Edi Rama, Zeqi Agolli dhe Mit’hati

December 3, 2018 01:00

Edi Rama, Zeqi Agolli dhe Mit’hati

1 nandor 1943… Tanë natën lufta vazhdoi pa u ndërpre. Hamdi Lleshi, Zeqi Agolli e shokë të tjerë, që përdorin mitralozët e randë të vendosur nalt, nën pullaz, janë flliqë duersh e turinjsh si të ishin farkëtarë. Por ata, në realitet, janë farkëtarë të jetës së re dhe do të mbeten të tillë derisa të realizohet ideali i tyne”

Është ky një fragment i shkëputur nga shënimet e shkrimtarit partizan Haki Stërmilli.

Betejë e zhvilluar në Dibër të Madhe, në anën tjetër të kufirit shqiptaro- shqiptar, betejë midis forcave të rregullta partizane dhe atyre të parisë dibrane nën komandën e Mit’hat Frashërit të Ballit Kombëtar dhe Bazit të Canit të Legalitetit.

Po çfarë donte Mit’hat Frashëri dhe Abaz Kupi në Dibër në një moment kthese historike kur Italia fashiste  kishte kapitulluar pa kushte dhe gjeneral Azzi, komandant i Divizioni “Firence” i ishte dorëzuar me gjithçka kundërshtarit të vetëm ndërluftues, Batalionit Partizan të Dibrës?

Shkurt, me pak fjalë, aq sa shënon në një ditar që bie era barot, shkrimtari dëshmitar me sy, me veshë e me laps në dorë tregon se Mit’hati ato ditë ka udhëtuar pa pra që nga Lura, Peshkopia, Dibra e Madhe, Mati etj.

“Krenët e Dibrës, të nxitun prej Mit’hat Frashërit, Hasan Dostit dhe Isuf Luzës që kanë ardhë këtu, kërkojnë me e marrë sundimin e vendit bashkë me depot e materialeve ushtarake që kanë lanë italianët dhe që tash janë në duart tona” (24 gusht 1943)

Dy beteja, dy fitore të forcave partizane në Peshkopi dhe Dibër të Madhe dhe dy humbje, në Peshkopi dhe Dibër të Madhe, kur forcat e Parisë së Dibrës, Ballit e Legalitetit me në krye gjermanët e operacionit “Edelweis” (rreth 3000 vetë) armatosur me topa të kalibrit të lartë, mitraloza, tanke etj. shkatërruan në themele qytetet dhe plaçkitën si barbarëqyetarët.

“16 nandor 1943. Sot, në orën 10.30 paradreke, plasi pushka. Qyteti u sulmue nga të tri anët. Tash lufta zhvillohet e egër dhe sa shkon shtohet furia e saj rritet.. Tash, mbasdreke, anmiqtë filluen me përdorë artileri dhe mortaja të randa. Qëllojnë me përpikmëri. Kuptohet se janë gjermanët ata që gjuajnë me kaq saktësi. Artilerinë e randë e kanë vendosë mbi majat, tej urës së Spiles. Nji predhë e artilerisë anmike tash ra mu në strehën e dritares sime… Nji autoblindë, e mbetur prej italianëve, u riparue dhe u nis me krye aksione kundër pozitave anmike… Autoblinda nuk mundi me ngadhënjye. Ajo paska shku jashtë qytetit dhe paska ndeshë në pritat e anmikut. Gjithashtu qenka gjuejtë edhe prej artilerisë anmike. Hamdi Lleshi dhe shoferi paskan ra dëshmorë…”

Dibra e Madhe ra nën breshërinë e topave, mortajave, bombave të rreth 3000  forcave gjermane, Ballit Kombëtar dhe të parisë së Dibrës. Me pushtimin e Dibrës së Madhe filloi Operacioni gjermano-ballist i Dimrit  1943-1944.

Nuk do ti kisha cituar këto ngjarje huajtur nga ditari i Stërmillit, sikur plot 75 vjet më vonë, në Tiranë të mos ishin hapur “dy varre”, njeri në Parkun Kombëtar dhe tjetri në Varrezat e Tufinës. Njeri do të mbulonte eshtrat e Mit’hat Frashërit e tjetri trupin e Zeqi Agollit, njeri kryetar i Ballit Kombëtar dhe tjetri partizan.

Zeqi Agolli iku nga kjo jetë në moshën 93 vjeç. Për të nuk shkroi asnjë gazetë, nuk u dha asnjë lajm në mjetet e komunikimit masiv. Kryeministri u harrua në bisedat me këdo në Facebook. Ministri Bushati nuk u fol se shkoi për ngushëllim (pa le të lironte hollin e ministrisë për ti bërë homazhe e nderime një diplomati karriere që zor se i afrohet kush). Mendjen e kishin tek eshtrat e kryetarit të Ballit Kombëtar.

Vetëm një portal, Dibraexpres përcolli një shënim në internet, shoqëruar me një fotografi, po nga interneti. “Zeqi Agolli (shkruante portali) ka lindur në Tiranë më 23 mars 1923, në një familje me tradita patriotike. I ati i tij, Rexhep Agolli, ka mbështetur fuqishëm lëvizjen për pavarësinë e vendit.

Xhaxhai i tij, Vehbi Dibra (Agolli), është një nga drejtuesit patriotë të vendit. Ai ishte pjesëmarrës i drejtpërdrejtë në ngritjen e flamurit të Pavarësisë  më 28 Nëntor 1912 ku u zgjodh Kryetar i Senatit të qeverisë së kryesuar nga Ismail Qemali. Arsimin fillor dhe të mesëm Zeqi Agolli e kreu në Tiranë. Studimet e larta i ka kryer në degën Histori- Gjeografi, të cilat i ka përfunduar në vitin 1957 me vlerësimin “shkëlqyer”. Është njohës i shkëlqyer i pesë gjuhëve të huaja: italisht, frëngjisht, rumanisht, rusisht dhe anglisht.

Zeqi Agolli është diplomat i shquar, me një përvojë 44-vjeçare në karrierën e tij. Zeqi Agolli është i shoqi i dramaturges dhe shkrimtares së madhe Drita Agolli, si dhe vëllai i artistes së famshme të Teatrit dhe Kinematografisë sonë Esma Agolli.

Unë e kam njohur Zeqi Agollin në vjeshtë të vitit 1959 kur erdhi në fshatin tim në shoqërim të një delegacioni të huaj. Më tërhoqi pamja e tij, trupi i gjatë e i drejtë, fisnikëria e komunikimi i ëmbël. Më ngeli (edhe sot) në kujtesë zëri i tij melodioz dhe frëngjishtja e rrjedhëshme si në një poezi.

Në vitin 1966-1967 do ta njihsha më nga afër, tash si kolegë pune në bujqësi, ai kryetar i kooperativës bujqësore të Dohoshishtit e unë si përgjegjës sektori në Ndërmarrjen Bujqësore të Dibrës. Nuk erdhi vetëm. Erdhi bashkë me të shoqen Drita Agolli dhe me nënën. La emër në Dohoshisht atyre viteve kur punohej për përmirësimin e jetës në fshat, për daljen në dritë të figurës së gruas dhe vajzës, për shkollimin e të rinjëve dhe të rejave asokohe në dy shkolle të mesme në qytetin e vogël të Peshkopisë, Shkollës së Mesme Pedagogjike dhe Shkollës së Mesme Bujqësore.

Më vonë, sa herë që takoheshim ndjeja ngrohtësinë e një njeriu që dinte të ulej këmbëkryq në shpirtin tënd.

Nga jeta e Zeqi Agollit

Ka lindur në Tiranë në 23 mars 1923. Babai i ka vdekur shpejt. Për të është kujdesur xhaxhai Vehbi Dibra (Agolli), i cili ishte në krye të delegacionit të Dibrës në ngritjen e flamurit tonë kombëtar në Vlorë në 28 Nëntor 1912 dhe në qeverinë e parë të dalë pas shpalljes së Pavarësisë.

I propozuar nga Luigj Gurakuqi, Vehbiu u zgjodh Kryetar i Senatit. Vlen të përmendet një fakt historik që dëshmon afrimitetin mes tij dhe Ismail Qemalit.  Kur ai u largua në krye të delegacionit shqiptar për në Londër si zëvendës të tij në detyrën e kryeministrit nuk la Nikollë Kaçorin, që ishte juridikisht zëvendëskryetar, por ia delegoi kompetencat për të nënshkruar pikërisht Vehbi Dibrës. Ky detaj është dhe në rrëfimet e vetë Ismail Qemalit,

Pushtimi i Shqipërisë, Zeqi Agollin e gjeti vetëm gjashtëmbëdhjetë vjeç. Megjithë moshën e re ai ka qenë aktiv në demonstratat e datës 4, 5 dhe 6 prill 1941, kur pritej të hynte ushtarakisht Italia fashiste. Shtëpia ku banonte pas vdekjes së babait Rexhepit, me nënën dhe motrat ka qenë bazë e lëvizjes nacionalçlirimtare dhe në të është zhvilluar ajo që njihet si Konferenca e Jashtëzakonshme e Partisë Komuniste.

Pas saj, Zeqi Agolli doli partizan. Ai spikati në betejën e Dibrës së Madhe. Haki Stërmilli dëshmon:  “Zeqi Agolli e shokë të tjerë, që përdorin mitralozët e randë të vendosur nalt, nën pullaz, janë flliqë duersh e turinjsh si të ishin farkëtarë. Por ata, në realitet, janë farkëtarë të jetës së re dhe do të mbeten të tillë derisa të realizohet ideali i tyne…”

Përballë kishte Mit’hat Frashërin… E mundi 75 vjet më parë…

Abdurahim Ashiku / Athinë dhjetor 2018

December 3, 2018 01:00
Komento

42 Komente

 1. demo December 2, 05:54

  Jane njerezit e afert te Nexhmije Hoxhes.Telat Agolli ka lene ca shenime,qe duhen zbardhur.

  Reply to this comment
  • Alidemsi vjeter December 2, 09:34

   E c`lidhje ka kjo mor Koqe se eshte kusheri me Nexhmijen…e pastaj me Telat artistin…

   Reply to this comment
   • intelektuali December 2, 10:57

    Ja ta thote intelektuali o BOLE e Enverit se cfare lidhje ka kushoja i Nexhmijes qe shkruan dacibao rezili ne kete forum te nerum te gazetes DITA:

    Nexhmije Hoxha ishte dhe eshte sot antare e Partise Fashiste te Duces, por edhe bashkepuntore e Enverit ne te gjitha krimet e tij makaber kunder njerezimit dhe popullit shqyptar dhe si kriminele e tille nuk mund te perdoret nga KUSHOT dibrane per propagande komuniste, sepse ne te gjitha vendet ish komuniste te Evropes Lindore familjareve te Ditatoreve u eshte ndaluar te bejne propagande komuniste, nuk mund te punojne ne administraten shteterore, nuk mund te bejne biznes me fonde publike dhe se duhet te fshihen si zhapinj poshte barit dhe jo te dalin si gjela arrogante maje plehut per t’i kerkuar llogari gazetes DITA pse nuk publikon dacibaot e tyre enveriste per katunare dhe fanatike dru me pre.

    Nga ana tjeter:

    CFARE BEN ABDURAHIM ASHIKU NE ATHINEN ARMIKE TE ENVERIT DHE GREQINE KAPITALISTE?

    Pse nuk ka shkuar tek Kimi i Korese se Veriut per te shkuar Dacibaot e tij si Flet-Rrufe te Enverit per gazeten DITA

    sepse:

    Dihet qe Mit’hat Frasheri i la Shqypnise Koleksionin e tij te librave te pacmuara per intelektualet e mbare Botes,

    CFARE I LA SHQYPNISE ZEQI AGOLLI, KUSHOJA I NEXHMIJES?

    Bunkeret dhe tollonat, apo Kampet e Perqendrimit ku Zeqot e Nexhmijes vrisnin njerez te pafajshem si zogj pule dhe i linin femijet e vegjel te vdisnin nga uria si ne Auschwitzin e Enverit ne Tepelene?

    dhe:

    Mos e permend me Abaz Kupin, Patriotin e madh shqyptar ishte nder te paret bashke me Mujo Ulqinakun qe luftuan me Italine e Duces kur Enveri bente llixha ne Itali bashke me kunatin e tij Kryefashist Bahri Omari ne resorte superlluksoze si nje levend borgjez.

    Reply to this comment
    • Ai qe di ti December 2, 14:36

     Ore Llapaqeni Intelekhale kush te pyeti per te teme e per tet ate mor Deficienti psiqik i Ditas…moor Haleja e Haivanit qe pastron halete e Taivanit..phu te qifsha robt ku ti kesh qe ha mut ne cdo replike..

     Reply to this comment
    • I tillë je , sa herë që hap gojën December 2, 18:52

     Nuk të njeh kush për shqiptar ore bajga inteloleshi , ndaj je duke lehur kot , si qen rrugësh .

     Reply to this comment
     • Dn December 3, 03:35

      Po po intelektuali po va thot te vertetat : ishte nexhmija anetare e Partise fasciste ,ishte enveri ne ilixhe ne itali kur italia pushtoj shqiperine e te tjeret luftojshin kunder italianet ,keta te tjere qe per enverin jane armiqe.
      Juve komunistet te shqiperise,po te kerkojme holle holle shumica na dillni gjysme vleh ,gjysme grek e pgjysme turk si enveri djalli i bimbashit, ..e shume pak has shqiptar.

    • sopiqoti December 4, 17:21

     O “.KOQE.” Intelektual,a koma nuk e ke mare vesh ti qe ato me te cilat shprehesh here pas here ne postime, ne “.. i nxjerim nga prapanica..”..Duket qe ke mllef dhe munges kultura pale njohuri nga ngjarjet e jetes as qe puth gjekundi.

     Reply to this comment
    • Babalja December 6, 22:36

     Nqs ata te komunizmit sot i kane ndaluar ne jeten shoqerore, me bashkepuntoret dhe kolaboracionistet i lane duart me kohe duke i kaluar ne plumb.

     Reply to this comment
   • berka agolli December 3, 15:57

    Ky eshte niveli i shqiptarev qe nxiten nga horrate politikes per te krijuar rumpalle ku mos marre vesh tradhetarin nga patrioti, te ndershmin nga hajduti dhe mafiozi

    Reply to this comment
   • nuk e di e di Zeqi A December 6, 04:32

    Zeqiri ka pasur kushuri dhe shok i Siri Kodres dhe ne nje rast ka treguar se Siriu si dibran kishte miqesi me Nexhmien.Ai ishte shume i deshiruar te shkonte te luftonte me Ceten e Dajtit por Nexhmia nuk e lejonte>Keshtu i kerkoi Zeqit ti thoshte Enverit per kete dhe Enveri urdheroi qe Siriu ti bashkohej asaj cete.
    Pas dy ose tri javesh Siriu ….u vra

    Reply to this comment
 2. Lala December 2, 07:51

  E kam thene edhe here tjeter vdes Shqiperia sdo dite dhe vetem vdese ne vede te burrave te shtetit linde bythe pa breke dhe burra gra.!!??

  Reply to this comment
 3. BEN BEN December 2, 07:54

  Po si del ( 2018 – 1923 = 93 ? ) sepse kaq e do “gazetari” ?!

  Reply to this comment
 4. GRANIT DRENICA December 2, 08:38

  Po, Zeqi Agolli ishte i kohës së BURRAVE dhe Zeqi Agolli dhe shqiptarët si ai të asaj kohe SHQIPTARËSH TË VËRTETË E BURRASH TË VËRTETË, edhe kohen ATA e bënin BURRËRORE; kurse këta politikkualët e sotit shqipfolës, janë vetëm qenje që duken si njerëz, se s’kanë asgjë në vetet e tyre njerëzore, e mos t’flasim më për vleratjera, këtya zuzarë, pisa e horr-horra !!!

  Reply to this comment
 5. GRANIT DRENICA December 2, 08:40

  Po, Zeqi Agolli ishte i kohës së BURRAVE dhe Zeqi Agolli dhe shqiptarët si ai të asaj kohe SHQIPTARËSH TË VËRTETË E BURRASH TË VËRTETË, edhe kohen ATA e bënin BURRËRORE; kurse këta politikkualët e sotit shqipfolës, janë vetëm qenje që duken si njerëz, se s’kanë asgjë në vetet e tyre njerëzore, e mos t’flasim më për vlera tjera, të këtya zuzarë, pisa e horr-horra !!!

  Reply to this comment
 6. GRANIT DRENICA December 2, 08:41

  Po, Zeqi Agolli ishte i kohës së BURRAVE dhe Zeqi Agolli dhe shqiptarët si ai të asaj kohe SHQIPTARËSH TË VËRTETË E BURRASH TË VËRTETË, edhe kohen ATA e bënin BURRËRORE; kurse këta politikkualët e sotit shqipfolës, janë vetëm qenje që duken si njerëz, se s’kanë asgjë në vetet e tyre njerëzore, e mos t’flasim më për vlera tjera, të këtyre-zuzarë, pisa e horr-horra !!!

  Reply to this comment
 7. Partizani December 2, 11:43

  Cfare kerkoni me teper nga Kali i Trojes ne sherbim te armiqve te Shqiperise si Edi Rama,qe per karrigen e tij pusht-etore i vuri “ZJARRIN” PS-se dhe Shqiperise duke e percare perfundimishtr popullin shqiptar me keq se e percau serbi Berisha!
  Rama ballisti doli me i poshter se Berisha,se ai percau perfundimisht PS-ne gje qe nuk e kishte bere dot as Berisha!
  Rama eshe armik i Luftes Antifashiste dhe i Shqiperise!
  Ai eshte fatkeqesia e popullit tone,qe i besuam votat me shpresen se me shporrjen e banditit Berisha ky do bente ndryshe!
  Por na zhgenjeu dhe na beri,qe te mos kemi aspak besim se ky vend do behet!
  Eshte kjo arsyeja pse shqiptaret duan te ikin nga vendi!
  Per mua do jete me mire nje pushtues i huaj,se sa plehra te tille shqiptare,qe kane punuar e punojne kunder intreresave te popullit!

  Reply to this comment
  • Tartufi December 2, 15:54

   Qetesohu o partizani tim I dashur dhe I pa haruar,,, mos
   na be thirje per nje pushtus te huaj,gjerman a italan te ri,,, se
   do marim perseri difekun me gjalme per tu cliruar nga pushtusi,,, eshte kohe e bukur per vjolincele o partizani me shpresa te humbura e te cakerdisura nga koha e gjate e hajvanerise se ketij mileti.

   Reply to this comment
   • Tironsi December 5, 03:36

    konstatoj qe ju pederastet e parlamentit ballist ne emigrim ferkoni bythen nga qejfi, po ce do, tashme jeni pleq e nuk joshni me djelmoshat azgane, si dikur ne dhomat e spacit, megjithate kurajo, masturbojuni me funeralet e armikut

    Reply to this comment
 8. DRAGOI December 2, 17:29

  Partizani !

  Ju, shqiptarët; shqiptarët e thjeshtë, sidomos, tashmë, nuk po e duroni njëri-tjetrin, as edhe për një fjalë goje dhe, edhe për një fjalë goje, qoftë, po e vrani njëri-tjetein; kurse, po e duroni Sali Berishën, Edvin Ramën e plotë e plotë të tjerë QË TA TRADHËTOJË SHQIPËRINË dhe TËRË SHQIPTARËT dhe, prandaj edhe ta dëmtojnë Shqipërinë dhe popullin shqiptar deri edhe skajshmërisht…, dhe, këtë që e thash dhe po e them, a nuk po e vërtetojnë NDODHITË që ndodhen dhe po ndodhin në Shqipëri dhe me popullin shqiptar që prej pas vitit 1990 e deri më sot!?! …Prandaj, o Partizani, Salih Berisha, Edvin Rama e të tjerët në Shqipëri, janë shumë pak fajtorë në krahasim me juve POPULLIN sa shumë fajtorë jeni -që vetë po i zgjedhni SALIHAT e RAMAT që t’iu qeverisin dhe, ju vetë; ju populli, pastaj po i duroni EDHE ÇKA S’DUHET DURUAR Salihin dhe Ramën dhe të tjerët si këta dy !?!

  Reply to this comment
  • Partizani December 3, 16:32

   Po ti more Dragoi kush je qe na del e na psallt ketu sikur je vete perendia?
   Pse kerkon te hash te gjithe mutin vete kur ka edhe te tjere si ky “intelektu-HALEJA qe e ka ekskluzivitetin e ngrenies se mutit?
   Ne kohen tone per 45 vjet mut keni ngrene,prandaj pse doni edhe keto vite te lumtura te demokracise te hani prap MUT pa hesap?
   Sic duket ky eshte ushqimi i juaj i pelqyeshem!

   Reply to this comment
 9. artan vlora December 2, 18:59

  u thartofshi megjith zeqi. pallë bëri gjithë jetën, ky edepses. rama mbesën ia ka bërë ambasadore në holandë. çfarë vlerash kishte zeqiu? një hiç

  Reply to this comment
 10. flas December 2, 19:26

  foli prap intelektuhali /sepse keq e ka zene halli/ se ENVERI kur ja kalli/i mbeti brenda mandalli.

  Reply to this comment
 11. Krist December 3, 04:33

  Zeqi Agolli,nuk e ka kusherire Nexhmije Hoxhen-thjeshte dibrane.Por Nexhmija,ka qene strehuar ne shtepine e Zeqiut,per nje kohe te gjate,kur ishte ilegale.Kjo ka inffluencuar qe Zeqiu,te punoje ne ministrine e jashtme,ku ne pjesen me te madhe te kohes,eshte marre me protokollin.Zeqiu,si shume te tjere,qe ishin te lidhur me luften,natyrisht qe do gjente nje vend pune.Shume nga te tjeret,kane punuar ne diplomaci,bile edhe neper ambasadat tona jasht vendit,dhe me gjitheate,vijuan te punojne ne diplomaci si dhe ne tregtine e jashte,deri sa dolen ne pernsion dhe shume prej tyre arriten te perfundojne vetem shkollen e mesme.Ndersa Zeqiu,perfundoi universitetin.Jo si diplomat,por edhe si njeri,Zeqiu ka qene shume i respektuar dhe i nderuar jo vetem nga koleget,por nga te gjithe ata qe e kane njohur.Ka qene burre i thjeshte dhe i shtruar,dhe nese nuk e njihje,nuk te linte pershtypjen,si shume te tjere qe mbaheshin shume,por ishin nen pozicionin e Zeqiut.Une kam patur diference moshe (kam qene shume me i ri se ai),por ai me trajtonte,si te ishim miq te vjeter,me thjeshtesi dhe nuk tregonte nivelin (vendin e punes shume te respektuar),ndofta edhe si tironc i vjeter qe isha,me fliste ,duke me bere qe edhe une ta respektoja edhe me shume.Ne saje te “Dites”,mesova ler largimin e tij,nga kjo bote.U prehte ne paqe shpirt-njeriu Zeqi!

  Reply to this comment
 12. Ivi December 3, 07:43

  Nje llapaqen si Artan Vlora nuk mund te kuptoje vleren e Zeqiut, te kesaj figure qe u shqua ne te gjitha periudhat e ketij vendi si nje burre qe dha shume per lirine e Shqiperise,
  me shpirt demokrati te vertete. Me karakterin e tij te forte dhe ndjenjen e drejtesise arriti deri atje sa te rehabilitonte dhe te perndjekurit politike, te ashtuquajturve kulakë te asaj kohe, duke bere vetem te mira njerezore. Pyesni dibranet (dhe jo vetem ata) se çfare mendimi dhe mirenjohje te thelle kane ata per Zeqi Agollin. Njeri i madh dhe perhere modest. Pa folur per meritat e veçanta dhe mendjen e hapur ne fushen e diplomacise shqiptare, te njohura gjeresisht dhe te dokumentuara dhe nga rrethet diplomatike te vendeve te medha perendimore. Ne paranteze dhe ne pergjigje te disa genjeshtareve te thekur, nuk ka asnje ldhje fisnore me bashkeshorten e Hoxhes, por eshte nip i Kryetarit te Senatit te Ismail Qemalit, i rritur prej dhe prane tij, qe arriti te perçoje gjate gjithe jetes se tij idete ndriçuese te Vehbi Agollit (Dibra).

  Reply to this comment
 13. Shqiptari December 3, 09:07

  Mit’hat bej Frasheri firmetar i shpalljes Pavaresise me 28 nentor 1912 e minister ne qeverine e Ismail Qemalit. Nje nga intelektualet me te shquar te dale nga populli shqiptar. Nderohet nga shqiptaret si i tille, sulmohet nga komunistet si i tille. Sepse kur Mit’hat Frasheri shiste libra ne librarine “Lumo Skendo”, ai kreu i emeruar nga serbet ne krye te konunisteve shiste cigare ne dyqanin “Flora”.
  Mit’hat bej Frasheri qendron aq lart si vlera sa nuk munden kurre soji komunist ta denigrojne dot. Ai i perket shqiptareve, jo rraces sllavo-komuniste.

  Reply to this comment
 14. Genci December 3, 10:28

  ZEQI AGOLLI NJERI I FISEM DHE FISNIK. MIRENJOHJE PER TE NGA NJEREZIT E THJESHTE QE E KANE NJOHUR NE PUNEN DHE JETEN E TIJ.
  FALEMINDERIT O BURRE I NDERSHEM, I AFTE , MODEST DHE I NDERUAR, PATRIOT E DEMOKRAT I VERTETE, NE SHPIRT DHE NE VEPER!

  Reply to this comment
 15. demo December 3, 10:43

  Z.Krist nuk i heq nje presje komentit tuaj!
  z.Zeqi punonjes protokolli ne ministrine e jashtme,kryetar kooperative,pjestar i luftes tuaj etj.Eshte i shtrenjte kujtimi i tij per familjen e tij dhe shoket miqte te njohurit et,
  Perse autori i shkrimit Abdurrahman,ben krahasimin me Mithat Frasherin?Permasat e EMRAVE.qe ve perballe jane jo vetem te pakrahasueshem nga kontributet,permasat intelektuale,ndikimi ne Historine Shqiptare,por nuk kane kurrfare lidhje me njeri tjetrin.
  Une ne kete shkrim shoh intrige dhe shpirt te zi,qe kerkon te cfryje urrejtjen per Mithat Frasherin,duke cfrytezuar nje vdekje te nje te moshuari te nderuar.

  Reply to this comment
 16. bureto December 3, 11:18

  “Nëqoftëse në një ëndërr të keqe do të kishim parë të gjithë këtë tmerr të mbledhur për ne pas lufte, ne nuk do të ndjeheshim keq të shikonim Stalinin të kapitullonte së bashku me Hitlerin. Pastaj në favor të aleatëve tanë të vendeve të qytetëruara me traditë demokratike, do të kishim qindra herë më pak vuajtje se ato që na krijoi Stalini me fitoren e tij. (Boris Pasternak, shkr. rus, 1880-1960)

  Nese kuptojme kete thenie lapidare te shkrimtarit qe mori çmimin Nobel dhe e refuzoi, nderkohe qe shume ne bote, por edhe nga tanet qe mezi presin ta marrin, atehere duhet te bejme dallimin, midis asaj se perse u luftua (ne rastin tone, le ta zevendesojme Stalinin me Enverin) dhe te asaj se ç’pritej te fitohej nga udheheqesit e formacioneve kundershtare ne ate lufte.
  Pushteti mund te ishte synim edhe i udheheqjes balliste, por ata humben dhe nuk mund te vertetohet se çdo te ndodhte po te fitonin ata. Pak a shume se çdo te ndodhte e thote Pasternaku me lart.
  Fakti qe fitoi Partia Komuniste, ose me mire te themi Enver Hoxha me mentorin e tij, komunistin malazez Miladin Popoviç, iu dha mundesia qe te vinin ne jete premtimet, si lirine, demokracine, mireqenien (do hanin me luge floriri) etj si keto parulla bolshevike, nuk i vune ne jete ato, perkundrazi vendosen nje regjim qe vetem liri nuk kishte, demokraci jo e jo, por edhe luga e florinjte u reduktua nga triska ne fillim, duke perfunduar tollona, tregon se qe e gjitha nje farse pushteti, dhe si pasoje, edhe nje deshtim i turpshem i tyre.
  Tani, te qendrojme shtrember e te flasim drejt. Partizanet e ballistet e thjeshte e kishin ndonje ideal ne koke, dikush nacionalist e dikush komunist, diku antifashist, por ata nuk mund te gjykoheshin, aq me pak te gjykohen sot, mbas 75 vjetesh, per kete. Disa, si Zeqiu, shpetuan dhe gezuan beneficet e fitimtarit, (bile per shkak se jetoi gjate, ky edhe te demokracise), disa u vrane ca nga pushtuesit dhe ca nga njeri-tjetri. Si psh, me vdekjen ne tetor 1943 ne Korce, te studentit te mjekesise ballistit Hadi Kasimati, prej thikes, me prerje koke, te çetes komuniste te Agush Gjergjevices. Keto, dhe qindra si keto kane ndodhur. Kjo ishte më së shumti edhe fale eksperiences bolshevike te Stalinit, por edhe e serbeve qe udhehiqnin komunistet shqiptare.
  Tani se ‘çndodhi, realisht mbas lufte, kete e pane me sy vete shqiptaret, kur ne ’91 rrezuan Enver Hoxhen dhe kur mbi 1 milione shqiptare shkuan nga syte kembet, ne ate bote qe per 45 vjet e anatemuan pra ne Perendimin e lire, demokratik dhe te zhvilluar. Dhe kjo ende s’ka te mbaruar. Ky qe perfundimi i fitimtareve, i Stalinit dhe i Enverit, Kjo eshte ne themel dhe ‘quintia esentia’ (thelbi) e asaj qe ka thene me aq largpamesi e vertetesi edhe shkrimtari i madh disident rus, Pasternak.
  Zeqiu le te prehet i qete, por per Hadiun e gjore kush do kujtohet?
  Mos harrojme se ç’ka thene Çurçilli: “Nese mbetemi rober te së kaluares dhe te së sotmesh, do humbasim te ardhmen, që duhet të jete në fakt imperativi i shoqersie së sotme shqiptare. Per keto te na shkruajne profesoret tane dhe jo te na kujtojne vend e pa vend, Enver Hoxhen dhe regjimin e tij diktatorial qe instaloi.

  Reply to this comment
 17. MH December 3, 12:40

  Pytja?
  Po çfarë donte Mit’hat Frashëri dhe Abaz Kupi në Dibër.
  Pergjigje!
  Keto donin qe te tregonin trimberi kriminale ndaj shqiptarve qe te mbushnin gjoksin me dekorata nazifashiste meqe dhe shkollimi nuk i mungonte rrapatushit Mit’hatit.Me nji kulture komplekse do i sherbente si grep riabilitimit nga piktor mavije gjatoja Edit te Kristaq Rames.
  Sa do te kisha vertet deshire t’ia djegnin shtepin dhe larg kjofte t’ia perdredhnin jeten djalit te Ramos sic perdordhi shume jete shqiptaresh Mit’hat shkollim kultura.Me garanci Edushi do e falenderonte kriminelin pse i dogji shtepine por do e dekoronte edhe me medalje te arte ne gjoks pse i mori jeten te birit.
  Mos u merzitni ju lexues per krahasimin dhe ne vecanti Edushi,piktori sepse dhe ato qe moren plumbin kokes nga Mit’hati i frashellinjeve djelm e bije nanash ishin.

  Reply to this comment
 18. Fieri-Free December 3, 15:49

  Respekt per nje Burre te madhe si Zeqi Agolli…
  nje Guerilas i Oreve te para..ku shtepine ne Tirane e vuri ne Dispozicjon te Luftes..nje Diplomate i Mrekullushem..
  Turpe per Qeverine qe merret me Bashkepunetoret e Okupatoreve….lol

  Reply to this comment
 19. DRAGOI December 3, 21:08

  Partizani !

  Për fillim të mbarë, e hangsh MUTIN tënd, se për MUTIN tim, ti nuk je i denjë, more KRYEGJYTYRYM !

  Nuk je , pra i denjë per mutin tim ti, Partizani, sepse VLERA IME është lartë jovlerës tënde -sa ptej TOKE e në DIELL ! …Ndaj, muti është larg meje sa është lartë e larg teje VLERA IME prej jovlerës tënde !

  …Muti dhe krejt MUTAT janë për ty, Partizani dhe që t’i hash me ëndje bash ti, Partizani !!! Ti, Partizani, prandaj je realitet dhe shëmbëlltyrë LOPE-NJERIU e NJERI-LOPE, NJERIU-KALI e KALI-NJERIU, por edhe NJERI-GOMARI e GAMAR-NJERIU !!!

  Për 45 vjet ti, Partizani dhe dhe të tjerët si ti, keni hangër MUT e MUT-MUTA vijanoz sepse s’ke qenë dhe s’keni qenë për ushqime tjera më DINJITOZË, prandaj !!!

  … Dhe, mrekulli që ka qenë, si thash e si po them, sepse po mos t’kishe hangër MUT ti, Partizani për 45 vjet , sot do dukëshe AS NJERI AS SHTAZË dhe, pa asnjë dyshim që SOT do kishe ecur n’duar e në këmbë !
  …Por, fatkeqësisht dhe shumë fatkeqësisht, Partizani për ty në veçanti, porse jo vetëm për ty, sepse qe 28 vjet në D E M O N K R A C I, përveç mutin tënd që e ke hangër e po vazhdon ta hash -me gojë e hundë, me duar e me këmbë dhe prapë s’po të mjafton, ti, Partizani, vetëdishëm dhe pavetëdishëm po i HANË edhe krejt MUTAT E BOTËS ku janë e ku s’janë dhe, po kërkon DOMOSD që ta hash edhe MUTIN TEM !?!

  Reply to this comment
 20. TOPUZI December 3, 21:14

  Të lumtë pena e koka, o DRAGOI, se “Partizanit” i paske pëshurrë e dhi mirë në GOJË !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • Partizani December 5, 01:54

   Per Dragoi dhe Topuzi!
   Si ballisto-zogiste keni te drejte te mburreni se jeni kelyshe te armiqve te Shqiperise!
   Sa per mutin o keni ngrene ju o nuk ka ngrene njeri!
   Pse harroni se ne burgje,internime etj mutin tuaj keni ngrene,ndersa ne kemi ngrene ushqime bio!
   Ju kemi ndihmuar juve edhe ne permiresimin e rraces,se edhe vete e pranoni se sigurimsat,policet,sekretaret etj ju kane perdhunuar nenat,grate,motrat,vajzat bile edhe gjyshet!
   Pra ju ne fakt jeni kelyshe komunisti packa se ulurini sikur jeni balliste!
   Edhe keto 28 vjet mut po hani,se ne pushtet ne bijte e komunisteve kemi qene e do jemi!
   Ju do vazhdoni prap te hani mut sic po beni!
   Harram e paci dhe ju ngecte ne fyt!

   Reply to this comment
 21. I tillë je , sa herë që hap gojën December 3, 21:26

  A e shihni se sa shumë shquhen për të dërdëllitur , shpifur e përbaltur çdp vlerë kombëtare këllirat e kombit ?! Kështu kanë vepruar gjithë jetën rraca e tyre dhe kështu do të mbeten . Mos na gënjejë mendja , se dikur do të bëhen njerës !

  Reply to this comment
 22. demo December 4, 02:19

  O ti alidems leshi.Nuk krahasohet miza me Elefantin.
  Atij pensionistit abdullah,abdurrahman,Dulles,Dyrrit prej katunit Peshkopajs me banim ne Greqi i ka vdek nji kushurini vet ne Tirane..
  Nuk merrem fare me te.As dua ta njoh.Edhe njehere po ta perseris.Te ndjerin le ta kujtoje familja,te afermit.C`pune ka Durri me banim ne Greqi,ta krahasoje me Mithat Frasherin,qe ka bere historine e Shqiprise?Vdiq nje pensionist ne Lagje, o Edi Rama pse nuk i ngre monument tek kali skenderbeut?
  Atij ballistit pse i ngrite monument prane vellezerve Frasheri,po ketij pensionistit pse nuk i ngren monument?Abdurrahmani me banim ne Greqi o eshte matuf i pjerdhur nga skleroza,o eshte maskara intrigant,qe kerkon te shfrytezoje vdekjen e nje qytetari te moshuar per te vjelle vrerin qe ka grumbulluar ne shpirtin e tij te zi per Mithat Frasherin.

  Reply to this comment
 23. alphade December 4, 16:27

  Shenim: As njeri dhe as tjetri …..!!! Gjejeni kuptimin e kesaj gje e gjeze…..!

  Reply to this comment
 24. TOPUZI December 5, 13:02

  Partizani !

  Bijtë e komunistëve si TI dhe komunistët si ti, “Partizani” që prej pas vitit 1990 e katandiset Shqipërinë dhe popullin shqiptarë ku s’ka më poshtë e si s’ka më keq !?!!!

  “Partizani” dhe shqipfolësit si ti në Shqipëri dhe kudo në shqiptari -SA MË PARË DALSHIT FARE deri në fund, se, ju s’keni vlera që të jeton …as edhe vetëm duke hangër MUT!!!

  Reply to this comment
 25. demo December 5, 23:06

  Nexhmija paska qene strehyar gjate luftes ne shtepine e Zeqi Agollit!!!!
  Nexhmija ka qene strehuar gjate luftes ne zyrat e Fashios.
  Ne shtepine e ministrit fashist,nazist fare, Bahri Omari.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*