Zgjedhjet në Peshkopi, PS kundër Nishanit: Tërhiq dekretin

August 3, 2016 11:32

Zgjedhjet në Peshkopi, PS kundër Nishanit: Tërhiq dekretin

Dekretin e Presidentit të Republikës për mbajtjen e zgjedhjeve në 11 shtator për kryetar të bashkisë ne Peshkopi, PS e ka konsideruar si një akt individual. Në një reagim për mediat nga selia rozë, deputetja e PS, Blerina Gjylameti i bëri thirrje Presidentit Nishani që të tërheqë dekretin dhe ta konstatojë atë si të pavlefshëm, pasi është në kundërshtim me kodin zgjedhor, për aq kohë sa nuk ka hyrë në fuqi ende vendimi i Gjykatës Kushtetuese.

Gjylameti: PS pasi u njoh me dekretin e Presidentit mbi caktimin e 11 shtatorit si datën për zgjhedhjet në Peshkopi, gjykon se ky akt individual i presidentit ka dalë në kundërshtim me kodin zgjedhor.

August 3, 2016 11:32
Komento

4 Komente

 1. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... August 3, 12:28

  PS te na thote qofte edhe nje rast te vetem ku sakati Jar ka qene ne zbatim te ligjit dhe garant i kushtetutes.
  Kapter Jari qe diten e pare si President i zgjedhur me 70+1 te votave ka qene dhe eshte ne zbatim te KODIT te SHQUP-it dhe te cdo urdheri te dhene nga tutori i tij Saleh.

  Reply to this comment
 2. Spartaku August 3, 13:46

  Kur nuk paska dale dekreti i gjykates ç’verin e semes kerkon presidenti? Pse e caktoi daten 11 shtator? Apo i dha urdher Sali Berisha.Yyy pis president.Ky mut president do mbahet ment,si me i keqi ne te gjithe presidentet e shqiperise.Bastardi.

  Reply to this comment
 3. Mark uk August 3, 18:48

  Ka shume kapterra militaruc te ps qe nuk kan arsimin e duhur e nuk i din ligjet.I kan marr hajde dru me pre e flasin si injorant.

  Reply to this comment
 4. info analitike August 3, 21:12

  Qyqametit, qe Blushi me te drejte e quajti “rilindese te devotshme” ndersa e kundershtonte kur Blushi kritikonte te zezat e qeverise, i lene gjithmone rolin e ketyre deklaratave boshe. Tani qe shkresa nga Gjykata e Larte i ka shkuar Presidentit kjo u konfirmua nga deklarata per shtyp, por nuk kuptoj perse shqetesohen rilindjotet per ceshtjen e Shukriut duke sjellur te njejtat argumente te opozites per votimin e 7 ligjeve. Cfare ndryshon nje jave me pare a nje jave me vone? Aty votimet do te behen. Mos valle kane hall te fitojne kohe se mos merren vesh me LSI-ne? Perndryshe ky insistim mbi nje rast qe rilindjoteve i nxorri bojen mavi me duket si harakiri politik.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort

Njoftim

Njoftim