Zgjedhjet në ditën e Bajramit, myftiu i Shkodrës: As në komunizëm nuk ka ndodhur

May 19, 2017 14:57

Zgjedhjet në ditën e Bajramit, myftiu i Shkodrës: As në komunizëm nuk ka ndodhur

 

Myftiu i Shkodrës, imam Muhamed Sytari ka fajësuar liderët Edi Rama dhe Lulzim Basha Basha mbi datën e zgjedhjeve, që është përcaktuar me datë 25 qershor.

Reagimi i myftiut vjen pasi data e zgjedhjeve përkon me datën e parë të festës së Bajramit të Madh, festë kjo për besimtarët myslimanë.

Sipas myftiut ky fenomen nuk ka ndodhur as në kohën e komunizmit, edhe pse feja ishte e ndaluar.

Jemi befasuar nga dy drejtuesit kryesor kur dëgjuam se caktuan zgjedhjet ditën e Bajramit. Një fenomen që as në kohën e komunizmit nuk ka ndodhur, edhe pse feja ishte e ndaluar. Natyrshëm ne presim reagimin e KMSH, por kjo është e pafalshme ndaj shenjtërisë së kësaj dite. Festat tona janë të shenjta e solide që prekja e tyre duhet të jetë kufi i ndaluar për të gjithë”, ka thënë Sytari.

May 19, 2017 14:57
Komento

14 Komente

 1. Arber I May 19, 15:03

  Zgjedhjet mund te behen te Henen, me 26 Qershor, diten e pushimit te se Dieles.

  Reply to this comment
  • AAA May 19, 17:24

   Kam qene nje anti-enverist/komunist qe nuk eshte nevoja te zgjatem…..nese besoni eshte ne doren tuaj…..POR

   i ngre kapelen enver hoxhes te pakten per keto hoxhallaret.dhe islamiket.

   PA HARRUAR KOLONELIN JANULLTOS…qe i paguan shteti
   .
   PSE DUHET NDERUAR ENVERI PER RREZIKUN ISLAM DHE JANULLATOZIMIN E SHQIPERISE?
   .
   KAPENI MATERIALIN ME POSHTE:
   .
   “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”, ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen britanike “Morning Star” (Ylli i Mëngjesit).
   .
   Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.
   .
   Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.

   Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.
   .
   Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife:
   “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.
   .
   Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.
   Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.
   E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.
   Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.
   .
   Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.
   Kjo është sigurisht e vërtetë, që në duart e duhura, ai mashkulli imagjinar me mjekër, mund të jetë një forcë për mirë. Gruaja ime është e krishterë, është e dashur, e mirë dhe socialiste. Ajo ka miq nga fe të tjera, që janë njerëz të mirë.
   .
   Por në duart e gabuara ata marrin formën e shprehjes: “Oh Zot, çfarë kemi bërë për të merituar këtë?”.
   Sigurisht kjo është ajo që pyesin shumë njerëz tani.
   Edhe me standardet imperialiste, ishte e paimagjinueshme që të hidhje acid në fytyrat e femrave në Afganistanin e viteve ’70.
   Gra të lira dhe të arsimuara? Sekularizmi në zemër të Kushtetutës? Reforma e tokës, që i jep mbështetje fshatarëve të varfër?

   Nuk mund ta kesh.
   Ishte akoma më çmenduri dhe budallallëk të bombardosh Sadamin dhe Gadafin- dy nga antifondamentalistët më të angazhuar në planet- duke çliruar çmenduritë fetare nga burgjet.
   .
   Në vend të thirrjeve “Faleminderit demokracia perëndimore, ju duam. Na sillni McDonalds, Top Man dhe Coldplay”, nisën të thërrasin “Allahu Akbar”.

   SHENIM:
   kur shikoj bythet e islamikeve ne ceremoni fetare kur ngrene SUMAT PERPJETE para gjergj kastriotit.. me vjen turp te them qe jam shqiptar…Hallall e kishit dajakun e enverit… e meritonit o parazite & antishqiptare
   .

   Reply to this comment
 2. xxx May 19, 15:08

  i thoni te mos na perziejne fene me shtetin kafshet muslimane se ndryshe jau zbusim kurrizin
  shteti shqiptar eshte laik me kushtetute

  Reply to this comment
 3. TLN May 19, 15:43

  Shko ore palle.Pse nuk bejne dot njerezit dy gjera ne nje dite edhe te festojne Bajramin edhe te votojne?

  Reply to this comment
 4. elhamdylylah May 19, 16:23

  Nuk jena ne arabi o sytar

  Reply to this comment
 5. Kadi bajrami May 19, 16:34

  Z. Myfti je i lutur të mos përzihedh në punët e shtetit
  Së dyti mos bëj krahasime që del qartë se je i pa informuar ose do të dukesh, pasi komunizmi yt u bëri gjëmën kishave dhe xhamive. E treta është mbarësi që këto zgjedhje pss 25 vitesh bëhen bashkë më një festë fetare. Urojmë agjërim të.mbare dhe një feste të.madhe së bashku me fitër bajramin dhe zgjedhje për herë të parë të ndershme dhe të.lira. urime. Kadiu

  Reply to this comment
 6. komshiu May 19, 17:13

  Shko myfti, var gjekundi ndonje nuske qe te marre Allahu me te mire…Ik o mut se nuk ka njeri mendje te bjere me bythe perpjete si ti dhe ato budallenjte e tu ne ato xhamite me artopalanta qe ne 4 te mengjezit si spitale psikiatrie.

  Reply to this comment
 7. Babkulla May 19, 17:44

  Si shume e hap gojen ky qè kujton se diçeshte . Pavarsisht se si kane shku punet ketu tek ne, populli duhet te jete i interesu per qeverisjen dhe mirqeverisjen sepse nga ajo burojne mirqeja ekonomike ,kulturore ,siguria dhe te gjitha garancite per prosperitet .Kurse nga feja asgje ajo eshte personale ,askujt si hyn ne pune ,asgje nuk garanton veç na kthen ne kohen e qepes .

  Reply to this comment
 8. ju islamiket heshtni ne vetmine tuaj te pa perfillur May 19, 18:25

  klerit t’i thuhet, por sidomos atij mysiman : vetem per ankese te tille, ti duhet te arrestohesh, qe mer guximin te sfidosh laicizmin e shtetit europian shqiptar dhe duhet te dish, se je komuniteti me minor qe mund te egzistoj ne ndonje vend te botes ketu ne shqiperi, por dhe ne kosove e me gjere . çuditerisht lejoheni te veproni me “autoritetin” e ajotallaheve te iranit, por sidomos me te tmerrshmin ezan, ja kaloni dhe vellazerise muslimane te kajros, te cilet u shkuan ne plumb, ne “pranveren” arabe nga, vete besimtaret islam, qe ankoheshin, se çmendeshin nga altoperlantet e xhamive, kur sapo flinin, kur ktheheshin nga puna, e turnit te nates . shqiptaret si komb, jane laik dhe modern . s’kane nevoje per ligje dhe”dije” paganesh .

  Reply to this comment
 9. Arben May 19, 21:06

  LESHOJINI KOMENTET, O TE LODHUR.

  NE PRANDAJ JEMI KETU KU JEMI NUK KEMI AS DIN E AS IMAN.

  Reply to this comment
 10. artan May 19, 21:16

  Ne komunizem nuk kishte Bajram.

  Reply to this comment
 11. DASHAMIRESI May 19, 21:27

  Pse more efendem , te mbetet revania pa ngrene ty ? Cfar te pengon votimi , diten e bajramit ?!
  Ju kleriket , jini te tille , qe po t`iu japesh doren , te rrembeni krahun dhe…., pastaj te terhiqni zvarre ! Ndaj ,ne shtetin laik , i kini kufijte te qarte dhe mos guxoni te nderhyni ne punet e shtetit ! Kjo duhet te vleje jo vetem per efendemet , por edhe per uratat dhe baballaret , shehleret e dervishet c`jane !

  Reply to this comment
 12. Maks May 20, 12:13

  Ore hoxh efendi shqiperia esht shtet laik nuk esht shtet fetare

  Reply to this comment
 13. sula May 20, 12:23

  Ky myftiu i shkodres eshte Nje “kamikaz” i studiuar ne Siri,dhe here pas here ,do ta vendose Shqiperin jo ne Evrope,por ne Siri apo diku ne vendet arabe,ka ide te hidhura ne momente te veshtira ,kur kalon vendi yne.Ky myftiu me ngjan fix ,si myftit ekstremiste arabe.
  Ne jemi shtet laik,o katundar nga shkodra!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim