Zbulohet një qytet antik i shekulli të III para Erës Sonë në Bushat

May 30, 2018 16:24

Zbulohet një qytet antik i shekulli të III para Erës Sonë në Bushat

 

Një ekspeditë arkeologjike Shqiptaro-Polake ka zbuluar një vendbanim antik në zonën e Bushatit në Bashkinë e Vaut të Dejës.

Bëhet fjalë për një vendbanim që besohet se daton në shekujt III e II para Erës Sonë.

Sipas drejtuesit të kësaj ekspedite, profesor Saimir Shpuza, në këtë zonë nuk është bërë asnjë gërmim arkeologjik që në vitet ’80.

“Materiali që kemi gjetur kryesisht na ndihmon për të identifikuar kuadrin kohor. Për momentin flasim për një periudhë të lulëzuar helenistike, nga shekulli i tretë deri në shekullin e parë Para Erës Sonë”, shprehet profesori Saimir Shpuza.

Sipas profesorit polak, pjesë të ekipit duket se kemi të bëjmë me një qytet të panjohur të cilin shpresojnë ta identifikojnë së shpejti.

“Interesante është se ndodhet në një distancë të afërt nga Shkodra dhe Lezha. Muri i fortifikimit është shumë madhështor, 3 metra e gjysme i gjerë. Nuk e dimë ende emrin antik të këtij qyteti por jemi të sigurt se është një qytet i panjohur më parë”, shprehet Piot Dyczek.

Zbulimi në fjalë, përveç rëndësisë arkeologjike dhe mundësisë për zhvillimin e turizmit, pritet të sjellë informacione mjaft të vlefshme për qytetërimin e hershem të zonës.

a.s/dita

May 30, 2018 16:24
Komento

6 Komente

 1. Pushti i UDB-se May 30, 18:34

  Nje “arsye” me shume , qe kreu i asaj komune , shprehes i aspiratave sllave , serbo-malazeze , te kerkoje shpalljen e REPUBLIKES SE SHKODRES ! ! !

  Reply to this comment
 2. Pellazgos May 30, 22:53

  Zoti Pushti,flasim per periudhe Helenistike dhe kur themi kete periudhe kjo ishte e plote me Gjuhe Greke te shkruar,te folur,emertime dhe Toponime Greke Mithollogjike dhe Historike.
  Sa per Sulejmanet,Hasanet,Qemalet,Hamzate dhe Sllavet ne pergjithesi jane pushtues dhe kane ndertuar shtete mbi nje Civiluzim Greke.

  Reply to this comment
  • Bregu May 31, 17:06

   Qirio pjelmut. Pse di shqip ti?
   Nuk ka komb “grek” apo “helen”, nuk ka patur ndonjehere. Shihni historine e shkruar dhe hartat: nuk ka patur ndonjehere shtet “Greqi” apo “Heladhë” apo “Helen” dhe as “helenë”. Principata e vogel fetare me emrin jo-grek “Greqi” u krijua nga Anglia-Rusia-Franca vetem ne vitin 1830.

   Reply to this comment
 3. dori May 31, 01:54

  Autorin e shkrimit e kam simpatrizuar nga larg per pjesemarrjen ne luften e Kosoves.Por kam disa mendime te kunderta per ato qe thote aty..Cfare ishte lufta e 2 Boterore ne Shqiperi.Ajo ishte nje lufte ku fuqite e medha benin cfare te donin.Shqiperia u pushtua nga Italia.Shqiperia u pushtua nga Gjermania pas renies se Italise .Ne Shqiperi pas largimit te mbretit fuqine e kishin te huajt edhe pse pati ca fasada me qeveri shqiptare.
  Forcat politike ne Shqiperi u formuan nen hunden e Italianeve, Partia Komuniste me 1941.Organizata nacionaliste ( por jo plotesisht).Partia komuniste ishte veper dhe loder e komunisteve jugosllave te drejtuar nga Rusia.
  Eshte budallallek dhe injorance te thuhet se fitorja dhe clirimi i Shqiperise erdhi nga forcat clirimtare shqiptare.Fatet e vendit ishin vendosur ne tryeza te fuqive te medha.Ata per ekuilibre politike ashtu si me 1912 e kishin percaktuar fatin dhe vendin e Shqiperise Londineze se cfare do te behej pas mbarimit te asaj lufte.Ata vendosnin vete se cila force politike do te kishte ne duar pushtetin pas luftes.Ju e dini fare mire se si emisaret anglo – amerikane ishin shperndare ne te gjitha forcat dhe partite shqiptare.Ata fare mire mund te vendosnin forcat nacionaliste ne krye te vendit.Por ata e pane te duhur qe te ngrinin Partine komuniste.Ju e dini se fuqite e medha deri vone ushqenin akoma orekset e shteteve ballkanike per zaptimin e tokave shqiptare edhe pas L2B te ngelura pas coptimit te 1912.
  Hidhemi tek tema.Gjate luftes ne Shqiperi ka patur lufte civile.Kjo dihet por pales se Partise Komuniste nuk i pelqen.Ne Shqiperi jane vrare me njeri tjetrin shqiptaret.

  • Ne Kolonje 1943,
  • Ne Dukat te Vlore dhjeto 1943r -janar 1944
  • Ne zonen e Mallakaster – Berat
  • Ne fshatrat e Lushnjes
  Ne zonene Kuksit

  Si e spiegoni ju z.Goxhaj nje fakt te tille, kur nje nate dimri te vitit 1943 nje cete partizane pa asnje urdher te ndonje institucioni (gjykate ) shkon ne shtepine e nje personi te nderuar i nxjerr gjithe njerzit e shtepise ne qiell te hapur dhe i djeg shtepine. Me pas njeri nga djemte e te zotit te shtepise u kundervihet me arme ne dore dhe vret nje partizan qe po i digjte shtepine.
  Dhe kjo lufte ,per kete “krim” i kushton jeten pas lufte ketij djali qe mbrojti shtepine e tij, i kushton shtrenjte per 50 vjet gjithe pjestareve te kesaj familje duke i hequr te gjitha te drejtat elementare si pune, strehim , shkollim dhe liri fjale e besimi. Cfare eshte kjo a nuk eshte lufte civile qe per nje periudhe qe nga viti 1943 e deri ne vitin 1991 (edhe pas viteve 90 kjo lufte vazhdon por eshte me e mbuluar).

  Ju duhet te thoni gjera te verteta.Historia dihet nga te gjithe.Ne keto i kemi kaluar ne kurriz.Cfare ishte gjithe ajo histeri antinjerezore pas luftes kur shqiptari per shqiptarin u be si ujk.Kujtoni gjyqet e famshme pas luftes.Gjithe inteligjenca burgos dhe u vra.Pse gjithe kjo urrejtje midis shqiptareve.Ajo ishte lufte civile dhe ne duhet ta dime mire qe te mos perseritet me.

  Reply to this comment
 4. Kadriu May 31, 11:16

  Pusht ti je klysh turku

  Reply to this comment
 5. MH May 31, 14:30

  dori !
  Edhe pse shitesh i ditun sic ta thote mendja yte.
  Rifillo shkollimin se nuk je kerkund me realitetin e historise.Me kusht nese je esull i pa pire me cfare na tregon histori.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*