“Zgjedhorja”, garanton Gjiknuri: Do ta punojmë me konsensus

January 14, 2020 14:53

“Zgjedhorja”, garanton Gjiknuri: Do ta punojmë me konsensus

Në përfundim të tryezës për reformën zgjedhore, përfaqësuesi i PS në këto bisedime Damian Gjiknuri u shpreh se në vijim do të punohet me konsensus për arritjen e një marrëveshjeje, ku do të kërkohet edhe ndihma e ekspertëve të ODIHR.

“Kemi një marrëveshje mes palëve, që opozita jashtë parlamentare të përfshihet në diskutime me qëllim arritjen e një produkti të dakordësuar. Ne do përpiqemi të punojmë me konsensus me ndihmën e ODIHR, është ajo c’ka kemi nisur në komisionin e reformës zgjedhore. Duhet të kuptojmë problemet e sistemit zgjedhor, nuk ka asnjë rekomandim ndrëkombëtar, se nuk mund t’i japë kush mend Shqipërisë cfarë sistemi të ndjekë. Do  kërkojmë ekspertizë për administrimin e zgjedhjeve”, u shpreh Gjiknuri.

Më tej ai theksoi se “Komisioni për reformën funksionon pasi aty bëhen të gjitha diskutimet, cdo draft miratohet në komision. Opozita ka një vend në të që nuk e ka shfrytëzuar. Gjetëm një modalitet që të jetë pjesë e punës për reformën zgjedhore. Kemi vullnet të mirë për të gjetur një formë dialogu me opozitën. Maxhoranca është e gatshme të punojë, të dëgjojë propozimet e opozitës, dhe nëse ato janë në përputhje me rekomandimet e ODIHR, do t’i pranojmë”.

Ndërsa për bashkëkryetaren e komisionit të posaçëm parlamentar për reformën zgjedhore, Rudina Hajdari  ulja në tryezë, tregon se opozita jashtëparlamentare është ndërgjegjësuar se zgjidhja vjen përmes ideve e propozimeve dhe jo protestave të dhunshme. Në përfundim të takimit, ajo tha se nuk do të heqë dorë nga kërkesa e saj për ndryshimin e sistemit dhe për listat e hapura.

“Besoj se prezenca e PD dhe LSI në këtë tryezë tregon se kanë pranuar që rruga e duhur për të zgjidhur problemet është rruga institucionale, dhe jo e protestave e molotovëve që dëmtojnë Shqipërinë. Besoj se pranuan që rruga që do t’i jepte zgjidhje krizës politike është duke ardhur me ide dhe plane konkrete, të cilat i diskutuam sot.

Kjo do të kërkojë konsensus nga të gjitha palët, por unë dua të theksoj se vullneti i opozitës brenda parlamentit do të vazhdojë sa i takon ndryshimit të sistemit. Shqiptarët kanë nevojë që t’i kthehet sovraniteti në parlament. Shqiptarët të kenë një kod dhe jë sistem zgjedhor që i jep atyre të drejtën e lirë për të pasur një përfaqësim dinjitoz në parlament. Unë do luftoj deri në fund për këtë qëllim. Zgjodhëm rrugën e duhur, atë të institucioneve”, u shpreh Hajdari.

l.h/ dita

January 14, 2020 14:53
Komento

12 Komente

 1. Dentisti January 14, 15:15

  Ne se nuk vendoset sistemi proporcional kombetar me lista te hapura,ku populli te jete sovran ne zgjedhjen ,kontrollin dhe heqjen e mandatit te perfaqesuesve te tij,cdo gje tjeter eshte diktature antipopullore e kamufluar me lojra fjalesh!
  Heshtja e nderkombetareve per kete gje eshte shume trishtuese per popullin shqiptar!

  Reply to this comment
  • mirel January 14, 16:37

   Kombetaret mund te heshtin, por nuk ndalojne popullin shqiptar te shprehet.
   Se ka qef populli shqiptar qe te fleje gjume dhe te ktheje krahun nga fle gjume, njehere majtas dhe njehere djathtas, kete nuk e kane fajin zgjedhor.
   Kur heshtin shqiptaret, nuk kane cthone nderkombetaret.
   Shteti eshte i yni, dhe jo i tyre

   Reply to this comment
  • Bujku: January 14, 17:11

   A e dini si quhet ajo qe u vendosin ne qafe buajve per te terhequr parmenden…?
   Zgjedhore?!

   Reply to this comment
 2. Dentisti January 14, 15:15

  Ne se nuk vendoset sistemi proporcional kombetar me lista te hapura,ku populli te jete sovran ne zgjedhjen ,kontrollin dhe heqjen e mandatit te perfaqesuesve te tij,cdo gje tjeter eshte diktature antipopullore e kamufluar me lojra fjalesh!
  Heshtja e nderkombetareve per kete gje eshte shume trishtuese per popullin shqiptar!

  Reply to this comment
 3. Termet Termet January 14, 15:28

  Te pakten te kishit hequr Damjanin.Keta jane njesoj plehra.

  Reply to this comment
 4. Adih January 14, 16:29

  Termet Termet @……………
  Ky Gjiknuri , ky shejtan budalla ,cirak e skllav i Rames ,do kete pune me SPAK .Mos kij merak . Ligjerisht i takon SPAK te meret ne fillim me maxhorancen e pastaj do i vije radha pa diskutim edhe opozites . Do shikojme gallate me keta shejtan budallenjte e korruptuar , jo pesimist ,pamvaresisht qe si PD ,LSI dhe PS po e dredhin si kurvat . Kurse per z Hajdari rrespekt ,dhe faleminderit moj vajze. .Tani jemi ne dimer ,e mbas dimrit ,dale nga dale do vije pranvera e do celin lulet .
  Nderime Termet .

  Reply to this comment
 5. mirel January 14, 16:38

  Hajdutet me “Zgjedhore”, shqitparet me shqelm bytheve

  Reply to this comment
 6. mirel January 14, 18:43

  Punoheni vella, sic e keni punuar deri tani.
  Me konsensus. Ashtu te lumte.
  Beni gati nje 15 milione e me teper, se eshte rritur pazari

  Reply to this comment
 7. Lasgushi January 15, 04:44

  Që ka konsesus PS Pd,për.të keqen e.Shqipërisr në procesin zgjedhur,ka kohë që e kupton dhe bufi.Sillen si putanat me deklarata reciproke si të “ndershëm”.Pi nuk u ndryshua sistemi e tu hiqet kryetarëve të partive ekskluziviteti dhe mekanizmi i përcaktimit të listave Shqipëria do mbetet disa herë më keq se në diktaturë.Imagjinoni procesi udhëhiqet nga kryemulti hajduti Gjiknuri dhe kryekrimineli dhe përfaqësuesi dhe lidhja më afërt.dhe e fshehtë e Argitës dhe ideatori i ligjeve të.Gërdecit Viktor GjymiPlys siperhajdut Vasili dhe Eminenca gri e Salës Bylykbash.Cfarë produkti mundet të nxjerrin këta që jani provuar si elementë më kriminalë në partitë respektive vitet e fundit .Inshalla.zgjohet ndonjë prokuror i SPAKUT ti.fshijë nga faqja e dheut këtë kanser që ka pushtuar Shqipërinë.

  Reply to this comment
 8. Arben January 15, 08:54

  Punoje të keqen vëllai, punoje.

  Ky duket nga mënyra e të folurit që është kriminel.

  Reply to this comment
 9. Lili January 15, 20:19

  Cka eshte kjo shprehe do ta punojme?! Siç e keni punuar, m’falni perdhunojme deri tash?!

  Reply to this comment
 10. Si ta puoj Guru ty gruan ,me konsensusi tat ! January 15, 22:33

  KURVERIA POLITIKE NE ATE VEND KA KALUAR

  GJITHE KUFIJT

  POLITIKANET SHQIPTARE KANE XERRO MORAL

  DHE ATJE KU MUNGON MORALI BEN KERRDINE

  KORRUPSIONI E DEGJENRIMI TOTAL I SHOQERISE

  DHE SHTETIT –


  KU E CUAT SHQIPERINE O KARAPUTANAT E NJEREZIMIT !!!!!!!!!!!!!!!

  TE BABZITUR PER PARA

  TE BABEZITUR PER KURVERI

  TE BABZITUR PER MASKARALLIQE

  PTUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim