Zbardhet programi i qeverisë “Rama II”, këto janë prioritetet kryesore

September 10, 2017 13:39

Zbardhet programi i qeverisë “Rama II”, këto janë prioritetet kryesore

Është zbardhur programi i plotë i qeverisë “Rama 2” për mandatin 2017-2021.

Në program, bëhet një përmbledhje e mandatit që sapo kaloi (2013-2017) ku shkruhet: “Mandati 2013-2017 ishte mandati i jetëzimit të një ndryshimi të thellë, rrënjësor e të gjithanshëm, për të cilin qytetarët shqiptarë, njerëzit e zakonshëm të këtij vendi, na dhanë besimin e plotë dhe njëkohësisht edhe përgjegjësinë për ta thelluar më tej dhe për ta materializuar në politika konkrete edhe të prekshme, në çdo ditë të qeverisjes sonë”.

Në program flitet për ndryshimet që pritet të sjellë qeveria në sektorë të ndryshëm si ekonomia, drejtësia, shëndetësia, turizmi e deri tek politikat e jashtme dhe integrimi europian.

Në programin 28-faqësh në fushën e drejtësisë Qeveria në 4 vitet e ardhshme do të fokusohet në këto shtylla kryesore:

 • Jetësimi i reformës në drejtësi, nëpërmjet ofrimit të gjithë mbështetjes së nevojshme të realizimit të procesit të vetting-ut me sukses, si dhe në procesin e ngritjes së institucioneve të reja qeverisëse dhe drejtuese të gjyqësorit dhe të prokurorisë, të domosdoshme për zbatimin e reformës në drejtësi.
 • Reformë në sistemin e hartimit të legjislacionit dhe në tërësi sistemin e kodifikimit. Do të përmirësohen kapacitetet njerëzore dhe profesionale të këtij sistemi, duke ndryshuar më së pari mënyrën e rekrutimit të personelit përbërës të këtij sistemi.
 • Reforma tërësore e shërbimeve publike që lidhen me drejtësinë për titujt e pronësisë duke përfshirë regjistrimin e tyre dhe kthimin dhe kompensimin e pronave
 • Reforma e shërbimeve publike të ofruara nga profesionet e lira, (noteria, avokatia, ndërmjetësimi) do të synojë shërbime ligjore, sa më cilësore dhe profesionale për qytetarët.

Në kapitullin e Arsimit, Rinisë dhe Sportit, në programin e qeverisë shkruhet: Pas reformave të rëndësishme në arsim që u kryen në mandatin e parë, në këtë mandat të dytë, qeveria angazhohet të punojë për një sistem arsimor efiçent, i cili krijon mundësi të barabarta për shkollim cilësor të të gjithë fëmijëve, pavarësisht origjinës, gjinisë, vendbanimit dhe të ardhurave, duke siguruar një forcë pjesëmarrëse dhe të përgjegjshme, në tregun e punës dhe në shoqëri.

Një pjesë të rëndësishme në programin e mandatit të dytë të Ramës e zë edhe integrimi i sistemit të transportit.

“Pas miratimit të Planit Kombëtar për Integrimin Europian 2017 – 2020, objektivi kryesor i qeverisë shqiptare vazhdon të mbetet përshpejtimi i integrimit të sistemit të transportit, si një parakusht për zhvillimin e sektorëve të tjerë të ekonomisë,” shkruhet në kapitullin e Infrastrukturës në program.

Qeveria “Rama 2” shkruan në program se shëndetësia do të vazhdojë të jetë një nga sektorët ku do të punohet më shumë: Nën moton “shëndet për të gjithë” ne do të vazhdojmë të promovojmë jetën e shëndetshme, duke rritur investimet në të gjithë sektorët që lidhen me shëndetin për të shkuar kështu drejt shëndetësisë falas. Nën moton “më shumë vite jetës dhe më shumë shëndet viteve” ne do të vijojmë të mbështesim fort parandalimin dhe diagnostikimin.

 

September 10, 2017 13:39
Komento

20 Komente

 1. Novruz Taip Vishanji September 10, 14:29

  PO PER PLANIN E LAJTHIVE

  te shartuara ne trugje mollesh, poshte te cilave do mbillet aq shume grure e miser, sa do detyroje edhe tregun nderkombetar te çikagos te ule çmimet e dritherave per te ardhmen, nuk jua zuri syri ne ndonje cep?
  A kishte ndonje rrjesht edhe per sherbimet postare dhe kodifikimit te territorit, sepse deri tani, sipas organizmave nderkombetare ku edhe eshte prezantuar zyrtarisht Kodi Postar Shqiptar, jane avulluar te pakten dy emra vendondodhjesh te shumelakuara keto vite te shkerdhatokracise: mungon SURRELI dhe “hapu qiell e perpii te gjithe keta pisanjoze” – GERDECI !

  Po per administraten kishte mbetur ndonje hieroglif i bythemadhes Harito, i shkruar ne pergamene prej kashte zhuke, te prodhuar ne stasbilimentin e qafehardhies Zhelefine,, apo do vazhdohet dhe thellohet edhe me tej “rekomandimi” jo nje po minimum dy, prej Fugeve e Agaçeve te bere rishmas synet, ne nje cep te Sheshit Gjergj Kastrioti, kur Hoxhe Ylli i mbuloi me ekran gjate bythengritjes se rrjeshtuar te mijera seguaçeve te tij.

  Po per ligjin e kravates fyt-shtrenguese, kishte ndnje mundesi te flitej ne kete palo program efendileresh qe Zogut ja kane vene dy kembet ne nje kepuce me kohe e me vakt ?

  Me siguri qe keto dhe shume “harresa te tjera, do i kujtojne “me dashuri e qetesi” te munduarit tane qe u dhame harramin te na syrgjynosin edhe me keq….

  Reply to this comment
  • intelektuali September 10, 17:31

   Novruz Enveristi , po shan partine e Tij .
   çudia vazhdon , kur deklarohet Shkodran ne vatren e demokracise Enverist ..
   Po si s’ke turp more Edepses , qe lufton per kthimin e enverit dhe kur shqiptaret nuk jane ngopur me buke nga politika Komuniste e Rilindur ?
   Hajde lipsu tutje …ti dhe komunistet e tu

   Reply to this comment
   • Novruz Taip Vishanji September 10, 19:27

    KE VAJTUR TE VIZITOSH KEIDHEN

    ne spital, se nga analizat doli se eshte portatore e HIV-se. Edhe pak muaj dhe do te te lere shendetin, po kujdes mos te te infektoje edhe ty, se do perfundosh ne nje varr me te.

    Sepse si shkedhate qe je, na duhesh kur kemi nevoje te fshijme nevojen me ty. Edhe pse je me i ndotur se nevoja qe duam te pastrojme me ty si vevoje-fhsires.

    Pusht !

    Reply to this comment
   • intelektuali September 10, 20:37

    Ore ti mo re edepsez hajdut, po me emerin e intelektualit po luan kukamcefti ti more i paudhe?

    Po ik o bylmez dhe gjej nje emer tjeter ne DITA se kurbeton injorance e te vjen era qe larg e spiunit te Sigurimit te Enverit qe hidhin gurin dhe fshihnin doren.

    Reply to this comment
    • Teuta September 11, 09:06

     Sa mire ta ka bo Novrozi o Nastradin ,
     ashtu je nje leter , haaaaaaaaaa
     e meriton se na çave veshet duke sha enverin ,
     kena frike ma hap me lexu gazeten se del ti e na tregon historine me bahriun ,
     tutkun ishe e matuf u bere o gjytyrym Kavaje .

     Reply to this comment
   • floriri i Bençes September 10, 22:06

    Me qafsh o intelektual, po partia jote kush eshte? Mund te na e deklarosh? Une jam i sigurt qe nuk do pergjigjet ose do te thote qe ai nuk ka asnje parti..

    Reply to this comment
 2. intelektuali September 10, 15:12

  Edvin Karagjozi ka harruar piken me te rendesishme te programit te tij:

  RIKTHIMIN E ENVERIT ME KALE TE BARDHE NE POLITIKEN SHQYPTARE

  sepse:

  Me programin e qeverise se tij te vjeter enveriste pergatiti me kujdes terenin per kthimin e Enverit ne politike kur dekoroi Nexhmijen me medalje trimerie per krimet makaber qe kreu me gjithe burrin e vet sadist dhe gjakatar dhe mbrojti Piramiden Famekeqe te Enverit me te gjitha forcat e Rilindjes Socialiste, emeroi xhelatin e Enverit Fatmir Xhafa si Minister Rendi dhe tani ka bere Kryetar Parlamenti xhelatin tjeter te Enverit, Gramoz Ruci qe ka vule te zeze amerikane ne pasaporte,

  por:

  Njesoj si Enveri ne programin e dyte famoz te Edi Rames nuk thuhet asnje fjale per Prodhimin Kombetar si promotori i te gjitha programeve derivate te ketij prodhimi, prandaj duhet te pyesim Kryeministrin tone KAQOL dhe pa shkolle Edi Rama:

  PO CFARE SPORTI DO TE BEJNE SHQYPTARET KUR E KANE BARKUN BOSH NGA SKAMJA QE U KA NGJITUR SI ZGJEBE RILINDJA SOCIALISTE?

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 10, 22:23

   Degjo Intelektual, mos u bej kaq i eger me Edushin, sepse po e le pa gjume. Nje dite piva nje kafe me te dhe per 30 minuta qe ndejtem vetem per ty me foli. “Po çfare dreqin ka me mua” po me thoshte, pastaj seç me llomotiste nje histori te rinise, qe lidhej me ty, thoshte qe ti ne ato kohra punoje si operativ ne Tirane dhe i kishe propozuar qe te behej 2000 leksh, por ai nuk pranonte. Po me thoshte se qe atehere e ke marre inat.

   Reply to this comment
  • Arben Ma September 11, 09:43

   Ja per intelektuale te tille kemi nevoje .
   me platforma e strategji , deri atehere shajne e pershajne Enverin e kedo qe del perpara ,
   nderkoh shqyptaret perjetojne ferrin e Dantes keto 27 vite Duke ikur nga syte kembet nga Fantazma demokratike e lirise , skamjes , papunesise ,vrasjeve , vjedhjeve ,
   MBUSHJEN E VARREZAVE me plote te rinje
   Po pune e madhe thote Nastradini
   Poshte komunizmi dhe Enveri qe ka 40 vjet qe ka vdekur.

   Pse o Intelektual , Pushtetin keto 27 vite
   komunistat e dorzuan ne dore te Ballistave ,

   ç’fare keni bere keto 27 vite ?

   Reply to this comment
 3. Adih September 10, 15:42

  Rama ,komenton ,Reformen ne drejtesi dhe VETTINGUN ,permend dhe kthim dhe kompesim pronareve . Pse nuk e bere ,para kater viteve . ? Apo je i diktuar nga reforma e drejtesise ,megjithate me mire vone se sa kurre ,te shohim ??!!!. A do te zhduket vjedhjet nga mafjet shteterore ne bashkpunim me te trete , ne trojet Shqiptare .Natyrisht ,ne qofte se e beni ,kjo do influencoje ,per investime te firmave te medhaja europjane serjoze dhe uljen e papunesise ne shqiperi .Te shohim ,ne te kundert eshte shkaterimi total i shqiperise e i shqiptareve , ne te gjithe aspektet.
  Pse nuk fole per monopolet , qe dirizhohen me kujdes dhe me brutalitet midis politikaneve ,opozite e maxhotance., qe po i hane zemren shqiptareve , si ne cmim dhe ne cilesi . Pse nuk e le ne liri te plote, e te ndershme tregun e lire ,per te miren e begatine e popullit? Apo nuk ju vjen zeri ,te gjitheve ju katovicareve mbare .??!!

  Reply to this comment
  • Kamerada September 11, 09:48

   Adih
   ç’fare kupton ti me liri te plote te tregut ..
   Qe peshku i madh te haje te voglin ?
   Pra i Lire Xhunglen e Kapitalizmit ‘

   Reply to this comment
 4. berisha e nisi, rama pasues i tij . September 10, 15:48

  degjo ketu, or pusht dhe pushta te te gjithe globit . jam denuar me çfarosje gjenetike, ne kohen e enverit me 4-ter foshnja . me i vogli 4-tr vjeç dhe me i madhi 10-te . nuk e duroj dot pabarazin shoqerore dhe ne komunizem, pabarazi ishte, te merje diten e punes pa punuar, te mershe burse me mik, te mershe autorizim tv. me biografi, po me biografi, te shkoje ne shkole te larte, te merje shtepi para te tjrereve, per merita . ama prona gjithsesi, ishte e perbashket . dhe nje geshtenj e mbillej ne tropoje, nje rronje molle mbjelle ne korçe, rendiment telarte gruri ne llushnje, malet, fushat, qielli, deti, pallate, kinema, shtepi,pushimi ne plazhe, male, llixha . ç’te them . ç’do gje brenda kufijve shteteror, i takonte çdo qytetari . gezoheshim per ç’dogje e hidheroheshim per çdogje . se çdo gje ishte dhe e imja dhe e tjetrit . po kthimi i pronave ish pronareve, ç’do te thote ? kthimi i fudlizmit, dallimi i njeriut nga njeriu, pertdhosja e njeriut nga njeriu . ai qe s’kishte prona, s’sdo kete gjithe jeten . ai qe do kete, do kete gjithe jeten . per padrejtesi, por ama, per ato pak padrejtesi ne komunizem, hodhem poshte enver hoxhen . nuk e hodhem per padhrejtesi kaq ekstreme, sa sot . t’i ndalohet pronesimi pjeses derrmuese te shoqerise, per t’i kthyer pasuri e prona nje grushti njerezish, siç ishin ato te pronesuarit e te pasurit, ne kohen e feudalizmit, me ligje aristokratike, anti popullore dhe te kthehen te pa pronesuar sot, ata qe ne komunizem, ishin bashke pronar dhe ne feudalizem ishin masa e shtypur e fshatareve dhe punetoreve, pa pasuri e prone, skllever e rober, te atyre nje grusht njerezish, me prona e pushtet . qytetar “jo ish pronar”; fshatar; qe muaret nga 5-se pellembe toke, me ligjin 7501 . mprehni mendjen . mendjet djallezore te kombit, po dhe te globit, po pregatisin arkivolin, per t,ju varros perfundimisht . partiake, medja, “artista” e show-menista, ta zeme dhe sinan hoxha, jane krimilel (na fal sinan; te mora si shembull se kendoje sot nje kennge sikur, qe “te tjeret te pellcasim nga inati qe ne bejme qejf”) por, qe as arrijne t’a kuptojne, qe bejne qejf (krim) ne kurriz te popullit, duke çfrytezuar ligje arbitrare, te nje pushteti arbitrar, per te krijuar pasuri marramendese, qe e çojne popullin, ne nje nivel varferije, te pa imagjinueshme . njerez !! shumica absolute e kombit, merni ne dore fatet tuaja, se nje grusht njerezish pa peshe, po ju varrosin per se gjalli . ne kerkuam, per pos komunizmit; nje sistem demokratik te tipit europa e “bashkuar”, ku punesimi do jete absolut, çdo puntor do jete koncesionar ne ndermarjen ose token e vete . pra prone private, ndryshe nga prone e perbashket e komunizmit, por prone private, per te gjithe . dhe ne mungese te prones, perkrahje sociale, qe ne fakt, aktualisht, jepet ne nje mase mizerabel dhe çeshte me e keqja, jepet si ….lemoshe …..

  Reply to this comment
 5. demokraci, perkthehet "pushtet i popullit" September 10, 15:55

  te pezullohet urgjentisht, kthimi i pronave ish pronareve . te zhduket perfundimisht, statusi i ish te “perndjekurve” politik . te zhduket statusi agresiv, i opozitarizmit, per marje pushteti pa merite ..

  Reply to this comment
  • mirel September 10, 18:58

   pse keshtu?
   Pronat te ish pronaret eshte llogjika e kapitalizmit. Vjedhja e pronave nga fshataret pasoi revolucion fshatar dhe jo kapitalizem.
   Doni kapitalizem? Ky eshte. Perndryshe kthehuni prape ne kooperative dhe ne shtet,
   Po ti vjedhesh pronen dikujt dhe ta besh me faj pse e kerkon, kjo eshte e padrejte

   Reply to this comment
 6. Kuq e Zi September 10, 17:04

  Prioritetet e qeverise?
  Koncesionet dhe justifikimi i tyre ne sy te publikut–me parullen e vjeter: Sipas standarteve te Bashkimit Europian.
  Tema e botoi ligjin e Konfindustrise, dhe me pas e zhduku artikullin,
  Dhe sot Dita flet vetem per Berishen, Gramozin dhe burrat e shtetit kriminel shqiptar

  Reply to this comment
 7. perkthyesi September 10, 21:55

  Zoti Rama, po autostraden Tirane – Elbasan, pse nuk e permend? A e di Te siguroj qe kjo rruge po futet ne kalendat greke, dhe se eshte shtyre disa here, sepse kompania nuk siguroi nenkontraktore per studimet gjeologo – inxhinierike, qe kerkojne keto vepra te medha! Mendoj qe po mendoni te beni shtet, por duhet te jeni me serioz ne premtime!

  Reply to this comment
 8. Lili September 11, 04:32

  U harru ndeshikimi i bas hes per. Vjedhjet. E rruges se. Kombit

  Reply to this comment
 9. anticensurë25642654 September 11, 09:40

  kur flitet për ” prioritetet kryesore”
  do të thotë se flitet për prioritete dhe jo për të gjitha!!
  në një artikull për turizmin dhe eksperimentin në hoteleri “all inclusive” u tha se ishte pothuajse e pa leverdisëshme!!sapse mungon mbështetja!!nga industria ushqimore!!që dhe kjo nuk ka mbështetje nga bujqësia!!
  kjo e fundit është në një nivel aq primitiv sa,po të heqësh makinerinë,mund të thuash se është e nivelit të viteve ’20!e ndarë në ngastra të vogla dhe pa asnjë lloj kontrolli ose organizimi në mbjelljen e kulturave bujqësore!!
  fola për atë pjesë që funksionon,pjesë minimale e tërësisë bujqësore të shqipërisë!!
  sidoqoftë rama ka shkruar disa “prioritete”që gjat fushatës elektorale si përmëndi fare!!ndoshta ishte taktikë e tij!!po ti kishte thënë në atë kohë nuk kishte se çtë thoshte tashti!!njeriu mund të shkruaj sa të plasë për gomarllëqet e këtij “qytetari tirons”po në fund të fundit,ne kënaqemi me atë që na vënë përpara!!edhe kur pjata është bosh!!
  sidoqoftë jemi për të qarë hallin!!

  Reply to this comment
 10. Qinami September 11, 11:02

  PO vetingu ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim