Zgjaten me 3 muaj hetimet për Tahirin

October 15, 2018 11:33

Zgjaten me 3 muaj hetimet për Tahirin

Zgjaten me tre muaj afatet për hetimin e dosjes së ish- ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Vendimi për shtyrje është marrë nga 4 prokurorët e çështjes ‘Tahiri’.

Hetimet ndaj ish-ministrit nisën në Tetor të vitit të kaluar, ndërsa Prokuroria e Krimeve të Rënda ka zgjatur disa herë afatet e hetimet, pasi nuk ka mundur të sigurojë të gjitha provat që implikojnë Tahirin në trafikun e drogës me Habilajt.

Ish-Ministri i Brendshëm akuzohet se ka bashkëpunuar me grupin e Habilajve për trafikim të lëndëve narkotike dhe shpërdorim detyre.

Mendohet se shkak i shtyrjes së hetimit është bërë pritja e përgjigjes së një letërporosie nga Italia dhe Mali i Zi.

Për këtë arsye, pritet që hetimet për Tahirin të vijojnë deri në 17 janar 2019.

o.j/dita

October 15, 2018 11:33
Komento

8 Komente

 1. Eduarti October 15, 12:44

  Natyrisht nuk mundet kurrsesi Arta e Markut te hetoje Tahirin. I duhen muaj te tjere te bindet se makina Audi e Tahirit u perdor edhe pas shitjes saj si nga Habilajt qe e blene, si nga Saimiri qe e shiti. Kaq mjafton per c’do prokurori ne bote per tu bindur ne aleancen Habilaj-Tahir, pa patur fare nevoje per ato pergjimet qe implikojne direkt ate ish-in e “suksesshem” ne aferat e Habilajve (pergjimet qe sigurisht nuk i ka bere ndonje Babale). Edhe te dale Saimir Tahiri te pranoje zullumet me Habilajt, nuk del kurrsesi Arta Marku te pranoje fajesine e tij. Prandaj e zgjodhen.

  Reply to this comment
 2. ETHEM October 15, 12:54

  PROBLEMI HABILAJ-TAHIRI ESHTE SAJESA BABALE 1,E SAJUAR ME URDHERIN E SALIUT DUKE SHFRYTEZUAR ISH POLICIN DRITAN ZAFANI QE I FALI PRONA NE VLORE E FIER E QE E DEGDISI NE ZVICER,KU ATY DO SHKONTE POLICI N U H U,APO BABALE.
  -PER TAHIRIN NUK KA PROVA.SE PO TE KISHTE DO TE DILNIN BREBDA 1 JAVE.DHE TASHME PREKURORET E SALIUT DUHET TE SHKOJNE NE.BURG DHE TE PAGUAJNE KOSTOT E DEMIT MORAL TE TAHIRIT.PRA,OSE TAHIRI NE BURG OSE PREKURORET,RRUGE TE TRETE NUK KA.
  -SALIU,PD DHE DREJTESIA E KAPUR NGA AI NE 25 VITE JANE NE HALL TE MADH,SA QE U KA NGEL NE MENDJE HELMI NE DEPOZITEN E SALIUT QE KERKON TE HELMOI MENDJET E NJREZVE TE NDERSHEM.

  Reply to this comment
 3. Gezimi October 15, 13:50

  Shqiperia kampion Europe ne trafikun e droges, e etiketuar nga Bordi Nderkombetar i Narkotikeve por me mire akoma nga tonelatat e droges se kapur neper Europe te nisura nga Shqiperia. Me laboratore te perpunimit kokaines. Keto nuk beheshin dot pa kujdesin direkt te ketij zarbos vogel me syza ne fotografi. Ka nje numer te madh oficeresh policie te shpallur ne kerkim(gjoja)! Jane kontigjeni i pararojes se ketij super-trafiku droge. Nga Lazarati i kohes Saliut, u kalua ne Lazaratizim te Shqiperise ne kohen e Rames.
  Kete zarbon me syze te diskretituar plotesisht si pjese e trafikut troges e pasoi ne detyre nje qe ka vellane te denuar per trafik droge. Rilindja e Rames nuk gjen dot ministra te brendeshem te lidhur direkt a familjarisht me trafikun e droges.

  Reply to this comment
 4. Dodona mbi Tomorr October 15, 14:26

  Po te jetese Saimir Tahiri paditet per favorizim te Habilajve trafikanteve te hashashit , mendoi se eshte i pafajshem , sepse ne ato vite Shqiperia ishte mbytur ne Hashash dhe lufta ishte aq e veshtire sa ne cdo hap kishte pengesa edhe nga vete police te lene nga Saliu, per te penguar aksionin e madh te qeverise per te mos lejuar mbjelljen dhe tregetimin e haitshashit .Pra lufta zhvillohej ne dy fronte,kunder droges dhe per pastrimin e radheve te policise qe ishte ndoshta detyra me e veshtire, sepse “partizanet”e Saliendeut ishin te ” maskuar dhe te blinduar” ne ato vende me mbrojtje ligjore e politike!

  Reply to this comment
 5. Dodona mbi Tomorr October 15, 14:38

  Po te jetese Saimir Tahiri paditet per favorizim te Habilajve trafikanteve te hashashit , mendoi se eshte i pafajshem , sepse ne ato vite Shqiperia ishte mbytur ne Hashash dhe lufta ishte aq e veshtire sa ne cdo hap kishte pengesa edhe nga vete police te lene nga Saliu, per te penguar aksionin e madh te qeverise per te mos lejuar mbjelljen dhe tregetimin e hashashit .Pra lufta zhvillohej ne dy fronte,kunder droges dhe per pastrimin e radheve te policise qe ishte ndoshta detyra me e veshtire, sepse “partizanet”e Saliut ishin te ” maskuar dhe te blinduar” ne ato vende me mbrojtje ligjore e politike!

  Reply to this comment
 6. Dori October 15, 17:36

  Prokuroreve:

  Bilbilejte trembedhjete
  vane ne litare vete.
  Sajmir Tahiri ne Gusmar,
  dale Sale te dredh cigare,
  se nuk jam canak me dhalle,
  jam Sajmir Tahiri me palle!

  Reply to this comment
 7. MH October 15, 18:01

  C’asht kjo drejtesi/prokurori hipokrite.Ku para dy ditesh nder disa hamendesime nga varianti ne variante si do te shkoje ceshtja Tahir njera nga ato ishte ceshtja mund te mbydhet per munges provash.
  Tashti na falni.Cfare mutin don kjo Prokurori qe nuk njeh as veten e vet se cfare ban.

  Reply to this comment
 8. Adih October 16, 00:04

  Qe i ke breket me mut dhe do denohesh, nuk diskutohet ,por nxire koken e muhabetit ,,kush te urdheronte ,dhe te shpetojme dhe ne nga ky psiqiko komunist .
  Te kane hikur ne drejtim te pa ditur ,mvartesit e tu shefat dhe oficeret e tu police ,o Saimir.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*