Zbardhet leja e pallatit të Bashës për 1- 3- 4 kate, pallati është 8

November 5, 2013 20:47

Zbardhet leja e pallatit të Bashës për 1- 3- 4 kate, pallati është 8

Leja e ndërtimit për pallatin e Lulzim Bashës në Vlorë është dhënë për 1- 3- 4 kate, plus papafingo.

Vendimi është marrë më 17 gusht 2008 me vendim nr.5 të KRRT-së së Vlorës.

Në pikën 6 të këtij vendimi thuhet se: “Miratohet shesh ndërtimi për objekt banimi dhe shërbimi 1-3-4-kate + papafingo në lagjen “Uji i Ftohtë” në perëndim të rrugës “Aleksandër Moisiu” me pronare trualli Xhuvi Serxhi e Xhaferr Isufi (vjehrri i Lulit)”.

Siç shikohet, pallati jo vetëm që nuk ka respektuar lejen, por është ndërtuar tetë kate, ka dalë nga vija bregdetare dhe është zhytur në det si dhe është spostuar 40 metra nga vendi i pronës.

Inspektorati Ndërtimor Urbanistik Kombëtar, i cili po kërkon prej ditësh dokumentacionin në rrugë zyrtare nga pronarët e pallatit, ka hasur në rezistencën e tyre për të mos dorëzuar dokumentacionin.

Leja, siç shihet qartë, është marrë bazuar në ligjin e vjetër urbanistik.

Në referencën ligjore për miratimin e lejes është shënuar se kjo leje jepet: “Në mbështetje të ligjit nr.8405, datë 17.09.1998 “Për Urbanistikën”, ndryshuar me vendimin nr.2, datë 25.01.1999 të Gjykatës Kushtetuese dhe me ligjet nr.8453, datë 04.02.1999; ligjin nr.8501, datë 16.06.1999; ligjin nr.8682, datë 07.11.2000; ligjin nr.8991, datë 23.01.2003, ligjin nr.9632, datë 30.10.2006, ligjin nr.9743, datë 28.05.2007; ligjin nr.9843, datë 17.12.2007 dhe ligjin nr.10078, datë 16.02.2009”.

Mjafton fotografia e pallatit sot dhe leja e dhënë nga KRRT-ja e Vlorës për të kuptuar se pallati është i paligjshëm./tema

leja-basha1

November 5, 2013 20:47
Komento

21 Komente

 1. lexusi November 5, 21:13

  Le te shikojme se si qeveria i zbaton ligjet njesoj per te gjithe.Kujtoni per nje cast se si veperoi z.Luli per prishjen e mbikalimit tek zogu i zi

  Reply to this comment
 2. dauti November 5, 21:28

  Po si e paska dhene kete leje zoti Gjika?! Se ligji nuk e lejon te ndertohet mbi det!!! Se ky pallati i Bashes eshte pikerishte mbi det dhe jo afer detit. Prokuroria duhet ta shohi mire lejen e ketij pallati dhe rolin e zotit Gjika qe sic duket puna ka ngrene me te dy krahet.

  Reply to this comment
 3. nastradini November 5, 21:50

  PSE DUHEN CITUAR KAQ SHUME LIGJE PER NJE PALLAT MAFIOZ?

  Kesaj pyetje krejt llogjike te nastradinit gazeta DITA duhet te sqaroje lexuesit e saj te shumte pse nuk dalin ne fund te vendimit mafioz firmat dhe vulat e atyre qe kane lejuar ndertimin e nje pallati si ASKUND ne Bote gjysma mbi autostrade, gjysma mbi det. Dhe jo pa kesheri te gjithe shqyptaret duhet te pyesin ke thoni ju o milet i paditur? Lulzim Bashen? Jo more jo se ku dudum nuk e ka haberin fare nga keto pune te nderlikuara ku citohen kaq shume ligje dhe nene. Jua a thote nastradini: Sli Berisha duhet pyetur sepse ai ishte BOSI dhe KAPOBANDA e ndertimeve te shemtuara ne bregdet ku nuk guxonte kush tjeter te hidhte beton pa jeje nga Mafia me pushtet. Prandaj Sali Kapobanda duhet t’i pergjigjet kesaj pyetje fare llogjike te nastradinit:

  PSE DUHEN CITUAR KAQ SHUME LIGJE PER NJE PALLAT MAFIOZ?

  Reply to this comment
 4. Labja November 5, 22:04

  Iku pallati Lulushe,ikuuuuuu !

  Reply to this comment
 5. MALI November 6, 00:08

  Te prishet dhe te vene mend te gjithe qe abuzojne me pushtetin dhe e degjenerojne kete vend .Ne asnje vend nuk ndodhin keto qe ndodhin ketu , te prishet dhe per faktin se kane pjese njerez te pushteti qe jane supertekoruptuar dhe na japin mend dhe kerkojne te ridrejtojne kete vend te bukur .Keto abuzime nuk do ti bente dhe ndonje PUSHTUES

  Reply to this comment
 6. fat man November 6, 00:12

  Shume bukur shoku Sali, thaji vajzes tende Lulezime, se nuk ka asgje te mbeshtetur me ligj, leja e ndertimit eshte tjeter gje dhe fakti konkret i Pallatit Gerdalle eshte nje gje krejt tjeter ne shkelje te plote dhe per denoncim ne Prokurori. Kjo zgjidhet me ligj duke e shembur me Tritol C4 qe ka importuar qeveria e Kriminelit dora vete sb. Kriminelet kane zanat dhe nuk dine te bejne gje tjeter vecse krime duhen ndeshkuar, te gjithe jane te barabarte ndaj ligjit, “perjashtim” po ben vetem Mostra Shpellar, nuk e kuptojme qe eshte akoma i lire. Z. Edi, ne polici ke rimare Niko Brahimin qe eshte i specializuar ne arrestimin e Sali Ver Palles, jepi urdher te veproje, ai eshte i gatshem te perserise te njejtin veprim si me 28 Nentor 2005, 28 Nentori po afron jemi ne pritje te perkujtimit te kesaj ngjarje HISTORIKE..

  Reply to this comment
 7. erald November 6, 00:33

  ore ca ka luli qe sdel nga shpia. mos valle ska degjuar gje lulja ne tv per pallatin ? apo tani shikon vetem fiksin ai se te gjith keta qe jane ne opozite e falenderojne fiksin por ta falenderonte edhe lulja kaq shpejt qe deri die se shikonte fare top chanel

  Reply to this comment
 8. erald November 6, 00:45

  o luli mos u merzit , ke vjedh lek e ke shum miq ,ke fazzllica e spiuna, ke shum trima e ndertusa ke njazin goxha burre, ke ristanin numerus hic mos u merzit mos caj koke per nje pallate cope cope , ta nderotjne menjeher se je kryetar me vlere je i pari ne bashki je i pari ne parti madje edhe ne qeveri se e dim qe mezi po prete po do duhen nja 12 vjet .

  Reply to this comment
 9. cl November 6, 08:38

  Ore po mos iku ky pallat dhe te shkoje ndonje ne burg ska kuptim gjithe kjo. Nje pyetje kisha une per Lulin. A do te ishte ndertuar ky pallat dhe a do te ishte me hipoteke po te mos ishte i vjerrit tend?

  Reply to this comment
 10. BJORN November 6, 08:51

  Vetem nen drejtimin e Saliut edhe bregu detit u be me pronar

  Reply to this comment
 11. Mondi November 6, 09:28

  KY PALLAT MAFIOZ ESHTE BERE NGA BANDAT E KRIMIT TE ORGANIZUAR. PARATE PER NDERTIMIN E KETIJ JANE GJOBAT E VENA , NEN DORE NGA FLORENC HOXHA SE BASHKU ME ERJON ISUFIN ( kunatin e Lul Bashes ) NE NDERTIMET PA LEJE NE TE GJITHE TIRANEN QE MOREN NJE BUM TE MADH KETO DY VITET E FUNDIT 2012-2013. KETO JANE PARATE E KRIMIT DHE JANE GJAKU I POPULLIT TE TIRANES , PARA QE U VODHEN NGA KETO GRUPE KRIMINELESH. PALLATI I KRIMIT TE PRISHET SA ME PARE QE KRIMINELET TA DINE MIRE SE CDON TE THOTE SHTET LIGJOR. I LUMTE EKIPIT TE RILINDJES . MBAS 23 VITESH ANARSHI ME NE FUND PO DUKET NE HORIZONT SHTETI LIGJOR. MOS E ZGJASNI PRISHJE, PRISHJE, PRISHJE, PRISHJE SA ME PARE

  Reply to this comment
 12. Kapter Ramiu November 6, 10:59

  Te mos prishet menjehere them une, por te zbardhet se kush eshte skema eplote sepse ne kete menyre kane vepruar gjithandej.
  Eshte rast i shkelqyer bile qe media te merret cdo dite me abuzimin total qe ka bere bastardi i Vucidolit.
  Duhet ta kuptoje i madh e i vogel se sa thelle ka hyre e keqja qe mbollen serbet me doren e njeriut te tyre ne Tirane.
  Cdo rast te behet mediatik. Mos ja prishni menjehere pa ja nxjerre gjithe horrlliqet, me emer e mbiemer te te gjithe te implikuarve ne kete skeme.

  Ore perse nuk flet ai ish drejtori i pergjithshem i hipotekave qe tashme eshte deputet i PD-se ? 😉

  Reply to this comment
 13. ramushi November 6, 12:15

  Normalisht leja e ndertimit duhej te kishte per reference siperfaqen e prones sipas certifikates se pronesise, ndersa zgjerimi i ndertimit duke perfshire dhe vijen bregdetare eshte pushtim skandaloz i prones shteterore dhe i bredetit ne ate fare feje, sikur i gjithe detit te ishte prone e vjerit te lulit.Pra mere me mend se çfare baderdie bente regjimi i mbrapshte i sali Berishes.

  Reply to this comment
 14. arben Meci November 6, 13:01

  Leja e dhene eshte shume abuzive,pasi nuk lejohet te ndertohet ne hapsira publike,gje qe eshte perrcaktuar shume mire ne ligjin e Urbanistikes.Kjo gje dihet shume mire.Por Shpetim Gjika,duke i sherbyere Saliut, ne 2009 i dha dy deputet,gje qe e di gjithe Vlora.Ndersa me von i dha Lulit me bekimine Saliut dhe lejene ndertimit per pallat.Shpetimi nuk ka dashur te fitoje Partia Socialiste me 2013,prandaj nuk beri fushate dhe kur u duk ne publik ishte i detyruare se skishte cti bente Edi Rames. Shpetimi e ka grure me Saliun se i ka sherbyere dhe ai nuk e ka ngacmuare asnjehere edhe kur ka qene ne fushate ,tani jo e jo se eshte pallati i Lulit. Pallati duhet te prishet e Shpetimi e te tjeret te pergjigjen para ligjit.Te zene ment te tjeret e te mos vazhdohet me abuzime.

  Reply to this comment
 15. Tani November 6, 13:50

  Tritol dhe napalm.Afersisht 50 arka me kastravece te postuar ke ndertesa e perkoheshme eSHQUP it.

  Reply to this comment
 16. xha kili November 6, 15:41

  na thoni dhe ne sa leke eshte metri katror i detit .ti prishet dhe te veje ne burg kushdo qofte nuk ishte hallexhi ai qe e beri eshte hajdut qe na merr per budallenj ne te gjitheve.vetem keshtu do kemi shtet.

  Reply to this comment
 17. ra ta si. November 6, 18:08

  Kjo ndertese eshte nje mrekulli arkitektonike,bile bile kjo ja fut edhe godinave ne DUBAI.Gjika ka treguar nje zgjuarsi te papare sepse e ka dhene lejen ne det qe ta shkaterroje deti.Bravo , se ke idene se sa i ke hyre ne zemer te majteve shqiptare .

  Reply to this comment
 18. LESI November 6, 19:00

  le ti prishet se me leket e popullit qe ka vjedhur e ka ber

  Reply to this comment
 19. financjeri November 6, 21:44

  I shemtuar shume eshte ky pallat dhe vertet qe duhet prishur, aq me shume eshte dhe jashte parametrave ligjore. Me pare duhet te dalin te gjitha te vertetat e keti aferi te madh te pushtetareve tane mafioz.Z. Gjika deri pak ditesh nuk pranonte qe Luli ish i implikuari i pare ne kete afere pas udheheqesit te tij shpirteror( sales). Shpetim Gjika duhet te jape llogari jo vetem per kete pallat para drejtesise por duhet te shperbleje nje per nje gjithe banoret e pafajshem qe kane blere ne kete pallat, se ka boll para deri ne Amerike dhe nuk ka pse ti cdemtoj arka e shtetit( taksa paguesi popull). PO ti futet mire drejtesia ka dhe bollzullume kryetari i bashkise psh nje thjeter eshte i familjes Tato ne Skele qe ka zene gjithe pamjen e detit se shef urbanistike ka qene Leonard Jaho nipi i familjes.. hetimi te behet ne total.Ore te ndeshkohen abuzuesit qe te zene frike se sju ben syri terr.pushtetareve.Edhe ne sektorin e tatime po keta pushtetar i ndojne bizneset qe spaguajne ca te Ps dhe ca te PD,mbeten ca fakire qe paguajne dhe aty mbeten tagramledhesit se tek te tjert nuk ua mban.

  Reply to this comment
 20. MARKO November 6, 23:12

  Lulezime Bashoviçi, duhet te shkoje tek “Ujet e Ftohte” me C-4 ne dore ti vendose ne themelet e pallatit, e keshtu jep shembullin e tij dhe behet i besueshem ne popull, per shtetin e se drejtes dhe shtetin ligjor. Kehtu do te fitoje zemrat e vlonjateve dhe gjithe Shqiperise. Por jo te dale e ne ekrane dhe te flase se e bije e Zeq

  Reply to this comment
 21. MARKO November 6, 23:13

  Lulezime Bashoviçi, duhet te shkoje tek “Ujet e Ftohte” me C-4 ne dore ti vendose ne themelet e pallatit, e keshtu jep shembullin e tij dhe behet i besueshem ne popull, per shtetin e se drejtes dhe shtetin ligjor. Kehtu do te fitoje zemrat e vlonjateve dhe gjithe Shqiperise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*