Zbulohet telegrami, kur nobelisti Pablo Neruda i shkruante Enver Hoxhës

September 30, 2019 09:36

Zbulohet telegrami, kur nobelisti Pablo Neruda i shkruante Enver Hoxhës

Shkrimtari, poeti dhe nobelisti kilian Pablo Neruda ka qenë i njohur për pikëpamjet e tij antifashiste. Për këtë dhe talentin e tij ai ka qenë i përkthyer edhe në Shqipërinë e pas Luftës së Dytë Botërore. Por nuk dihej afeksioni i tij për regjimin stalinist të Enver Hoxhës duke e mbështetur hapur atë. Këtë e vërteton një telegram i shkruar prej Nerudës në adresë të diktatorit Enver Hoxha 68 vjet më parë.

Dhe a e dini për çfarë? Për nder të 10 vjetorit të themelimit të Partisë Komuniste të Shqipërisë! Në një broshurë-libër të botuar nga Komiteti Qendror i PPSH në vitin 1951, shkrimtari kilian i është drejtuar personalisht Enver Hoxhës, në atë kohë Sekretar i Përgjithshëm i partisë dhe kryeministër në një letër-telegram. Ishte normale për atë përvjetor që Enver Hoxhës t’i shkruanin liderë komunistë nga Bota si Mao Ce Duni i Kinës dhe Kim Ir Seni i Koresë së Veriut por e të tjerë liderë komunistë, gjë që e kanë bërë.

Por që pas tyre, një gjë të tillë ta bënte edhe Pablo Neruda, i cilësuar nga Gabriel Garcia Marquez si poeti më i madh i shekullit të 20-të, kjo është e habitshme. Madje, në fjalët drejtuar Enver Hoxhës, nobelisti Neruda zbulon se ka patur edhe ftesë zyrtare të posaçme në adresë të tij të vinte në Shqipëri për të marrë pjesë në festimet e 10 vjetorit të themelimit të Partisë së Punës së Shqipërisë.

Kjo tregon se marrëdhënia e Pablo Nerudës me Enver Hoxhën nuk ka qenë vetëm formale. Vetë Neruda sqaron se ka patur shumë dëshirë ta bënte realitet vizitën në Shqipëri por angazhime e tjera nuk ia kanë mundësuar.

Më poshtë fjalët drejtuar Enver Hoxhës:

“Shokut Enver Hoxha Sekretar i Përgjithshëm i Partisë së Punës së Shqipërisë,

Tiranë

Detyrat e Këshillit Botëror të Paqës më ndalojnë udhëtimin për në Republikën Popullore të Shqipërisë, të cilën do të dëshiroja shumë ta vizitoja. Lutemi pranoni në këtë përvjetor përshëndetjet e mija të nxehta për qeverinë tuaj popullore dhe dashurinë time për popullin shqiptar.

PABLO NERUDA”

j.l./ dita

September 30, 2019 09:36
Komento

30 Komente

 1. Intelektuhalese me sqepar kokes September 30, 11:32

  Lavdi jetes dhe vepres se Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
 2. intelektuali September 30, 13:00

  Gazeta DITA:

  Komunisti fanatik Neruda duhej t’i dergonte nje leter bashkeluftetarit te tij internacionalist te Spanjes, Mehmet Shehu dhe jo Enver Hoxhes qe ate kohe te Brigatave Komuniste Internacionale ne Spanje ishte spiun i Ahmet Zogut qe punonte si Sekretar i Ambasades shqyptare ne Bruksel.

  por:

  Qe te flasim drejt me korrektesi historike:

  NERUDA ADHURONTE STALININ ME SHUME SE ENVERIN QE NUK E NJIHTE FARE KUSH ISHTE

  prandaj:

  AMAN DHE DERMAN ME BIOGRAFI FANATIKESH TE BOLSHEVIZMES KUR “MURTAJA” KOMUNISTE KA 30 VJET QE KA NGORDHUR!

  Ja cfare shkruan Wikipedia ne internet:

  “Ndërsa Spanja u përfshi në luftë civile, Neruda u politizua intensivisht për herë të parë. Përvojat e tij gjatë Luftës Civile Spanjolle dhe pasojave të tij e larguan atë nga puna e fokusuar në mënyrë private në drejtim të detyrimit kolektiv. Neruda u bë një komunist i zjarrtë për pjesën tjetër të jetës së tij. Politika radikale e majtë e miqve të tij letrarë, si dhe ajo e del Carril, ishin faktorë kontribues, por katalizatori më i rëndësishëm ishte ekzekutimi i García Lorca nga forcat besnike të diktatorit Francisco Franco. Me anë të fjalimeve dhe shkrimeve të tij, Neruda hodhi mbështetjen e tij prapa Republikës Spanjolle , duke botuar koleksionin España en el corazón (Spanja në zemrat tona, 1938), por ai humbi postin e tij si konsull për shkak të militantizmit të tij politik. Martesa e Nerudës me Vogelzang u prish dhe çifti u divorcua në 1936. Ish-gruaja e tij u zhvendos në Monte Carlo dhe më pas në Hollandë me fëmijën e tyre të vetëm, dhe ai kurrë nuk e pa më asnjërin prej tyre. Pasi la gruan e tij, Neruda jetoi me Delia del Carril në Francë. Pas zgjedhjes së Pedro Aguirre Cerda , të cilin Neruda e mbështeti, si President i Kilit në 1938, Neruda u emërua konsull special për emigrantët spanjollë në Paris. Atje ai ishte përgjegjës për atë që ai e quajti “misioni më fisnik që unë kam ndërmarrë ndonjëherë”: transportimi i 2,000 refugjatëve spanjollë që ishin vendosur nga francezët në kampe refugjatësh në Kili me një anije të vjetër të quajtur Winnipeg. Për këtë Neruda akuzohet se kishte zgjedhur vetëm shokët e tij komunistë për emigracionin, duke përjashtuar antikomunistët që kishin luftuar në anën e Republikës. Neruda, si shumë fanatikë të majtë të brezit të tij, admironte pa rezerva Bashkimin Sovjetik të Joseph Stalinit, pjesërisht për rolin që luajti në mposhtjen e Gjermanisë Naziste dhe pjesërisht për shkak të një interpretimi idealist të Doktrinës Marksiste. Kjo ka bërë jehonë në poezi si “Canto a Stalingrado” (1942) dhe “Nuevo canto de amor a Stalingrado” (1943). Në vitin 1953, Nerudës iu dha cmimi i Paqes Stalin. Stalinizmi i tij i zjarrtë përfundimisht çoi në ndarjen midis Nerudës dhe mikut të tij Octavio Paz, i cili komentoi se “Neruda u bë gjithnjë e më shumë fanatik pas Stalinit. Dallimet e tyre erdhën në kokë pas Paktit Ribentrop-Molotov Nazi-Sovjetik të vitit 1939, kur te dy Diktatoret ndane Evropen. Megjithëse Paz ende e konsideronte Nerudën “Poetin më të madh të brezit të tij”, në një ese për Aleksandr Solzhenitsyn ai shkroi se kur mendon për “Nerudën dhe shkrimtarët dhe poetët e tjerë të famshëm fanatike stalinistë, unë e ndiej veten sikur po shkoj në ferr. Padyshim që ata filluan me pastërti por në mënyrë të pandjeshme, me përkushtim, ata e panë dhe e gjetën veten të ngatërruar në një rrjetë gënjeshtrash, mashtrimesh dhe shkatërrimesh, derisa të humbën plotësisht shpirtin e tyre.” Neruda gjithashtu e quajti Vladimir Leninin “Gjeniun e madh të këtij shekulli”, dhe në një fjalim që dha në 5 qershor 1946, ai i shkroi nje poezi te pascme kryetarit të ndjerë sovjetik Mikhail Kalinin, i cili për Nerudën ishte “njeri i jetës fisnike”, ” ndërtues i shkëlqyeshëm i së ardhmes ”, dhe” një shok në krahët e Leninit dhe Stalinit”. Neruda e justifikoi kultin e personalitetit, duke shpjeguar se “në ato ditë, Stalini na dukej si pushtues që kishte shtypur ushtritë e Hitlerit “, por nga një vizitë pasuese në Kinë në 1957, Neruda shkroi: “Ajo që më ka larguar nga procesi revolucionar kinez nuk ka qenë Mao Tse-Tungu por Mao Tse-Tungizmi.” Për herë të parë ai e quajti këtë idiollogji si “Mao Tse-Stalinizëm ose si “përsëritja e një kulti të një Hyjnie Socialiste”. Megjithë zhgënjimin e tij nga krimet e Stalinit, Neruda kurrë nuk e humbi besimin e tij thelbësor në teorinë komuniste dhe mbeti besnik ndaj idealit komunisr dhe “Partisë”. Në 1959 Neruda ishte e pranishme pasi Fidel Castro u nderua në një ceremoni përshëndetjeje të ofruar nga Universiteti Qendror i Venezuelës. Luis Báez përmblodhi atë që tha Neruda: “Në këtë orë të dhimbshme dhe fitimtare që jetojnë popujt e Amerikës, poema ime me ndryshime të vendit, mund të kuptohet drejtuar gjeniut Fidel Castro”.

  Reply to this comment
  • përkujdesje! September 30, 19:43

   “Intelektual” ik e gjeje Nerunden dhe hiqi vrejteje. Te marrte purtha shalet se i tille je ti!

   Reply to this comment
   • intelektuali October 1, 07:22

    Gazeta DITA eshte e hapur liberale per te gjithe: per intelektuale dhe per katunare dru me pre, idiote, debila dhe dallkauke si puna jote,

    prandaj:

    TEMA E DEBATIT QUHET “NERUDA” DHE JO “NERUNDA”

    Meso te lexosh abetaren perpara se te replikosh me intelektualin.

    Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku September 30, 15:28

  Eh, ç’u shkrime nga lezeti. Po nuk e dija qe edhe ky Neruda ishte homoseksual.

  Reply to this comment
 4. Idiot plak September 30, 17:36

  Nastrudin idiot qe hiqesh I mencur duke marre nga enciklopedia

  Reply to this comment
 5. Aleksander Thana September 30, 17:36

  Shume ” habiten ” kalemxhinjte e sotem per reputacionin e Enver Hoxhes. Sado t’i hidhni balte, mbi surrat do t’ju bjere!
  Enver Hoxha e ka lene te ndertuar dhe te shkruar vepren e tij. Vetem cingijet otomane te Tirones dhe eunuket e tyre ( ne se e dini se cfare ishin eunuket!), nxjerrin gjiriz nga gurrmazet derisa te ngordhin.

  Reply to this comment
 6. Guri Naimit D. September 30, 17:41

  Si s’keni turp nga vetie mor i mjeri “Ploku xhuxhumaku” te pakten nderro siglen…Me figura boterrore shprehesh keshtu,si rron mbi dhe.( si 83 vjecar po te komentoj..)
  Na nxive jeten dhe ne qe shkruajme ne keto faqe gazete.!
  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 7. Plaku Xhuxhumaku September 30, 18:29

  Kane dale te gjithe enveristet nga vërrat e gjirizeve ku u fshehen ne 1990 se u dhjene ne breke nga frika. Kur e pane qe Saliu, qe ishte enverist per vehte i mbrojti, filluan te nxjerrin kokem pak nga pak deri sa sot kane kurajon te vazhdojne te vjellin e te dhjesin ku munden. I ka kap pak inati qe tashti nuk te fusin dot ne burg e nuk te internojne kur shahet Enveri dhe ja shkuper faqe gazetash. Epo na hani nga nje kokerr muti ju te gjithe enveristet e shquar te botes duke filluar nga ata qe hane buken e imperializmit ande kendej Botes qe nuk e kishin pare me sy deri sa vdiq Enver Bythoja.

  Reply to this comment
 8. antienveriste te te gjitha vendeve bashkohuni dhe merrni nje brisk rroje September 30, 21:45

  U bene 30 vjet qe Enver Hoxha dhe i vdekur i sfidoi presidentet e botes qe te Bush Plaku e deri te Trampi i sotem..
  .
  Thjesht i sfidoi se Euro-amerika jo vetem nuk qene ne gjendje te vendosnin nje sistem demokratik ne Shqiperi por e kane kthyer ate vend me keq se kolonite klasike..
  .
  Perse akoma Elez serBiberishistet makartistet & xhorxhsorristet e shtypit shqiptar duhet te perdorin akoma mbiemra apo prefiksa..diktator..stalinst.. kominst ?.

  .
  Pse nuk tregoheni korrekt me enciklopedine boterore qe thote

  Enver Halil Hoxha

  16 October 1908 – 11 April 1985)

  was

  ***** the socialist leader of Albania****

  from 1944 until his death in 1985,

  as the First Secretary of the Party of Labour of Albania.
  He was chairman of the Democratic Front of Albania and commander-in-chief of the armed forces from 1944 until his death.

  Pra nuk ndegjuam fjale kanibalesh si diktator stalinist etj
  ***************
  Ajo qe i ben te peshtirosur keto “J.L” qe shkruajne te “dita” qe qenkan habitur pse Neruda i shkruante Enverit sepse ai ishte me i majte se Enveri deri sa mori Lenin Peace Prize (1953) qe nuk e pengoi per Nobelin
  ***
  Komentshkruesi ka bere “qejf” duke nxire Enverin deri ne mars 1997..ku pas kesaj kohe duket hapur qe perendimi me dashje apo pa dashje shtetin shqiptar e ktheu ne territor apo shprehje gjeografike ku banojne shqipfoles qe genjehen akoma me parrulla ” e duam shqiperine si Europa.” apo populli me proamerikn ne rajon (europe)..
  .
  .
  Pa u zgjatur…Enver Hoxha ke qene Ho Shi Mini i Europes kur per 40 vjet edhe pse me dhembje e sakrifica sfidoi Ameriken-Rusine-Angline ne planet e tyre antishqiptare n ekohe te ndryshme duke qene ne favor te Serbise & Greqise
  .
  Miqesisht i drejtohem kanibaleve envero-fage te te gjitha vendeve..duke perfshire dhe koqeshternguarin Edi Rama.
  .
  Ju lutem mos e ktheni Enverin ne legjende me permasa boterore…aq me shume kur kritikoni dhe Nobelistin Neruda se nuk e dinte kush ishte Enveri…..
  .
  “Give me a break” themi ne amerikanet ne kete rast kur Shqiperia eshte kthyer hale & droge e Europes dhe ju akoma vazhdoni me pordhet e serbibereve…rajerosonoviqeve dhe se fundi te ediramolesheve te plakushit xhorxh sorra..

  Reply to this comment
  • Kinez Kosovar September 30, 23:11

   Ne or ti Gramshi, apo Hamdi Dega, apo kelyshi i bushtres, apo legeni i maternitetit, ta dish qe antienveristeve te botes as u rruhet hiç se cfare prrallis ti. Po duhet ta dish se po ju tek ndonjehere antienveristave te marrin brisk rroje nde dore, gjeja e pare qe do te bejen eshte se do vine aty ku je ti, se nuk eshte noi zorr me te gjete se ku je, e do te presin loqet ty mor kaqol.

   Reply to this comment
 9. Lili September 30, 22:35

  Edhe ? U rrotulis toka pse Neruda i shkruajti nje tel urime?!

  Reply to this comment
 10. demo September 30, 22:53

  As Pablo Neruda dinte gje per enverin,as enveri kishte lexuar ndonje varg nga Pablo Neruda.
  Ky eshte nje telegram kortezie,,M`coi nana me la gojen.

  Reply to this comment
 11. antienveriste te te gjitha vendeve bashkohuni dhe mos harroni deodorantin October 1, 15:13

  zoti 2K ( Kinez Kosovar) te kerkoj falje publikisht qe kam harruar te kujtoj qe te marresh shkume rroje dhe deodorant…
  .
  Te kujtoj gjithashtu qe nese do ti afrohesh b..oleve te mia duhet ta marresh makineri te renda qe sharrojne baobabet qe jane pemet me diameterin me te madh..
  .
  Te kujtoj gjithashtu te mos na ofendosh me komunisto demonkratin e Marikes e kam fjalen per zeripopullistin Hamdi Degani apo me ate Gramshin qe se kam idene kush eshte megjithese gjerat i thote hapur..
  .
  Ja vlen te permend se komenshkruesi ka qene a-enverist deri anti enverist deri ne mars 1997 dhe sot ka ardhur koha te themi NA FAL ENVER !!
  .
  dikur para kater vitesh kemi replikuar per kete teme dhe mbasi eshte me aktuale sot ju lutemi ndiqeni…dhe mos bo SI GARIP INTERNETI se fundja nje roje te instituti Tufes mund te jesh
  :::::::
  ( KOMENT TE GAZETA DITA – JANAR 2016)

  Kishte nje fare sensi deri nga 1996-1997 te shaje enverin.Sepse sot problemi nr-1 eshte denimi i monstres berishe,Pra mos denimi i kriminelit berishoviq dhe nderimi qe i behet tradhetarit ahmet zogolli automatikisht eshte nderimi qe i bejne sot enverhoxhes e kane kthyer ne PROFET e kaluar PROFETIN

  Ne fakt enveristet nuk perbejne me shume se 0,1 e te popullsise dhe jane jo vetem absolutisht te parrezikshem por dhe jane te mjere..jane per meshire
  .
  Kurse populli i thjeshte qe po provon THIKEN DERI NE KOCKE ne financa dhe moral perbejne mbi 80 perqind te popullsise…Pse te ndegjojme keto pordhe te paguara …..pse nuk behet referendum dhe do jem i pari qe do ti kerkoj falje nqe del nen 70% ne favor te xhaxhit.

  Tre jane kategorite te cilat po bejne terrorizem mediatik dhe qe nuk kane te drejte te zene ne goje Enver Hoxhen

  _-Asnje lloj qytetari amerikan qe nga presidenti dhe deri te pastruesi me I thjeshte nuk kane te drejte te denigrojne Enver Hoxhen se ishte Anglia &Amerika qe pruri ne pushtet ne 1944 dhe me vone Curcilli me Ruzveltin na shiti te Stalini dhe Tito-Rankoviqi…..Dhe nqs Enveri paska qene kaq I tmerrshem pse nuk na cliruan keta miq per fiq

  -Asnje lloj turbo komunisti te tipit Kadare-Berisha- dhe cdo lloj hajvani nuk kane te drejte morale ta shajne Enverhoxhen se jo vetem nuk jane te besueshem por eshte veprim kanibal nga nje boleferkues I tij te behet ne nekrofage per cerek shekulli…jane kthyer ne Drakula

  -Asnje lloj ish fashisti,ish zogisti,ish diversanti te tipt xhaferrdeva apo hamit matjani qe ne vend te dorezoheshin ne gjyq per krime lufte u aktivizuan ne akte terroriste…Ne kete maskarade futen dhe ato ARMIQ KLLASE si pellumb kulla intelektuhali sali berisha. apo kerma demo demoni..vazhdon lista me mijra qe ai xhaxhi I mbajti ne pellmbe te dores….Pa harruar ketu dhe ish te perndjekur qe u bene Spiuna te shokeve te tyre si Kasaruho apo artan hoxha ai presidenti 12 oresh…

  Te gjithe keto ndyresira qe permenda me lart pra kane konflikt interesi pasi jane pale kundershtare

  Pra ndiqni albitrin e Enverit::

  Indro Montaneli = analisti me i mire italian per te gjitha kohrat me prirje fashiste qe kishte nje antipati te madhe per Enver Hoxhen dhe e quante Tiran..por me nje egzatesi te cuditeshme pranonte dhe keto merita te tij qe duhet te quhen

  20 POSTULATET E MONTANELIT PER EHOXHEN:
  1-burri i shtetit më jetëgjatë dhe serioz përsa i përket ushtrimit të pushteti

  2-e fitoi pushtetin si partizan ,cliroi shqiperine pa ndihmen e huaj

  3- e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.

  4-ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet si gjithe bota

  5-Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

  6-Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.

  7-Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës

  8-Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit

  9-në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.

  10-Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.

  11-Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.

  12-nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut

  13-në publik shfaqej rrallë

  14-ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.

  15-Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur

  16-për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar

  17-ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën

  18-Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.

  19-kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.

  20-është nje nga shtetaret me te spikatur se e nxorri ate vend nga mesjeta e hereshme ne nje vend me varferi të pranueshme
  ***
  Para pak javesh zoti Obama vizitoi Kuben dhe eshte poshtrues qendrimi qe po mbahet nga disa kapterra te dipllomacise amerikane qe merren me shqiperine.
  .
  Fidel Kastro ne 1961 I drejtoi rraketat me mbushje berthamore per rrashimin e Washingtonit kurse Enver Hoxha si Garip perzuri flloten ruse qe eshte akti ndoshta me historic ne konfliktett boterore…
  Po ashtu vizitoi Vietnamin dhe ka shume fotografi me kreun e shtetit vietnamez pikerisht para bustit te Ho shi minit,kur dihet se vietnamezet vrane apo plagosi rreth gjysem miljoni ushtare amerikane..Po enveri qe nuk vrau asnje ushtar amerikan ??

  Pra pse ky kanibalizem cerek shekullor me Enver Hoxhen..
  Mos duhet te shkoje zoti Obama dhe Kongresi amerikan ti lutet dy bossave qe merren me shqiperine Elez biberaj dhe frank wisner..Aman o elez dhe fran..pushoni luften me enveri e vdekur se late koqen e namit qe duket hapur qe jo vetem eshte I paguar por po na I ben Enverin Legjende

  Jepini Cezarit kuroren qe i takon..sidomos pas kataklizmose se 97′ kur vrate shtetin dhe dinjitetin e kombit dhe akoma nuk po e ngjallni dot

  Reply to this comment
  • Kinez Kosovar October 1, 16:16

   Ja edhe nje debil tjeter qe kujton se ka pemë ne vend te koqkave. O po te lutem, te pakten mos genje kur thua qe ke qene antienverist deri para 97s. Me mire trego vrime e halese ku ishe futur nga frika.

   Reply to this comment
 12. fteri October 1, 19:52

  Vargjet e famëshme të këngëtares madhe Fatime Sokoli ,”Enver Hoxha Tungjatjeta ,
  Me ty jena sa të jetë jeta !”
  Jan aktuale edhe sot ,ai burrë i nderuar nderoi burrat si nobelistin e madh Neruda që kan dhënë për shqipërinë .
  Bilbilin që dëgjon bota
  e ka lindur shqipëria ,
  Ky bilbil është Enver Hoxha
  Në krye e ka parti e popull !
  (Lefter Çipa poet 1973)

  Reply to this comment
 13. antienveriste te te gjitha vendeve mos harroni freskuesen October 1, 20:04

  dear Chinese from Kosova (o) !
  .
  Me sa duket i perket Institutit te Fekaleve Kunder Kamunizmit dhe paske dezhurnin sot te gjuash me topa m.uti cdo komentues qe jep nje ide apo koncept per periudhen e kaluar dhe te tashme..
  .
  E shikoj qe me proze nuk merr vesh dhe po ta kthej me poezi:
  .
  Pse po ta kujtoj kete tekst kenge ?
  .
  Nje nga tre rapsodet e kam mik dhe e pyes nje dite ( pas 1992)..
  .
  Allahile u hapet b.ythesh duke i kenduar xhaxhit…pse tani jeni bo ma zi se Sali Bythisha?..

  pergjigjen e tij do ta mesosh komentin tjeter dhe do habiteni..

  Plot pese shekuj nana priti
  Skenderbeut nji vella ia rriti
  legjendar n’lufte e n’liri
  Enver Hoxha emni i tij
  gjysem shekulli kombin pate
  lum si shqipja qe e pat djale

  tan’ Shqipnia per ket emer
  me dy sy e me nji zemer
  u shkreh ne vaj, vaditi token
  shpi per shpi e ne çdo voter
  per ket’ vdekje t’burrit dheut
  qau dhe shpata e Skenderbeut

  Per Enverin qau dhe moti
  tan’Shqipnine e ka shtang topi
  monumenti Nan’Shqipni
  i ban roje birit te tij
  asht perkul, i perkedhel ballin
  ketu e kam t’pavdekshem djalin.

  Te mbahemi vllazen
  E dhimbjen n’force do ta kthejme sot.
  E s’i ka dasht Enveri lot’t

  O ai ka dasht vetem qendresen

  O ka dasht punen, ka dasht besen

  Ka dasht nder, ka dasht trimnie

  Keto na i meson gjithe jeta e tij

  Reply to this comment
 14. ambasadorial republic of salbania October 2, 15:46

  Mesa duket behet fjale per vitin 1951..kohe ne te cilen Bashkimi Sovjetik dhe Stalini ishin NR-1 i botes…
  .
  Kush e njeh historine edhe ne nivel nen mestar i kujtohet se Rosvelti e quante Stalin ..uncle Joe dhe deri ne 1953 kur vdiq Stalini as Trumanet as Curchillat nuk guxonin te thonin nje fjale kunder tij..
  ..
  Pra ne kete kontekst viti 1951 ishte vazhdimi i triumfit sovjetik dhe kishte sens ti kendoje Stalinit apo Enverit.
  .

  Bota i njeh burrat si Enver Hoxha dhe i cmon e respekton dhe tall bythen me burra kurva si puna e qeveritareve tane Tosi-Sala-Meta-Rama pas 1991 qe i mban si bouffone dmth “hofnarr clown jester.”

  https://m.youtube.com/watch?v=lvmGhmncoXw

  Po fjalen dhe mbrojtjen e shqiperise nga pretendimet greke per ndarjen e sigurt ne 1946 ne konferencen e paqes Mbas gjithe asaj lufte na-cl as me te drejta te barabarta sna kush ftuar dhe Enveri ju ktheu amendamentin mbraosht duke theksuar se duhej te permendej shqiperia si “Associated Power”

  https://history.state.gov./historicaldocuments/frus1946v03/d81

  http://www.historycommons.org/context.jsp?item=kosovar_self-determination_tmln_74

  Po Hrushovin ne mbledhje e Moskes ne 1961, po daljen nga traktati i Varshaves ne 1968. Sfoli asnje nga shtetet europiane e as pertej oqeanit kunder pushtimit te cekosllovakuse se ish lufte e ftohte
  *
  Mjafton kjo thenie brilante e analistit grandioz Montanelit duhet shkruar me germ ate arta (qe edhe pse e urrente Enver Hoxhes thoshte:)

  Citoj:
  “””””-
  Shqiperia në fakt
  nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
  as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.

  U bashkua nën Hoxhën
  i cili arriti atë
  që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …
  ndoshta është më mirë që të mos hetohet
  si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,
  Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””

  ———————-
  JA CFARE I PUNUAN XHORXH BUSHIT NE OKB DIPLLOMATET E SHQIPERISE dhe..Bushi nuk e harroi ne 1991-1992 kete perdhosje qe i bene shqiptaret
  https://m.youtube.com/watch?v=lvmGhmncoXw

  Reply to this comment
 15. ik October 2, 19:37

  .Nese flitet per “super zbulim” eshte kjo poezia e “CUNIT JOSIFIT”

  Zbulohet poezia e Kadarese
  per vdekjen e babait te tij
  ( Jo Halitit…Stalinit)

  Duke shfletuar poezitë e rinisë së hershme të Kadaresë konsta¬ton se përjetimi më i thellë emocional i kësaj periudhe të jetës së tij është vdekja e Stalinit, në 1953.
  E mirë, mund të thotë dikush, ashtu ishte koha, kur vdiq Stalini të gjithë letrarët e rinj do të shkruanin diçka për të. Kjo është e vërtetë, por Kadare është i vetmi letrar, si ndër të rinjtë, ashtu dhe ndër të vjetrit, që bëri poezi të veçanta, për Stalinin e sëmurë, për vdekjen e Stalinit, për varrimin e tij, për kujtimin e Stalinit, Kadare kishte projektuar tek Stalini figurën e sublimuar të babait.

  Nëse Kadare do të kishte shkruar një poezi për vdekjen e babait të vet, ajo nuk do të ishte më e ndjerë. Duket qartë se Kadare e ndjen thellë Stalinin si një figurë atërore

  Kur vdiq Stalini shpërtheu një histeri kolektive vajtimesh, ku gjithkush ishte i detyruar të bënte ritualin se mund të spiunohej nga ata që kishte përreth, se nuk ishte hidhëruar sa duhet për vdekjen e Stalinit. Kishte nga ata që bë¬nin sikur u binte të fikët dhe i çonin edhe në spital.

  Një nga ata që çuan në spital nga shkolla e mesme e Gjirokastrës ishte dhe Kadare.
  Mjekët që e kuptonin se kishin të bënin me simu¬lues bënin sikur i trajtonin dhe i linin vetë që të çoheshin e të iknin kur të mërziteshin në spital.

  Por Kadare ishte një nga ata që i alarmoi mjekët se panë që nuk po vinte në vete. Duke qenë tem¬perament kolerik, Kadare e kishte autosugjestionuar veten, sikur vërtet i kishte vdekur babai.

  Kur Ismail Kadare u rrit dhe filloi të shkruajë poezi, ai e sublimoi figurën e babait, duke e projektuar atë tek Stalini dhe Enver Hoxha, si etër virtualë të tij

  Mozik poezish nga biri i Stalinit, Ismaili

  Fry përmbi fushat e gjëra o erë,
  Këngët e mija i merr ti në gji!
  Këngë të reja në çdo parëverë.
  Stalin do thur un’ për Ty!…»

  Mjergulla fushës noton dalngadalë,
  Zogjtë u kthyen e djelli shkëlqen.
  Por në dritare Stalini s’ka dalë,
  Vallë pranverën s’e ndjen?…

  Vendesh të mija kur fryn kurdoherë
  Era nga deti i kaltër jugor;
  Flet për Stalinin çdo lule pranvere,
  Flet çdo agim pranveror.

  Por parëverën me drita dhe yje
  Të komunizmit kish njohur Ay:
  Kopshtet, uzinat dhe brezat me pyje,
  Mbjellur nga dora e tij;

  shpesh nga Kremlini Ay kish kundruar
  Natyrën të veshur plot lule, blerim.
  Hapur dritarja… Çibuku në duar
  Nxirrte një drudhzë tym…

  Të ardhmen mendonte si diell të qartë,
  Që nga Uralet gjer në Ballkan,
  Stepat e blera nën djellin e artë;
  Planin e math stalinian.

  per nje cerek shekulli talebani berishe dhe ato qe jane pas tij shkaterroi shtetin dhe perdhosi dinjitetin e shqiptareve.A ndone fjali apo fjale te Ismailit kunder ketij perbindeshi

  Kjo eshte ligesia pambarim e ketij shkrimtari te madh por njeriu te vogel

  Reply to this comment
 16. kush e ktheu enverin në legjendë ? October 2, 20:20

  Ky artikull duket i gatuar në guzhinat e Dashnor Kaloqeve të Mero (gel)Bazes apo Opium -Opinionit të Blendi Toptan ziut.Autorrota i ketij botim-zbulimi na bën me dije se Enverit i shkruante vetëm Mao-ja me Kimin e Koresë që bie poshtë te faqja e fotografuar ( lexoni me kujdes) ku ka përshndetje nga Australia,Zelanda e Re dhe Franca.

  .Në ato vite vetëm 5 vende nuk conin telegrame urimi: USA-ANGLIA-VATIKANI-IZRAELI-JOGOSERBIA dhe pjesa tjetër e botës nuk merrte leje kurkund.Përpjekjet e Dash kaloqeve i mirë paguar nga Xhorxh Sorrat shqipfoles të Ramës për të bërë çmos të nxijnë Enverin dhe atje ku ai ishte/është i fortë faktikisht con ujë në mullirin e Xhaxhit.

  Reply to this comment
  • Kinez Kosovar October 2, 23:12

   E ka Protokolli i OKB mor ti loqendari i currufjepsur qe antaret i çojne telegrame urimi njeri tjetrit. Sigurisht nuk eshte me detyrim, po eshte kortezi’ (nqs e kupton kete fjale te veshtire ti katunari i Enverit)

   Reply to this comment
 17. Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto * October 3, 01:43

  E bête cope-cope Enverin per 30 vjet dhe tani po masakroni Pablon pse nuk e dinte qe Enveri ishte I keq….
  Po mire o zoterinj cfare do thoni per Carterin apo Niksonin qe priten ne USA diktatorin Caushesku si perendi..apo mbretereshen e Anglise qe e priti Caushin me Elenen si asnje lider tjeter ne bote..Po Franca qe I ka dhene titullin me te larte te saj dikator Caushit qe e pesoi nga “malta 89” kur u llafosen Bushi me Gorbacovin vesh me vesh se Rumuni lidhi nje kontrate 4 miljard dollareshe me Iranin…

  .Prandaj lerini “diktatoret e vdekur” dhe shikoni keto monstratoret e demon kracise qe po I nxjerin uje te zi atij vendi duke e bere Enverin burrin e shtetit me te spikatur qe ka nxjerre njerzimi shekullin e kaluar..dhe kete nuk e them une por ish armiqte e tij qe po e kthejne antikomunizmin ne kanibalizem dhe “word danger poison”

  …Te me fali nje shqiptar nga Cikago qe po I bej “copy paste” kete poezi brilante
  ______________________________
  ENVER HOXHA

  Ne vendin qe ka liri
  Do ngre bustin me flori
  Enver Hoxhen djale te ri
  Per cdo dite do ndez e qiri
  Prane statujes se Lirise
  Te ndrije ylli I Shqiperise
  Rrugen ti tregoj vegjelise
  Qe te shkoi drejt diturise
  Ta marr vesh bota mbare
  Enver Hoxha ish Shqiptare
  Ndricoi naten si fanare
  Leshoi drite per te pare
  Zhduku bej dhe yzmeqare
  Malet i kthehu ugare
  Grur dhe miser ne hambare
  I la bangat me thesare
  Ai shkriu malet me bore
  I vuri Shqiperis kurore
  Se vet ish madheshtore
  Si ylberi me kolore
  Te quajten dhe dictatore
  Ata qe te puthnin dore
  Vet na dolen dezertore
  U shiten per nje lakrore
  Historia eshte percare
  Kane dale larte ca zuzare
  Deri dije syte pa lare
  Sot jane shpallur si te pare
  Kuvendojne mizat e kalit
  Neper pellgjet e mocalit
  Duan ti ulin majen e malit
  Se nuk shohin nga syte e ballit
  Eshte diamant gurri gjerdanit
  Mbi kuroren e Vatanit
  Lare nga gjaku i istikamit
  Se thane dot ere e murlanit
  Ne per ty jemi krenare
  Per cdo dit lule mbi vare
  U derdh loti i papare
  Ne cdo vend ku kish shqiptare
  Larte ne qiell me shkreptime
  Malet leshuan bubullime
  Lumenjt fryhen me terbim
  Populli qau me ngasherime
  Planetet derguan kurore
  E percollen dor me dore
  Si kristali me debore
  E vendosen mbi Tomore
  Dallget deti do ti ndale
  Dielli do te ndris ngadale
  E verteta ne drite do dale
  Kush na ishte ai djale
  O Enver ylli me nure
  Populli nuk te haron kure
  Do ta ngreme kalan me gure
  Do te qendisim ne Flamure
  E bere dimrin pranvere
  Largove stuhit me ere
  Bere shum gjera me vlere
  O Hazreti yne Envere
  O Mason mendje ndritur
  E gjith vepra qe ke ngritur
  Do te ngelet e skalitur
  Neper shekuj e rindritur

  ….
  ****Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto eshte emri i vertete pasi i Pablo Neruda ishte nickname

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim