Zbulime të reja për planetin Mars, gjurmë liqenesh e mineralesh

January 31, 2019 22:45

Zbulime të reja për planetin Mars, gjurmë liqenesh e mineralesh

Zbulohen në planetin Mars gjurmë të 24 liqeneve antikë. Sipas analizimeve shkencore, duket se 3.5 miliardë vjet më parë planeti i kuq ishte shumë i pasur me ujë, dhe këta liqene ishin shumë të thellë, të paktën 4 mijë metër. Në 5 prej tyre janë gjetur gjurmë mineralesh, çka vërteton se ishin të përshtatshëm për jetën e gjallesave, ndërsa në 14  të tjerë janë ruajtur shumë mirë edhe gjurmët e grykëderdhjeve të lumenjve.

Zbulimi i ekipit të shkencëtarëve të Universitetit të Utreht pas provave të përftuara, është publikuar në revistën shkencore mbi Kërkimet Gjeofizike Planetare.

Vitin e kaluar në polin jugor të Marsit u zbuluan gjurmë të një liqeni të kripur, dhe tani të dhënat e reja dokumentojnë se edhe hemisfera veriore e planetit ka qenë dikur shumë e pasur me ujë. Të dhënat mbërrijnë nga satelitët e Agjencisë Hapësinore Evropiane dhe të NASA që po eksplorojnë planetin Mars.

v.l/ Dita

January 31, 2019 22:45
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*