Zbulohet minerali i rrallë, nuk është parë kurrë në Tokë

March 11, 2018 19:02

Zbulohet minerali i rrallë, nuk është parë kurrë në Tokë

Calcium silicate perovskite është minerali i cili ndodhet brenda një diamanti dhe është gjetur nga gjeologët në minierat e Cullinan në Afrikën e Jugut.

Kjo minierë ka dhënë disa nga diamantet më të shtrenjtë në botë përfshirë dy nga diamantet më të mëdhenj në British Crown Jewels.

Besohet të jetë minerali i katërt më i pasur në botë, dhe që nuk është parë kurrë më parë nga sytë e njerëzve.

l.h/ dita

March 11, 2018 19:02
Komento

1 Koment

 1. anticensurë25642654 March 12, 07:54

  “Besohet të jetë minerali i katërt më i pasur në botë”????
  ëëëëëë??
  paska dhe sende që zotërokan pasuri??
  ne duhet të jemi gjithashtu vëndi i parë në botë që kutim në listën e forbs një send!!
  ç’vënd zë në këtë listë ky mineral?
  para a pas billit??

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim