Zgjedhjet presidenciale, Erdogan zgjidhet sërish në krye të Turqisë

June 24, 2018 22:30

Zgjedhjet presidenciale, Erdogan zgjidhet sërish në krye të Turqisë

 

Reccep Tayip Erdogan fiton edhe një tjetër mandat 5-vjeçar në krye të Turqisë. Ai mori mbi 52% të votave ndaj rivalit më të afërt, Muharrem Ince (30%).

Këto zgjedhje konsideroheshin si sfida më e madhe elektorale për Erdoganin në 15 vitet e tij në pushtet. Rreth 60 milionë zgjedhës kishin të drejtë vote.

Erdogani fitoi me vështirësi një referendum në 2017 për të kaluar nga sistemi parlamentar në një presidencë të fuqishme ekzekutive. Presidenti, pas këtyre zgjedhjeve, do të ketë fuqi shtesë. Roli i kryeministrit shkrihet dhe Presidenti merr autoritetin e lëshimit të ligjeve përmes dekreteve.

Turqia mbetet në gjendje të jashtëzakonshme të vendosur që pas grushtit të dështuar të shtetit në korrik 2016. Këto zgjedhje do të mbaheshin në nëntor të vitit të ardhshëm, por Erdogani i shpejtoi ato.

Zgjedhjet u zhvilluan nën masa të lartë sigurie. Vetëm në Stamboll, 38 mijë policë ishin në detyrë gjatë ditës.

l.h/ dita

June 24, 2018 22:30
Komento

31 Komente

 1. Arben June 24, 18:55

  Amin

  Perpara Sulltan je shprese per popullin

  Reply to this comment
 2. NE DREJTIMIN E DUHUR June 24, 19:12

  A ngjason Ed Rami dhe Er Dogani ??

  Reply to this comment
 3. Perandoria e dhier osmane June 24, 19:52

  Na plasi trapi. Kjo do te thote me shume para per Rusin qe do i shese arme Turqise dhe biznese te reja te biznesmeneve te Erdoganit ne Serbi.
  Nuk na duhet Turqia, Serbia apo Greqia. Na duhet Shqiperia ne Evrope.

  Reply to this comment
 4. x June 24, 21:02

  Po armet qe shet Amerika nuk jane vrasese , ato jane te mira se “rrisin” jetegjatesine e popujve ne konflikte.

  Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane June 24, 22:05

   Amerika nuk eshte armike e shqiptareve por mikja me e ngushte.
   Armike eshte Rusia ,Serbia e Grqia. Po eshte dhe Turqia qe pa Erdogan ishte mike. Turqia e Erdogan eshte armike edhe me e keqe se Rusia, Serbia e Greqia, se nqs Serbie e Grqia duan toka shqiptare, Turqia e Erdogan me neo-osmanizmen e saj kerkon te na shperfytyroje krejt si popull. Te na zhduke identitetin tone kombetar. Ti perçaje shqiptaret ne muslimane e te krishtere. Ta shkepuse orjentin tone drejt bashimit europian dhe ta orjentoje ne lindje. Ne Anadoll. Te riktheje ne Shqiperi erresiren 500 vjeçare osmane. Dhe per kete arsye Turqia mike e dikurshme eshte kthyer ne nje armike e popullit shqiptar nen drejtimin e Erdogan edhe me e keqe se greket dhe serbet.
   Shqiptaret duan Europe se jane popull europian jo azjatik.
   Sa per Ameriken se çfare ben me vendet e tjera nuk eshte puna jone.
   Secili popull mendon per veten e vet.

   Reply to this comment
 5. Epiriot me Zemer e Shpirt June 25, 03:22

  Ja Hak!
  Urime per rizgjedhjen o Miku i vertete i Shqiperise edhe Shqiptareve.
  Hu!
  Shqiperia ndihet me e sigurte mbas rizgjedhjes se Erdoganit edhe rritjes se fuqise se tij ne mandatin e ri.
  https://www.youtube.com/watch?v=mTYGStpAwzU&t=65s

  Nje veshtrim ne oborrin e larte te perandorise osmane.Mjafton te studiosh personazhet ne kete vidio.
  Kreu i oborrit perandorak vula e dyte mbas sulltanit por de fakto kishte ne dore krejt Osmanine Evropiane e me tej dora vete Epirioti Alban ,Ibrahim pasha.
  Garda perandorake elita e perandorise osmane Jeniceret.3/4 e tyre ishin Epiriote Albane.
  Nje gjeneral me pushtette forte ishte Malkovic i pranishem ne Eliten perandorake etj etj etj etj .
  Nje krahasim me poziten e Shqiptareve ne perandorine EuroSllave(Eu).
  Shqiptaret pa asnje te drejte ,asnje pozite te masakruar,shklyer poshteruar sistematikisht ne harkun kohor te 100 viteve ,dmth koha kur rane nen influencen gjeopoltiike te kesaj perandorie(Eu).
  Pozita shoqerore e Shqiptareve nen kete perandori eshte ne statusin e negrove dikur ne Missisipi.
  Ne harkun kohor te 100 -viteve ,Shqiperia eshte katandisur territorrialisht ne pothuajse cerekun e saj.
  populsia gjithashtu.
  Jane futur ne vellavrasje(rasti i neo grekeve albane etj)
  Eshte sulmuar disa here ushtarakisht nga shtetet e perandorise Eurosllave.Biles eshte vene ne diskutim edhe mbijetesa si shtet edhe si popull.
  Nje shtet artificial si Greqia na dhunon sistematikisht edhe poshteron deri ne keto momente qe po shkruaj keto rreshta.
  Eshte kthyer ne kosh pleherash te Perandorise famekeqe Eusllave(Eu).
  Eshte kolonizuar politikisht edhe fizikisht nga cifutet edhe melezat amerikane.
  Nuk ka vendim marrje ,eshte plotesisht e varur ekonomikisht edhe politikisht e ushtarakisht nga euro antlantiket edhe nuk guxon as te ankohetper keteshkelje e poshterim.
  Populli shqiptar dhunohet sistematikisht nga kjo perandori edhe perndiqet nga shtepia e tij perdhunshem duke e detyruar te behet raja neper rrugete kesaj perandorie.
  Femrat shqiptare mbushin harremet e perandorise Eurosllave.
  Ne keto 100 vjet heqim ato vitet e qendreses me ne krye legjendarin Enver HOXHA!
  krahasimin e bera me kohet e pas Perandorise Osmane sepse me kohen para saj eshte e kote edhe te flasim.
  Ishim komplet te cakerdisur ngasllavet edhe mbeturinatbizantine ponto arabo greke.
  Kush do te debatoje te debatoje me llogjike e jo me sharje ,tipike te popullsivegabelike nomade me cadra vlleho bullgare stepore.Apome gjuhen e bogdanoviceve hercegovcki hervatski.Dmth te mendje plepave komanor (turkmenet e stepave).

  Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane June 25, 10:13

   Ik ore Osman anadolli.
   Po na tregoke renegatet shqiptare ne p.o.
   Cna duhen ne shqiptareve keta renegate?
   Ne na duhen ata qe punuan per Shqiperine jo per Turqine.
   Hapi ato defteret dhe shiko se serbet kane pasur me shume vezire dhe komandante ne perandori se sa shqiptaret. Po ashtu dhe hebrenjte, armenet, greket apo popujt e tjere te perandorise.
   Perandoeia osmane frenoi krijimin e shtetit te pare shqiptar. Ashtu sic thote dhe historiani yne i madh Kristo Frasheri, ne momentin qe perandoria osmane pushtoi Arberine dhe Epirin, po kryhej shkrirja e feudeve te feudaleve shqiptare ne nje feud te perbashket, ne nje shtet shqiptar.
   Mbrojtesi me i madh i shqiptareve ne kohen kur p.o. ne buze te varrit po bente konçension me tokat shqiptare sa here humbiste me Rusine duke u dhene serbeve, bullgareve e grekeve toka shqiptare per te mbajtur gjalle perandorin e kalbur osmane, ne krahe shqiptareve i doli Austro-Hungaria.
   Ketij shteti ne sot i njohim egzistencen e shtetit shqiptar se po te ishte per p.osmane dhe Haxhi Qamilet e esadistet si puna jote Shqiperia do ishte katandisuar nje mejahen islamike ne Shqioerine e mesme as sa 1/3 e kesaj Shqiperie te sotme le pastaj te flasim per Shqiperi etnike ku ca turkoshane si puna jote do ishin mishi i huaj i Evropes. Osmanet shiten Shkodren tek Malazezet. Shiten Janinen te greket se nuk pranuan ti mbrojne nen flamurin shqiptar por ate osman duke u dhene mundesi fqinjeve gjakatare te pushtojne vise shqiptare nen pretekstin e pushtimit te tokave osmane. Plava Gucia fshatra te tere ne Maqedonine e sotme dhe Serbi ju dhane Rusise si haraç nga p.osmane vetem per te mbajtur dhe pak kohe gjalle kalbesiren osmane.
   Po si ka mundesi ne vitin 2018 egzisrojne akoma gjakprishur qe kerkojne rikthimin e injorances osmane. Po pse ore rezike me telenovelat pa asnje baze te vertete historike te Erdoganit do u mbushni mendjen shqiptareve ju o anadollake?
   Perfitoni se nuk ka shtet ky vend qe tju kape per bythesh dhe tju degdise ne anadoll aty ke e keni vendin
   Poullo shqiptar e ka zgjedh rrugen e vet qe para 500 vjetesh me heroin Skenderbe.
   E kjo rruge eshte Europa.
   Ptuu race muti osmanllinj anadollake anakronike.
   Rrofte populli shqiptar i bashkuar. Muslimane e te krishtere me gjak shqiptari dhe me flamurin kuq e zi qe i bashkon.
   Se shiptaret e vertete i bashkon flamuri.
   Ju funderina ju bashkon erdomuti.
   Erdogani do shkoje te te shumtet nje dite.
   Flamuri nuk vdes kurre. Ai do rroje ne perjetesi ashtu si dhe Shqiperia dhe shqiptaret e vertete.
   Do kaloje dhe kjo vale bashibozukesh osandhjere si puna jote ashtu sic kane kaluar dhe te tjere bashibozuke para.
   Ptuu race muti qe ja keni shitur shpirtin te huajit.

   Reply to this comment
   • Epiriot me Zemer e Shpirt June 25, 12:39

    O loni ..lexo edhe kupto derdimen ..kelysh i euroantlantikeve..qe kalon ne orgazem edhe kur te perdhunojne keta *miqte* e tu euroantlantik.
    Flamuri i Keitj vendi triumfon sepse eshte Turqia o loni jorgaqis .
    Mbasi jau they dhembetne 97′ si perhere ,politika dashamiresekundrejt shqiperise e turqise ju kelyshat e grekevepo beni patriotin shqiptar tashi qe mbaroi greqia .
    Ju jeni tradicionalisht antishqiptarete betuar.Kot kamufloheni.
    Meso te lexosh e kuptosh gjuhen shqipe o hiroshi pashteli ardhacaku stepave.;

    Reply to this comment
    • Perandoria e dhier osmane June 25, 12:58

     Ik ore anadollak se une jam autokton dhe epirot jo tino turk jevg.
     Ta ka qefi o derdemen te jem jorgaq por jam shqiptar safi. Jorgaq e Osman nje mut jeni qe te dy.
     Rrofte Amerika e Gjermania per ne shqiptaret se mos o Zot te binte Shqiperia ne dore te dum babisteve dhe haxhi qamileve lekurezinj si puna jote.
     Kur te vdesin bijte e Skenderbeut do jetojne kelyshet e Hamza osmanlliut.

     Reply to this comment
     • Epiriot me Zemer e Shpirt June 25, 13:27

      Loni dukesh qe je mbeturine e dyndjeve vllaho bullgare dmth turkanet e stepave..Ska epiriot lonis e as jorgos apo ata me mbiemrat ci kaci zjarri.
      Dallon qe je pikerisht nga cobanet e anatolise i ardhur ne kohen e perandorise osmane.Pvareisht fese qe mund te kesh.
      Qe je trushplare nuk ka nevoje tathuashs epse dallon qartesa here hap gojen e thua rroft gjermani edhe ameriqia.
      Haxhi qamili ishte bardhosh eashtue dhe ata qe perkrahnin.
      turkment cobanor si puna jote jane ne mase t e madhe esmerlliker nga trashegimia e gjakut avar qe kane edhe aziatik.
      Hamzain mos e zer ne goje senuk ke goje te permedesh heronjte e vertete te ketij populli.
      Qe historia e qelbesirave i beri tradhetar duke mos kryer asnje akt tradhetie.
      Edhe tradhetaret i beri heronj.Po aq di ti ,te eshte mykur truri nga margarina ballshiote edhe puna ne kazem.

     • Perandoria e dhier osmane June 25, 17:28

      Ha haa per pak te mora serjozisht po ti qenke koqe komplet.
      Paske komplet shkarje te hemisferes qendrore ne drrjtim perendim-lindje.
      Je nga keta qe e mesojne historine nga telebovelat me erdogule.
      Dukesh qarte qe nuk ke idene e popujve dhe levizjeve te tyre ne Ballkan.
      Te fala Haxhi bardhoshit.

 6. Martini June 25, 05:43

  Thoni cfare te doni por eshte nje nga te pakte qe na respekton ndihmon dhe investon.Nga se niset eshte puna e ti.Shqiptaret me sa kuptoj vetem fitim kane.I vafte mbare.

  Reply to this comment
  • Xxx June 25, 10:51

   Me thuaj nje investim turk ne Shqiperi.
   Ik shiko sa fabrika e uzina ka ngritur Turqia ne Serbi.

   Reply to this comment
   • Arben June 25, 11:27

    1. Kurum
    2. Albtelekom
    3. Hidrocentralet
    4. Aeroporte

    Ka te dhena per keto, shkojne 3 miliard dollar.

    Pas Turqise vijne vendet e BE me 1 miliard te marra te

    gjitha se bashku.

    Sipas fjalorit te gjuhes Shqipe, qorr quhet ai qe NUK

    Shikon.

    Reply to this comment
    • Xxx June 25, 12:43

     O turk kurum nuk ka asnje investim.
     Eshte sic ka qene ne kohen e xhaxhit. Punohet pa teknologji moderne per pastrimon e mbetjeve si ne nje vend afrikan.
     Elbasani per shkak te metalirghikut eshte qyteti me i ndotur sot ne Shqiperi ku vici del me dy koke. Punohet si me qene ne nje vend afrikan.
     Albetelekom eshte nje biznes qe egzistonte. Ajo qe ka ndryshuar eshte se parate tani shkojne ne Turqi.
     Hodrocentralet cilet hidrocentrale?
     Aeroporti i Vlores mund te quhet ivenstim te cilin do e shohim kontraten ne vazhdim
     Por une po flas per ivenstime qe e zhvillojne nje vend. Fabrika, uzina, ndermarje te reja. Infrastrukture, bujqesi etj. Po mar si shembull: Nedrtim i nje landfilli mbetjesh i cili do zgjidhte nje problem te prekshem per qytetaret sot.
     Per keto lloj ivenstimesh po flas. Jo te shfrytezosh si me qene ne nje vend afrikan resurset e tjetrit.
     Ik ne Gjermani shiko gjen industri pa ivenstime mbrojtese per mjedisin si kurrumi i leshit?
     Po ku sy ti o turk te shohesh ceshte progresi dhe zhvillimi i nje vendi si ne perendim.
     Ik shiko ndonje telenovele me erdogulin dhe be dava per erdomutin.

     Reply to this comment
     • Arben June 25, 14:27

      Jane 3 miliard Vella, konsultohu me instat

      Per shifren e sakte, Jane para te nxjerra nga ekonomia

      Turke e te hedhura ne ekonomine shqipetare,kuptohet

      Si investime me qellimshme fitimi, Po he pse nuk hedhin

      “Miqte” tane uropian??!!

     • Arben June 25, 14:49

      Konsultohu me instat

      3 miliard dollar eshte shuma.

     • Xxx June 25, 22:37

      Nga e nxorre 3 miljadshin ti mo Osman? Shiko mos i ka cuar ne Serbi 3 miljard. Kujt ja thua keto pralla ti?

 7. Natyralisti June 25, 09:08

  Nje deklarim i Erdoganit qe Europa ben sikur nuk e kupton

  “Demokracia per NE eshte nje tren qe na sherben per te vajtur ne destinacion (d.m.th. ne Europe), kur te mberrijme ne stacionin TONE pastaj do ti zbresim atij treni…”
  Me qarte nuk ka si behet, Erdogan thote hapur se si nepermjet trenit-liberalizem anarkik do arrije atje ku do (pra ne mes te Europes) e pastaj po hapur thote se do ti zbrese atij treni-liberal e do ti hype kalit perandorak. Pra fiks ate qe nuk bene dot me lufte paraardhesit sulltane te Anadollit e me ushtri te armatosura nder shekuj, ta beje sot sulltan Erdogani me ushtrine pa arme por te vendosur te emigracionit qe vjen ne Europe nga politika syleshe e Merkel and Co.
  …atehere sic thote vete Erdogan “do ti zbresin trenit qe i solli” e pastaj do perseritet historia si me Kalin e Trojes qe trojanet e futen ne Troje per ti vene me pas zjarrin qytetit te tyre.

  Reply to this comment
 8. Arben June 25, 10:47

  Allahu Ekber.

  Reply to this comment
 9. H June 25, 10:48

  Gjithë këta qen që lehin kundër Turqisë, janë lepuj greqie që dridhen kur i dëgjojnë emrin. Turqia eshte i vetmi vend i natos që ja kthen amerikes, rrezon avionin rus pa ju dridhur qerpiku. Këta duan vende si greqia që të kerkojne lemoshe dhe mbyllin gojen. Dinjiteti nuk është karakteristike ballkanike.

  Reply to this comment
  • Arben June 25, 11:29

   Kur te fuqizohet Turqia te themeloje Perandorine

   Do te kete stabilitet Ballkani DHE do te njohe

   Zhvillim DHE drejtesi, sic jetoi 500 vite me rradhe.

   Reply to this comment
   • Taku June 25, 12:51

    O turk ik gjeni ndonje boshnjak kokpalare e trushplare te formini perandorine se me shqiptaret i rruani trapin. Paskeni kaluar ne orgazne ju turkoshanet se fitoi Erdogani e na plasi bytha ne.

    Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane June 25, 12:50

   Nuk eshte karakteristike ballkanike dinjiteti per ballkanasit per sa kohe do kete lango si puna jote qe do mastrubohen per perandorine e dhjere osmane.
   I rezon avjonet ruse dhe pastaj vete i ben gojore Putinit qe ta fale.
   Grqia , Serbia dhe Turqia e Erdoganit per shqiptaret e vertete jane njesoj.
   Kur nuk gjeni mbeshtetje ne shqiptaret patriote ju osmandhjeret i quani shqiptaret greke e sllave dhe therisni ne ndihme islamin.
   Po clidhje ka islami me osmandhjere politike qe kerkojne te shperfytyrojne kulturen, gjuhen, zakonet dhe bashjejetesen fetare te shqiptareve.
   Ptuu race e poshter osmandhjere.

   Reply to this comment
   • Arben June 25, 14:35

    Kultura, gjuha, zakonet DHE bashkejetesa fetare nder

    Shqipetare, u farketuan ne periudhen e Perandorise

    Se ndritur Osmane. NUK te ka faj njeri SE histori ke

    Mbetur Tek libri sllavo-komunist qe na eshte dhene

    Per studim ne klase 6-te, e ku periudhe Osmane

    Pershkruhej vetem 2 fjali

    “Me pas vijuan 5 shekuj te erret te pushtimit Osman”.

    Po NUK hape vete.literature me Dore nuk te ndihmon

    Dot njeri.

    Reply to this comment
    • Perandoria e dhier osmane June 25, 21:56

     Perandoria osmane frenoi krijimim e shtetit shqiptar. Historiani yne i madh Kristo Frasheri thote: “Pushtimi i tokave te Arberit nga osmanet ndodhi pikerisht ne kohen kur feudet e feudaleve arberore po shkriheshin ne nje feud te vetem” pra ne kohen kur po krijohej mbreteria e pare e shqiptareve si te gjitha mbreterite evropiane. Osmanet e ndalen kete proces dhe 500 vjet populli shqiptar nuk njohu progres si Europa perendimore.
     Dhe te mendosh qe sot me 2018 pas 500 vjetesh egzistojne funderija osamdhjere akoma.

     Reply to this comment
  • per H efendine June 25, 14:20

   Ha ha ha ha or “H” efendi c’na gajase se qeshuri kur thua se rrezio turku avionin rus pa ju dridhur qerpiku..Po Erdogan babaxhani u be pete ti lepinte bythen Putinit duke i kerkuar falje neper TV se Cari nuk e takonte. Ne se Taip Trap Erdogani ka patur ndonje periudhe qe po plaste nga frika, ka qene pikerisht ardhja e flotes ruse ne Bosfor duke e tmerruar Rexhep brekushen

   Reply to this comment
 10. Amerikani June 25, 12:59

  Ha haa paskan kaluar ne histeri neo-osmanet !

  U ngjallen zombit e perandorise se vdekur osmane.

  Reply to this comment
 11. Arben June 25, 15:44

  O te lodhur, investime Turke ne Shqiperi Jane 3 miliard

  Dollare. Kjo sipas statistikave instat, DHE leshoni

  Komentet.

  Reply to this comment
 12. Amerikani June 25, 22:34

  Erdogani mund te rikonfirmohet si udheheqes i Turqise, por ne raport me shqiptaret ky njeri zgjoi tek ne instiktin mbrojtes si dikur ne kohen e Skenderbeut te madh dhe etapave te rendesishme te historise se pushtimit dhe sundimit osman kur shqiptaret nuk e deshironin kete sundim.

  Politika e re e neo osmanizmit qe imponon influence ekonomike dhe mbi te gjitha kulturore ne popujt muslimane te Ballkanit pjese e perandorise se dikurshme osmane iu ka zgjuar shqiptaret te cilet ndihen te rezikuar dhe cenuar per perkatesine e tyre si popull europian instiktin e vetembrojtjes. Instikt qe lidhet se pari me identitetin dhe trashegimine e provuar shkencerisht se shqiptaret jane pasardhes te drejt perdrejte te Ilireve e Epiroteve me dy djalektet e gjuhes se tyre perkatesisht gege dhe toske.

  Kjo influence e sila kerkon te shtrihet nepermjet perçarjes fetare nder shqiptare duke shfrytezuar elementin e dobet dhe te paditur te nje pjese te vogel te muslimaneve shqiptare nuk eshte nje sjellje e re dhe e panjohur me pare.

  Deviza “perça e sundo” e perandorise osmane eshte e njohur per ne nga librat e historise.

  Elementi i shendoshe musliman shqiptar ashtu siç ka ditur dikur ti jape jete Rilindjes kombetare me patriote e klerike perparimtare nuk do bjere pre e nje “sulltani” endrimtar anakronik, shtypes se lirive dhe te drejtave te njeriut te vendit te tij.

  Ne fakt elementi me pikant i aventures se endrimtarit te Anadollit dhe politikes se tij neo-osmane ne raport me shqiptaret eshte transformimi i ndjenjave te miqesise se sinqerte qe egzistonin midis te dy popujve, atyre shqiptare e turq para erdoganiste, ne kah te kundert, kur sot Turqia e drejtuar nga Erdogan shikohet si nje rrezik potencial per identitetin tone kombetar.

  Marredhenjet e Turqise me perendimin sot jane ne raporte mungese besimi.

  Perderisa orjentimi yne politik, strategjik dhe jetik eshte perendimi raportet me Turqine te Shqiperise duhet te ngel ne rangun e raporteve normale midis shtetesh dhe asgje me shume.

  Aleati tashme i pabesueshem i NATOS dhe shkelesi i demokracise dhe te drejtave te njeriut qe per BE qendrojne si vlera te patjetersueshme nuk mund te jete aleati yne i besueshem.

  Nje partner i ngushte i Rusise dhe Serbise nuk mund te jete miku i ngushte i Shqiperise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?