Zgjatet lista që refuzon politikanë në SHBA

February 22, 2019 22:03

Zgjatet lista që refuzon politikanë në SHBA

“Një vit më parë “Java në RTSH” paralajmëronte ekzistencën e një liste shumemërore me personazhe të njohur të jetës publike në vend që u refuzohej hyrja në Shtetet e Bashkuara. Mbas ish-prokurorit të përgjithshëm dhe një antari të parlamentit, të tjerë politikanë i bashkoheshin kësaj liste.

Dy burime jo zyrtare, të pavarur nga njëri-tjetri dhe pavarësisht njëri-tjetrit, pohuan sot se ekzistojnë të gjitha gjasat që lista e personave non grata në SHBA të zgjatet në mënyrë dramatike. Burimet nuk specifikojnë emra, por sugjeron se ata mund të jenë pjesë e grupit të deputetëve të opozitës që dorëzuan mandatet.

Në muajin që shkoi kryeministri Rama aludoi më shumë se njëherë se Sali Berisha dhe të afërmit e tij ishin pjesë e listës fillestare që nuk mund të shkonte në SHBA.

Në raste të ngjashme, ambasada amerikane ka pohuar se si rregull nuk i komenton lajme të tilla”, tha Lorenc Vangjeli në emisionin Java në RTSH.

v.l/Dita

February 22, 2019 22:03
Komento

8 Komente

 1. Jani February 22, 22:28

  Rrofte SHBA
  KETYRE SILLU ..FBI-ne
  Dhe silli popullit leket nga bsnkat ku i kane fshehur

  Reply to this comment
 2. MH February 23, 01:03

  Me Ameriken nuk ka lojna.Shume e ka durue Amerika Berishen.Nji fodull shtrembaluq kanunor e hapi ate goje bajget tue marre neper goje New York Times per leter higjenike.Nji nga agjensite te informimit nga ma prestigjioze te planetit.

  Reply to this comment
 3. kris 1 February 23, 01:04

  nje granade tymuese truparaliizuese nga Van Dam Gjeli

  Reply to this comment
 4. Zigur Qarri February 23, 01:16

  Mos qofte e thene te jete ne liste edhe Taulant Balla,se i heq shpresen te zevendesoi Ramen nga nje largim i mundeshem.

  Reply to this comment
 5. alphade February 23, 02:35

  Ndaj ketyre qe jane futur ne Listen e Zeze,pavaresisht se
  nuk permendet fjala e “zeze”, ne anglisht thuhet qartazi
  “Black List” duhet te filloje investigimi i parave te tyre te
  depozituara ne “Off Shore-t” ,parajsat fiskale… duke fillu-
  ar nga banda mafioze e Sali Kryemafiozit dhe kryekrimi-
  lit te Shqiperise,pastaj te kaloje te Like Florizi me banden
  e tij mafioze,e keshtu me radhe. Sot K/ministri foli ne Gji-
  rokaster se ata qe i jane kundervene Reformes ne Drejte-
  si,Vettingut ,,SPAK-ut dhe BHK kane “hesape” me Drejte-
  sine. Aludimi pothuajse ishte fare i hapur: bandat e Beri-
  shes, te Metes dhe “derivateve” te tyre mjerane Lulit te
  “Vocerr” dhe Mones se “Cizmez”. U thenka me te drejte
  nga populli se kur “qenit i vjen vdekja shkon e urinon ne
  deren e xhamise” ! Keshtu po u ndodh edhe ketyre “tri-
  mave te xha Jahos” ! te cilet ne vend qe reflektojne per
  gjemen e madhe qe i kane bere shqiptareve jane hedhur
  ne nje sulm te papare duke u mobilizuar ne kete sulm jo
  vetem militantet e tyre fanatike por edhe jeniceret e gaze-
  tarise, te cilet ne vend qe t’u bejne thirrje delikuenteve te
  dorezohen i bejne thirrje k/ministri qe te jape doreheqjen
  duke menduar e shpresuar se me doreheqjen e Rames
  do t’i shpetojne SPAK-t ! Per kete, nese do t’i shpetojne
  SPAK-ut apo gazetarucet do te bejne mire te pyesin zo-
  tin avokat Ngjeles. Ai me mire se kushdo tjeter ua jep mi-
  re pergjigjen. SPAK-u me Ramen apo pa Ramen ajo do
  te kurorezohet me sukses. Ashtu sic u gropos “Pallati i
  Drejtesise” , metastaza e korrupsionit ne shoqerine
  shqiptare, ashtu do te groposet edhe kupola politika e
  mafias berishiane e metiane. Sepse kete Reforme Radi-
  kale e kane ndermarre SHBA dhe BE-ja.
  !

  Reply to this comment
 6. Opgj February 23, 05:07

  Më duket se u pordhën përfundimisht.

  Reply to this comment
 7. Kuq e zi February 23, 09:25

  Une shpresoj qe amerika mos ja mundesoj arratine ketyre palacove si ja lejuan gruevskit sepse ne shqiperi ska shqiptar pro rus dhe antiamerikan
  Me lejimin e gruevskit amerika la filoruset pa koke po tavkishin arrestuar filoruset do e quanin hero dhe rezistenza vazhdonte kurse ne shqiperi ky rrezik nuk eshte
  Shqiptaret duan ti shohin ne rec jo ne budapest ku hajne parate e vjedhura

  Reply to this comment
 8. info analitike February 23, 11:53

  O shoke shiko se cfare ka publikuar qy kazani pertej Adriatikut: https://lapsi.al/2019/02/22/foto-investigim-i-rai2-ne-shqiperi-me-leket-e-droges-blihen-zgjedhjet/?fbclid=IwAR0DKd6zxoRI6AuO6K9MtYoj6x4fssJLvES78ZDJ_de_I7gmTOOmJoYlBqY
  Bo bo prit tani qe te zgjatet edhe me lista e Ambasades amerikane. Larg qofte se mos ia heqin edhe kriekaqolit dhe bandes se tij.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*