“Zëri i Amerikës”: Prokurorët ndryshuan versionin e parë për udhëtimet e Tahirit me Habilajt

October 20, 2017 21:20

“Zëri i Amerikës”: Prokurorët ndryshuan versionin e parë për udhëtimet e Tahirit me Habilajt

Në Shqipëri prokuroria tha sot se kishte dyshime të arsyeshme që ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ishte i përfshirë në aktivitetin e trafikut të drogës duke i dhënë mbështetje grupit të Habilajve, i cili i godit fillimisht pak ditë më parë në Itali. Në mbledhjen e Këshillit të Mandateve dhe Imuniteteve të parlamentit, prokuroria, paraqiti në një seancë me dyer të mbyllura prova shtesë që sipas saj ishin në favor të kërkesës për arrestimin e zotit Tahiri. Ndërkohë gjatë mbledhjes ajo ndryshoi versionin për udhëtimet e zotit Tahiri me automjetin që më parë ja kishte shitur njërit prej vëllezërve Habilaj. Seanca do të vijojë nesër me mbrojtjen e ish ministrit të Brendshëm.

Në hyrje të mbledhjes së sotme prokuroria kërkoi që diskutimet të zhvilloheshin me dyer të mbyllura për shkak të disa të dhënave që sipas drejtuesit të Prokurorisë për Krimet e Rënda, Besim Hajdarmataj, përbënin sekret hetimor. Por deputetë të të dy krahëve kërkuan që fillimisht të paraqitej pjesa që mund të bëhej publike.

Duke argumentuar kërkesën për arrestimin e ish ministrit Tahiri, zoti Hajdarmataj tha se ajo erdhi pas gërshetimit të informacioneve mes hetimeve të nisura më parë nga Prokuroria ndaj grupit të Habilajve në Shqipëri dhe atyre që dolën nga hetimet në Itali që cuan në arrestimin e Moisi Habilajt dhe shpalljen në kërkim të vëllait tjetër Florian Habilaj, të cilët rezultojnë të jenë dhe kushërinj të zotit Tahiri: “Regjistrimi i procedimit, është bashkuar me dy procedime të tjera që ne i kishim në fazën e hetimit. Dhe duke i bashkuar të gjitha e duke patur parasysh dhe aktet e dala e të bëra publike, një pjesë të marrë tanimë dhe në rrugë zyrtare, ne kemi harmonizuar secilën provë me njëra tjetrën dhe kemi arritur në këtë bindje”.

Sipas drejtuesit të Prokurorisë për Krimet e Rënda, ekzistojnë dyshime të arsyeshme për përfshirjen e ish ministrit në aktivitetin e Habilajve: “Duke qenë se ne kishim paraprakisht të dhëna që këta persona e ushtronin aktivtetin e tyre në qetësi të plotë, ne kemi krijuar dyshimin, që kjo ndihmë, referuar dhe bisedave të përgjuara, në rastin konkret krijohet bindja dhe dyshimi i arsyeshëm që është i përfshirë në këtë aktivitet dhe deputeti Saimir Tahiri”.

Ndër elementët e rinj, të paktën ato të bërë publik, dhe që ishin përfshirë në kërkesën zyrtare drejtuar parlamentit, ishin të dhënat mbi udhëtimet që sipas prokurorisë zoti Tahiri, kishte bërë në verën e 2014, me makinën që e kishte shitur një vit më parë. Prokuroria në kërkesë shprehej se ish ministri kishte udhëtuar katër herë jashtë vendit i shoqëruar nga Artan Habilaj dhe të tjerë. Por duke ju përgjigjur pyetjeve të deputetëve, zoti Hajdarmataj ofroi një version të ndryshëm: “Në tre nga udhëtimet pasqyrohet që ka udhëtuar shtetasi Saimir Tahiri. Në një nga udhëtimet, në kohën që shtetasi Saimir Tahiri ishte në Greqi, Artan Habilaj udhëton për në Greqi, dhe në kthim kthehet me këtë automjet vetë personalisht shtetasi Saimir Tahiri”.

Nga ana e tij zoti Tahiri në pyetjet drejtuar prokurorëve u kujtoi atyre se e njëjta prokurori ka hetuar me kërkesë të tij në vitin 2015, akuzat e bëra nga ish zyrtari i Policisë Dritan Zagani lidhur pikërisht me përfshirjen e automjetit të tij në trafik droge, dhe Iprokuroria i ka vlerësuar ato të pabaza: “Në asnjë informacion të përpiluar prej vetë shtetasit Dritan Zagani, apo bërë me dije në formë verbale eprorëve të tij, nuk përmendet automjeti me targë AA 003 GB sit ë jetë përfshirë në veprimtari kriminale të trafikimit të lendëve narkotike”, tha zoti Tahiri duke lexuar vendimin e Prokurorisë për pushimin e çështjes.

Seanca u ndërpre më pas në mënyrë që prokuroria të paraqite provat dhe faktet që ajo i konsideronte sekrete. Me rifillimin e seancës avokati i zotit Tahiri kërkoi tre ditë kohë meqënëse sipas tij Prokuroria kishte paraqitur argumenta shtesë. Përfaqësuesit e opozitës e kundërshtuan. “Ka një kërkesë për shtyrje. Ju thoni se nuk kemi ngut. Jo, jo, ne kemi ngut. Se vetë kërkesa e prokurorisë përmban ngutin brenda. Sepse nëse mbani mend, ishte një nga pyetjet që ne u drejtuam: Keni frikë se prishen provat, keni frikë se mund të ikë, keni frikë se mund të kryejë sërish verpa të tilla penale? Po kemi frikë. Dhe ky është nguti”, u shpreh deputeti Enkelejd Alibeaj.

Me vendim të kryetarit të Parlamentit Gramoz Ruçi seanca për dëgjimin e zotit Tahiri do të zhvillohet nesër paradite

October 20, 2017 21:20
Komento

9 Komente

 1. MALLKIM TROPOJE October 20, 21:40

  NE GJYQIN E 2 PRILLIT 1991 I GJITHE TRUPI GJYKUES TROPJANE MINUS 1
  .
  NE GJYQIN E KOSTA TREBICKES TROPOJANE

  .
  NE CESHTJEN TAHIRI 3 PROKURORE TROPOJANE
  ,
  EDHE BOSSI I SALIUT DHE VOASHQIP TROPOJAN

  KUSH NA KA MALLKUAR ME KETO SERBO-TROPJANET ???

  ………………………..

  Le te shohim PERGJEGJSITE E BANDES TROPOJES
  Per dijeni tropoja nga nje krahine qe u zhvillua me shume ne kohen e enverit u be zona qe u dogj me shume ne kohen e tropojanit Sali…shikoni vetem moshen en varrezat e tropojes dhe nuk ka nevoje per koment
  Le te kujtojme profecine e Nolit
  Ate duhen sharlatane
  Qe lepihen ne cdo sahane
  Qe te percajne vatane
  Ke sa te duash tropojane (BEHET FJALE PER KETO KRIMINELE JO PER POPULLIN FISNIK TE TROPOJES)

  Elez Biberaj.
  Ne kohen qe njerzit e tij qe u arratisen ne vitet 50 ne Jugosllavi ishte e modes qe per te mos kthyer mbrapa Rankovici duhej qe I arratisuri te vriste ndonje kufitar apo ndonje kuader ushtrie apo partied he ka dyshime qe ka ndodhur dicka e tille.Por ajo qe e ben kete antishqiptarin me te madhe ishte se u be promoter I dekomunistifikimit ten je kufome dhe kurre nuk foli per pajtim kombetar ose investime nga amerika.

  Sali Berisha
  Eshte e kote qe te flasesh per kete monster pasi Athina & Beogradi ate qe nuk e arriten per qindra vjet e arriten duke “kenduar” kunder komunizmit…Nuk ka litar,oqean dhe fuci bitumi te laje krimet e tij.

  Mehmet Elezi.
  Nqs se ka dy gjera qe urrej enver hoxhen eshte se zbuti keto kafshe si Mehmetelezi duek I prure ne tirane..dhe I coi korentin te shpia ne gop te somes deh sot nuk paguajne energjine e xhaxhit.thjeshte nje nga figurat qe emeton ndyresi

  Azem Hajdari
  eshte kryemostra e demokracise se kaloi nga sigurimi shtetit ne banden antishqiptare te elez biberajt dhe me vone ne mafjene droges dhe armatimit..nje felliqeisre qe ershi nga rruga dh u VRA SI QEN RRUGESH.

  Abedin Mulosmani.
  Ne historne e tij “atdhetare” dikush ka shkruar nje hara-kiri per te:””””Ne vitet 60’ kreu nje akt heroic duke prere kabllin e nderlidhjes qe kalonte ne Adriatik midis shqiperise dhe italise ne fund te detit…””” eshte cmenduri te mendosh qe nje person te kryeje kete akt terrorist pa patur mbeshtetje nje shtet te fuqishem..le te kuptohemi..nqs do kishin vrare psh enver hoxhen ose te pakten tentative per atentat do ta quaja hero

  Besnik mulla Mustafa
  Ky kelysh I institutit te marksizem leeninizmit u be nje morr I islamikeve ne shqiperi..eshte fatkeqesi qe “intelektuale”: qe kishin talent vetem per ti kenduar enverit dhe qe aksidentalisht kishte mbaruar gjuhet e huaja e bene ambasdor…Kam lexuar nje tregim te tij “:Nje kafe turke ne selanik” dhe tregimet e “gjyshit te tij” duket qe eshte tipik INTELEKTUAL IDIOT…fakti qe e perzuri me shkelma brerisha si minister te jashtem para ardhje bushit dhe heshtaj e tij FLET SHUME

  MAL BERISHA.
  Per fat ky eshte nnje aliazh I TROPOJANO-LACJANIT…nuk ka lacjan qe nuk e di se ky ishte nje hafile sigurimi dhe bythlepiresi me I madh I PPSH te asaj kohe…se cfare ka bere duhen rroman ti tregosh..por Fakti qe eshte akoma ambasdor ne Londer qe edhe pse ka poshtruar zyrtarisht kryeministin (fallco) Edi Rama dias here tregon se tropojanet jane ato qe bejne ligjin ne shqiperi sa te jene gjalle dy “doktorret” Saliu ne Shqiperi dhe Elez biberaj ne Amerike qe jane antishqiptaret me te medhenj ne historine e shqiperise..

  ERZEN BRECANI
  Nuk ka bere vaki ne globin tosor qe nje ushtarak I larte policie te shkruaje keto DELIRIUME
  Nëndrejtori i Policisë së Tiranës, Erzen Breçani bën thirrje për rrëzimin me dhunë të Edi Ramës, të cilin e quan edhe hitler
  Përshëndetje liderit historik të shqiptarëve, doktor Sali Berishës. E duam ndihmën tënde se jemi mësuar me ty që të na prish deri sa të largojmë pinjollët e komunistëve me në krye Edvin Ramën, ta largojmë këtë Enver të dytë. Ne që dikur studentë të ‘91 shembëm diktaturën enveriste, do gjejmë forcë dhe optimizëm, do të ngrihemi të tërë së bashku me rininë që të mos e lëmë këtë Hitler të gjunjëzojë shqiptarët,” shkruan Breçani
  Ja vlen dhe nje here te themi se kush I beri varrin shqiperise dhe vete tropojes tyre
  Pse duhet arrestuar Sali krimineli MIKU PERSONAL EI ELEZBIBERIT??

  PSE NUK FOLI KURRE ELEZ BIBERAJ PER KETO KRIME HITLERIANE TE BERISHES
  – 4000 mije te vrare ne 1997
  – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
  – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
  – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
  – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
  – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
  – sabotimi I UCK
  – furnizimi me nafte te Milloshevicit
  – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
  – fronezimi janullatosit
  – lejimi I varrezave te GREKEVE
  – genocide ndaj haklajve
  – zhdukja e remzi hoxhes

  Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.
  Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??
  ja cfare thote gery kokalari personalisht per kete fare elezi

  VOA
  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,

  Reply to this comment
 2. MH October 20, 22:13

  Uhuuuuu sa ndryshime do bahen deri te dalin e verteta sa qe ato vete do bijne brenda vete me vetveten e tyre per kete krijimtari skenari plot shfrim vneri.
  Vetem skenaret e shpifura deshtojne.E verteta sikur te shembet bota qendron e patundun ne perjetesi.

  Reply to this comment
 3. Ladi October 20, 23:05

  Shikoni kokat si hudhra te prokurorve dhe kuptoni sa tru kane. Po pse cfare eshte trafiku semundje ngjitese dhe Tahiri e mori duke taku kusheririn ? Duhen prova. Gjeni nje telefonate ku ministri shfrytezon postin per te dhene nje urdher qe te lehtesoje trafikantin, nje shkrese, nje mesazh, nje presion qe i ka bere nje vartesi , derdhje parash, blerje pronash, transferta bankare, Jo po kemi listen e sistemit Tims ??!!!! E po pastaj se ka kalu kufirin? Ne te njejten dite dhe kohe kufirin e kane kalu edhe 100 shqiptare te tjere. Shkoni kapini edhe ata se kushedi mbase Habilajt e kishin nda drogen me nga 1 kile per cdo kalimtar. Po torollak mbeti ky popull.

  Reply to this comment
 4. intelektuali October 20, 23:14

  NJE PER TE GJITHE DHE TE GJITHE PER SAJMIRIN E DROGES

  Edi Rama ne panik se mos krimineli Sajmir Tahiri hap barkun dhe fillon te nxjerre ne publik “FIJET QE PRITEN” ka aktivizuar cakallet e tij qe kane filluar te ulerijne per provat te gjithe me nje ze:

  KU I KENI PROVAT O PROKURORE TE POSHTER?

  Deri dje ishin Rilindasit qe akuzonin Prokurorine per heshtje dhe mefteshi ne luften kunder krimit ne majat e larta te pushtetit dhe tani kur Prokuroria kerkon heqjen e imunitetit te BOSIT Saimir Tahiri qe mbushi Shqypnine me droge dhe qe perflitet nga Prokuroria italiane si Kapobande e Habilajve, tani per cudi kjo Rilindje kerkon PROVA nga Prokuroria dhe vonon hetimin e Mafies me pushtet.

  PO PIKERISHT PER TE GJETUR PROVA TE REJA DUHET TE HETOHET DHE INVESTIGOHET SAIMIR TAHIRI

  Po sikur gjate hetimit nje nga banditet e Habilajve te bashkepunoje me Prokurorine dhe te pranoje se BOSI i tyre ka qene pikerisht Saimiri i Edvinit?

  PO CFARE MAZHORANCE IMORALE ESHTE KJO E EDVINIT?

  Pse askush nga Mazhoranca nuk i ka kerkuar Edi Rames rehabilitimin e Zaganit qe Saimiri me fuqine e pushtetit te tij mafioz e masakroi si nje kulceder e vertete duke e shpallur ARMIK Kllase si ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes per dekonspirim tek italianet.

  PO TANI NGA PROKURORIA ITALIANE VJEN DEMASKIMI I SAIMIRIT MORE TE POSHTER DHE TE PACIPE TE MAZHORANCES MAFIOZE.

  Po si mund te beje Vetting dhe Drejtesi Edi Rama me kete ekip servilesh pa moral?

  PO SI MUND TE HYJE NE BE SHQYPNIA ME KETE BANDE DROGAXHINJSH DHE KRIMINELESH QE MASAKROJNE PA MESHIRE NENPUNESIN E SHTETIT VETEM PSE ZBULOI LIDHJEN ME KRIMIN TE MINISTRIT TE EDVINIT?

  Reply to this comment
 5. Alban Dega October 21, 06:17

  Elegji me curle e cifteli

  O SALI MURTAJA…
  E KAMIKAZET E TIJ !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  O moj Tropoje
  O moj Hyjni !
  Kush te ka qite
  me krye ne hi
  Sali Karaxhici…
  kamikazet e tij
  Rrenoi e percelloi
  mbare kete Malesi
  Flake e zjarr i vuri
  Nenemadhes Shqiperi
  “O mori Serbi
  Une gardhin ta prisha
  Se mue me thone
  O Sali Rame Berisha !
  Prisha gardhin
  Kufijte e Shqiperise
  Dyer e dritare u hapa
  hordhive te Serbise
  Arme e nafte plot
  Per nenen Serbi
  Zhbeme se bashku
  Shtetin Shqiperi !
  Otranto i dhash
  Une vet Kalit te Trojes
  Se kam qene dhe mbetem
  Toptani i Tropojes
  Vrases I Shqiperise
  dhe moter Kosoves “
  Se per karrike
  Para e pushtet
  E shkerdhen e vret
  Dhe nenen e vet !
  Nuk kurseva as
  Azem … Arbenin
  Une per kolttuk
  vras edhe Shkelzenin!
  Se mua me thone
  o Sali Berisha
  Jam jo vetem ujku…
  por edhe vet Bisha!
  Sa te jem une gjalle
  Nuk ua ndali flaken
  Me tub ne sume
  Kam gatue nafaken
  Se nuk mban me uje pilafi
  Nuk me thone mua kot
  o Sali Kadafi !
  Nuk kam linde rastesisht
  Une tek Doli Vici !
  Nga kemba tek koka
  pjelle Miloshevici
  Ndaj s’me therrasin kot
  Sali Karaxhici !
  Kujtdo punon per Shqiperi
  Une flaken atij
  Nuk le pa ia shti !
  o me plumba
  me balte o sajime
  Se Serbi eshte
  Babe nena ime!
  Serbi nena…
  Serbi edhe gruaja
  Jemi vetem nje
  si mishi e thuja !
  Sa te jem gjalle
  E sa te marr fryme
  tym edhe flake
  do ta bej Shqiperine
  Sa te frymoj
  Dhe ne tjetren jete
  Vec tym e flake
  Shqiperia do kete !
  Sherr Berishe jam
  edhe kam me vdeke
  Edhe ne lum kur mbytemi
  Ne shkojna perpjete !
  Mbrapshtana se gjalli
  Ters dhe per se vdekuri
  sherre e potera
  Prej nesh kalbet
  edhe hekuri !
  Thike mbas shpine Kosoves
  Babe e Nane-
  Kam Pashic Vojvoden !
  Napalm i hedh Vlores
  2 Prill e.bej Shkodren !
  Edhe ne vdekje
  une shkoj buzagaz
  Se le mbrapa
  mijera Kamikaze !
  Ne buze Shqiperise
  une i ngri gaz !!!
  O Tropoje ime
  o mori Hyjni
  Kush te qiti
  me krye ne hi!
  Te rreni me ceka
  E me luge prej Ari
  Ishe Shojzovalle
  Te beri Kandahari !
  Ishe Zane Mali
  Te coi ne buze varri !
  Vet Sali Berisha
  eshte emri i tij
  Fatkeqesi mallkim
  Ish e mbet per Ty
  Ne bese e preu
  E tradhetoi Kosoven
  Me banden e tij
  Po e than Valbonen!
  Katrahure rrenim
  per Nenen Shqiperi !
  Per 700 breza
  u shofte farà e tij !
  Si nip Berishe
  Per mua je Daja
  Ne jete te jeteve
  Per cdo shqiptar
  Ti me kamikazet
  je Sali Domllaja
  Emri yt i plote
  eshte Sali Murtaja !

  Reply to this comment
 6. Novruz Taip Vishanji October 21, 08:01

  E DEGJUAT ME ME NDER ME THENE

  debatin ne Komisionin e Mandateve, apo ju a ka treguash ndokush, tek rruanit me brisk te sterperdorur, mjekrren, nensqetullat dhe diku me poshte?

  Ajo tropojanja islamabadjane, e shprehu mjaft qarte ne nje nga rastet qe permendi, ne favor te akuzes se ngritur, ne nje date te caktuar ka kaluar kufirin per ne Greqi me makinen e shitur “de jure” ne 2013-ten nga Saimiri i Bashkim e Luiza Hajduteve, i nderuari Artan Habilaj, pas pak ditesh eshte kthyer ne Shqiperi me te njejten maline gangsteri Saimir Tahiri.

  Ridegjojeni rregjistrimin e debatit, eshte kaq e thjeshte !

  Edhe aty, ne banken e te akuzuarve, gangsteri Tahiri, ai qe pushoi nga pune ate policin baba disa femijesh, sapo vuri kthetrat ne Ministri, ne hakmarrje per gjoben e vene vite me pare, dhe mos koprruptimin e tij nga ky bedel zagarishtesh me dhjerje ne koke.

  Apo Harruat, vrasjen e Artan Santos, pas disa telefonatave me po kete zgjyre felteresh me dhjame derri te stazhionuar ne Babru.

  Po ato telefonatat me ate pronarin e bingove, para se ta vrisnin e harruat ?

  Po ate takimin e dyshimte me Papa Bergoglion, per te bere pershesh dosjet e 124 klerikeve, pa asnje ligj e ne kundershtim me çdo norme morale e politike, duke i hapur rruge manipulimit te historise, po nga ky leshenak kolltuqesh te gerricura nga mutrat e thate qe i gelojne ne prapanice, e harruat ?

  Jo vetem kaq, por ky mizerabel, na beri edhe te “shumediturin” ne Komision, me arrogancen e pa precedente te nje gangsteri medioker, me shitmendje e shkelje flagrante te rregullores se Komisionit ne fjale.

  Ne materialin e Padise se Prokurorise Kataneze, ka shume “omissis”, mbase ne ndonje prej tyrwe permban edhe telefonata me Habilajt e turnit te ketij qelbesire te pa skrupullt.

  Fatkeqesisht per organin e akuzes te perbere nga tre injorante saliberishiane, pjesmarrja e drejtperdrejte e Gangsterit Tahiri, ne trafikimin e marihuanes, ne perandorine e SANTAPAOLA-ve ne Katania, bylyzyqet per Luizen e bashkendaresen e krevatit te tij, pagesen e “shtetit”, direkt ne posedim te Gangsterit Tahiri, vetem per nje dergese e 30 mije eurove, policia e “çunave” te tij qe ndihmon ne karikimin e droges ne gomone etj, nuk lejne asnje brime boshlleku ne akuzat e ngritura kundrejt tij e grupit kriminal qe ben pjese ne kupole.

  Reply to this comment
 7. maloku October 21, 09:54

  O intelektual me dukesh jrejt gomar.

  Reply to this comment
 8. bido sitica October 21, 20:22

  Taip Vishanji ka qene zotni burre,por ti Novruz do te jesh ndonje kelysh I ndonje buceje .
  Hiqe mor pis emrin e te nderuarit Taip Vishanji,njeriut te respektuar nga I gjithe populli I ndershem I Skraparit,me perjashtim te nipit te tij te lindur ne Cepan dhe qe per ambicje te shfrenuara personale per pasurim te pa ndershem,Ilir Metes.
  Boll volle corben e prishur qe ke gelltitur diku ,dikur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim