Zbulohet sekreti i vajit të ullirit, si ndikon në shëndet

September 11, 2018 15:54

Zbulohet sekreti i vajit të ullirit, si ndikon në shëndet

Zbulohet sekreti i vajit të ullirit ekstra të virgjër. Ai lëshon një proteinë në gjak që mbron zemrën dhe ndikon në shëndetin kardiovaskular, duke evituar krijimin e mpiksjes së gjakut dhe rrjedhimisht infarktet.

Kjo është arritur të vërtetohet nga një kërkim i ekspertëve kanadezë të St. Michaels Hospital të Torontos në Kanada dhe është publikuar në revistën shkencore Nature Communication.

Proteina që përmban vaji i ullirit i papërpunuar është Apo-IV dhe ul kapacitetin e trombociteve që të agregohen dhe të krijojnë mpiksje të rrezikshme që bllokojnë arteriet. Kërkuesit kanë zbuluar mekanizmin që e bën këtë proteinë të kryejë këtë funksion të rëndësishëm në mbrojtjen e shëndetit kardiovaskular .

Tani studiuesit do të nisin punën për zhvillimin e terapive të reja parandaluese dhe mbrojtëse duke përdorur këtë molekulë që gjendet në vajin e ullirit ekstra të virgjër.

o.j/dita

September 11, 2018 15:54
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*