Zgjedhjet, sondazh i DITA-s në Tiranë

Gazeta DITA May 11, 2013 10:20

Zgjedhjet, sondazh i DITA-s në Tiranë

Si do të kishin votuar kryeqytetasit dhe si do të ishin shpërndarë mandatet e qarkut Tiranë në 7 maj?

 

Për kryerjen e këtij sondazhi, redaksia e DITA -s, njesoj si ne nentor 2012, organizoi një ekip anketuesish vullnetarë, duke i caktuar secilit nga një minibashki të kryeqytetit. Numri i pyetësorëve të plotësuar në çdo minibashki ishte në përpjestim me numrin e votave në zgjedhjet e fundit bashkiake. Totali i pyetësorëve të plotësuar ne periudhen 1-7 maj ishte 1200.

 

Në pyetësor kishte keto pyetje:
1 – Ç’moshë keni?
2 – Në qoftë se zhvillohen zgjedhjet sot, a do të votoni?
3 – Në qoftë se votoni, për cilën parti do të votoni?
4 – Ne vitin 2009, per cilen parti keni votuar?

 

Pyetësorët u plotësuan në mënyrë anonime nga të anketuarit e përzgjedhur në mënyrë krejt të rastësishme në banesat e çdo minibashkie. Pas plotësimit të pyetësorit, i anketuari e paloste atë dhe e fuste vetë në një kuti plastmasi të tejdukshme, të ngjashme me kutitë e votimit. Në këtë mënyrë, ruhej “fshehtësia e votës”. Në mbarim të anketimit, rezultoi se kampioni kishte një shpërndarje të balancuar të grupmoshave. Ndërsa balancimi territorial u realizua nëpërmjet shpërndarjes përpjestimore të anketimeve në të 11 minibashkitë.

 

Rezultatet e këtij sondazhi (shihni tabelen 1) përbëjnë vetëm një fotografim të opinionit të votuesve të kryeqytetit. Ato nuk mund të shërbejnë si parashikim për zgjedhjet që do të zhvillohen pas 6 javesh. Sidoqofte, kemi bere nje ekstrapolim te rezultateve te Kryeqytetit pertej kufijve te tij, per te bere nje llogaritje paraprake te shperndarjes se mandateve ne Qarkun e Tiranes (shihni tabelen 2). Shperndarjen perfundimtare te mandateve do ta beje KQZ-ja pas 23 qershorit.

 

 

 

 

 

 

TABELAT:

 

 

tabelatabela 2

 

Gazeta DITA May 11, 2013 10:20
Komento

45 Komente

 1. eljo May 11, 10:46

  nuk e besoj te jete kaq e vogel diferenca midis dy koalicioneve..ndryshe nga vitet e shkuara nuk shoh me asnje demokrat verdall…nuk ka me njeri qe del e mbron..nuk ka fryme fare te se djathtes! partia demokratike do shkermoqet kam pershtypjen pas zgjedhjeve…

  Reply to this comment
  • florenca May 11, 11:11

   Padyshim qe PS do kete nje rezultat akoma me spektakolar se kaq, per faktin e thjeshte se vetem tani ka filluar prezantimi i kandidateve dhe programit, ne momentin qe qytetaret e Tiranes do te njihen me gjithe programin e PS do jene te bindur se eshte e vetmja shprese per te Rilindur Shqiperine.

   Reply to this comment
   • Sandri May 11, 20:01

    Dihet qe PS do fitoje, sondazhet mundohet ku e ku qe ti bleje PD-ja. PSH:Te gjithe ata qe jane te punesuar ne administrate qe votojne per PS deklarojne se votojne per PD pasi i presin rrogen, pastaj ke edhe te tjeret qe nuk thone dot te verteten pasi kane njerez te punesuar nga demokratet, vetem kini durim dhe do ta shikone SUPERFITOREN e Edit.

    Reply to this comment
   • Denisi May 11, 20:06

    Fitorja e PS ka per te qene me e madhe se kaq, populli e ka marre inat salen, edhe demokratet e dikurshem ne lagjen time kane filluar ta shajne salen, sala po braktiset nga te gjithe, populli duheti i japi fund regjimit berishian, dhe data e fundit eshte 23 qeshor 2013

    Reply to this comment
   • Flamuri May 11, 20:09

    Ca lesh AK keni vnedosur ketu??? AK kishte vota nga e kishte derguar berisha qe te marri nga votat e PS, tashme qe doli sorra ne pah iken te gjithe nga AK. Hiqeni fare AK se nuk ka per te marre vota, dihet qe e VETMJA parti qe mund te largoje salen eshte PS-ja dhe Edi do arrije ta largoje komunistin e fundit ne 23 qeshor.

    Reply to this comment
   • Gentjani May 11, 20:26

    Sondazhi eshte i realizuar mire, jo si ne disa faqe interneti ose gazeta ku futet leku i sales edhe nuk merret vesh se cfare deshiron populli. Fitorja e PS eshte e garantuar, populli kerkon ROTACION dhe RILINDJE. Ne 23 qeshor mos harroni qe te shkojme te kutite e votimit te bashkuar me RILINDJEN SHQIPTARE.

    Reply to this comment
  • Majmuni May 11, 11:29

   Demokrate skan ngel me fare ! jan vec cunat dhe gocat e vet atyre q mund te votojn PD se ngatrojn karriken e shpis me ate te pushtetit ! differenca ka per te qen akoma me e madhe me 15% 20% PS qe fiton !

   Reply to this comment
  • dyli May 11, 11:30

   Diferenca thellohet cdo dite. #Rilindje eshte e ardhmja

   Reply to this comment
  • Goni Dyle May 11, 11:38

   Te diskutosh fitoren me disa deshtak qe na qeveriain esht e pa mundur Ku nje qever te kercno dhe ne sy te mediave
   Ore sali +polla=pollasali Kercenoni 18 vjecarer se nese nuk votoni per pd do u mbesim ne provimet e maturess
   Kjo esht diferenca E jon me keto
   Forca rilindje forca edi rama Forca partia socialists

   Reply to this comment
  • fino alla fine May 11, 12:25

   Fitorja e koalicionit te majte mendoj se do jete edhe me e thelle.Askush nuk beson me ne qeverisjen e Saliut.Madje pjesa me e madhe e njerezve me zor po presin zgjedhjet me qellim qe te largojne nga ky vend Saliun.

   Reply to this comment
  • janaq May 11, 12:27

   Qe koalicioni opozitar me ne krye Partine Socialiste shpallet fitues kjo dihet tanime.Rezultati i fitores edhe me i thelle.Saliu e ka katandisur kete vend simos me keq nuk duron me populli kete zgjedhe qe i ka vene Sali Berisha.

   Reply to this comment
  • gigi buffon May 11, 12:29

   E qarte fitorja e Partise Socialiste ne zgjedhje e sigurt.Populli duhet medoemos te marre pjese masivisht ne zgjedhje ti shkaktojme Sali hajdutit humbjen me te thelle qe eshte regjistruar ndonjehere.Me 23 qershor te hedhim ne kutine e votimit voten pro opozites sepse vetem keshtu mundet te lagrojme Tiranin Sali.

   Reply to this comment
  • GJYSHJA May 11, 12:32

   Ore po as qe behet fjale e as qe mund te diskutohet qe opozita e ka te sigurt fitoren.U lodh populli nga padrejtesite e Sali Berishes,nuk mban më.Do e shporrim me vote diten e zgjedhjeve,te na zhduket njehere e mire nga harta politike.

   Reply to this comment
  • mozi May 11, 19:46

   diferenca do te rritet akoma me shume sepse tashme te gjithe shqiptaret e kan kuptuar kush eshte saliu dhe sa premtime eshte i afte te mbaje.do te jet nje fitore spektakolare e PS ne mbare Shqiperine

   Reply to this comment
  • Andi May 11, 19:58

   Lere faktin qe po shkerrmoqet, eshte kthyer ne nje parti qe po fut te gjitha mbeturinat politike qe nxjerrin partite e tjera.

   Reply to this comment
 2. TURIT May 11, 10:47

  fitorja e se majtes sa vjen e thellohet..e para prej gabimeve qe ben cdo dite berisha, e dyta sepse partia socialiste ka realisht nje program qe mund te preket nga te gjithe..jo si berisha qe del ne fushate e vetem ofendon

  Reply to this comment
  • grejsa May 11, 11:19

   Qytetaret e Tiranes kane treguar nje rezulat me te thelle ne zgjedhjet lokale, por qe ndodhi ajo qe ndodhi per shkak te kavajes dhe paskuqanit ne Tirane, jo me ne zgjedhjet parlamentare qe do ta shembin kete qeveri njehere e mire sidomos pas bemave e skandaleve te Berishes dhe sidomos nga programi fantastik i Rilindjes.

   Reply to this comment
 3. ola May 11, 10:49

  do fitoj ps po keq fare me duket mua…me thelle se pd ne 2005 se kishte ckishte nano skishte vrare njeri ndersa saliu ska lene njeri pa vrare e prere…eshte shume i dhunshem

  Reply to this comment
 4. Florin hhaa May 11, 10:49

  Nuk diskitohet fitorja dhe e thell madje Nuk esht me populli qe jeto me shpresa u lodh 8vjet Sali marrja vec e vodhi
  Forca rilindja esht koha te kemi vertet nje rilindje ne vendin ton te shohm pak Ngjyra se u Nximee 8 vjet nga faqeziu

  Reply to this comment
 5. ilvi May 11, 10:56

  ky eshte mbyll si muhabet qe fiton ps..puna ehste me 77 apo me 84 deputet..

  Reply to this comment
 6. Enkel May 11, 11:02

  Partia Socialiste gjithmon ka qene ne avantazh edhe pse Saliu i ka vjedhur votat gjithmone me menyrat e tij diktatoriale.

  Reply to this comment
 7. dorjeta May 11, 11:09

  Ajo qe eshte per tu theksuar eshte se qe nga momenti qe ka filluar te prezantohet programi i Rilindjes, qytetaret e Tiranes kane kuptuar se alternativa qe ofron Partia Socialiste eshte padyshim ajo qe do te nxjerre popullin shqiptar nga gremina qe i ka katandisur Saliu, rritja e popullaritetit me 5,3% eshte shume sinjifikative, dhe sigurisht tani qe do te prezantohen edhe deputetet dhe platforma e tyre, kjo perqindje pro te majtes sigurisht do te ndryshoje, do te rritet sepse s’ka rruge tjeter qe te coje drejt Rilindjes pervecse duke votuar per PS.

  Reply to this comment
  • tano May 11, 15:31

   Me falni se nuk po e kuptoj dicka. perpos konsumimit 8 vjecar te qeverisjes dhe krizes ekonomike gjithandej, edhe ne shqiperi po ashtu, per cfare programi e keni fjalen. me thoni nje dicka konkrete, meqe flisni per program. u tha ne fillim biznesit te vogel do i hiqen fare taksat, tani thone do i ulen.
   u tha do vendoset taksa progresive, por se si sa ne ca niveli pagese fillon progresive s’u tha kurre. prurja e re, koco kokedhima tha qe per bizneset sdo kete takse progresive, por te sheshte, progresivja do jete per individet. dmth i bie qe progresive te paguajne hallexhinjte qe marin rroge ndersa kocua me shoke me biznese prape te paguajne te sheshte. a nuk e kuptoni qe tallen me popullin keta politikane? edhe ju qe flisni per rilindje e program (qe vetem programe spo degjojme ne keto zgjedhje) keni shpresa personale per ndonje pune, per ndonje kolltuk gjekundi, ndaj lerini dokkrat dhe demagogjite se u ngopem

   Reply to this comment
 8. Denada May 11, 11:36

  Varferine qe i ka sjellur pushteti qeverises kto 8 vjete,shqiptaret nuk do ta pertypin lehte…Ngritja e cmimeve te produkteve ushqimore me me shume se 100% dhe rrogat e ngritura te punonjesve me 10 % apo pensionisteve me 200 leke te reja eshte nje diference qe ndeshkimin do ta japi me 23 qershor.

  Reply to this comment
 9. pegi May 11, 13:18

  Diferenca e fitores se koalicionit te majte pa diskutim qe do te jete akoma me e thelle.

  Reply to this comment
 10. arbenita May 11, 13:20

  Ky pushtet arrogantesh e hajdutesh ne nje fare menyre i ka detyruar edhe demokratet te votojne te majten sepse gjendja e varferis se tejskajshme nuk durohet me. Rilindje

  Reply to this comment
 11. klaus May 11, 13:21

  Nuk ka me vjedhje qe te mund te tjetersoje fitoren e partise socialiste, kjo qeveri ka mare fund prej kohesh, por nuk do qe ta pranoje

  Reply to this comment
 12. Ranja May 11, 13:22

  Do te jete akoma me i thelle rezultati i fitores se te majtes, sepse shqiptaret jane lodhur nga genjeshtrat e njepasnjeshme dhe premtimet boshe te Berishes…eshte koha per Rilindje

  Reply to this comment
 13. REI May 11, 13:23

  Ky pushtet hajdutesh e varferoi populin sa me s’ka ndaj nuk ka fytyre tu kerkoje voten duke u ofruar nje thes miel..shqiptaret i bere te varfer tani kerkon edhe ti turperosh more dite zi?

  Reply to this comment
 14. Bruxhes May 11, 13:24

  Ky pushtet eshte ne grahmat e tij te fundit, pasi rrenoi drejtesine, ekonomine arsimin, shendetesin dhe cdo fushe tjeter, mos pretendoi se do te mare me vota pavarsisht cdo lloj forme te shantazhit qe do te perdor.

  Reply to this comment
 15. Kafshisti NjëDheIVetëm May 11, 14:12

  Ueeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

  Shikojini pak komentet më lartë. Nga një ose dy persona. Stili është identik. Pika fikse, Saliu malok, tiran. Por shikoni kohën e dërgimit, njëri pas tjetrit kanë mesaatarisht një distancë prej 2-3 minutash.

  Ueeeeeeeeeeeeee.

  Reply to this comment
 16. sherman May 11, 14:16

  Diferenca sot eshte e pranueshme por deri ne 23 qershor shifra vetem per PS do jete 55%,duke mos llogaritur pastaj votat per koalicionin.Fitorja eshte e sigurte.

  Reply to this comment
 17. MARKO May 11, 15:26

  Ambiciet i kam respektuar gjithmone,por ato kane nje te mete:-Kerkojne te behen te famshem para kohe. Sidoqofte trendi eshte i dukshem, per nje fitore te paster te forcave progresiste europiane.

  Reply to this comment
 18. petro May 11, 17:08

  Ne keto zgjedhje une edhe sikur te mos kisha arsye nuk do ta votoj PD sepse jam shume kurjoz te shoh reagimin e saliut kur humbet ,kam pershtypjen se do te jete nje skene me shume humor sa do tja kaloje edhe portokallis, pra pres shfaqjen me te bukur humoristike me personazh kryesor SALI BERISHEN.

  Reply to this comment
 19. pegi May 11, 18:23

  Nese do te behet nje zondazh tjeter nga data 1 deri me 7 qershore do te duket nje diference dyfish e Partise Socialiste…..Sepse Edi Rama dhe skuadra e Rilindjes kane pergatitur nje fushate mbreslenese.

  Reply to this comment
 20. korina May 11, 18:24

  Te gjithe demokratet e qerruar, thone po cfare do te beje Rama po te vije ne pushtet, po jepjani pra voten Edi Rames dhe jepini mundesin atij t’ju tregoi se cfare di te beje…Se sa per Saliun e pate qe ai di vetem te shkaterroi, te shese, e te vjedhe shqiperin.

  Reply to this comment
 21. arbenita May 11, 18:26

  Kjo eshte nje diference per tu vleresuar, por deri ne diten e zgjedhjeve ajo do te rritet ndjeshem sepe do te ndikoi super fushata e Parise Socialiste. kjo eshte e sigurte.

  Reply to this comment
 22. aleksandra May 11, 18:27

  80 Deputete i ka te sigurte koalicioni i majte…Edi Rama pas 23 Qershorit do te jete i pari Kryeminister legjitim i shqiperis pluraliste…se demokratike nuk mund ta quaj dot.

  Reply to this comment
 23. brukli May 11, 18:35

  Petro Berisha po ben prova se po pergatitet te hyje aktore humori te Portokallia pas humbjes se 23 Qershorit. Do shkoi ti lutet Topit ta pranojne, se ka gabuar qe ka dashur ti largoi nga piramida, do u kerkoi falje.

  Reply to this comment
 24. rediana May 11, 19:03

  Ps do fitoje me bindshem se kaq.Klani i Saliut ka marre fund perfundimisht!8 vjet ishin shume per shqiptaret qe kane duruar ne kurrizin e tyre afera mashtrimesh,vjedhjes masive,presione administrate,neperkembje te vlerave dhe cdo gje tjeter te zeze qe mund te vije vetem nga Berisha i zi

  Reply to this comment
 25. grekofon May 13, 05:41

  Pershendetje te nderuar bashkatdhetare socialiste te dites.
  Me keto sondazhe e pseudosondazhe PS do fitoje 120 deputet me 23 qeshor edhe edi ramen do e bejme perandor me 24 qershor
  pseudosondazhe te tille e nxorren AK 8.9% ne netor edhe e ulen ne 1.2% pasi nuk pranoi ps-ne tone te dashur.
  I sigurte qe pas nje jave do e nxjerrin ne 0.6% megjithese dy sondazhe te tjera e kuotojne rreth 5.5-6%.
  Hapni syte e mos besoni lajme pacavure

  Reply to this comment
  • erka June 18, 14:24

   po harrojeni qe fiton fashisti Rama,Nuk e merr asnjehere pushtetin me kocon dhe sajmir tahirin,Me vjen keq per ju o popull qe mund ti besoni nje njeriu pa moral…

   Reply to this comment
 26. Arti June 24, 12:17

  O laluc te qelbur ju ka mbajt sala ne pllam te dores edhe hikni i jepni voten comunistve ,at jan bashatis nga gjepat tani do i mbushin duke mare parat e juaj . Njerez injorant

  Reply to this comment
 27. Tarasi May 20, 14:02

  DELETED

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*