Zgjedhjet lokale, ja si do zëvendësohen komisionerët e PD-LSI

March 19, 2019 13:23

Zgjedhjet lokale, ja si do zëvendësohen komisionerët e PD-LSI

Vendimi politik i opozitës joparlamentare shqiptare, për të mos propozuar komisionarët zgjedhorë, nuk mund të bllokojë zhvillimin e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit 2019.

Kodit Zgjedhor parashikon qartësisht mekanizma zgjidhjeje në rastet kur partitë politike, për interesat dhe llogaritë e tyre, nuk ushtrojnë të drejtën për propozimin e komisionarëve.

Në rastin konkret, nëse PD-LSI nuk do të dorëzojnë emrat për anëtarë të Komisioneve të Zonave të Administrimit Zgjedhor, vendet e lëna vakant do të plotësohen me komisionarë të emëruar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Pika pesë e nenit 29 të Kodit Zgjedhor parashikon që nëse partitë politike të shumicës parlamentare dhe të opozitës parlamentare, që kanë të drejtë të paraqesin kandidatura për KZAZ, nuk e ushtrojnë këtë të drejtë në afatin e përcaktuar, kjo e drejtë u kalon automatikisht partive që vijnë në radhë me numër vendesh në Kuvend pas të parave, brenda grupimit përkatës.

Nëse edhe këto parti nuk propozojnë anëtarë, KQZ-ja emëron kryesisht anëtarët e KZAZ-së deri në plotësimin e numrit të nevojshëm të anëtarëve për vendimmarrje.

Ndërkaq, anëtarët e emëruar kryesisht qëndrojnë në detyrë deri në emërimin e anëtarëve të propozuar nga partitë politike.

Por, zëvendësimi duhet të kryhet jo më vonë se 30 ditë nga dita e zgjedhjeve. E njëjta zgjidhje është parashikuar edhe për anëtarët e qendrave të votimit dhe numëruesit e votave.

Pra, ligjit zgjedhor ka parashikuar një mekanizëm zhbllokues, por në çdo rast ka lënë edhe një mundësi tjetër për partitë politike që të propozojnë komisionarët deri në 30 ditë para zgjedhjeve.

Në rastin konkret, PD-LSI mund të propozojnë komisionarët deri në datën 30 maji.

o.j/dita

March 19, 2019 13:23
Komento

10 Komente

 1. respekt për atë që respekton March 19, 13:43

  PD dhe Lsi nuk jane parti politike, por parti (pjesë) e nje organizate antishqiptare qe ka marre me vete edhe ca miope dhe te semure shqiptare qe i vene prapa se mos i bien kryeministrit gjekundi dhe ata i marrin e ja dorezojne Monikes e Lulezimit. Jane o te semure ose te paguar dhe s’kane faj. Ne kapitalizem kush pagoi i ra fyellit, por keta me duket se i bien fyellit bosh te Lulezimi dhe zgavres bosh te Monikes, pa leri ca medioker e zvarrites si Petrit Vasili apo Luan Rama apo tek ana tjeter babale Bardhi. Asnje respekt pa medyshje per keto gjallesa antinjerezore!

  Reply to this comment
 2. Ike plaku mere sali ike March 19, 13:58

  Ne rast se ikin keto 2 parti me satelitet e tyre pa elektorat,ne kemi edhe parti te tjera qe mund ti zevendesojme…
  Ne kemi 120 parti nga keto 40 pa adrese…
  Kemi kreshnikun e maleve te spahive qe eshte jashte tek mergata e qyqeve… dhe eshte gati si balozi i maleve te luftoje me kedo…

  Reply to this comment
 3. Fat man March 19, 14:19

  Qytetaret i njohin mire keto DY Organizata Terroriste, por qe te arrinin deri ketu per t’a demtuar Shqiperine deri ne fund edhe per mos hapjen e negociateve per anetaresim ne BE, eshte e paimagjinueshme.
  Kane hequr maskat keta antishqiptar, kerkojne destabilizim sipas skenarit Rus (Putanes), por mut do te hane.
  Burgu i pret.

  Reply to this comment
 4. bart72 March 19, 14:41

  Jan komunistat parti politike ho Drogaxhiun e mutit ho qifsha rrobet Po ju doni te gatuani akoma me furnell me vajguri ne banjo ho rrobqira ho byth Ylla ho rrobet ku ti kini Po doni vella vras je ju ho rrobet

  Reply to this comment
  • euro maloku March 19, 15:06

   Vetem ndonje cope muti me dy sy mund te jete vella me ty jashteqitje njerezore.

   Reply to this comment
   • Fidel Kastro March 19, 15:52

    Eshte e vertete o euro maloku , ju vellezer keni serbet!!!! Shqiptaret qe nuk mendojne si ju , jo qe vellezer nuk i quani ,por, i emertoni tradhetar ose armiq, ashtu si baballaret e tuaj dje.

    Reply to this comment
 5. Sha dhe Mat ! March 19, 14:53

  Sigurisht plani amerikan per te krijuar Drejtesi nepermjet vetingut po realizohet me sukses PD LSI deshtuan ! Nuk kishin rruge tjeter Lulzim Berisha Basha Monika dhe Iliri 80 /100 e shqiptareve ureejn Lul Berishen Monika dhe ilirin
  Keta krijuan sistemin e korrupsionit I cili mbronte kasten politike te PD LSI PS
  Sistemi I Drejtesis se plepave te Durrsit u dha mundesi ketyre te pasuroheshn tmerrsisht deri aty sa te shkatronin pronen publike pasurit vendit !
  50 / 100 eprokurove gjykatseve dolen te lidhur me kriminel hajdute dhe vrases Ne krye Adratik Llalla krye Projurori
  Rroft Amerika dhe BE se per shqipraret kjo kast politike nuk reezoheshe
  U dogjen vet Shume me e mire qe ndodhi keshtu!
  U kapen sha mat
  Shume shpejt Diktatura e krimit 30 vjwcar do te rewzohet
  Demokracia e shtetit ligjor do te triumfoj
  Pastaj do tu vij radha edhe eksponenteve te PS
  Te gjithe politikanet e tranzicionit 30 vjecar do te largohen nga sistemi politik me turp
  Shqiptaret jane shtypur keq nga kjo Diktature politike
  Me mijra vet jane qene viktima te kesaj Diktature
  Keta duhet ti kerkojne falje populit shqiptar
  Me e pakta !
  Ekonomia e Shqiperise eshte me w dobet se kurre
  Rritja e popullsise eshte ngadalauar shume
  Shqiptaret po zvoglohen ne numer !!
  Kujdesi shendetsor publik eshte skandaloz
  Arsimimi u shqiptareve eshte pa integritet
  Rinia po largohet
  Keto te keqija nuk ndodhen ne 6 vjet !
  Ka 30 vjet qe cazhdohet keshtu !!
  Tani boll !
  Urojme te perfundoj reforma ne Dretesi SPAK BKH

  Reply to this comment
 6. MH March 19, 16:14

  Asht ne nderin e anetarve te PD te largohen nga ky stan.Sa ma shpejt dhe aq ma mrekulli!!!
  Opozita PD & LSI ia kane futur vetes ma shmume se krahun.
  Keto zullumqare cdo dite e ma shume protesta aq dhe ma shume drejt atrofizimit si qenje njerzore e jo ma si politikan e fener ndriques te sistemit demokratik.
  Keto zullumcare te kishin prite deri nji muej para se te ekzistonin keto te drejta legjitime qe zbaton KQZ ne mbeshtetje te ligjit.Banvaki ne ate kohe mund te kaloheshin ne zgjedhje te parakoheshme.
  Sic po shifen bathet me gjas do shperthej ndonji “tritol” i brendshem brenda SHQUP -it qe te shuhet kjo PD rreaksionare mbasi numrat ne Kuvend sa sjelle dita po plotesohen.At’her vetvetiut lind mendimi brenda anetarve te rracionojne trunin,cfare rendesie ka ekzistenca e kesaj partie pa bereqet e pa potencial ne boten shqipitare e aq ma teper ne boten e jashtme nderkombetare.Kur e gjithe diplomacia nderkombetare po e shantazojne nepermjet rregullave e te drejtave ligjore qe kane partit politike brenda nji shtetit demokratike.
  Veprimtaria e PD do diskutohet vashdimish ne historine botes si shembull ekstra idiotllekut pa kandar per keq e mos Zot ma dreq.

  Reply to this comment
 7. fteri March 19, 16:34

  Kur mallkon një njeri të mbrapësht i thuhet “vrafsh veten me dorën tënde !” ,edhe PD-së dhe LSI-së ,u ka ardhë fundi kan vrarë veten me dorën e vet. Vetëm parlamenti u jepte mundësi të fitonin në zgjedhje .Por ato zgjodhën rrugën e braktisjes parlamentit dhe të ferrit në greminë.Revulicionet me banda u ka ikur koha ,ato vetëm sa do të prangosen si armiq të demokracisë dhe shqipërisë

  Reply to this comment
 8. Aliu nga Selenic March 19, 17:52

  Misioni i tyre eshte antikombetare. Keshtu kan bere kete qe me daljen ne skenen politike.
  Nuk e kan lejuar kete vende qe te zhvillohet me te gjith klero te mira qe kemi.
  Kualicioni i pare qe u be me PD-ne keta dolen nga kualicioni se vendi filloi te marre rrugen e zhvillimit. keta menjeher dolen nga kualicioni.Kure e pa Berisha qe shqiperia shume shpejte po l plaget e se kaluares qarqet antishqiptare e detyruan te dale nga kualicioni.
  Po ashtu edhe per pajtimin kombetar. Viti 1996-1997-1008 ishin vite lufte ne mes popullit dhe PD-se gje qe ma largoj me vite lerg nga BE-ja.
  BE vetem ne se merre vendim te njeanshem pa pasuri miratimin e Opozites e Berishes se ndryshe kjo opozite nuk jep koncesion per te arritur ne BE.!
  Prandaj BE duhet ta marre kete vendim pa Opoziten BESHISHA-META.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim