Më të lumturit në botë bëhen vendi i tretë nordik me qeveri të majtë

June 6, 2019 12:06

Më të lumturit në botë bëhen vendi i tretë nordik me qeveri të majtë

Nëse në vende të tjera ka shqetësime për rritjen e partive ekstremistë të djathta, luftë verbale në zgjedhje, konflikte dhe dhunë, në Danimarkë (i shpallur këtë vit si vendi me njerëzit më të lumtur në botë) ndodh krejt ndryshe.

Kryeministri Liberal i Danimarkës Lars Lokke Rasmusen, i ka dhënë dorën kryetares së social-demokratëve Mette Frederiksen e cila pas fitores në zgjedhje do të marrë pushtetin.

 “Ne patëm zgjedhje vërtetë të mira, por do të ketë një ndryshim të qeverisë”, u citua të thoshte kryeminstri aktual.

Socialdemokratët fituan 91 nga 179 vende në parlament.

Ndërsa zonja Frederiksen, 41 vjeç bëhet kështu kryeministrja më e re në moshë që ka pasur Danimarka.

Zgjedhjet e përgjithshme u dominuan nga mesazhe dhe apele mbi ndryshimet klimatike, emigracionin dhe mirëqenien.

Partia Liberale e Rasmussen ka qenë në pushtet për 14 nga 18 vitet e fundit, por duket se danezët kanë dashur një ndryshim.

E ndërsa për partinë Popullore të ekstremit të djathtë, në këto zgjedhje doli e mbështetur me më pak se gjysma që nga zgjedhjet e fundit të vitit 2015. Kjo parti ka bërë shpesh apel për politika më të ashpra për emigracionin, por nuk arriti të ngrinte krye. Përballë partive të mëdha, duke përfshirë edhe socialdemokratët, vëzhguesit thonë se ka humbur fuqitë.

Ka dhe një risi në zgjedhjet e Danimarkës. Bëhet vendi i tretë nordik që do të ketë një qeveri të majtë, pas Suedisë dhe Finlandës.

Partitë kryesore të Danimarkës organizohen tradicionalisht në “bllokun e kuq” të krahut të majtë dhe në bllokun e krahut të djathtë njohur si “bllok blu”.

Blloku i kuq me pesë parti drejtohet nga Social-Demokratët e qendrës së majtë, të cilët kanë kaluar katër vitet e fundit në opozitë.

Gjatë fushatës, Social Demokratët u zotuan të rrisin shpenzimet publike, të rrisin taksat për bizneset dhe të pasurit dhe të rikthejnë reformat e pensioneve në mënyrë që njerëzit që kanë punuar për 40 vjet të dalin në pension më herët.

Tema kryesore e fushatës nga dy kahet ishte mirëqenia. Shumë votues shprehnin shqetësim për modelin që do të ndiqet në të mirë të tyre dhe të vendit.

l.h/ dita

June 6, 2019 12:06
Komento

5 Komente

 1. bureto June 6, 14:20

  Oh, sa larg jemi! Dhe nga kush nga Danimarka, nje vend i vogel, afersisht sa ne, por me kulture te pergjithshme dhe demokratike per t’u patur zili. Nje vend qe i ka dhene prioritet arsimimit cilesor, nepermjet subvensioneve nga shteti, per ekselentet qe te studiojne ne universitetet me prestigjioze te botes, me kusht qe kur te mbarojne studimet te kthehen dhe te punojne ne atdhe, ne te kundert kthejne te gjitha parate. Eshte ai kontigjent qe sot konkuron e merr projekte ane e mbane botes dhe te ardhurat, sigurisht qe vijne ne Danimarke.
  Kur e pyeta para 25 vjeteve nje drejtues te nje agjensie te rendesishme shteterore, se kujt ia dedikojne kete standart te larte, kur ju nuk keni ndonje eksport kushedi se çfare, ai m’u pergjegj, duke buzeqeshur: Jo nuk eshte ashtu, ne eksportojme TRU!
  Danimarka renditet si vendi me i lumtur ne bote. Nga publikimi i INSTAT dje, renditej ne vend te trete per nga niveli i leximit per moshat 24-64 vjeç. Ata me afro 30% ne me 0.9%. Te udhetosh nje dite me linjen urbane detare Kopenhage-Malmoe, ne skafe shikon vetem studente qe lexojne, ne kafene nuk shikon nje te ri, bile ato paradite ishin pothuajse bosh etj etj. Ku jemi ne me keta tregues? Te fundit, te fundit, ne çdo gje dhe për çdo gje ne ato pozitive, dhe te paret ne ato negative. Faji? I te gjitheve, individit, familjes shoqerise dhe e tere kjo nen udheheqejen e te gjitha qeverive (politikes), te pakten te ketij tranzicion, ku dhe shpresohej apo presupozohej qe ne keto drejtime, do te hapeshin perspektiva te reja. Por lakmia per pasurim te shpejte nga cilido, sidomos i politikaneve, i la te gjitha keto mbas dore. Ata ndoqen rrugen e tyre dhe mileti te veten (O mete per vete!). Informalitet, pune ne te zeze, kanabis, pa harruar trafiqet e ndryshme te paligjshme, vjedhjet, krimet etj etj. Per te ardhur keq!
  Dhe na vjen keq qe ne vende si Danimarka jane skeptike ne lidhje me pasjen tone ne gjirin e tyre. Dhe kane te drejte. Ne, parrullen e “duam Shqiperine si gjithe Europa”, te cilen me neveri, e degjojme ende dhe sot mbas 30 vjeteve ne sheshet e Tiranes nga bashkeshkaktaret e kesaj gjendjeje, duhet ta zevendesojme me, “ta bejme Shqiperine si Danimarka, Zvicra, Suedia”, etj etj. Kemi shume me shume se ata resurse natyrore, por ç’e do, nuk kemi resurse njerezore. Nga lart poshte, majtas e djathtas, dhe anasjelltas. Jemi thuajse para 130 viteve kur Naimi do shkruante: “Ditë të mira pasketaj vijne, lum kush të roje ta shohe zonje (Shqiperine)”. Shpresa vdes e fundit-thone!….

  Reply to this comment
 2. intelektuali June 6, 16:17

  DANIMARKA ESHTE MBRETERI DENBABADEN O GAZETA DITA

  prandaj:

  Mos ngaterroni KEKUN e Mbretereshes Margareta e Dyte me BYREKUN stalinist te Enverit

  sepse:

  Social Demokratet e vertete (jo spiunet e Gerdalles enveriste, Skender Gjinushi) Enveri i vrau dhe i masakroi me pabesi pederasti fill pas Luftes, e shpalli Shqypnine Republike me hanxhar ne dore, anatemoi Ahmet Zogun dhe Legalistet i shpalli Lufte civile Ballit Kombetar, vetem sepse ja kishte shitur bythen dhe Vatanin me gjithe Kosoven Titos dhe Jugosllavise Komuniste dhe sot vazhdojne te qeverisin Gerdallat e Enverit njesoj si me pare,

  prandaj:

  CDO ALUDIM LUMTURIE ME SOCIAL DEMOKRACINE NE MBRETERINE E DANIMARKES ESHTE ESTRADE ENVERISTE

  Reply to this comment
  • I tille je ,. sa here qe hap gojen June 6, 18:30

   O idjot , inteloidjot , ne kuptimin e plote te kesaj fjale , Enveri ka gati 35 vjet qe eshte ndare nga jeta , kurse ti , cdo komentin tend e fillon ne cdo rast me emrin e tij . Ne po bejme gati tre dekada tranzicion qe nuk i duket fundi , akoma Enverin do te bejme fajtor per gjendjen e sotme ?! Ti , qe ke zgjedhur te quhesh “intel…” , je me llumi i ketij vendi , mbyll syte e veshet , per te mos pare e degjuar te verteten , se pengesa kryesore e progresit ne keto tre dekada , ka qene dhe mbetet akute Sali Ram Berishovici , qe ka punuar me mish e shpirt , per shkaterrimin me themel te ketij vendi dhe te mbare kombit , si vegel e bindur agjenturore e UDB-se dhe simotrave te saj . A nuk ishin shqiptaret qe e votuan Saliun , me gati 80 % te votave ne zgjedhjet e vitit 1992 ? Sepse te gjithe shqiptaret kerkonin qe Shqiperia te behej si e gjithe Europa dhe jo te cohej ekonomia ne kuoten zero , te futej ne Konferencen Islamike dhe ne gjithe keto vite te veshtrohej vetem prapa ! U deshen vetem disa muaj nga ato zgjedhje , qe shqiptaret te kuptonin se kush ishte Saliu , ndaj, ne zgjedhjet lokale PD-ja humbi shumicen . Qysh atehere e deri me sot , ai punon per te groposur kete popull e per te shkrire si kripa ne uje , shtetin qe na lane rilindasit !
   Por e verteta tjeter eshte , se Saliu , nuk do te mund te qendronte as edhe nje dite te vetme ne politike , ne se nuk do te kishte me vete hordhite barbare , ku ben pjese edhe zotrote . Cfar do te presesh nga qeveri qe drejtohet nga agjentura e nje vendi historikisht armik i vendosur i shqiptareve . Edhe nje bythe Maqedonie , qe e mbajne si per me te miren , sa here dalin ne protesta bejne thirrje masive e te hapura “Vdekje shqiptareve” , ” Me mire ha nje shqiptar te pjekur , se sa nje shqere te pjekur” ! Nuk ka as edhe nje aktivitet sportiv , ku te mos ulerijne si ne kor egersirat sllave , serbe e maqedonase , ( pa folur per greket , qe kerkojne te lidhin kepucet me zorret e shqiptareve ) , me thirrjet “Vdekje Shqiptareve” ,. te cileve u sherbeni kaq me zell e kembengulje ju , felliqesirat e funderrinat e ketij vendi , njerezit me kriminele e me antikombetare qe mban kjo toke . Ne cdo vend te botes ,. kermat si ju , nuk lihen te levizin lirshem neper popull , se ka rrezik te kafshojne njerezit . Eshte per kete arsye , qe ti e soji juaj shtazarak urreheheni kaq shume nga ky popull . Gjithjkush i ka syte ne balle dhe e shikon Edi Ramen , qe ben gabime pa mase , si amator ne politike dhe nuk pajtohet kurrsesi me shume veprime te tij , si qeveri e majte , por …. kur mendon se , alternativa tjeter e vetme qe mbetet , eshte egersira serbe mesjetare e katuindarit vicidolas , voton dhe do te votoje pa asnje medyshje , te keqen me te vogel, qe eshte Edi Rama . Mbas largimit te asaj kolere nga skena politike , atehere shqiptaret do te angazhohen per nje qeveri gjithenje e me te mire .!
   Me kujtohet , ne vitet kur idhulli juaj bajraktar ishte ne postin e presidentit te vendit , erdhi per vizite zyrtare ministri i jashtem i Spanjes dhe nder te tjera , i tha shpellarit , qe ” … nuk kini vuajtur vetem ju nga diktatura . Spanja ka vuajtur jo me pak se ju , 40 e kusur vjet nen diktaturen fashiste te Frankos , por ne , me rrezimin e tij dhe rivendosjen e demokracise , ndoqem rrugen e pajtimit te popullit , dhe jo ate te konflikteve e tensionimit te popullates . I vetmi ndryshim qe beme , ishte qe policine politike te frankos , e kaluam ne inspektoriatin rrugor . Kush shiklon mbrapa , ecen mbrapa dhe jo ne interes te vendit …” . Porse Saliu , qedirigjohej nga Beogradi , ashtu si dhe sot , qe heq zvarre nje opozite te tere , jo vetem nuk e mbajti parasysh kete keshille dashamirese te mikut spanjoll , por beri dhe vazhdon te beje , me ndihmen e sojit tend barbar , me te keqen per kete vend , duke mos e dhene shjpirtin, pa i futur shqiptaret ne vellavrasje , te shfarosin njeri tjetrin sepse keshtu do ta kene shume me te lehte punen padronet e tij !

   Reply to this comment
 3. Konti Sbalta June 6, 16:43

  Per ne asgje e re!Danimarka dhe Hollanda jane aty aty per politikat qe ndjekin ndaj nesh e Ballkanit ne teresi!

  Reply to this comment
 4. EH June 6, 19:36

  KERMA si ky INTEL-MUTI ne qelben NE HALE E KANE VENDIN–ANDEJ NGA KANE DAL….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim