Kjo është projekt – rezoluta e PS për “shkarkimin e Presidentit”

June 11, 2019 11:19

Kjo është projekt – rezoluta e PS për “shkarkimin e Presidentit”

Parlamenti pritet të mblidhet të enjten për atë që PS zyrtarisht e quan “procedura për shkarkimin e Presidentit”.

Ky draft pritet të miratohet në përfundim të seancës, që do i paraprijë një debati prej 5 orësh, në të cilin deputetët do të japin argumentet e tyre por e kundër kësaj nisme.

Në rezolutë, Kuvendi e konsideron dekretin për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, një “akt të paprecedentë që synon të mohojë realizimin e së drejtës kushtetuese të shtetasve shqiptarë për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre”.

e.t./dita

June 11, 2019 11:19
Komento

10 Komente

 1. demo June 11, 11:28

  Or qe do shkojme te VOTOJME,do shkojme,
  se une per kete hajdutin Rama nuk do shkoja,po keta pucistet po NA DETYROJNE TE VOTOJME.
  EDHE PJESEMARRJA E POPULLIT NE VOTIMEE DO TE JETE ME E LARTE SE HERET E TJERA,SE POPULLI NUK DO ME 97.

  Reply to this comment
 2. intelektuali June 11, 12:18

  Kuvendi i Shqypnise se Gerdalles se Enverit, Gramoz Ruci dhe i Hajdutes se Doganave dhe Skenderbesha e Edvinit, Spiropali nuk ka Autoritetin dhe nuk ka Tagrin te interpretoje Dekretin e Presidentit, sepse kete autoritet e ka:

  GJYKATA KUSHTETUESE

  Qe Edvin Kaqoli e shkaterroi me nje mendjelehtesi te papare nga makuteria per te shtene ne dore te gjitha pushtetet ne vendin tone dhe ta ra ne gropen qe u kishte hapur te tjereve,

  prandaj:

  O KUVENDI I KRIMINELEVE DHE GERDALLAVE TE ENVERIT PSE DONI TE SHKARKONI PRESIDENTIN KUR DEKRETI I TIJ NA QENKA NUL ME XHUFKE?

  Reply to this comment
 3. NY. June 11, 12:19

  Rama eshte Hajdut,por ama fytyre me te urryer se Meta
  nuk e pjell dot ajo toke,edhe me dreqin e mallkuar do behesha e me Meten kurre.

  Reply to this comment
 4. Limani June 11, 12:44

  Deputetët , t’a marrin atë rezolutën e Edvinit dhe , me nder , të fshijnë bythën me të . Bollë më pas bythës së një aventurjeri !
  Meta , presidenti më i mirë që ka patur Shqipëria , sipas Edvinit , duhet të shkarkohet me kusht që edhe Edvini të japë dorëheqien .
  Socialistë , more a ka mbetur ndonjë socialist në krijesën pompoze RILINDJA , të sharlatanit Edvin , ku jini more vulëhumbur , që iu poshtroi kulishi i qelbur ballist ?!
  Hajduti Meta është president , si pjellë , si produkt i degjenerimit të PS .
  More , a mban pergjegjësi partia juaj socialiste për veprimet e saj politike , dhe sa kohë akoma do talleni me ne ?!
  Edvini ka bërë harakiri , suicid , vrau veten , shpëtoni PS !

  Reply to this comment
 5. $$$ June 11, 12:53

  Plere njeri e plere tjetri

  Reply to this comment
 6. Sallakja June 11, 13:33

  Konsideroje Edi Ramen kryeministrin me te mire qe Shqiperia ka patur gjate gjithe historise se saje

  Reply to this comment
 7. li June 11, 14:01

  Bast me 1 lekë që nuk do bëhet. Ky projekt (Dita-jo kjo projekt) është një skeç. Nganjëherë mëndja dhe lëviz, por të zbresë deri tek bytha, kjo po u ndodh ri……ve. Zoti mos i faltë.

  Reply to this comment
 8. Alban Dega June 12, 03:16

  Thirrje Kuvendit te Shqiperise

  ASNJE ARGUMENTIM E ASKUSH NUK ESHTE MBI KUSHTETUTEN !

  – Akti i Ilir Metes eshte 24 karat grusht shteti antikushtetues!

  – Shkarkim me procedure urgjent te Presidentit turpi i Shqiperise !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Presidenti i turpit te Shqiperise Ilir Meta cdekretoi daten e zgjedhjeve per organet drejtuese te pushtetit lokal.
  Akti i Ilir Metes eshte 24 karat grusht shteti antikushtetues!
  Qysh dje ai u kthye de jure e de facto ne kryetar i opozites destruktive dhe antishqiptare.
  Qysh dje Presidenti i Shqperise hoqi edhe masken e fundit dhe u vetdekretue si kryetar e Molotovi dhe Mina e fundit me sahat e Bandes se Gangstereve politike, biologjike e oturako- mediatike te Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevic Putinit, Like Flori Mona Cizmes , Lulush Karabush Mul Stanishiciit, Fatmir Mehdihoxhe Narko e Human Trafikanti i Prostitucionit… e Mafias krejt jashte kontrollit te tyre !
  Eshte mjerim intelektual per nje profesor si Zoti Kume behet papagall dhunuesish te Kushtetutes e kusaresh te vetekapur ne flagrance me € 700 000 Euro faqja ose dora, nga krahu i djathte i tij ne qeveri dhe ne parti Z. Dritan Prifti, drite paste ne Parajse !
  Kushtetuta eshte e qarte si drita e Diellit: Presidenti dekreton daten e zgjedhjeve .
  Nuk ka tager per c’dekretim.
  Nuk ka asnje hapesire per argumentim, per interpretim ne kete rast.
  Kushtetuta nuk eshte as film qe intepretohet, as pacavure qe argumentohet nga gangsteret ligjore te Sali Berishes, ala Enkeled Alibe Gebelsi, Gazmend Babale Bardhi, Clirim VeshGjata e profesore Plepash e akademike Domosdove.
  Kushtetuta eshte kryeligji i te te gjitha ligjeve, eshte BIbla dhe Kurani, eshte Carta Magna e cdo shteti.
  E vetmja logjike kushtetuese jane dispozitat dhe nenet e saj kurse logjika e secilit, aq me teper te nje Presidenti te inkriminuar me ze e me figure, eshte ceshtje personale e tij jo detyrim kushtetues.
  Me veprimet e tij jologjike qe ka bere :
  1- me dekretimin e vonuar te ministrit te Brendshem,
  2- me mosdekretimin e ministrit te Jashtem ne keto caste historike per te ardhmen e Shqiperise ne gjirin e familjes natyrore Evropiane,
  3- me parullen e tij leniniste “nje hap mbrapa” per opoziten e cmendur antishtet ligjor dhe “dy hapa mbrapa” per qeverine e zgjedhur ne menyre demokratike nga populli dhe per kryeministrin, qe rrezikoi tri here permbysjen e saj dhe te tij personalisht per shkak te kembenguljes per jetesimin e Reformes ne Drejtesi dhe Vetingun, si premtimi tij madhor per popullin shqiptar qysh ne fushaten e 23 qershorit 2013, Ilir Meta jo vetem shkeli rende por edhe pshurri mbi Kushtetuten.
  Me aktin e djeshem ai e dhunoi dhe mbivendosi veten mbi Kushtetuten dhe u be pale me nje opozite te terbuar dhe shkalluar nga tmerri i jetesimit te SPAK- ut dhe Byrose Kombetare te Hetimit, objekt e subjekt madhor i te cilave eshte edhe vete ai dhe bashkeshortja e tij .
  Ky akt antikushtetues i shton efhe akuzen e konfliktit te interesit mbi 52 akuzave per krime te renda, dy te tretat e te cilave me zerin e figuren e tij dhe te bashkeshortes se tij.
  Kjo eshte aresyeja kryesore pse Ilir Meta e ka humbur jo vetem logjiken, por de jure e ka shkarkuar vetveten.
  Ky akt antikushtetues per cdekretimin e zgjedhjeve lokale te 30 qershorit 2019, shenon edhe vetvrasjen e tij politike dhe ligjore .
  Ai eshte nje akt jo vetem nul, por edhe aresye madhore e percaktuar qarte e prere ne Kushtetute per shkarkimin e tij nga posti i Presidentit te Shqiperise, qe nuk duhet ti ishte dhuruar kurrsesi nga Edi Rama dhe mazhoranca!
  Kushtetuta e miratuar me shumicen absolute te cilesuar te Kuvendit te Shqiperise vetem zbatohet fjale per fjale e pike per pike, sic eshte, nga cdo qytetar e shtetas, nga cdo qelize e shtetit shqiptar e jo me nga Presidenti si garanti i saj.
  Ne emer te atdhetarise shqiptare, ne emer te qyteterimit mijeravjecar iliro- shqiptar, ne emer te aspiratave per liri e demokraci, ne emer te Kultit properendimor, sidomos proamerikan te 95 per qind te shqiptareve kudo ne Bote, ne emer te Kushtetutes se dhunuar te Republikes se Shqiperise, u bej thirrje Kryetarit, Kryesise dhe cdo deputeti te Kuvendit shqiptar pa dallim feje, krahine, ideje e anetaresie politike, te votojne qe te shkarkojne me procedure urgjente kryemafiozin e krye- Padrinon, kryekusarin e Shqiperise, Ilir Meta.
  Ky eshte vetem hapi i pare i ligjit dhe drejtesise, i mbrojtjes dhe zbatimit te Kushtetutes se Shqiperise, qe e perdhosi dhe perdhunoi ne menyren me brutale duke e mbivendosur vetveten ndaj saj dhe organit me te larte legjislativ dhe shteteror te Republikes se Shqiperise, Kuvendit te saj!
  Sot… Neser eshte teper vone !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim