajti bashke me ne ne kurriz ushujzen Bujat Nishani…

  Reply to this comment
  • eni July 20, 21:10

   295 m2 shtepi ne Tirane ky koke toci. Imagjinojeni sa leke pa djerse kane marre.
   E si mos te jene shqipetaret pa pune. Jua kane marre pasurine keta plehra qe duhet tju sekuestrohet gjithcka. dhe te arrestohen.
   Paskan dhe femijet llogari bankare ne te gjithe boten. po keta ti shkarkosh nga detyra eshte gjeja me e vogel.
   i poshter kriminel dhe kryetar gjykate ti.
   Tek te tjeret kerkojne gjithcka ndersa per vete fsheh dhe deklaron rreme pasurine per te vjedhur parate e shtetit.
   Kjo qelbesira qe ka shetitur ne per boten me leket e shtetit.

   Prokuroria ta arrestoje per deklarim te rreme te te dhenave dhe falsifikim te formulareve dhe te arrestohet menjehere.
   Ti sekuestrohet gjithcka ketyre monstrave qe e kane shkaterruar shqiperine me korrupsionin dhe vjedhjen e pa mase.

   Reply to this comment
 2. arretsoheni bastardin e lidhur me krimin politike dhe ate te rrugeve July 20, 17:01

  ky eshte koka e bastardizimit te institucionit te gjykatave
  shqiptare .
  nqs ky nuk arrestohet ate vend do ta mbuloj kolerja se shpejti

  Reply to this comment
 3. tironc i vjeter July 20, 17:54

  Ne fillim shikohen vendimet qe ke dhene, pastaj pasuria.N.q.se do te besh veting te drejte.

  Reply to this comment
 4. C'a bohet kshtu July 20, 18:56

  Hajduti i rradhes filloj justifikimet.
  Ky hajdut dhe mbulues i krimeve dhe korrupsionit eshte per burg dhe jo per largim nga detyra.
  Si Kryecar i Gjykates se Larte (post i rendesishem POLITIK) u zgjodh nga dora vete Sali Krimineli.

  Reply to this comment
 5. Po , Po July 20, 18:56

  Zagarnjori eshte i zgjedhuri i bajraktarit serb te Vicidolit , per ne postin e presidentit te republikes ! Nje gje eshte e qarte si drita e diellit : Atje ku ve dore dhe zgjedh shpellari per te emeruar ne pozicione kyce , me falni per sinqeritetin , por e verteta eshte per te dhjere ne te .! Zgjedhja e pare e serbit vicidolas , per postin e presidentit , tregon se sa besnik i shpellarit eshte ky njeri ! Ne pa mundesi te emeronte Zaganjorin , si kandidature te dyte bajraktari zgjodhi Bujar Nishanin , njeiun qe do te mbahet mend si pacavure e Saliut , por kurre ne nivelin e presidentit te vendit !
  Vetem kaq , do te mjaftonte per te kuptuar , se si do te sillej z.Zagarnjori ne postin e presidentit te vendit , ne se do te kishte arritur te ulej ne ate fron !

  Reply to this comment
  • eni July 20, 21:11

   295 m2 shtepi ne Tirane ky koke toci. Imagjinojeni sa leke pa djerse kane marre.
   E si mos te jene shqipetaret pa pune. Jua kane marre pasurine keta plehra qe duhet tju sekuestrohet gjithcka. dhe te arrestohen.
   Paskan dhe femijet llogari bankare ne te gjithe boten. po keta ti shkarkosh nga detyra eshte gjeja me e vogel.
   i poshter kriminel dhe kryetar gjykate ti.
   Tek te tjeret kerkojne gjithcka ndersa per vete fsheh dhe deklaron rreme pasurine per te vjedhur parate e shtetit.
   Kjo qelbesira qe ka shetitur ne per boten me leket e shtetit.

   Prokuroria ta arrestoje per deklarim te rreme te te dhenave dhe falsifikim te formulareve dhe te arrestohet menjehere.
   Ti sekuestrohet gjithcka ketyre monstrave qe e kane shkaterruar shqiperine me korrupsionin dhe vjedhjen e pa mase.

   Reply to this comment
 6. alphade July 20, 20:04

  More qelbanik njeri i ndyre, paske dhene leksione neper
  bote dhe je shperblyer majme,nderkohe qe muaj me pare
  ankoheshe se kishte mijra dosje qe nuk ishin ekzauruar
  per “mungese personeli” !? S’kishte vertete “personel”
  sepse ishin te angazhuar me zhvatje te tjera,pervec dety-
  res funksionale qe kishin juristet tuaj. A ka turp me te
  madh ne bote se si ky jenicer i Saliut nuk ka bere punen e shtetit por ato qe i urdheronte Monstra e Vicidolit. Vje-
  dhje dhe sabotim per cdo gje e per gjithecka.Dhe banda
  e Saliut dhe Zagonjorit nuk ka faj. Fajin e ka “Tepsia” qe
  mburrej se do te bente shtet,kur shtetin praktikisht e ka
  patur dhe e ka Mafia e Sali Berishes dhe Ilir Metes.
  Nje koment e kam bere edhe per B.Deden qe nje dite me
  pare u tha se kishte deklarime e mosperputhje te pasuri-
  se dhe nje dite me vone u deklarue se cdo gje ishte ne
  rregull dhe Dedja u rikinfirmue ne drejtesi. Ketu filloi pik-
  nisja e degradimit te Vettingut. Me pare u fillue me Llallen
  ku pasi u konfirmue korrupsioni i tij,MEGA…dhe nuk u
  veprue menjehere per ndalimin e ketij brigandi qe te mos
  largohej nga Shqiperia. Bile u arrit deri ne ate pike sa te
  sfidohej edhe paralajmerimi i ambasadorit te SHBA e BE
  per korrupsionin-MEGA te ketij hajni e bashkpunetore me krininelet dhe te burgosurit. Cdo shqiptar ve duart ne
  koke per ato qe po ndodhin ne Shqiperi ku edhe paralaj-
  merimet e nje perfaqesuesi te nje Shteti,sic eshte Ameri-
  ka perseri veprohet me nje arrogance te paimagjinuesh-
  me kunder gjithe botes,vetem per te mbrojtur cka kane
  grabitur e plackitur. Megjithate, “NO PASARAN” !!!!!!

  Reply to this comment
  • populli shqiptare duhet te ndryshoje taktik e reagoje vs politikes ndryshe July 20, 22:25

   Alfade ,
   ke shume te drejte ,
   ky eshte mjerishte Realiteti shqiptare .
   Maskarenjt e Kastes Politike ,
   bashkpunojne me njeri tjetrin ,
   bejne marreveshje ne kurriz te Shqiperise ,

   nderkohe qe shqiptaret ,pra ne te gjithe ,
   derdellisim akoma medieve ,
   rene ne gracken e medies ,ksaj sherbetore besnike
   e bashkfaktore te Politikes ,
   nderkohe qe duhet te dalin e ti shlerdhejme

   robt nga sali Berisha e deri ke ilyeri muti meta e me radhe .
   Cdo qendrin ne gracken e medias eshte nji kohe e humbur dhe fuqizime i bandave politike

   Reply to this comment
 7. fteri July 20, 21:18

  Qenë besnik ,edhe pas vdekjes Saliut do të shkojë të vajtoi te varri i tij .

  Reply to this comment
 8. Niko July 21, 00:09

  Ky i ka bere sherbime te tmerrshme kryeministrave( Berisha dhe Rama) ne keqqeverisjen dhe shkeljen haptas te kushtetutes dhe ligjeve mbi te drejtat e ushtarakeve. Merrini dhe lexoni Vendimet dhe relacionet e tij per sa me siper dhe te konstatoni ne to Zero parime juridike dhe drejtesi dhe nje Mal me djallezi(interpretime sipas deshires se “Maliqit” dhe kapercime dege me dege).Po pse ky sherbim ndaj krye ministrave? Per Kocken.Ndaj Sales per te perfituar kocke sa me te madhe.(dhe ne fakt perfitoi shume,madje desh na be dhe president) Ndaj Rames,per te ruajtur kocken dhe vazhdimesine ne perfitime.Keta tipa i sherbejne “pashait”.Per vlerat njerezore,parimet profesionale,vuajtjet e te tjereve nga bemat e “pashait” s’pjerdhin fare.Me ndihmen e ketayre tipave” Pashallaret”mund te vendosin diktatura ose regjime antidemokratike e antipopullore mbi poujt e tyre. ONM duhet ta verifikoje mire kete gjyqtar.sepse eshte shume i rafinuar dhe shume i kamufluar.duke i maskuar keto ne cdo rast me ,nje sjellje “te nje intelektuali serioz”, i “preokupuar shume per mbarevajtjen e sistemit te drejtesise”etj.,nderkohe qe per 30 vite tranzicion ,duke qene ne krye te sistemit te drejtesise nuk e ngriti zerin e tu deklaronte bashkeqytetareve te tij se po na kalbet totalisht sistemi e drejtesise,pate cilin jeta juaj dote asfiksohet.Por jo.”Intelektuali” e kishte nda mendjen me ba pare.Populli ? Populli le te shkoje ne hale te gomereve.ONM ne se do, le ta skanoje mire kete subjekt se do gjeje me bollek mateial per te madje material me peshe specifike te larte.Nje aspekt tjeter per qytetaret”:Ky njeriu i ligjit”,na qenkesh pjesmarres ne 13 borde e aktivitete te ndryshme me kusine e qumeshtit ne dore duke mjele.Ky e dinte se eshte e paligjshme te jesh antar ne disa borde shteterore a private kur je ngarkuar me nje detyre shteterore dhe merr pagen per te.Po gjykaten e larte kush e ka drejtuar.Po ne kete shtet mjafton te kesh emrin ne organike pa shkon s’ shkon ne pune s;ka rendesi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim