Dëshmia e Babales para autoriteteve kosovare: Do më vrasin

May 30, 2018 15:58

Dëshmia e Babales para autoriteteve kosovare: Do më vrasin

 

Autoritetet e Kosovës kanë nisur procedurat për azil për Albert Veliun të njohur ndryshe si “Dëshmitari X”, njeriu qe deklaroi se ka biseduar me vëllanë e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj për të siguruar prej tij kalimin e një sasie marijuane në Itali.

Veliu së bashku me të birin u ndalua pak ditë më parë nga autoritetet policore në Kosovë, nën dyshimet se ai kishte hyrë ilegalisht në territorin e saj.

Burime nga Ministria e Punëve të Brendshme të Kosovës, i thanë Zërit të Amerikës se Veliu ka kërkuar azil me motivin se në Shqipëri atij i kërcënohet jeta, “Kam frikë për jetën. Nëse me ktheni në Shqipëri do të më vrasin

Të njëjtat burime shpjeguan se “do të konsultohen edhe me autoritetet e Shqipërisë” para çdo vendimi, ndërsa theksuan se “do të respektohen të gjitha procedurat për azil”.

Veliu, një ish-i dënuar për trafik droge, pranoi publikisht se zëri në audio përgjimin e bërë publik nga Partia Demokratike, ishte i tij, por deklaratat për rastin ishin kontradiktore. Ai mohoi të kishte patur dijeni se biseda po përgjohej, por më pas gazetari Jetmir Olldashi, autor i përgjimit si pjesë e një investigimi gazetaresk, bëri të ditur se kishte qenë ai vetë që i kishte vënë pajisjen e përgjimit Veliut.

Agron Xhafaj, vëllai i ministrit të Brendshëm, ka hedhur poshtë kategorikisht mundësinë që të ketë zhvilluar ndonjë bisede me Veliun. Prokuroria ka bërë ndërkaq të ditur se materiali audio është dërguar për ekspertizë në një laborator jashtë Shqipërisë.

l.h/ dita

May 30, 2018 15:58
Komento

19 Komente

 1. demo May 30, 16:18

  Nuk bie rrufeja..

  Reply to this comment
 2. shushica May 30, 16:23

  Pa hyre ne idiotsite kriminale qe ky personazh grotesk ,por i rrezikshem ka bere,duke u perdorur nga krimineli Berisha ,jam i bindur qe eshte ne rrezik jete nga vete Berisha .Nuk e kuptoj ,kaq i paafte eshte shteti shqiptar ta mbroje kete shembull tipik te kromit politik,,,,,.Sepse ky per Berishen i gjalle nuk vlen ,por per Ramen ka vlere te jashtzakoneshme ,ne pritje te pergjigjes nga laboratori italian .Sepse une dyshoj qe edhe ne Kosove ,ne se nuk i japin mbrojtje nderkombetsret ,ky eshte ne rrezik .Zhdukja e deshmitarit eshte rregulli nimer nje i krimit ,dhe Berisha Basha ,si kriminele qe jane ,e dine shume mire .

  Reply to this comment
 3. Arben May 30, 16:38

  Po ti a I vrane nuk I Kishe 500 euro

  Prije biletat per ndonje Suedi Norvegji

  A Zvicer atje e Kishe garant azilin

  Po edhe ja vlen fundja.

  Reply to this comment
 4. Tiktaktiktak May 30, 16:46

  Do te me vrasin eshte pa adrese. Ta thote nga kush ka frike. Kam pershtypjen se e ka kuptuar se saliu e ka bere pushken hati.

  Reply to this comment
 5. Agron Murataj May 30, 17:04

  Babolja vret Babalen… keshtu titullohet seriali me producent Sali Brekeskisha dhe regji te Lulash Bythfishkurit

  Reply to this comment
 6. spata May 30, 17:24

  Turp e perfaqe te zez . Vetem ne Shqiperi e Kosov plehrat merren me plehrat .

  Reply to this comment
 7. Tahiri (jo Ministri i suksesshem) May 30, 17:55

  Me pare Zagani, tani Babalja. Sulmohen nga socialistet vetem per nje arsye. Sepse i shohin keta si pasqyrat ku surrati i qeverise Rames del qarte ne popull si qeveri e trafikut droges. Vetem se harrojne nje gje : Agronin a Geronin e Fatmir Xhafajt nuk ja ka denuar 7 vjet burg Babalja per trafik droge. Kete Agron a Geron nuk mund ta fshehin dot pas Babales. Ai eshte nje hu i futur thelle ne prapanicen e ministrit tashme te diskretituar Fatmir Xhafaj qe diskretitohet perdite sa rri ne ate zyre ministri.

  Reply to this comment
 8. kasem gahinji May 30, 18:06

  tani u gjet rruga e sigurt.te gjithe trafikantet,vrasesit,kriminelet mund te legalizohen(sepse ilegalisht ka kohe qe strehoen dhe fshihen) ne kosove .jane te sigurt.

  Reply to this comment
 9. Fat man May 30, 18:12

  Koqevaret te mos behen strehe e drogaxhinjve, burgaxhinjve, pijaneceve dhe mashtruesve qe i drejton tranvestitja Lulushe Basha, apo eshte marre porosi edhe nga Beogradi nepermjet Daj Fazllicit.
  Ba-bolen nuk e vret kush ne Shqiperi perse beri nje audio-vidio te rreme, per mashtrim e denon ligji i cdo shteti ne botes si nje shpifes ordiner.
  Ba-bolja ka espe, llogari te hapura me grupet kriminale te shperndarjes se droges ne Itali dhe ne Shqiperi, ben vaki ka hyre borxh edhe me grupe kriminale qe veprojne ne Kosove.
  Ketij trafikanti dhe burgaxhiu nuk mund ti jepet ne asnje menyre “Azil Politik”, apo shteti bije ja fut shtetit ame, nuk e kane per gje.
  Jemi mesuar dhe i njohim mire koqevaret edhe ne kohen e grushtit te shtetit ne 1998 te bere nga Sali Serbi, u derguan perforcime rrugacesh ordinere nga falangat e Bujar Bukoshit, per te sjelle ne pushtet agjentin SERB Sali, kopilin e Zeheres.

  Reply to this comment
 10. arvi May 30, 18:15

  Ne gjuhe popullore kesaj i thone:Ku eshte katandisur Shqiperia ku tall bythen edhe Babalja!

  Reply to this comment
 11. AM May 30, 18:20

  Kaq koqe ka ky vend sa nje langaraq si puna e ketij behet boshti i lajmeve te perditshme dhe flamur beteje i nje partie politike. Kjo shoqeri eshte rezultat i njerezve te pjerdhur qe skuptojne me se ku ndahet e verteta nga genjeshtra , dhe qe komandohen nga televizori me keq se ne kohe te dulles. Mjafton qe del ne televizor dicka dhe shqiptaret me vrap i besojne. Popull i rrenuar

  Reply to this comment
 12. Dridhe me lesh Monike. May 30, 18:52

  Kelliren dhe mashtruesin Babale psi e keqperdoren per t’a eleminuar i vetmi variant eshte nga “bashkepunetoret” e tij ne SHQUP.
  Vetem Shqu-pisat jane te interesuar per te qeruar kete hale, per te varrusur te verteten e rreme te pergjimit dhe me kete rast akuzojne Edi Ramen me Ministrin Xhafaj.
  Keto skenare i njohim qe me 2 Prill 1991 ku u ekzekutuan ne Shkoder 4 demostrues anetar te te PD dhe regjizoret ishin Sali Berisha, Azem Hajdari, Pjeter Toma (Arbnori)) dhe Ali Spahia ku u akuzua PS ne pushtet dhe Gramoz Ruci.
  Ben vaki dhe kete skenar Saliu e realizon nepermjet “miqve” te tij kriminele qe i ka me shumice ne pushtet dhe jashte tij, ne shtetin e Kosoves moter.
  Do te kemi nje hale me pak dhe Vlores do t’i mungoj Babalja, kokrra e beqirit.

  Reply to this comment
 13. Bushi May 30, 19:31

  Eshte shume e qarte,se vrasjen e Babales do te bejen ata qe inskenuan videopergjimin,pra Saliu,Bash,Alibeu, dhe Salianji.Ne rrezik eshte dhe jeta e gazetarit Olldashi qe doli ne kete skene krimi te kriminelet me damke te Sali Berishes.Ai te ferkon koken dhe pas shpine te ngul thiken duke qeshur.

  Reply to this comment
 14. MH May 30, 19:53

  Kush mutin asht ai njeri qe ndyen doren me vrasjen tande.
  Coje mendjen te Berisha i Vicidolit.Kur nuk vrasin kete kerme qe ia ka prue shpirtin mbare vendit dhe popullit.Ty nuk te vrasin as kurr e nese rron edhe 100 e nji mije vjet te tjera.
  E vetmja mundesi vrasje do ishte nga pala e SHQUP-it qe i deshtoi plani dhe kerkojne gremq per te ngaterrue e kriminalizue edhe ma shume shqiptaret ndervedi.

  Reply to this comment
 15. demagoxhi May 30, 21:21

  Po të takova në Prishtinë kam punë me ty qen sokaqes futja edhe atje ndoj përgjim ndoj kundershtari të Salihit

  Reply to this comment
 16. Lala May 31, 05:52

  Pa i vrare je o lumemadhe se kot jeton , ne quhet jete ajo qe bene??!

  Reply to this comment
 17. info analitike May 31, 08:55

  Hahaha shiko si reagojne shoket qe harruan serialet e Dites me gallatat e Ibretit nga Turqia e qe tani ka futur ne valle dhe te dashuren e tij qe po sillet si Shote Galica. Ore e kuptoni se sa qesharake beheni kur vete i perdorni keto metoda e pastaj turreni si te marre kur i perdor edhe Lulushi, ministri me i suksesshem i rilindjoteve. Nderkohe qe ju cirreni me bla bla bla forumeve Kriepsikoja dhe Lulushi po mbushin xhepat paq.

  Reply to this comment
 18. Gege Kosova May 31, 09:32

  Nuk duhet dhene “azil” ketij personi.Ky ka sajuar skenar me porosi per te demtuar situaten politike ne Shqiperi.Ky i ka sherbyer nje subjekti per te demtuar shtetin dhe popullin.Ata qe e futen pyellit, ti bejne qaren.Mos i mesoni kriminelet qe me krimet e tyre, te strehoen ne Kosove.

  Reply to this comment
 19. Meta May 31, 09:33

  Hajduq kemi boll.Nuk na duhen edhe ata nga Shqiperia

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?