Zbardhet biseda mes Yuri Kim dhe Ramës, paralajmërohet takim edhe me Bashën

May 19, 2020 15:31

Zbardhet biseda mes Yuri Kim dhe Ramës, paralajmërohet takim edhe me Bashën

Zbardhet takimi i ambasadores së SHBA-së, Yuri Kim me kryeministrin Edi Rama të zhvilluar sot pas situatës së fundit të krijuar pas shembjes së Teatrit Kombëtar e protestave të nisura për këtë shkak.

Pritet që pas Ramës, Kim të takohet edhe me kreun e opozitës, Lulzim Basha.

Ambasada e SHBA-ve thekson në një status në Facebook se, ambasadorja Kim gjatë bisedës me Ramën ka theksuar rëndësinë që ka gjithëpërfshirja dhe diskutimet e mirëmenduara në qeverisje, në përputhje me statusin e Shqipërisë si anëtare e NATO-s dhe vend që synon anëtarësimin në BE.

STATUSI I PLOTË

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim u takua sot me Kryeministrin Rama për të diskutuar mbi ngjarjet e fundit. Ambasadorja theksoi rëndësinë që ka gjithëpërfshirja dhe diskutimet e mirëmenduara në qeverisje, në përputhje me statusin e Shqipërisë si anëtare e NATO-s dhe vend që synon anëtarësimin në BE.

Ata u pajtuan se është thelbësore që Shqipëria të vijojë në rrugën e saj drejt arritjes së dakortësisë për reformën zgjedhore dhe masave të tjera që u janë premtuar qytetarëve të Shqipërisë.

Ambasadorja Kim do të takohet edhe me kreun e PD-së Basha së shpejti.

 

l.h/dita

May 19, 2020 15:31
Komento

23 Komente

 1. trollna May 19, 15:59

  “Daksine mbi reformen zgjedhore” thote Ambasada e SHBA??Po qe se dakordesia eshte per reformen me lista te hapura apo eksperienca Daneze OK.E n.q.se.do bien dakort per ate qe kemi;jo vetem qe nuk keni zgjidhur gje,por po detyroni popullin te largohet ne mase nga Atdheu,mbasi DEMOKRACIA,nuk do ekzistoje as si emer e as ne fjalorin e gjuhes shqipe.

  Reply to this comment
 2. Arben May 19, 16:50

  PROTESTA DUHET BERE TEK AMBASADA AMERIKANE

  Reply to this comment
 3. Dajti May 19, 16:53

  Ju kujtohet ish ambasadori Arvizu,qe perveshi menget tek “Vasil Shanto”,ne zgjedhjet per bashkine e Tiranes?
  Ne kujtuam se kjo shenje tregon qe do kete drejtesi!
  Por pas saj bashkine e vodhi Basha,ky “ylli ne ngritje” sipas Arvizuse!

  Reply to this comment
 4. Fisniku May 19, 16:56

  Per kaq gje,”te dakortesohen”?
  Po ata DAKORT kane qene per 30 vjet!
  Por kjo dakortesi ka bere qe popullit shqiptar t’i grabitet demokracia,shteti ligjor dhe e gjithe pasuria kombetare!
  Sot nga kjo dakortesi 2 milion shqiptare kane marre dhene neper bote,ndersa te gjitha pasurite kombetare jane dhene me PPP kriminale nga Rama!

  Reply to this comment
 5. Adih May 19, 17:18

  Zonja e nderuar Amb KIM:

  1….Jemi te shokuar ne si popull per prishjene teatrit ,ne menyren me tinzare .Ketu nuk eshte problemi qe duhesh apo jo te prishej ,por problemi eshte se ketu nuk zbatohet ligji dhe kushtetuta .Konkretisht Presidenti i Republikes ,per kete problem e con ne Gjykate per ti analizuar e per te vendosur , jo ose po , prishjen e teatrit .Por qeveria nuk pyet gjykatat ,pshur kushtetuten dhe Presidentin . Eshte tmer ,jemi ne diktature ,dhe a do guxonte Pres Trump te vepronte ne kete menyre te dilte ciper Gjykates .JO .Kete e di edhe bufi qorr .

  Kurse sa per reformen zgjedhore keto te dy , si Rama dhe Basha ,jane bere njesh te lidhur dhe po e dreqosin demokracine .Duhe te behet Maxhoritar ne rang republike e me lista te hapura ,se per ndryshe na mori lumi ,do vazhdoje cdo dite e me shume shkaterimi demokracise dhe instalimi i nje shteti diktatorial.Eshte mberthyer keqazi ngate dy keta alabake kjo pune ,ku edhe bebet e kuptojne .Keta te dy duhet ti vesh diktat se per ndryshe do perdridhen ,ashtu sic po veprojne qe i sajojne keto rremujera per efekte te cperqendrimit te vemendjes ,qofte per reformen zgjedhore ,qofte per reformen e drejtesise SPAK e BKH :Jemi ne pritje ,ju lutemi ndihmonanai ,e kemi shume te domosdoshme
  .
  Nderime dhe faleminderit per mirkuptimin Z Amb KIM:

  Reply to this comment
  • Shoku yne Tili. May 19, 18:49

   Mesuese Besa i thote Albanit qe do ndihmosh ne mesime Nertil Dulin pastaj zysh Besa e ve ne dijeni Nertilin qe ai do te bej mesimet me Albanin.

   Reply to this comment
  • Zonja Kim d.v. May 19, 20:05

   Zoteri i nderuar Adih,
   jam mjaft e shokuar dhe e tronditur nga letra juaj koment drejtuar mua, Amb. Am. ne Tirane. Nuk i dinim keto qe raportuat ju! Une menjehere do te ve ne dijeni zotin Trump per sa me shkruat, dhe jam e sigurte se ne mund ta veme serish ne bina teatrin e vjeter.
   Me respekt dhe dashuri per ju i nderuar Adih, juaja zonja Kim d.v.

   Reply to this comment
 6. gjergji May 19, 17:21

  Arben trimi; Kush te pengon te besh protesta per cfar te duash e ku te duash? Dil ne ball te protestuesve,leni prrallat me mbret.Organizoje e beje ku te duash.E them me bindje te plote qe ti je vetem genjeshtar,mashtrues e provokator made in PD product I Shqup-it

  Reply to this comment
 7. Problemi eshte se kto Ambasadore i mari si femije Kopeshti per dore Politikanet e KM Shqiptare saher ka zgjdhje ! May 19, 18:13

  Dhe mua me duket e pakuptushme kjo Loje !

  Ne shqiptaret per fatin tone te mire ,jemi europiane

  dhe kemi trasheguar njifar koncepti e Kulture Europiane

  ne te perceptuarit te gjerave siedhe Demoktacise .

  Tani a thu Rama etj nuk dijne akoma se cduhet bere

  kur vijne zgjedhjet ?

  Okey un e kuptoj qe ke Kasapi-

  shqiptaret Poziten – Ramen ,

  e con e cdo kohe Cjapi Vicidolit duke tensionuar

  Artificialishte situaten ,

  sepse ashtu e ka kontraten me Kasapin qysh ne fillime ,

  qe mbi politikat e Shqiperise do vendosin Ambasadoret e Huaj e kryesishte ai i Shba-ve,qe e beri dhe e mbron
  ala sot nga Drejtesia .

  Mir qe Cjapi i vicidolit perserit kto 30-vjet te njejten loje ,

  po hajvanet e PS-s nuk dijne ti kundervihen dhe vene kushte ,

  edhe pse Cjapi refuzon gjithcka te Shqiptareve pra PS -se qellimishte per te vendosur i Huaji ne Shqiperi !

  Pra ktu ne kte Loje del jashte Loje te ndyre ,

  jovetem Sovraniteti qe mbahet pezull i Shqiperise ,

  por edhe si Shtet

  e qeverri ty te ben te pasigurte qe ti mos te marresh

  kurre nji veprime/Vendime si shtetare ,

  pra mos te vedosesh dot ne vendin tend

  per asgje !
  Kjo do te thot pra , qe ti mos te mendoshe e jesh Autonom ne vendimarrje!

  Dhe kte e dallon qarte edhe ne Deklaratat e Be-se KE-se Ambsadoreve te Huaj mbi prishjen e Teatrit e ne gjithcka qe ndodh ne Shqiperi !!!!!!!!!!!!!
  Nderkohe se cfar Obkejti shemb e nderton apo cfar ligjesh ndryshon X shtet Europian

  nuk pippetin askush !!!!!!!!!


  Ktu mendoj un esht edhe thelbi ksaj politike kontraverse
  qe luhet me Shqiperine ne cdo vite .

  Perveshi meget Arvizu dhe ja dha fitoren atij qe deshironte Ai Ambasadori pra jo atij

  qe votoj populli !

  Eshte kjo Demokraci ?

  Mua s’me duket e tille me sa shof per 32 vjet ktu ne Europe

  Shteti duhet te bej dicka te dal nga kjo Valle te impouar

  Reply to this comment
 8. Gzim Kulufi May 19, 19:59

  Foto e mesiperme, si foto e vitit, nuk ka nevoje fare per tekst shoqerues, sepse flet vet! Jo vetem qendrimi i dy personave, por edhe mimika e tyre flet shume ne kete rast!

  Reply to this comment
 9. Lili May 19, 20:00

  Jo, jo ambasadorja do qe te ruhet ´dakordsia ´ basha rama! Pse sipas jush?
  Sepse nuk do nje force te re alla Vv ne kosove me dale ne skene! Shume ka investuar ambasada tek Soroff do ianet edhe nuk deshiron jo sorosian!

  Reply to this comment
 10. Adih May 19, 20:54

  Zonja KIM d . [email protected]@….
  fain e ka gazeta e nderuar DITA qe ju hap driten jeshile juve bythlepiresve te PS ,te shkruani me pseudonim ,ne emer te z Amb KIM .jam i shokuar ,nga moderatori .Me gjithe ate mer e lexoje mire ,se cfare kam shkruar une , Une nuk kam thene te rregullohet teatri ne gjendjen qe ishte , (humor i kote )bile kam thene se nuk eshte per mua kjo teme ,prishet apo jo ,por mua me ben pershtypje shkerdhimi diten per diell qe i ben Rama kushtetutes dhe po nuk e kuptove ,shko tek zysha e fillores ta shpjegon ajo .sa shume te paska djegur ore vemje servile e PS . Rama po ja kalon edhe KIMIT ne KORENE e VERIUT me diktature ,se edhe vete KIMI sot ,si dikur Enver Hoxha dje, e bejne nga nje gjygj farze ..Do te jap nje porosi ,ne qofte se do te kundershtosh ,kundershto me llogjike, e jo me ate nivelin tend ordiner , ngriji kembet bige beja gati PS tende dhe mos shkruaj ne emrin e kesaj zonje te nderuar ,qe eshte presidenti trump per ne , ketu ne shqiperi .por mbi te gjitha ka faj moderatori i kesaj gazete qe lejon komente prej bythlepiresh te PS e mbi te gjitha me emrin e zonjes se nderuar KIM:

  Reply to this comment
  • Zonja Kim d.v. May 19, 21:14

   I nderuar zoti Adih, ju kuptova shume mir! Ju siguroj se ju keni trokitur ne kishen e duhur! Kjo eshte ajo kryesorja! Qe ne e venw ujin ne zjarr, sa here ju na drejtoheni neve! E juaja pergjithmone, znj. Kim, Amb. Am.

   Reply to this comment
 11. Adih May 19, 23:24

  Zonja KIM d.v. @…

  Nuk e ka aq te vogel nivelin amb, sa ju ,me keqeardhje per ju anonime . Me keqeardhje ,por eshte me se e vertete .Kete nivel mizerabel e kane vetem bythlepirsit e rilindjes .
  Desha per tju ndihmuar per trute e kokes boshe tuajen , e as edhe nje gje me teper . Ndjej keqeardhje per vendin tim ,e prandaj eshte ne gremine shqiperia , se ka akoma njerez me kete nivel medioker e me karakter pocaqi si i juai . Po nuk me kuptove je vetfajtore .Po me ke kuptuar ,ju faleminderit per mirkuptimin ???.

  Reply to this comment
 12. xxx May 20, 02:10

  e fitove zonja Kim nji dhurate nga edvini nji album nga zografisjet e tija personale, he zere se ta dha, pyet Angelen plake po s’besove

  Reply to this comment
 13. info analitike May 20, 10:53

  Me sa duket edhe shoqja Kim nga Guam po aspiron per nje vile si ajo eflokekuqes Vlahutinke

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim