Zbërthehet kodi i Da Vinçit, tregon fundin e botës…

August 31, 2018 14:51

Zbërthehet kodi i Da Vinçit, tregon fundin e botës…

Studiuesja italiane, Sabrina Sforza Galitzia, bën një interpretim të pazakontë rreth “Darkës së Fundit” të Leonardo da Vinçit.

Ajo shprehet se në pikturën e tij Da Vinçi, ka fshehur një kod që parashikon fundin e botës.

Në këtë pikturë, sipas saj, thuhet se fundi do të vijë më 21 mars 4006.

Për të arritur në këtë përfundim, studiuesja deshifroi kodin matematikor dhe astrologjik të pikturës.

Ky nuk është misteri i vetëm i “Darkës së Fundit” të Da Vinçit. Duart e Krishtit dhe apostujt, së bashku me fetat e bukës në tryezë, formojnë diçka që mund të lexohet si një notim muzikor.

Pas testimit, këto nota muzikore tingëllojnë si një melodi e shkurtër.

l.h/ dita

August 31, 2018 14:51
Komento

15 Komente

 1. Da Vinci , ky Kompozitor Misterioz (Anonim) August 31, 15:31

  mundet te jet nji studim i bazuar vertet
  mbi shkencat e kodin matematikor dhe astrologjik të pikturës.bere nga Studjusja italjane
  Sabrina Sforca G,
  por
  duke ditur qe Leo ishte nji Sallaks ,pra mengjerash ,
  qe shkruante me doren e majte ,
  Pentagrami Muzikor duhet te lexohet nga e majta
  ne te djathte ,per te ardhur ne tonet e duhura
  😉

  Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku August 31, 15:57

  Para kesaj studiueses italiane e kam gjet vete qe sipas kodit te Da Vincit dhene ne kete tabllo bota mbaron ne 31 Gusht te vitit 3118.

  Po perse botoni idiotizma te ketij lloji?

  Reply to this comment
 3. GRANIT DRENICA August 31, 17:03

  Përderisa vetë Davinçi ka qenë njeri fetar, dhe fanatik-fetar, mbase, gbjithçka te Davinçi është supozuese ndhe ndjenjore dhe asgjë E ARSYESHME dhe e besueshme; ndaj, ende më pak edhe enigma e KODIT të “Darkës së Fundit” të Leonardo Da Vinçit.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 1, 11:54

   o GRANIT DRENICA
   a me të vërtetë e ke??
   që da vinçi:”Përderisa vetë Davinçi ka qenë njeri fetar, dhe fanatik-fetar,”???
   nuk ma merr mëndja ta kesh me të vërtetë!
   po mahitesh më duket!?
   apo futja poshrdhës ashtu për tu liruar!?
   të paktëh hap dritaret se na qelbe!

   Reply to this comment
 4. LALA August 31, 18:27

  po pse se besoni… prisni te vije viti4006 te shohim nga viti 4007 dhe spo erdhi nga viti 4008 atehere e dikutoni ne vitin 4009.. erdhi serdhi fundi duroni prisni se erdhi 4006

  Reply to this comment
 5. alphade August 31, 18:54

  Shenim: Duke ditur se ne vitin 4006 disa breza,te pakten
  200 breza asnjeri nga kjo qenje njerezore nuk do te je-
  toje dhe kesisoj njerezit qe hiqen filosofe, astrologe, fall-
  xhore,etj.etj. mund te flasin e te shkruajne cfare te duan
  e si te duan,ne vitin 4006 nuk do te kete asnje deshmita-
  re qe te thote nese Kodi Da Vincit ishte apo jo i sakte.
  Sot cdo gje eshte njesoj si te mohosh apo te pohosh nje
  eveniment te tille. Keshtu Majat ,ne Meksike thonin,sipas
  Kalendarit Maja,botes do t’i vinte fundi ne vitin 2012-te,
  Kjo nuk ndodhi. Prandaj jane thjeshte sensacione per te
  engledisur njerezimin naiv qe beson ne te tilla perralla…!?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 1, 12:03

   alphade
   e ke arsyetuar shumë mirë se si dhe çfarë mund të ndodhë pas 2000 vjetësh,ajo që mendoj se nuk ke të drejtë,ose më shumë pjesërisht të drejtë!?
   është:”Prandaj jane thjeshte sensacione per te
   engledisur njerezimin naiv qe beson ne te tilla perralla…!?”
   në shumicën e rasteve nuk ka të bëjë me “engledisje”,”sensacione”,por ka të bëjë me naivitet!jo vetëm të atyre që i lexojnë këto thënje ose “zbulime”,por dhe të atyre që i prodhojnë!!
   baza,për mendimin tim,është ai që ne e quajmë “BESIM”,jo fjala e thejshtë besim në kuptimin e përdirshëm,por besimi i verbër në një farë llogjike sa naive aq mistike!!pra këta njerëz,përveçse mund të jenë mashtrues(normalisht mashtruesi nuk përdor kohë mijë vjeçare,sepse fitimi do të jetë i pamundshëm)ose thjeshtë të fiksuar në disa fakte që ata i interpretojnë në bazë të “llogikës” së tyre!!llogjikë e ndryshme nga ajo racionale,e ndryshme nga ajo e shëndosha!!
   normalisht unë njerëz të tillë do ti quaja budallenj me universit,ose universitete!!

   Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 September 1, 11:50

  “Në këtë pikturë, sipas saj, thuhet se fundi do të vijë më 21 mars 4006.”
  kjo është shumë më e mundëshme se e atij idiotit që e çvendos çdo tre muaj!!
  unë kam një teori tjetër të provuar vetë!!
  sipas rregullave të deshifrimit që ka përcaktuar sabi( Sabrina Sforza Galitzia)unë kam bërë llogaritë e mia!!
  të gjitha kanë qënë të sakta!!
  vetëm se unë e kam llagaritur si fund të botës,por thjesht si një fakt që më ka dodhur rregullisht!!
  çdo 40,06 ditë kam pasur diarre!!heqje barku ap spirrë si duhet në shqipëri!!
  shumë nga shokët thonë të mos konsumoj më fruta deti tek restoranti *******(është e ndaluar si rreklama dhe anti rreklama),sepse i ka në të vjetë!!
  por nua smë është mbushur mëndja akoma!!
  çna mbytën budallenjt ndërkombëtar,kësaj rradhe!!
  nuk e di përse duhet ta mbante të fshehtë,ta kodonte da vinçi këtë “fund”,kur idiot të tjetë nuk bëjnë gjë tjetër veçse e tregojnë,veçse përpiqen të na mbushin mëndjen se e dinë se kur do të jetë fundi i “paracaktuar”i tokës??
  këto gjëra nuk më hyjnë në kokë fare!
  mos vallë e ka “koduar” për të mos u dukur dhe ai një idiot si të gjithë këta të tjerët??
  pastaj në pyetje tjetër!!
  sikur sabi,të bënte të njëjtat përllogaritje,si në rastin e darkës së fundit të davinçit me piktura të tjera!?
  çfar do të dilte!?
  si do të ishte “muzika”,sa do të ishte jetëgjatësia e planetit tonë??
  ky planet është fantastik!!
  i fortë sa ska ku të vejë!!
  mban sipër aq shumë idiotësi sa ka rrezik që kjo idiotësi ta shkatërrojë përfundimisht!!
  na mbytën idiotët!!
  migjeni thoshte “kafshatë e pa kapërdishme është o vëlla mjerimi”
  i shkreti,ndoshta,nuk pati kohë të njihte idiotësinë!!
  kushedi çdo të kishte shkruar për të!!

  Reply to this comment
 7. Ymer boza September 1, 16:31

  Lexo kta komentues te kuptosh popullin shqiptar cfare niveli ka.
  Urgjentisht shqiperia duhet te votoje per popullin dhe Jo qeverrine.

  Reply to this comment
 8. albani September 1, 21:44

  A do te jete valle gjalle Sali Berisha ne vitin 4006?
  Kjo eshte ceshtja!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*