Zbulohet skema e mashtrimit me TVSH, në pranga 2 persona

June 30, 2018 16:26

Zbulohet skema e mashtrimit me TVSH, në pranga 2 persona

Drejtoria e Hetimit Tatimor ka arritur të zbulojë një skemë mashtrimi të bazuar në rimbursimin e TVSH-së që i ka shkaktuar buxhetit të shtetit një dëm prej 85.2 mln lekësh.

Për këtë skemë të zbardhur akuzohen 5 persona, por në pranga janë vendosur vetëm 2 shtetas shqiptar të identifikuar si Erjon Tafa dhe Laert Barzezi. Ndërsa sa i takon tre të tjerëve, shtetasit sirianë me inicialet F.M, A.D dhe M.B janë shpallur në kërkim.

Thuhet se në bashkëpunim me njëri-tjetrin këta persona kryenin blerje brenda vendit dhe importe në vlera të larta, ndërkohë që, shitjet ishin fiktive dhe në vlera më të ulëta. Në këtë mënyrë, 5 të akuzuarit shmangnin detyrimet ndaj shtetit dhe abuzonin me kreditimin e TVSH-së.

Erjon Tafa ushtronte aktivitet në fushën e shërbimeve kontabël, ku sipas akuzës së tatimeve, kjo e fundit shërbente për të krijuar kushtet e nevojshme për plotësimin e faturave të TVSH-së, deklarimin e tyre në sistemin tatimor dhe gjetjen e shoqërive.

Në këtë zyrë kontabiliteti janë sekuestruar në cilësinë e provave materiale 10 vula të shoqërive të ndryshme, 7 pajisje fiskale, blloqe TVSH të pa plotësuar të shoqërive të ndryshme, si dhe mandate të transaksioneve bankare.

Pas verifikimeve në terren, bëhet e ditur se subjektet e të akuzuarve kishin adresë inekzistente.

Aktualisht po vazhdojnë hetimet për dokumentimin e të gjithë skemës së përfitimit, ku po hetohen në gjendje të lirë edhe subjektet e treta, të cilat lidhen direkt ose indirekt me subjektet që janë objekt hetimi.

s.a/dita

June 30, 2018 16:26
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim