Zbuloni popujt më pijanecë, ja ku renditet Shqipëria

March 15, 2019 12:50

Zbuloni popujt më pijanecë, ja ku renditet Shqipëria

Vendet e Ballkanit e në veçanti Shqipëria njihen për dashurinë e tyre të madhe e të pastër karshi pijeve alkoolike e rakinë. Ndërkohë është mjaft e qartë se kufiri mes pijedashësit dhe pijaneceve i ndan vetëm një fije e hollë. Në Shqipëri sipas të dhënave të publikuara nga portali Our World in Data, tregohet se rreth 1.66% e popullsisë është e prekur nga varësia e alkoolit.

Kjo është përqindja më e ulët në rajonin e Ballkanit. Përqindja e ulët reflekton edhe mungesën e trajtimit të specializuar nga ana e të prekurve në Shqipëri. Sakaq në Malin e Zi, të varurit nga alkooli janë sa 1.69%. Në Maqedoni dhe në Serbi të varurit janë rreth përkatësisht 1.7 dhe 1.8%. Rekordin në rajon për varësinë nga pijet alkoolike e mban Bosnje dhe Hercegovina me rreth 2.8% të popullsisë të varur nga përdorimi i alkoolit.

Por në botë sëmundja e varësisë nga alkooli renditet e treta ndër sëmundjet mendore. Përqindja e popullsisë së prekur në botë është 1.37%, më e ulët se në Shqipëri.

Sipas të dhënave të fundit të ekspertëve të Komisionit Lancet, çrregullimet mendore janë në rritje në nivel global (rritja gjatë 25 viteve të fundit është quajtur “dramatike”) dhe do t’i kushtojë ekonomisë deri në 16 trilionë dollarë nga viti 2010 deri në 2030 në mungesë të adresimit të problemit. Sëmundjet e shëndetit mendor kanë kosto direkt mjekësore, duke përfshirë barnat dhe terapitë, si dhe kostot indirekte (produktivitetin e humbur, ditët e humbura të punës për shkak të sëmundjes, shpenzimet për mirëqenie sociale, arsim, etj).

Në nivel shoqëror, izolimi dhe vetmia që njerëzit me probleme të shëndetit mendor përballen kanë efekte dramatik, si në rastin e njerëzve që vuajnë nga sëmundje të rënda të tilla si skizofrenia dhe çrregullime bipolare. Mosha e vdekjes, për shumë pacientë të rëndë, është edhe më herët se 20 vjet.

 

 

b.b/dita

March 15, 2019 12:50
Komento

5 Komente

 1. Numra te sajuara! March 15, 13:26

  Keto jane artikuj te bere nga zyrat e ketyre qe i shkruajne. Ku i bene keta keto sondazhe dhe ku i gjeten numrat e te alkolizuarve ne cdo shtet te botes. Keto jane numra te bera nga gazetaret sipas qejfeve te tyre.

  Reply to this comment
 2. Nje pijetar i lavdishem March 15, 14:44

  Alkooli eshte dhe do te jete mbreti i pijeve, pa alkool ska lumturi, ska bukuri jeta.

  Reply to this comment
 3. Nje pijetar qefli vere March 15, 14:45

  Alkooli eshte dhe do te jete mbreti i pijeve, pa alkool ska lumturi, ska bukuri jeta.

  Reply to this comment
 4. Drita March 15, 17:24

  Po Greqia etj. nuk jane Ballkan?

  Reply to this comment
 5. BK March 15, 17:53

  Sondazhet jane te sakta.
  Per te nxjerr nje sondazh, nuk studiohet e gjithe popullsia, por individ ose familje te rastesishme.
  Ajo % qe del nga ky sondazh, vlen per te gjithe popullsine.
  Por secili prej nesh, mund ta beje kete sondazh edhe ne lagjen, fshatin ose qendren e tij te punes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?