Deputetët e kryetarëve, BE përsërit thirrjen: Drejtuesit e partive kanë përgjegjësi ligjore dhe morale për personat që do fusin në listat e 25 prillit

February 23, 2021 13:01

Deputetët e kryetarëve, BE përsërit thirrjen: Drejtuesit e partive kanë përgjegjësi ligjore dhe morale për personat që do fusin në listat e 25 prillit

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca u ka bërë thirrje partive politike për të futur në lista kandidatë të pastër.

Nëpërmjet një postimi të bërë në “Twitter”, Soreca shkruan se drejtuesit e partive kanë një përgjegjësi ligjore dhe morale për të siguruar listat e kandidatëve me standartet më të larta të integrimit.

Postimi i plotë:

Diskutime si e sotmja janë thelbësore për të drejtuar votuesit dhe kandidatët në procesin demokratik. Unë pres që partitë politike të angazhohen me rekomandimet e OSHC-ve dhe të mos lejoj që iniciativa e sotme shumë e shëndetshme demokratike të mos merret vesh. Drejtuesit e partive kanë një përgjegjësi ligjore dhe morale për të siguruar listat e kandidatëve me standardet më të larta të integritetit. #Shqipëriameriton ligjvënësit të cilët do të mbështesin # BEaxhenda e reformave për luftën kundër # korrupsionit dhe #krimit të organizuar.

j.l./ dita 

February 23, 2021 13:01
Komento

5 Komente

 1. Kush jeni ju Padronet e Shqiperise ?! February 23, 14:12

  Ju keni mbush PE-ne me neofashiste ,
  ne shba-presidenti sulmon Kapitolin me bandat e tija extremiste neonaziste ,

  nderkohe qe Ju Kultivuat Kriminelet ne Politiken Shqiptare
  me ne krye salih berishen ,lylqimbashen ,meten etj

  dhe c’eshte me Skandalozja beni sikur nuk i njihni sot kta

  Kriminele te ndyre ,Diktatorin e dal nga Shpella, qe Ju i Kultivuat e Sponzorizuat , te shkaterronin Shqiperine e inkriminonin cdo institucion .
  Ju e prut ne 91#Kryekriminelin dhe injotantin salih berisha ne krye te shtetit Shqiptare ,
  ju e financuat dhe e mbroni si me 97 -en qe penguat Drejtesine ne Shqiperi dhe kercenuat me Veton tuaj ,

  se nuk do t’ju ndihmojme me nqs arrestoni kryekriminelin e sharlatanin ,njeriun me idiot qe sdi me drejtu nji kopertative katunarsh e malokesh ,
  dhe na e prute perseri ne pushtet per 8-vjet !

  ju vazhdoni ta Mbroni sot ,kryekriminelin salih berisha dhe lulezim basha ,me te cilin takoheni ,
  hani pini e palloheni mbase ! Ku ju gjenden kembet juve Gjaprinjeve .

  Kte e keni per fis ju dhe beni gjithe Botes ,ku gjeni e sot ,

  per Ironi dilni e beni gjasme ju shqeteson Kriminaliteti ne Politike ,nderkohe qe kur salih berisha hodhi ne ere Gerdecin e vrau 28-femije gra e pleq ,
  dhe me 21 -janare 4 qytetare para syve tuaj

  etj Deshmitare te Korrupsionit so Trebicka e Prifti

  ju kthenit syte ne tjeter drejtim .
  Ju njohim fare mire surratin tuaj prej Hipokriti te ndyre .
  Larg duart nga Zgjedhjet ne Shqiperi Gjajprinje !

  Reply to this comment
 2. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” February 23, 14:20

  Te gjith kan nje shqetesim,integritetin moral te kandidateve te Partive pjesmarrese ne zgjedhjet e 25 Prillit.Armata e gangsterave te mafies “rilindase”,350 zyrtare ne organet shtetrore me te kaluar kriminale,280 policë lidhur me krimin,por drogaxhiu D’Rama nuk merr asnje pergjegjesi,sepse thote pergjegjesia eshte individuale.Perse kaq shume kriminele ne “rilindje”?Kriminelet i mblodhi Edvin D’Rama me vetëdije te plote,sepse ishte i bindur se vetem me ndihmen e tyre i merrte pushttetin Berishes.Largimi nga PS-ja i gangsterit Tom Doshi,por marrja me vete ne zgjedhjet lokale ne Shkoder per kandiduar K.Bashkie nje gangster tjeter,komprometon rëndë mashtrusin ordiner Edvin Escobar D’Rama,se ai i ka qenë i ndergjegjshëm ne perzgjedhjen e horrave,prandaj edhe shqetesimi i aleateve perendimore eshte i madh.
  Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca :”Drejtuesit e partive kanë një përgjegjësi ligjore dhe morale për të siguruar listat e kandidatëve me standardet më të larta të integritetit”.
  Komisionerja Europiane për Çështjet e Brendshme Ylva Johansson :“Të gjitha partitë duhet të marrin përgjegjësitë që të kenë integritet të kandidatëve në lista”.
  Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim:”“Drejtuesit e partive nuk duhet të pastrojnë listat e tyre”.
  Kryetari i mafies”rilindase” Edvin Escobar D’Rama :”S’kam nevojë të më tregojnë detyrat” !!!
  S’ka nevojë ti tregojnë detyrat atij që nuk ka bërë asnjërë detyrat!

  Edvin D’Rama,është dënuar 2 herë në Francë për vjedhje ikonash.Nr i dosjes “AL.1961138/A”

  Reply to this comment
 3. bujari February 23, 20:02

  I nderuar z. Soreca, ju thoni se kryetaret e partive kane pergjegjesi morale dhe ligjore per zdhedhjen e kandidateve me integritet te larte. Te lutem me thuaj kush ti zgjedh keta kandidate kur ne krye te ketyre partive jane persona jo me integritet por edhe kriminel qe kane vrare dhe vjedhur kete vend e kete popull. Nuk e dini juve se Lul Basha, si minister i brendshem e zbatues i urdherit te Berishes vrau 4 qytetare ne mes te bulevardit per mos me thene vjedhjet e medha galopante te tije e shume e shhume vepra amorale te tije. Po Fatmir Mediu , si minister i mbrojtjes aprovoje fabriken famkeqe te gerdecit ku u zhduk nje fshat i tere me 26 te vrare e qindra te plagosur e dini ju. Prandaj mos beni hipokrizira (si ambasadori amrrikan qe e quajti yll ne ngjitje Lulin kur vrau 4 veta) e bieri drejte e te vesh gishtin ne plage duke i treguar shqiptareve(ata e dine) se kush jane ne fakt njerzit pa integrite e te pa moralshem te ketije vendi dhe ,per fat te keq, nje kontribut te madh per te qene ata ne krye, kane dhene edhe nderkombetaret. Besoj e shpresoj se do reflektoni(jo vetem ju) e te godisni ne shenje qe kjo plage te permirsohet e te sherohet e, per ndryshe, plaga do maiset e ska zot ta sheroje.Repekte e gjithe te mirat.

  Reply to this comment
 4. ?!! February 24, 07:25

  I nerumi Soreka, italian me origjinë nga Sicilia, është jo real kur u drejtohet kriminelëve që drejtojnë PD, PS dhe LSI të mos pranojnë kandidatë për deputet nga bota e bollëkut kriminal shqipëtar. Ai është real kur nxjer si prestigjator nga njëra mëngë miljonat e subvencioneve të BE për Shqipërinë që pa pritmas zhduken. Mos duhet kontrolluar mënga tjetër e ambasadorit dhe mëngët e miqëve të tij qeveritarë në BE dhe në Shqipëri?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim