Zgjedhjet në Dibër, Raporti i KVV: Paqartësi në financimin e partive

September 9, 2016 14:55

Zgjedhjet në Dibër, Raporti i KVV: Paqartësi në financimin e partive

Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë (KVV) publikoi të premten raportin e ndërmjetëm për proçesin zgjedhor në Bashkinë e Dibrës. Sipas KVV-së, problemet kryesore janë paqartësia e financimit të partive politike, mostrainimi i komisionerëve të qendrave të votimit, angazhimi i kontigjentëve për mbrojtjen e votes, etj.

Në zgjedhjet që do të mbahen të dielën KVV ka angazhuar për monitorimin e proçesit 88 vëzhgues, ndërsa këtij grupi do t’i bashkangjiten edhe 30 vëzhguesish të tjerë me eksperiencë ndërkombëtare në këtë fushë.

Raporti i KVV-së nxit dy institucionet kryesore, policinë dhe prokurorinë, që në këtë proces, të jenë në lartësinë e detyrës.

September 9, 2016 14:55
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?