Zgjedhjet, “AFP”: Sfidë, ekonomia dhe drejtësia

June 24, 2017 09:33

Zgjedhjet, “AFP”: Sfidë, ekonomia dhe drejtësia

Shqipëria voton në zgjedhjet parlamentare të së dielës, me shpresën se traditës së manipulimeve, dhunës dhe kontestimit të rezultatit do t’i jepet fund dhe vendi do të marrë shtysën e duhur drejt anëtarësimit europian.

Duke cituar sondazhet e kohëve të fundit, “AFP” shkruan se Partia Socialiste e kryeministrit Edi Rama gëzon një avantazh ndaj PD-së së Lulzim Bashës.

Agjencia prestigjioze e lajmeve vëren se, ndonëse Basha, admirues i presidentit amerikan Donald Trump, i drejton demokratët zyrtarisht prej 4 vitesh tashmë, paraardhësi i tij Sali Berisha mbetet figurë e fuqishme e së djathtës.

Si kreu demokrat, ashtu dhe ai socialist kanë shpjeguar për “AFP”-në këndvështrimin për kundërshtarin. Basha konsideron se Rama ka mbështetur një grusht njerëzish, që morën në duart e tyre ekonominë e vendit dhe një grup kriminelësh, të cilët rrëmbyen pushtetin dhe e kthyen Shqipërinë në “farmaci”, duke iu referuar tërthorazi kultivimit të kanabisit.

Rama shfaqet më konçiz në mendimin e tij. Për kreun e PS-së, udhëheqësi opozitar thjesht nuk është gati për sfidën e qeverisjes së vendit. Përtej përplasjeve, megjithatë, kjo fushatë konsiderohet e para, ku partitë e mëdha praktikisht i kanë ulur armët e luftës.

Për qeverinë e re që do të dalë nga zgjedhjet e 25 qershorit, sfidat mbeten të mëdha, duke nisur nga ekonomia e deri te drejtësia. Në raportin e fundit, Bashkimi Europian kritikonte në mënyrë të veçantë sistemin e ngadaltë dhe joefikas të Gjyqësorit, ku korrupsioni mbetet mbizotërues.

Për Ramën, reforma aktuale e këtij sistemi do të prodhojë rezultate pozitive, edhe pse sipas tij do të duhet gati një dekadë, që gjyqësori shqiptar të përmbushë standardet europiane.

June 24, 2017 09:33
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*