Zbardhet vendimi që shfajësoi Bashën: “Dëshmia e Muzin nuk provohet”

January 17, 2020 14:54

Zbardhet vendimi që shfajësoi Bashën: “Dëshmia e Muzin nuk provohet”

Zbardhet vendimi i gjykatës së Tiranës që pushoi procesin ndaj kryetarit të PD, Lulzim Basha, ish-sekretarit të përgjithshëm Arben Ristani dhe ish-financierit Ilir Dervishi. Në vendimin prej 41 faqesh thuhet se nuk ekziston fakti penal.

Gjykata arsyeton se Nick Muzin deklaron se 500 mijë dollarë i ka marrë nga PD dhe 150 mijë nga “Biniada trade”, por ky deklarim i tij nuk provohet me dokumente dhe për rrjedhojë s’mund t’i nënshtrohet vlerësimit të Gjykatës.

Partia Demokratike nuk ka patur kontrate lobimi me kompaninë Biniada Trade dhe se Kontrata e Nick Muzin me Biniatt Trade nuk ka lidhje me interesa të ndonjë partie politike. Deklarata e lobistit Muzin nuk konfirmohet me asnjë provë dhe nuk mund t’i nënshtrohet vlerësimit të gjykatës”, shkruhet në vendim.

Në vendim thuhet se mes Muzin dhe PD nuk ka kontratë edhe as akt marrëveshje shoqëruese ndaj për këtë arsye, gjykata vlerëson se fakti penal nuk ka ekzistuar asnjëherë ndaj edhe ka vendosur pushim e çështjes.

l.h/ dita

January 17, 2020 14:54
Komento

15 Komente

 1. dollari January 17, 15:07

  Bravo! Basha eshte i pafajshem dhe gjykata eshte per te hapur nje padi nga brenda prokurori a mund te ndodhe?

  Reply to this comment
 2. fteri January 17, 15:19

  bravo ju qoftë e ralizuat edhe një plagë tjetër në trup të drejtësisë korruptuar s’ka kontrata Basha për lobim Rus ,kur vetë Basha,Saliu ,Flamur Noka,Bylibashi, dhe të gjitha kokat drejtuese deklaruan se Çadra para kryemijnistrisë është model Maçedon,e cila u sponsorizua nga axhentët Rusë në ballkan ,pafajsia e bashës doli ,tamam si ai raporti mjeksor i gjyqit që e shpëtoi 260 milon lek e vjedhura të rrugës kombit.!!!!

  Reply to this comment
  • Berati January 17, 21:33

   Ore jeni ne terezi. Ska as kontrate as pagese as nje lidhje asgje. Keni vetem nje deklarim (nuk dihet perse) te Nick Muzin qe thote parate mi dha Biniata per llogari te PDSH. Kur Binita Trade nuk ka asnje kontrate me PD. Si i mori paret me thes? Si u arketokan 500mije dollare pa nje fature se per linje bankare as qe behet fjale . Dhe te gjithe e nis Mother Jones me porosi te kujt? Por mbi te gjitha kush perfitonte nga kjo zhurme?Taulanti cerri i Rames dilte e derdelliste xhapaz per debilet ne rresht ketu poshte e lart qe pasi i genjyen paq nuk duan kurrsesi ta pranojne qe i genjyen.

   Reply to this comment
 3. republika ramabasadoriale e SALBANISE January 17, 15:54

  Kur shikoj Devilul Bashen qe po perkrahet ne menyre kriminale nga lobe antishqipare ne Washington dhe Bruksel nuk kam fjale te them..
  .
  Kriminalisht keto lobe fabrikojne gjyqe te tille artificjale ku fitues del Debilul Basha..pikerisht kur dhe pak dite do festojme 9 vjetorin e 21 janarit yllit ne ngjitje te anti-amerikanit Arvizi
  .
  Kush jane lobet antishqiptare ne Amerike qe perkrahin SERBASHEN E ‘mitrovices”
  .
  ky artikull i shkruar ne 2012..nuk le vend per medyshje
  &&&&&&&&&&&&

  Sërish me sforcim të madh në sfondin politik shfaqet Eliot Engëll, i cili po ngrys karrierën si kongresmen demokrat për New York-un, me dreka dhe darka shqiptares, të cilat duket se e kanë stërvitur atë të mos mërzitet, por dhe as të mos mërzitë askënd më me problemet e tyre. Shumë vetë panë me dyshim pse tonet e Lulëzim Bashës ndryshuan nga Uashingtoni për vrasjet në bulevard. Panë se ai i quajti ata të pafajshëm dhe kërkoi t’i lihej në dorë drejtësisë. Michael Granoff ishte pranë tij. Nga anija e madhe e pushtetit të Berishës, që po mbytet, duhet të shpëtohet ç’të mundet. Lulëzim Basha është njeriu i duhur për tu licencuar si i moderuar, pasi është pjesë e komprometimit të madh.
  .
  Ai ka marrë pjesë në lobimin e Rrugës së Kombit, me lobistët që ishin në krah të Berishës, duke ndërtuar me një shifër skandaloze një copë rrugë që po varros ekonominë shqiptare. Ai është pjesë e negociatave të vitit 2009 për koalicionin e ri dhe sot brenda PD shihet si një pol pushteti në aleancë me Ilir Metën më shumë se sa me njerëzit e tjerë tradicional të PD-së. Më 21 Janar ai ishte në zyrën e Sali Berishës kur u vendos për të qëlluar mbi qytetarët. Katër prej tyre vdiqën, të tjerët i shpëtoi Zoti, kurse urdhëruesit po përpiqet t’i shpëtojë i talentuari Granoff.

  E ka pak të vështirë, por nuk është se nuk po ia del. U shfaq sërish në krah të Lulëzim Bashës në Katar, atje ku nuk ka debate për demokracinë apo vrasjet politike, por flitet vetëm për miliona. Ka gjithmonë një arsyetim dhe për këtë. Fondi i tij do t’i qëndrojë afër ambicieve të zotit Basha për të ndërtuar diçka në Tiranë, diçka që akoma nuk ia dimë emrin, fytyrën apo shifrën që kërkon. Dimë vetëm që tashmë atij i duhet të shpëtojë ç’të mundet nga “gjemia” e Berishës. Ka zgjedhur Lulëzim Bashën me idenë se gjërat e lehta qëndrojnë mbi ujë, por kur janë vërtet bosh.
  =
  Ky i fundit ka aq gjëra të rënda në karrierën e vet, sa kemi frikë se zotit Granoff do t’i duhet kohë më vonë të mbrojë Fondin që drejton në Tiranë, formalisht fond jopolitik, nga komprometimi me politikën personale dhe lobimin në favor të atyre, të cilët FBI i ka certifikuar si udhëheqës që kanë vrarë njerëz të pafajshëm.
  .
  GEZUAR EDI RAMA FESTEN E 21 JANARIT QE TE BERI K/MINISTER MONSTER
  .
  GEZUAR 9 VJETORIN E MASAKRES
  TE 21 JANARIT 2011
  TE “NDERUAR” MIQ EUROATLLANTIKAS
  ME LUL BASHEN TUAJ YLLIN NE NGJITJE TE TE ZIUT ARVIZI..!!

  Reply to this comment
 4. H January 17, 15:55

  Shkoni hani bar miu se jetoni kot. Vetëm harxhoni oksigjenin njerëzimit. Jetoni në një grumbull plehrash që quhet korrupsion, vjedhje, imoralitet, injorancë, bestialitete dhe degradim të pariparueshëm.

  Reply to this comment
 5. Erioni January 17, 15:55

  Po cfare thoni more.Ne nje kafe ne Cikago hashiqare nje mik i Bashes i dha me zor nje rusi rreth 700 dollare amerikane per t’ja dhene Putinit.Cfare kontratash u dashken akoma.

  Reply to this comment
  • bashamerikani diqital January 17, 16:28

   Zotri ke te drejte ..absolutisht
   .
   Ky eshte nje truk si thote zoteria me lart per te eklipsuar 100 krimet e tjera te Bashes.
   .
   Duket qe Basha i cili rrembeu bashkine e Tiranes me ambasadorin Arvizu nuk ka keshtjelle qe nuk merr

   Ky ylli monster ne ngjitje i Arvizise ka te drejte te hedhe shurren perpjete..PSE ?
   .
   a ka dokument me kompromentues se ky me poshte ??
   .
   Në një letër që i është dërguar dje ambasadorit amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, një kopje e së cilës u ka shkuar dje edhe një numri zyrtarësh të lartë të Departamentit të Shtetit dhe FBI-së, shqiptaro-amerikani Geri Kokalari ka kërkuar përgjigje zyrtare për dokumentin e ku emir i ish-ministrit të Jashtëm e të Brendshëm të vendit, ka kryer një blerje pronësie ku figuron i paraqitur para noterit me një pasaportë amerikane të pashpjegueshme. Dokumenti është zyrtar nga Kadastra Shtetërore e Holandës.
   .
   zoti Ambasador !
   Jeni ju në dijeni që Basha të ketë një pasaportë amerikane? Nëse po, si e ka marrë këtë pasaportë? Nëse jo, atëherë ai ka kryer një mashtrim dhe ju keni detyrimin të raportoni këtë mashtrim tek autoritetet kompetente në Holandë, dhe ajo që është më e rëndësishmja, publiku shqiptar duhet të marrë përgjigje për këtë falsifikim, veçanërisht në rrethana të tilla, në vigjilje të zgjedhjeve elektorale ku personi në fjalë kandidon për kryebashkiak në Tiranë. Bashkëngjitur është një kopje e dokumentit të përdorur nga Basha për të kryer një blerje shtëpie. Aty ai është referuar me “”amerikann pasport 0160138”
   ..
   o shqiptare te mjere !!
   lereni keto lobime me ruse dhe ku ne Amerike… merruni me Bashen qe shkel me kembe dipllomate amerikane me pelqimin e shefave te tyre

   Reply to this comment
 6. PSE ? January 17, 16:20

  Po ne degjuam krisma…. , nuk paskan qene te shtena armesh ato ?! Kam frike se , pordhet e kesaj gjykateses se mafies , nuk do ti mbulojne e fshehin dot krismat e armeve qe do ta cijne te pleqerohet ne “resortet” e Recit !

  Reply to this comment
 7. PSE ? January 17, 16:27

  Po deshmine e Muzinit , ku e gjete mos baxhelle ?! Ai nuk ka deshmuar para prokurorise apo gjykateave tona , bile e ka vene si kusht kete mosdhenie deshmie , ndersa ti flet si e ema e Zeqos ! Pse nuk e ktheve ceshtjen per plotesim hetimesh ? Tipike gjyqtare KCK !

  Reply to this comment
 8. Nji Gjykate Kriminale e papare ne Bote ! January 17, 16:37

  Drejtesia Shqiptare

  na qenka Celule Kriminelesh Mafioze !

  Un do ta denancoja DIKU sepse perben ji rrezike

  jo vetem socialo politike ,por injoron Drejtesine Ligjin

  dhe Shtetin i cili mbas ktij Skandali

  do duhej te ngrihej i gjithi ne kembe !

  Ajo nuk ndodhi .

  Shteti heshti varur me koken poshte .
  Viagra s’pranon te marre .

  Kjo tregon se Mafia e Drejtesise eshte mbi Shtetin Shqiptare

  dhe ky precendent perbe nji Rreike Nation

  per shqiptaret !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  —————-

  Drejtesise i duhen lidh posh shaleve “Shashka “

  Reply to this comment
 9. MH January 17, 16:45

  A ku mundesi qe per ceshtje teper te rendesishme dhe po kaq sekrete te behen dokumenta zyrtare qe te ruhen ne dosje.
  Po sa ceshtje te cdo rendesie deri edhe sekrete jane zgjidhur nepermjet pirjes te (kafes) filxhanit te kafes.Ne kete drejtim nuk ka institucion shteterore qe ti kapin.Qofte FBI apo BKH dhe SPAK.
  Bravo i kjofte drejtesise shqiptare qe rreformoi gjyqesorin sa per sy e faqe si kusht paraqitje BE dhe USA.Ta mbajne ne bibloteke,sirtar si arritje e shkelqyer.E panevojshme ti drejtohemi,te perdoret ne praktike.

  Reply to this comment
 10. tik-tak January 17, 18:47

  Lene Bashen rehat e mos i prishni gjumin.
  Ai ka mburoje Saliun e rrjedhimisht edhe Edi Rameni cili i trembet Saliut per dosjen korruptive te 20 perqindshit qe i ka krijuar qe kur ishte kryetar i Tiranes.
  Sa te rroje Edi nuk e gjen gja as Saliun as Lulin.

  Reply to this comment
  • karavella i luludhes ne usa January 17, 19:24

   tik-tak
   ______________________
   Jane 2 faktore kryesore qe i pandehuri Lul Basha ben si karaduz

   E PARA:

   se bashku me Ramen Berishen dhe Meten etj….jane ushtare te Sorrosit ku ky i fundit jo vetem ka humbur lidhjet me realitetin por eshte psiqikisht i semure kunder komunizmit dhe ka paguar miljarda per kete

   E DYTA

   Basha jo vetem KOMANDOHET nga lobet serbe-amerikane ( Fazzlici e ka shtepine prane WB-WDC) por dhe lobi grek ka fuqi te madhe ne Amerike
   ..
   Shiqoje miqte e Bashes te amerika hamdi deges:
   .
   Autogoli i Bashës, takon për herë të tretë lobin grek në SHBA
   Kryekari i Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe deputeti Strazimiri janë takuar me lobin greko himariot të SHBA, duke bërë në këtë mënyrë një autogol politik.

   Kjo për arsyen se lobi greko-himariot i SHBA është tepër aktiv fundit çështjes shqiptare.

   Ata ushtruar presion të fortë ndaj qeverisë së Edi Ramës në vitin 2014 kur ai shpalli ndarjen territoriale të vendit dhe përfshiu një pjesë të Labërisë në Himarë. Ata dërguan në Tiranë tre kongresmenë që përfaqësojnë lobin grek në Kongresin amerikan.

   Por për Bashën, duket se ka rëndësi fakti që ky lob ka një ndikim të drejtpërdrejt në Kongresin amerikan.

   Në takim kanë marrë pjesë Presidenti i lobit greko-himariot, prifti Kozmas Karavellas, anëtari i Bordit të shoqatës Peter Gikurias, Prifti Alex Karloutsos, anëtari i shoqatës Simo Dimas dhe Indrit Nina. Në takim është diskutuar mbi të drejtat e pronave në zonën e Himarës dhe probleme të asaj që ata e konsiderojnë minoriteti etnik në Himarë,

   Lobi greko-amerikan i Himarës është i organizuar përmes shoqatës Himarrioton Society of America. Me sa duket Basha, tenton të kapitalizojë atë që ka bërë për grekët me Marrëveshjen detare dhe ta kthejë atë në një mbështetje politike

   Reply to this comment
  • Hahaha . sa kom qesh January 17, 19:30

   tik tak ,

   nji sqarim te vogel per Ty dhe gjith ata te tjer qe s’ja ka iden Pordhes qe ju dhe banda e pederave e quajti 20%.

   Nji e tille ka dal nga nji ish Kryebashkiaku New York-ut

   dhe Podesta qe pallonte gjithe Bordellon e PD-se ,

   ja afroj si arme FAKE kunder kundeshtarit politike Rama ,
   pra si gjithmon ne kuadrin e Fabrikes se Shpifjes

   te ciles Rama kur ja kuptoj dobesine ja preu burimin

   sepse dinte qe pa Shpifjen bandat pd -lsi jane si Muti ne Shi

   Reply to this comment
 11. ETHEM LALAJ January 18, 08:13

  Ky eshte skandal i radhes i drejtesise sone te degjeneruare.Faktet jane.Eshte Muzini Amerikan qe e verteton lobimin RUS te lulit.
  -Me kete drejtesi te korruptuar ky vend nuk behet kurre.
  -Dhe sa te jete Saliu mbi toke drejtesia do bej namin me padrejtesi.
  -Pa u futur ne burg Saliu,Luli,Likja..Shqiperia do beje hapa pas.pike.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*