Zgjedhja e kreut të SPAK, tre prokurorët që pritet të kandidojnë

December 8, 2019 12:54

Zgjedhja e kreut të SPAK, tre prokurorët që pritet të kandidojnë

Pas zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm, KLP duhet të zgjedhë tashmë edhe kreun e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion, i cili do të jetë ai që do të marrë drejtimin e përkohshëm të kësaj strukture.

Afati i fundit ku kandidatët duhet të paraqesin kërkesën për interes është data 10 dhjetor.

Nga 8 anëtarët e emëruar, mësohet se interes për kreun e SPAK do të paraqesin tre prokurorë: Altin Dumani, Arben Kraja dhe Ervin Kondili, të cilët i kanë kaluar pa problem të dyja shkallët e vettingut.

Më pas Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të miratojë metodologjinë për përcaktimin e kandidatit fitues, të cilët ashtu siç ndodhi edhe me Prokurorin e Përgjithshëm do t’i nënshtrohen një seance publike dëgjimore, ku do të paraqesin platformën e tyre.

Pas marrjes së detyrës, kreu i SPAK do të zgjedhë drejtuesin e Byrosë Kombëtarë të Hetimit, strukturë kjo që do të funksionojë njëkohësisht me SPAK.

Struktura e Posaçme Antikorrupsion do të nisë detyrën pas zgjedhjes së kryetarit duke marrë në dorëzim rreth 300 dosje nga Krimet e Rënda.

j.l./ dita

December 8, 2019 12:54
Komento

9 Komente

 1. intelektuali December 8, 13:32

  Shikoni “Venusin” e Enverit ne krye te Tavolines, krah Kryetarit te KLP-se kunat i Mrikes se Edvin Droges dhe pastaj thuaj me vete:

  O SA MIR ME KEN SHQYPTAR!

  Reply to this comment
 2. Adih December 8, 14:51

  Populli i mjere shqiptar ,qe te rimekembet do ndihme .
  Faleminderit Amerikes ,se pa ndihmen tuaj ne kokpalaret qe na i kane vene kete emer politikanet bandite te ketij tranzicioni post komunist ,do i luajshim rrushin .

  Reply to this comment
 3. Fred December 8, 15:00

  Vazhdon ha mu.. ky intelektuali. Si nuk u ngop, bre!

  Reply to this comment
 4. mirel December 8, 15:26

  Po po, ne krye te SPAK me celular ne dore.
  Keshtu behet shteti.
  Keta legene qe ishin dje do jene dhe neser.
  Shikojini kokederrat mire. Keta do bejne namin dmth

  Reply to this comment
 5. ETHEM December 8, 16:21

  Procedure e tejzgjatur saqe po dekurajon mbar opinionin publik.Siç duket keto procedura nuk ishin parashikuare nga SHBA+BE.Ndaj per Mecedonin e v nuk do zbatohet nje gje e tille duke len vendin pa drejtesi deri tashme 3 vjet.Shume keq.
  -Dhe kjo histori do te vazhdoi deri 10 vjet,kur femia i pa lindur te behet me mjeker si Lubonja,zhei,Balla,Nano,Rama,etj.
  -Dhe kur te vij LUJA perseri te kapi peshkun e madh.

  Reply to this comment
 6. gladio December 8, 20:04

  Lerini butaforizmat me 300 dosje, se kapitulloni vetem po te hetoni pafundesine e krimeve, vrasjeve te Sali kermes ne 30 vjet dhe shkerdhenit dhe shkerdhites se tij!
  Jane kockat e Remzi Hoxhes qe keni ne dollap, mijera te vdekur te 1997 pas urdherit te hapjes se depove, vjedhja masive me Piramida, 4 te pushkatuarit e 21 janarit, 30 te masakruarit e Shkerdhenit ne Gerdec, kanibalizimi i gjithe sektorit strategjik, vjedhje, gjoba, humnera e 1997, 1998, vrasje me urdher dhe me pagese te Sali kermes.
  Ose ju varrosni ate, ose kufoma e tij e dekompozuar qe qelb dynjane, do tju varrose ju, sic varrosi PDne.

  Reply to this comment
 7. Tori December 9, 07:37

  Edhe sa vjet do rroni me shfajsimet se fajin e ka Saliu? Kur do te filloni ju te merrni pergjegjesine?Nuk besoj se keshtu do ta çoni gjate.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim