Shqipërisë nuk i hapen kufijtë me BE në 14 korrik. Shkak “lista e rrezikut”, OBSH: Bazohet tek raportimet që kini bërë ju vetë

July 9, 2020 08:07

Shqipërisë nuk i hapen kufijtë me BE në 14 korrik. Shkak “lista e rrezikut”, OBSH: Bazohet tek raportimet që kini bërë ju vetë

Një listë e përditësuar për heqjen e kufizimeve të udhëtimit drejt BE-së e vendeve të ashtuquajtura të treta me BE-në do të miratohet në 14 korrik.

Burime zyrtare diplomatike i thanë Televizionit Publik Shqiptar që procedura është sërish në shqyrtim në mënyrë që të hyje në fuqi me 15 korrik.

Edhe pse ishte propozuar nga Komisioni Europian që të ishte pjesë e heqjes së këtij kufizimi të rrjedhur nga Covid 19 me motivacionin se ishte pjesë e vendeve nga rajoni ku situata kishte qenë e njëjtë dhe në disa raste më e mirë se në BE, Shqipëria nuk u bë pjesë e listës.

Televizioni publik pyeti Organizatën Botërore të Shëndetësisë për një listë të dalë nga një njoftim i kësaj organizate në mes të valës së diskutimeve në BE.

Edhe pse deklarata kishte lidhje me shëndetin dixhital, një asterix i bënte 11 vende, mes të cilave Shqipëria veçanërisht të rrezikshme për përhapjen virusit.

Pikërisht mbi këtë deklaratë për shëndetin dixhital, Bashkimi Europian e hoqi Shqipërinë nga kjo listë lehtësimi.

4 pyetjeve të televizionit publik mbi arsyet pse Shqipëria është në listln e tyre të rrezikut, OBSH iu përgjigj mbi një argument të vetëm: atë të raportimit të rasteve nga autoritetet vendase.

1. Cilët faktorë e argumentojnë futjen e Shqipërisë në këtë listë rrezikshmërie të lartë të OBSH-së?

Sa i përket deklaratës për shtyp nga Dr Hans Henri P. Kluge, Drejtor Rajonal i OBSH-së për Evropën, 30 vende dhe territoret ishin ato që patën një rritje të përqindjes së rritjes së rasteve në javën 24. Rastet e raportuara në OBSH nga vetë vendet janë në dispozicionin tonë. Bazuar te ato, 11 vende / territore u identifikuan se kishin një ringjallje të konsiderueshme të virusit.

2. A e dinë autoritetet shqiptare që ju e keni futur Shqipërinë në një listë të tillë, pikërisht pasi Komisioni europian rekomandoi heqjen e ndalimit të udhëtimit sipas konstatimeve të shërbimit të vet europian se situata në Ballkan është e njëjtë ose edhe më e mirë se në Europë?

Shqipëria ka pasur një prirje të përgjithshme në rritje në rastet e raportuara. Edhe me ndonjë luhatje ditore, tendenca e përgjithshme është një rritje. Ne kemi përdorur të njëjtin kriter vazhdimisht në të gjithë vendet.

3. E keni marrë ju në konsideratë faktin që rritja e testimeve, ka sjellë rritje të konstatimeve, e për rrjedhojë situata nuk ka përkeqësim, po konstatim më të madh?

Testimi i rritur gjatë muajit qershor mund të jetë një shpjegim i kësaj rritje të rasteve të raportuara. Incidenca e përgjithshme në Shqipëri mbetet e lartë. Situata po evoluon, duke ndryshuar në baza ditore dhe javore. Ne vazhdojmë të monitorojmë situatën. Për informacione më të përdisuara ju lutemi referojuni panelit tonë.

4. A jeni ju në dijeni se lista të tilla të pambështetura në informacion të argumentuar e bëjnë më të rëndë shkeljen e të drejtave themelore të njeriut? Si dhe rritin mundësinë e interepretimeve e abuzimeve të mëtejshme mbi kufizimet që kanë lindur në një situatë të tillë?

OBSH mbledh informacione rreth rasteve të konfirmuara dhe vdekjeve për shkak të COVID-19 siç na është raportuar direkt nga Shtetet Anëtare. Vendimi ynë bazohet në të dhënat që raportohen në OBSH nga vetë Shtetet Palë sipas Rregullores…

July 9, 2020 08:07
Komento

9 Komente

 1. Arben July 9, 08:54

  SHQIPERIA THEMELUAR ME 1913,

  SKLLEVER TE CIFUTERISE DERI NE VDEKJE.

  RROFTE SHQIPERIA UROPIANE

  RROFSHIN SKLLEVERIT

  RROFSHIN SKLLAVOPRONARET

  Reply to this comment
 2. shoku July 9, 11:02

  Po mire çkusur kemi te qendorojme te mbyllur brenda kufijeve?
  a nuk ju duhet absurde dhe e kam thene prej kohesh qe shteti yne po na izolon duke dhene keto shifra??
  Flas ne Fier, sjellja e njerezve nuk ka ndryshuar qe nga prilli e maji kur raportoheshin shifra te ulta e tani qe shifrat jane te larta. Shume, shume pak kane ndjekur rregullat e disnancimit fizik dhe social.
  Kam pershtypjen se po abuzohet qellimisht me shifrat.

  Reply to this comment
  • xxx July 9, 13:57

   te drejten per te shkelur ne vendet e tjera kur ato duan te mbrohen, nuk ta ka lene trashegim jot eme kur e polli.
   Qe kur u bene shqiptaret e shqiperise rrugace e te ndyre t’u duket “kusur” ndalimi i hyrjes ne BE?
   T’ia dish per nder nese BE te lejon ta shkelesh, se nuk e ka me detyrim te hape kufijte por mbi besimin se jeni njerez jo maskarenj.
   Ti me gjithe gazetarin qe ka pyetur, dukesh jeni nga ato specie shqiptari qe nuk sheh vec bythen tuaj, e s’ju behet vone per te gjithe ne. Virusi kerkon sjellje te perbashket dhe sikur qofte edhe nje rast i vetem te kishte, ai ka potencialin te demtoje te gjithe, prandaj edhe NDESHKOHEN te gjithe.

   Reply to this comment
   • Titi July 10, 02:47

    Kush je ti mor zagar i janulles qe flet per civilizim dhe rrespekt per te tjeret, shteti yt bastard ka njeqind vjet qe mban ligjin e luftes me Shqiperine vetem per te justifikuar masakren mbi popullsine shqiptare ne greqi mos te permendim te drejtat e emigranteve ne ditet e sotme dhe mosnjohjen e asnje minoritete ne nje shtet artificial multietnik.

    Reply to this comment
   • Ilirian July 11, 01:01

    Po ty rropt ku ti kesh o rrac mut . Me siguri do jesh ndonje gabel grek ose serb ti rrop qire me x-a .Pthu tu shoft fara rrops

    Reply to this comment
 3. Arben July 9, 12:05

  Te me falin une jam i semure psiqik.

  Reply to this comment
  • Genti July 10, 06:24

   Nuk je i cmendur jo, je fare normal. Por kur nje normal jeton ne nje cmendine, te cmendurve normali ju duket anormal ne cmendurine e tyre. Ja shiko cmendinen e radhes te komentet psh. XXX falenderon XXX per cmendurine e tij.

   Reply to this comment
 4. XXX July 9, 21:12

  Bravo xxx. Po cti besh shumices qe jane injorant e psikopat, e qe digjet e pakica.

  Reply to this comment
 5. petriti July 10, 02:22

  FAJET I KA RAMA QE NUK RAPORTONTE NUMURIN E VERTETE TE TE PREKURVE NGA COVID-19 NE MUAJT MARS, PRILL,MAJ. TANI DUKET SIKUR NR I TE INFEKTUARVE PO RITET SHUME KRAHASUAR ME MUAJT E MEPARSHEM DHE EUROPA KA TE DREJTE TE NA NDALOJE HYRJEN .
  RAMA E MBANTE NUMURIN E TE INFEKTUARVE TE ULET, PER TE MARE MERITAT SE JA NEN UDHEHEQJEN TIME, SI BABA I SGQIPTAREVE, SHQIPERIA KA NUMUR TE ULET TE TE INFEKTUARVE. KJO KUR TE GJITHA SHIFRAT QE TREGOHESHIN ATEHERE ISHN TE PAVERTETA.
  KUSH LARGOHET NGA E VERTETA, E PESON!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim