Zbulohen letrat e dashurisë mes sulltaneshës Hyrem dhe Sulejmanit të Madhërishëm

February 16, 2019 15:53

Zbulohen letrat e dashurisë mes sulltaneshës Hyrem dhe Sulejmanit të Madhërishëm

Letrat e dashurisë, të zbuluara së fundmi nga arkivat presidenciale, të dërguara sulltan Sulejmanit nga sulltanesha Hyrem, kanë hedhur dritë mbi historinë më të bujshme të dashurisë së epokës osmane.

Arkivistët i kanë konsideruar letrat e shkruara në kohërat kur Sulejmani gjendej në fushë të betejës, si një ndër shembujt më të mirë të poezisë dhe prozës turke të periudhës otomane.

Krahas njohjes për sundim ushtarak të suksesshëm në vitet 1520-1566, Sulejmani njihet edhe për historinë e dashurisë me gruan e tij Hyrem. Kjo e fundit i shkruante asokohe kështu sulltan Sulejmanit:

“Jam e humbur në këtë univers të krijuar nga Zoti ynë. Kam jetuar vitet e mia më të mira nën mbrojtjen tënde, si një margaritar në kutinë tuaj të xhevahirëve. Unë gjej paqen vetëm pranë jush. Fjala dhe boja janë të pamjaftueshme për të rrëfyer lumturinë dhe gëzimin tim kur unë gjendem pranë jush.”

“Kujtimet e ditëve që kaluam së bashku, momentet që i kemi ndarë, mbushin zemrën e shërbëtores suaj”, vijonte më tej ajo.

Ndërsa në vitin 1526, Hyrem shkruante: “Ngushëllohem me këto kujtime në mungesën tuaj. Jam e ulët kur jeni larg. Askush nuk mund ta lehtësojë dhimbjen time”.

Në njërën nga letrat, sulltanesha Hyrem i dërgoi edhe rrobat e saj të lagura me lot.

“Jeta ime, zotëria im, sulltani im i dashur, lutja ime e vetme për Allahun është ta shoh sërish fytyrën tënde të ndritur. Nuk ka më ndarje prej tani. Dua nga Zoti im që sulltani im, njeriu im i dashur, gjithmonë të jetë i lumtur në botë dhe në amshim. Sulltani im… fshiu lotët e mi dhe më bëri të lumtur. Falë sulltanit tim, gjeta rrugën e duhur dhe fenë… Prandaj, mund të jem e lumtur pranë jush. Po ju dërgoj një nga rrobat e mia të lagura me lotët e mi… Ju lutem, visheni për mua”, ka shkruar ajo në një tjetër letër, duke e përfunduar me fjalët “nuk dua asgjë tjetër përveç lumturisë për ju në të dyja botët”.

Sulltanesha Hyrem ishte një nga femrat më me ndikim në historinë osmane. Djali i saj, Selimi, trashëgoi fronin osman pas sulltan Sulejmanit.

o.j/dita

February 16, 2019 15:53
Komento

8 Komente

 1. demo February 16, 19:57

  Prove e skllaverise.Deri ku arrin poshterimi i skllaves ndaj padronit.Mentaliteti aziatik edhe sot e quan dashuri.

  Reply to this comment
 2. hahahahah sulltanesha e karit qe vec se te hiqte citjanet e hante s#dinte asgje nga kjo Bote e jo me bla bla bla o muzlluma muti February 16, 20:32

  sulejman pordha ,
  i ulte citjanet posht e ja rraste nga pas Sulltaneshesh ,

  kjo ishte letra e sulltan hajvanit per sulltaneshen

  nderkohe qe sulltanesha e vetmja fjal qe perdorte nbasi e pallonte ne B( turq mo ) sa turp no ! Sulltanesha e bete ne B

  EH MER SULLEJMON PORDHA CFAR DASHNIE PASKE BO ME SULLTARROPSIN
  E 101 te Haremit .

  imagjino turkja te shkruante letra ,kur nuk dinte ala cdo te thoshte dashuri e shkrim e kendim
  nji cop idiote turqie qe kishte msue qysh e vogel me u pallu ne By.h

  Reply to this comment
 3. hahahahah sulltanesha e karit qe vec se te hiqte citjanet e hante s#dinte asgje nga kjo Bote e jo me bla bla bla o muzlluma muti February 16, 20:34

  sulejman pordha ,
  i ulte citjanet posht e ja rraste nga pas Sulltaneshesh ,

  kjo ishte letra e sulltan hajvanit per sulltaneshen

  nderkohe qe sulltanesha e vetmja fjal qe perdorte nbasi e pallonte ne B( turq mo )! isHte Hejvallah ! – sa turp no ! Sulltanesha e bete ne B

  EH MER SULLEJMON PORDHA CFAR DASHNIE PASKE BO ME SULLTARROPSIN
  E 101 te Haremit .

  imagjino turkja te shkruante letra ,kur nuk dinte ala cdo te thoshte dashuri e shkrim e kendim
  nji cop idiote turqie qe kishte msue qysh e vogel me u pallu ne By.h

  Reply to this comment
 4. Vasili February 16, 22:29

  Skllave dhe kurve e rendomte haremi.
  Dhe ne kete kodosh vendi qe i pelqen dhe merre orgazem nga truri i mbeshtjelle me perce,normale qe tufat e zbritura nga shpellat, bashkuar me ato te kohes se hoxhes,ta quajne kete lloj sevdaje,alivani-sevda.
  pty sikter!

  Reply to this comment
 5. kjo eshte bedrana e anadollit lol ! February 17, 11:33

  hahahahah ,

  kujt i sherbejne kto “gjasme storie ” jashteshqitje te njerezimit ;
  te nji perandorie ciganesh gersirash gjysem njerez e gjysem kafshe ne nediat e Shqiperise ?

  ky qe ka hedhur kte teme idiotesh ktu le ta lexoje per vehte dhe knoqet e mastruboje mbas bedranes se anadollit

  Reply to this comment
 6. Selina Myrtja February 18, 16:50

  Nuk kane vetem te pafete histori dashurie (Mark Antoni me Kleopatren)por kane edhe turqit sevda story ose psh sheh nje telenovele latine me dashuri me Maria,Karlos,Santos,Rodrigues dhe pastaj po I njejta teme por me personazhe te turqizuar Merjeme,Kasem,Selina,Rustem.Eh cok guzel

  Reply to this comment
 7. Sulltani ishte gei February 20, 12:54

  Gazetar muti na Cate trapin me kto lajme anadollake me injorancen turkoarabe shqiptaret Jane europiane dhe Kane mentalitet europiane ju doni te na ktheni mesjet

  Reply to this comment
 8. MONIKA , NEPERA PIKA _ PIKA February 21, 18:20

  Me falni se u gabova , kujtova se behej fjale per letrat e dashurise se marre , qe i bente Grida Duma kolegut te saj deputet Erion Salianjit ! Te lexosh ato letra , çmenden pleqte e jo me mjerani Salianji , qe eshte manjak i asaj pune ! Ata kujtojne se u harrua skandali i tyre ! ! !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*