Zgjatet me 10 vjet koncensioni i minierës së Bulqizës

July 25, 2016 16:47

Zgjatet me 10 vjet koncensioni i minierës së Bulqizës

Parlamenti zgjati edhe me 10 vjet të tjera afatin e koncensionit të Minierës së Kromit në Bulqizë, për kompaninë private, ACR Holding, pjesë e Balfin Group. Ministri i Energjetikës, Damjan Gjiknuri tha se zgjatja e këtij afati deri në vitin 2040, lidhet me investimet shtesë që do të kryejë koncesionari në Bulqizë.

Qeveria thotë se zgjatja e marrëveshjes do të ndikojë edhe në rritjen e jetëgjatësisë së minierës dhe investimeve që do të kryhen, e që do të mundësojnë nxjerrjen e 700 mijë tonë rezerva të tjera kromi.

Deputeti i Partisë Demokratike, Roland Keta, tha se koncesioni i Bulqizës është i lidhur ngushtë me jetëgjatësinë dhe shtimin e vendeve të punës.

Së bashku me koncensionin e Bulqizës, qeveria ka shtyrë me 10 vjet edhe afatin e koncensionit për Uzinën e Ferrokromit në Elbasan dhe për minerat e kromit të Përrenjasit e Pojskës.

July 25, 2016 16:47
Komento

2 Komente

 1. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... July 25, 20:58

  Ne kohen kur Edi Rama ishte ne opozite Balfin Group ku pronar eshte Zamir Mane e quante te lidhur me familjen Berisha dhe e verteta keshtu ka qene.
  Po sot, ne menyren me te paturpshme jane bere pale dhe bashkehajdute, japi Djamant Gjiknuri se te ka pjellur gjeli veze, horra, kodoshe e bira kur***.

  Reply to this comment
 2. katarakti July 26, 17:00

  Turp t’ju vije o bande hajdutesh. Kromin e kemi pase shfrytezuar vet qe para 50 vjetesh. Dhe te gjitha parate hynin ne arken e shtetit. Tani e keni shitur si ta kishit mall te babait dhe shteti merre vetem therrimet. Njelloj si me Albpetrolin. Por ju i keni mbushur xhepat mire nga keto shitje dhe privatizime. Kur nuk jeni ne gjendje as te administroni dhe shfrytezoni pasurite kombetare, perse kerkoni te vini ne pushtet o plehra?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*