Zbulohet oferta e PDSH-së për gjuhën shqipe, çfarë përmban dokumenti

August 6, 2017 17:51

Zbulohet oferta e PDSH-së për gjuhën shqipe, çfarë përmban dokumenti

Janë publikuar dispozitat e propozim ligjit të PDSH-së për realizimin e barazisë së gjuhëve dhe shkrimeve zyrtare në Republikën e Maqedonisë.

Në dokumentin e siguruar nga “INA”, tregohet edhe përmbajtja e ofertës së PDSH-së për gjuhën shqipe,

“Ky është zyrtarizim i gjuhës shqipe, gjithçka tjetër është mashtrim. (Neni 1 dhe 2 ligjit për realizimin e barazisë së gjuhëve dhe shkrimeve zyrtare në Republikën e Maqedonisë, propozuar nga ana e PDSH-së)”, thuhet në reagim.

Neni 1

Gjuha maqedonase dhe gjuha shqipe dhe shkrimet (alfabetet) e tyre janë gjuhë zyrtare në Republikën e Maqedonisë dhe kanë status të barabartë gjatë aplikimit në të gjitha institucionet e RM-së.

Neni 2

Në Republikën e Maqedonisë sigurohet barazia e gjuhës maqedonase dhe gjuhës shqipe dhe shkrimeve (alfabeteve) të tyre. Të gjithë qytetarët e Maqedonisë kanë të drejta të barabarta në lidhje me përdorimin e gjuhëve zyrtare në të gjitha institucionet shtetërore.
ligji-300x239

August 6, 2017 17:51
Komento

1 Koment

  1. DIBRANI August 6, 19:27

    Do ta besoja perfundimisht , kur ta shihja te shkruar ne Kushteteuten e ketij vendi , si dhe ne zbatimin praktik , ne jeten e perditeshme atje !
    Deri tani , hapat e hedhura , jane optimiste . Vecse stonon dukshem , qe ne foto ketu , nxiret fytyra e nje shqiptari te pa skrupull , qe venien e tij ne sherbim te UDB-se , nuk e fsheh me !
    Plehra te tilla serbo-greke , jane bere gjera te rendomts edhe ne pjesen derrmuese te mediave ne Shqiperi , te shitura lire tek Athine-Beogradi, por qe populli i urren !

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*