Zbulohet një mumje, por shihni sa moderne i kishte këpucët para 1500 vitesh

April 11, 2016 13:13

Zbulohet një mumje, por shihni sa moderne i kishte këpucët para 1500 vitesh

Kjo mumje e zbuluar në Mongoli, në malet Altai, i ka habitur arkeologët dhe komentuesit në rrjet.

Mumja, e gjetur në një lartësi prej 3 mijë metrash, mbante një palë këpucë që duken kaq moderne.

Një arkeolog tha se gruaja nuk i përkiste elitës, por ishte një grua e zakonshme.

Mendohet se mumja është 1500-vjeçare.

 

PAY-Turkik-burial-in-Mongolia

PAY-Turkik-burial-in-Mongolia (1)

PAY-Turkik-burial-in-Mongolia (2)

April 11, 2016 13:13
Komento

1 Koment

  1. demo April 11, 13:28

    Cfare mendoni ju,se 1500 vjet me pare ishte epoka e gurit?Shikoni kepucet dhe sandalet romake te gjetura ne nje pus ne Gjermani do t`i kishte zili Gucci dhe Armani!!!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*