Siguria e Rinasit, TIA ishte njoftuar, e përcolli te Aviacioni Civil

April 15, 2019 15:53

Siguria e Rinasit, TIA ishte njoftuar, e përcolli te Aviacioni Civil

Dalin në dritë të tjera fakte mbi mungesën e theksuar të sigurisë në aeroportin e Rinasit, ku u grabitën rreth 6.5 milionë Euro.

Autoritetet e aeroportit ishin paralajmëruar disa muaj më parë nga policia për problemet në perimetrin e sigurisë.

Një letër e firmosur nga shefi i Policisë së Rinasit, Përparim Demo, evidenton problemet në portat e emergjencës por edhe me mungesën e sensorëve në gardhin metalik rrethues.

Drejtori i Përgjithshëm ekzekutiv i TIA-s, Rolf Castro Vasquez, përgjigjet me një letër ku i kërkon policisë që për çështje të cilat lidhen me masat e sigurisë të zbatuara në aeroport, Komisariati i Rinasit duhet të adresojë shqetësimet tek Autoriteti i Aviacionit Civil.

Korrespondenca mes Policisë së Rinasit dhe TIA-s është vënë në dispozicion edhe të prokurorëve të çështjes të cilët po analizojnë veprimet e të dyja palëve për të nxjerrë përgjegjësit.

Prokurorët nuk kanë marrë asnjë person në pyetje, ndërsa vazhdojnë të sekuestrojnë të gjithë dokumentacionin dhe praktikën e ndjekur në Aeroportin e Rinasit ditën kur ndodhi grabitja.

o.j/dita

 

April 15, 2019 15:53
Komento

5 Komente

 1. Komentuesi pa pagese April 15, 16:12

  Ehuuuu…akoma me grabitjen ne Rinas ju ?! Cudia me e madhe ketu tek ne tre dite zgjat. Te dashura ” media” shqiptare, kthehuni punes dhe na embelsoni jeten me ndonje batute te “gjigandit” ose ndonje foto te Lali Dhjerit duke mbjelle pemen e 1 000 000- te.

  Reply to this comment
  • Papone i trotuarve April 15, 18:22

   Mire ti qe dukesh qe komenton “pa pagese” po motra jote qe punon ne trotuaret e Milanos a thua te punoje falas si ty??? Nuk besoj te jete keshtu.

   Reply to this comment
   • i pa njohur April 16, 05:43

    Papone i trotuareve, isha une ne Milano,pashe t’eteme dhe t’etmoter me shale hapur ke nje park,prisnin per vizitoret e radhes qe te mballoseshin.
    Te pelqeu komenti ? Po hodhe edhe prit thote populli,
    Sa e mire eshte per tjetrin aq e mire eshte edhe per ty,prandaj mesohu te mos ofendosh te tjeret,nuk je vetem ti qe ke goje.

    Reply to this comment
   • n'ato maja ripa ripa... April 16, 06:02

    O Pis,po ti nuk ke moter a grua,mama a goce a te aferme familjare, apo i ke cuar te gjitha ke semafori ??? Sa leke fiton ti nga bisnesi i kurverise familjare o Papone i trotuareve

    Reply to this comment
 2. mirel April 15, 19:29

  Nuk e kuptoj, Komisariati i Aeroportit ja transmeton problemet aviacionit civil?
  Cfare eshte komisariati? Nomenklature e Aviacionit Civil?
  Kush eshte ky Vaskez, cne qe ka perfunduar Drejtor i Aeroportit?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*