FOTO: Kjo është gjendja aktuale e Teatrit Kombëtar

February 15, 2018 17:36

FOTO: Kjo është gjendja aktuale e Teatrit Kombëtar

Pavarësisht debatit që ka lindur këto ditë mes artistëve dhe Ministrisë së Kulturës, të gjithë bien dakord për nevojën e një Teatrit të ri Kombëtar. Kjo pasi godina ekzistuese e ndërtuar që para Luftës së Dytë Botërore, është e rrënuar dhe nuk ofron as kushtet minimale për aktorët ashtu edhe për spektatorët artdashës.

Kujtdo që i ka rënë rasti të shkojë qoftë edhe në një nga shfaqjet e dhëna në Teatrin Kombëtar është përballur me një ambient të errët dhe të ftohtë, ndryshe nga pritshmëritë që mund të ketë për skenën më të rëndësishme të artit dhe kulturës në vend.

Por në fakt kjo është ndjesia që percepton një spektator, pasi ambientet e Teatrit Kombëtar janë në një situatë edhe më të rëndë, për mos të thënë edhe të rrezikshme për aktorët dhe publikun.

Fotot e mëposhtme tregojnë gjendjen reale të kësaj godine, ku siç edhe shihet nuk mungojnë muret dhe dyshemetë e çara, tuba e kabllo elektrik të zhveshur, madje edhe çatia është e mbuluar me llamarina sikur të ishte një magazinë apo një kasolle kafshësh.

l.h/dita

February 15, 2018 17:36
Komento

10 Komente

 1. intelektuali February 15, 17:59

  Nuk duket dhe aq keq sa per t’u prishur nga themelet.

  Po te shkojne te fotografojne teatrot ne Itali mesiguri gjysma e tyre do te duken me keq se teatri Kombetar qe Edi Rama i ka hedhur syte per ta prishur ne kembim te ndertimit te nje kulle-penisi si te gjitha kullat e Kryeministrit tone pa shkolle.

  Nje inxhnier konstruktor i zakonshem ndertimi do ta bente projektimin e rikonstruksionit per nje jave dhe do t’i kursente shqyptareve jo vetem mjaft LEKA, por do t’i hiqte masken Edi Rames dhe Kumbaros se tij per t’i treguar si pushtetare te papergjegjshem plengprishes qe nuk dine te qeverisin drejt vendin

  PO SI NUK HODHEN PAK LEKA KETA MAFIOZE PER PRODHIMIN KOMBETAR, PER TE NDERTUAR NJE FABRIKE TE VETME PRODHUESE PERSHEMBELL, POR MENDJEN E KANE VETEM TEK TRITOLI?

  Reply to this comment
  • Sallakja February 16, 12:03

   O inelektual ( del cazzo )
   Ne Italia, nuk jane gjysma, jane te gjithe te shkateruar
   Po Italine gjete te besh krahasime o te humbte vula?

   Reply to this comment
  • Gringo February 16, 17:21

   Sa merak e ke ate te shkrete penis. Edhe te kulla e fute si term. MESA DUKET NE BURG TI KANE MATRIKULLUAR VJASKAT E SUMES O intelektuali haleve

   Reply to this comment
 2. fraza February 15, 19:52

  Nga ”shpirti” dhe ”idete”, qe shfaq ne kete gazete te nderuar, ti je me keq se pamjet e ketyre fotografive. Je nje zhgarravine e peshtire, qe kudermon pa pushim, nje injorim i emrit ”intelektual”.
  Kjo ndertese eshte kaq e vjeter dhe e konsumuar, sa qe eshte per turp te quhet ndertese e ”Teatrit Kombetar te Republikes se Shqiperise”.
  Artistet e nderuar duhet te kuptojne se ndertimi i nje tjeter godine, ku te kete jete Arti i Skenes dhe artistet te japin maksimumin e talentit te tyre, eshte me se urgjente.
  Do te ishte me mire, qe aktoret e Teatrit te kerkojne nga qeveria: -Ku do ndertohet kjo godine? Kur do te ndertohet? Fur fillon e mbaron ndertesa sipas projektit te Qeverise(?), ndersa bejne protesta antiqeveritare dhe leshojne ”ultimatume”” -Teatri eshte yni! – Nuk e leshojme!
  Te tilla thirrje jane si te thuash ”Eshte toke e xanun” dhe i kerkojne Qeverise te lere cdo gje dhe te merret me teatrin e aktoret.
  Kjo qeveri e ka marre nga zerua cdo gje dhe ka mundur te beje hapa perpara, me gjithe sabotimin shembullor te opozites antikombetare dhe te degjeneruar, qe nga sjelljet dhe daljet ne publik i ka shanset zero, per te ardhur ne krye te vendit.
  Lereni qeverine te punoje dhe kritikojeni aty ku nuk ka te drejte. Perdorni argumentin dhe jo shpifjet, fjalet fyese, poshteruese e banale.
  Flajori i Gjuhes Shqipe eshte shume i pasur me fjale e shprehje, per te nxjerre tere dufin apo emocionet e njeriut, pa qene nevoja e perdorimit te fjaleve fyese, qe per cfaredo aresye nuk justifikohet, vecse nxjerrin ne pah autorin e perdorimit te tyre nje injorant klasi.

  Reply to this comment
 3. Drejtesia do te behet,doni apo nuke doni ju dobices te palles se jashteqitjes shqiptare ne te tre pushtetet. February 16, 13:08

  Qe Shqiperia ka pas dhe ka nevoje per nje godine tip patkoji dhe pese kateshe me llozha sikurse ne Europen plake te ciles i perket,kjo nuke don as mend,por perkushtim te politikes dhe pushteteve qe lekun dhe etiken zyrtare te mos i abuzojne por ti nderojne ata si proprio dukte te votes popullore.Askush te mos mendoje e guxoje se mund te vazhdoje te beje si ti doje koka me leket e taksapaguesve shqiptare e nderkombetar, se nga askushi erdhen, ne askush do te shkojne por me nje fund te turpshem dhe pa kthim,ku e djedhmja dhe e sotmja ne krie te pushteteve dhe lekut te piset do ti mbetet nje enderr,kurse e nesermja ne bangen e akuzes dhe ne burgun e Recit.Besoni,binduni dhe rrefehuni qe populli,USA,BE dhe Zoti t’u medhirojne.

  Reply to this comment
 4. SS February 16, 13:21

  SA MIRE DO ISHTE TE BEHEJ PAS PALLATIT TE KULTURES NJE TEATER DINJITOZ SI PSH AI QE BENE EDHE MAQEDONSIT E RREME….!!!??????

  Reply to this comment
  • Patrioti February 16, 15:52

   Mese e vertete dhe nje mendoj i shkelqyer per vendin ku duhet te ngrihet Teatri Kombetare, tek lulishtja pas Pallatitte Kultures ku harmonizohen objekte e artit ne qender te Tiranes.Kurse persa i perket vendit ku eshte teatri i vjeter le te behet nje nje lulishte ku pemet e mbjella nga koloset e artit te mbesin si nje dhurate e vyer per artedashesit,dhe si pjese e mushkerive ne qender te Tiranes.Mjaft eshte MJAFT me betonizime ngehinash.Ndertimi i Godines se Teatrit Kombetare pas Pallatit te Kultures eshte nje gjetje me me vend,qytetaret duhen ta vendosin dhe pastrohet vendi nga ajo karakatine teqeje qe me shume po behet vend shurre e fekalesh apo prostitucioni se sa vend vedimi,per disa komuniste apo ish bashkepuntire te sigurimit famekeq te shtetit qe nga ateiste qe i la dita dervishe na i konvertoje nata.

   Reply to this comment
 5. tomorraku February 16, 15:59

  Se si eshte kjo godine une e shoh per dite dhe prandaj nuk dua ta shoh me , me perjashtim te “aktoreve ” qe kane rene ne dashuri me te dhe nuk duan ta prishin ,por une nuk di si eshte projekti i teatrit qe do te ndertohet aty? Ai , po me intereson , si do te jete ?

  Reply to this comment
 6. tomorraku February 16, 15:59

  Se si eshte kjo godine, une e shoh per dite dhe prandaj nuk dua ta shoh me , me perjashtim te “aktoreve ” qe kane rene ne dashuri me te dhe nuk duan ta prishin ,por une nuk di si eshte projekti i teatrit qe do te ndertohet aty? Ai , po me intereson , si do te jete ?

  Reply to this comment
 7. tomorraku February 16, 16:02

  Se si eshte kjo godine, une e shoh per dite dhe prandaj nuk dua ta shoh me , me perjashtim te “aktoreve ” qe kane rene ne dashuri me te dhe nuk duan ta prishin ,por une nuk di si eshte projekti i teatrit qe do te ndertohet aty? Ai , po me intereson , si do te jete ?Se dua te shoh edhe nje gje te bukur ne kete vendin tim te vogel.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim