Këto janë tre ilaçet që po përdoren kundër CoVid-19 në Shqipëri

March 23, 2020 23:22

Këto janë tre ilaçet që po përdoren kundër CoVid-19 në Shqipëri

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero, sqaroi sa i përket medikamenteve po ecet me protokollet e perdorura nga Italia dhe Kina.

Sipas Piperos janë tre medikamente që më parë janë përdorur dhe kanë dhënë sukses, një medikament kundër AH1N1, një kundër HIV-it dhe një kundër Artritit.

Përdorim një protokoll të përshtatur nga Italia dhe Kina.

 Me dy antiviral.

Këto janë antiviral të cilët një që është përdorur për AH1N1 dhe një tjetër për Hiv-in që ka dhënë rezultat.

Kemi porositur edhe një tjetër antiviral për një pacient. Por edhe ata duan që medikamenti të shkojë ku duan ata për studim.

 Jemi në pritje për kloroklinë që përdoret për artritin.

Një për AH1N1 një për HIV dhe një për Artritin reumatoid.

Ky është protokolli që po zbatojmë krahas mjekimit sportiv dhe oksigjenimit.

Sa kohë nuk kemi një medikament jemi të detyruar me këto eksperienca.” tha Pipero.

 

 e.k. / dita

March 23, 2020 23:22
Komento

3 Komente

 1. Dash March 24, 05:39

  AVIGAN quhet nje tjeter alternative e perdorur ne Japoni dhe disa vende te tjera,, kuptohet sic e thashe :Alternative,.. derisa te gjendet vaksina e tij. Mendoj ose shpresoj qe specialisti ta kete vene ne prove ose te kete degjuar per kete. Ne ndonje institut (nuk me kujtohet preciz) ne verilindje te Italise po e provojne ne menyre eksperimentale,, ne keto kohra duhen marre me kujdes keto “novità” interneti por kur degjova qe po testohej già me terhoqi vemendjen

  Reply to this comment
 2. Lili March 24, 11:43

  Ma e lira edhe ajo qe shkurton kohen e bartjes se virusit duket te jete hydroksikloroquina + azithromycine qe profesori Didier Raoult perdor ne Marseille e me te cilen edhe kryetari i Niceschristian Estrosi u kuruar me sukses ! Kushton pak ma pak se 5 euros kura, kunder qindra euro me antivirusat!

  Reply to this comment
  • saliu March 24, 13:23

   Hidroksilklorokina plus azitromicine japin aritimi fatale. Edhe klorokina ne dopio doze eshte po aq e rrezikshme. Ju lutem beni kujdes sepse njerezit nuk jane kavie. Me efikas ka rezultuar tocilizumabi. Gjithsesi, mjeket e dijne me mire.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim