Zëdhënësja e Ashton: Po presim bashkëpunim nga Berisha e Rama

Redaksia Online May 29, 2013 10:08

Zëdhënësja e Ashton: Po presim bashkëpunim nga Berisha e Rama

Maja Koçijançiç, Zëdhënësja e kryediplomates së Bashkimit Europian, Cathrine Ashton ka bërë apel për zgjedhje me standarde në Shqipëri.

Sipas saj, palët në vend duhet të bashkëpunojnë në interesin më të mirë për zgjedhje të lira e në përputhje me standardet e kërkuara.

“Zgjedhjet në Shqipëri të zhvillohen sipas standardeve ndërkombëtare. Liderët politikë të bashkëpunojnë, dialogu politik është kyç. Reformat nuk janë të lehta, por janë të arritshme”, u shpreh Koçijançiç.

Ajo ka bërë thirrje gjithashtu për të shmangur retorikat nacionaliste duke kujtuar se Shqipëria është anëtare e NATO-s.

“Shqipëria ka luajtur rol të rëndësishëm në rajon, të evitohen retorikat nacionaliste”, tha Koçijançiç.

Roli i Komisionit Qëndror të Zgjedheve,është me rëndësi për standardet. Zgjedhjet me standarde janë përgjegjësi e të dyja palëve politike. Jemi të përgatitur të mbështesim Shqipërinë për zgjedhjet, por ato do të zhvillohen nga shqiptarët. Klima politike është e polarizuar”, u shpreh në lidhje me proçesin zgjedhor, Zëdhënësja e shefes të diplomacisë së BE, Maja Koçijançiç.

Redaksia Online May 29, 2013 10:08
Komento

10 Komente

 1. iliaz May 29, 10:12

  po ku di te bashkepunoje berisha?! ai do vetem te vjedhi zgjedhjet!

  Reply to this comment
  • Qemali May 29, 10:31

   Znj. Ashton me vjen keq por per aq kohe sa te jete sala ne pushte nuk ka ndryshime ne KQZ. Komunistet komuniste mbeten packa se kane kaluar mbi 20vjet, praktikat komuniste te sales vazhdojne ta bejne punen e tyre.

   Reply to this comment
   • Marlindi May 29, 10:35

    Saliu nuk njeh gjuhen e bashkepunimit nese kjo nuk eshte ne interes te ruajtjes se pushtetit te tij.
    Ai nuk njeh gjuhen e bashkepunimit as me shtetasit e vet per te krijuar nje shtet me te mire, te se drejtes, ai njeh vetem presionet, dhunen, moszbatimin e ligjeve, cdo gje qe ate e mban ne pushtet me cdo kusht.

    Reply to this comment
  • Detjoni May 29, 10:32

   KQZ ishte me 7 anetare ne 2011 dhe u pa se cfare maskarade beri ne syte e gjithe botes duke e ndryshuar rezultatin ne tavoline.
   Nje KQZ me 4 anetare dhe te gjithe sherbetore te kesaj qeverie, nuk garanton aspak nje proces zgjedhor te lire e transparent.
   Duhet nje nderhyrje urgjente per riformatimin e KQZ, nuk ka me kohe, jemi shume pak dite larg zgjedhjeve te cilat jane domosdoshmeri jetike per shqiptaret.

   Reply to this comment
 2. maksi May 29, 10:26

  Bashk punim ?! Edi rama ka qen gjithmon i gatshem dhe gjithmon ka qen njeriu qe ska dashur kurr te prish zgjedhjet , kurse Berisha gjithmon eshte ai qe do ti prishi se sdi te fitoj me ndershmeri. Mos prisni kot se berisha sprano , sdo te jete njeri i civilizuar ai do te jete AY DHE VETEM AY

  Reply to this comment
 3. fabjol May 29, 10:27

  berisha thot nk kam nevoje per bashkpunim se kujton se do vjedhe perseri po nk e di qe keto zgjedhje i ka te humbura 100 % sepse ne shqiperi nk do e votoje me asnjeri vtm ato qe genjehen do e votojne

  Reply to this comment
 4. shqipfolësi May 29, 10:42

  O ndërkombëtarë, keni 20 vjet që shkoni e vini në Shqipëri për të vëzhguar zgjedhjet, akoma se keni marrë vesh se ky diktatori ynë hajdut nuk e do me të mirë????? “Vërjani kufirin ke thana” njëherë e mirë se ne populli këtë herë e kemi nda mendjen, nuk e lemë të na bëjë për budallenj, s’ka më asnjë lloj besimi ke ai që të gënjen një herë, ja e falëm, na gënjeu për së dyti dhe na vrau… po na gënjeu për së treti ….”ndalu bek se ka hendek”….

  Reply to this comment
 5. gerti May 29, 10:48

  ore keta nuk di fjali tjeter. nuk duan keshilla shqiptaret.. duhet tua inponosh. vetem keshtu mund te shofim hajer ne kete vend.

  Reply to this comment
 6. myftari May 29, 11:48

  Be pret bashkpunim nga kryekusari votave birisha ,hajde kuje hajde

  Reply to this comment
 7. agim May 29, 23:21

  edi rama perpara tha lironi qarkun e fierit dhe votojme ligjet por saliu i don te gjitha falas dhe nuk pranoi ta harroje se do ta gjeje ashtu

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim