ZGJIDH E MERR O POPULL!

October 18, 2020 17:54

ZGJIDH E MERR O POPULL!

Viktor Malaj 

        “Kush ngjitet disa herë në pushtet dhe zbret disa herë prej tij, asnjë mendim të ri nuk mund të sjellë në shoqëri; të rinj mund të sjellë vetëm kostumet, orët, parfumet dhe, ndofta, ndonjë të dashur”…/ Dritëro Agolli

Meqenëse për të disatën herë po i afrohemi fushatës për zgjedhje të përgjithshme politike në këta tre dhjetëvjeçarët e fundit, “besoj” se shqiptarët duhet të ndihen të lumtur që i kanë të gjitha mundësitë të zgjedhin midis organizatave politike që quhen parti dhe njerëzve vetësakrifikues që vetëquhen politikanë. Të gjitha partitë shqiptare, politikanët shqiptarë po se po, janë vënë në provë dhjetëra herë. Njerëz të rinj: me shumicë. Me shumicë nga emrat dhe mosha, por me të njëjtën mendësi dhe moral. Si mendësia dhe morali i tufës ku bëjnë pjesë dhe ku kanë hyrë, siç nuk përtojnë ta thonë, për të mirën tonë dhe sakrifikimin e vetes. Mendime dhe ide të reja? Sa të duash- asnjë për be. Akuza, fyerje, shpifje dhe kërcënime? Me bollëk- me mijëra.

Populli duhet të jetë i lumtur pasi përballë partive dhe politikanëve ndodhet si përballë tryezës së mbushur me ushqime, nga ku mund të zgjedhë lirisht. Veçse mbi tryezë qëndron një “hile” e vogël: mbi të ndodhen me dhjetëra pjata por në secilën prej tyre ka si ushqim kryesor vezët: vezë të ziera, vezë të skuqura, vezë të rrahura, vezë pulash, rosash, patash dhe vezë gjarpëri. Hajt pra! Çfarë pret? Pse nuk zgjedh? Është e drejta jote, të cilën e ke fituar me shumë sakrifica. Kështu na thonë vezëbërësit dhe kështu duhet të bëjmë. Por se si duhet të jetë është tjetër gjë. Për këtë na këshillojnë të mendojmë dhe nja tridhjetë vjet të tjera.

Të gjithë vezëbërësit betohen se vezët e ardhshme që ata do të bëjnë nuk do të jenë më si të mëparshmet por më të mëdha dhe, madje, me dy të verdha brenda, shumë të shijshme dhe shëndetdhënëse. Lum kush do t’i provojë!

Kopertina e DITA, 15/10/2020

Titulli i shkrimit nuk ka asnjë lidhje me një vjershë që ia atribuojnë Fan Nolit dhe në të cilën, me ironi, ftohen shqiptarët të zgjedhin njerëzit sipas krahinave. Titulli i mësipërm është një himn kushtuar “lirisë së zgjedhjes” që na mundëson zgjedhjen e më të mirëve, megjithëse i kemi zgjedhur disa herë dhe po aq herë iu kemi rënë me shkelma si të pavlerë e të padenjë. Secili prej nesh ndodhet sot në pozitat e asaj femrës që është martuar dhe ndarë 3 a 4 herë dhe tani i japin  sërish mundësinë të zgjedhë njërin prej burrave nga të cilët është divorcuar sepse ishin të pavlerë, me vese dhe harbutë.

Në këto kushte, ne ndodhemi përpara alternativës për të mbajtur si Kryeministës z. Edi Rama, të dyshuar e përgojuar për korrupsion apo ta zëvendësojmë me z. Lulzim Basha, të kapur realisht në korrupsion nga KLSH dhe Prokuroria, por pa u shpallur fajtor, as i pafajshëm se çështja penale u pushua nga gjykata me marifete procedurale. Na ofrohet si kryeqeveritar Edi Rama i akuzuar nga opozita për blerje votash në 2017, por ne kemi mundësinë e vetme ta zëvendësojmë me Lulzim Bashën si ish-qeveritar dhe bashkautor në falsifikimet e votimeve të 2009 dhe atyre vendore të 2011 për bashkinë e Tiranës dhe si drejtues shkëlqimtar i proceseve qesharake dhe të manipuluara zgjedhore brendapartiake para katër vitesh dhe tani, kur votuan nga 3-4 herë njerëz që s’ishin fare anëtarë të PD-së. Ne kemi “fatin” të zgjedhim midis Ramës që përdor gazin lotsjellës ndaj protestuesve të dhunshëm dhe Bashës që vret protestuesit paqësorë me armë zjarri dhe për jetët e tyre të shuara akuzon si autorë protestuesit e gjallë. Na thonë të votojmë Bashën se atij i vezullon shkathtësia sa herë që i provohet gënjeshtra. Vërtet, sapo iu provua autorësia në vrasje i fshiu pamjet filmike dhe përsërit pohimin e thjeshtrit të tij gërmuq: “Kemi zbatuar ligjin”. Duke i pranuar ose jo vlerësimet që na bëjnë figurinat e opozitës si “shqiptarë atdhetarë” dhe “shqiptarë të ndershëm” (sigurisht, atdhetarë e të ndershëm jemi vetëm nëse i votojmë), ne kemi mundësi të zgjedhim midis Ramës që akuzohet nga këto figurina për “shitjen e territorit shqiptar Greqisë”, megjithëse s’ka ende asnjë marrëveshje të firmosur midis qeverisë së tij dhe asaj të fqinjit jugor, dhe Bashës që ka firmosur një marrëveshje për kufirin detar me Greqinë dhe që Gjykata Kushtetuese shqiptare e ka zhvlerësuar si antikushtetuese dhe kombëtarisht të dëmshme.

Liria jonë e zgjedhjes është e pafund. Ne mund të zgjedhim të kemi si zëvendëskyeministër z. Erion Braçe, punëtor, zëhidhur dhe i padyshuar për afera korrupsioni, ose ta zëvendësojmë me znj. Kryemadhi, me një çizme, por ama me pasuri personale të pafundme dhe me një parti që i pesëfishon votat nga njëri proces zgjedhor në tjetrin në saje të mbushjes së kutive zgjedhore siç rezulton nga zgjedhjet e 2017 dhe burgosja e komisionerëve të saj. Sa iu takon ndjenjave tona antikorrupsion, ne i kemi të gjitha mundësitë që Gjiknurin, Beqjen, Ahmetajn etj., të dyshuar bindshëm për sjellje korruptive, t’i zëvendësojmë me Mediun e Gërdecit, Bashën e Rrugës së Kombit, “Dukën e Krimit” apo Vasilin e “përparimit”.

Është në dorën tonë që deputetët e inkriminuar që i largoi nga Parlamenti “dekriminalizimi” t’i zëvendësojmë me individë “të pastër” por të proceduar penalisht dhe të dënuar nga gjykatat, si Salianji, Mziu, Balliu, Budina apo me të tjerë si Sali Berisha, deputet i përjetshëm dhe ligjshkelës i papenduar, autor i dhjetëra krimeve monstruoze por asnjëherë i dënuar për shkak të pushtetit politik mbi gjykatat e korruptuara.

Ne i kemi të gjitha mundësitë ta zëvendësojmë Ministren e Shëndetësisë, znj. Manastirliu me një figurë “madhore” kombëtare si Petrit Vasili, aftësitë e jashtëzakonshme të të cilit janë shfaqur dukshëm kur drejtonte Ministritë e Drejtësisë dhe Shëndetësisë. Po ashtu, Ministrin e sotëm të Brendshëm z. Sander Lleshaj, i padyshuar për ndonjë aferë korruptive, ne mund ta zëvendësojmë me një individ të denjë politik, gangster i klasit të parë dhe intelektual i klasit të fundit, siç është z. Flamur Ndoka i cili aftësitë e veta si politikan dhe intelektual i ka demonstruar duke hyrë me forcë në Drejtorinë e Policisë Tiranë dhe duke fyer e goditur me grushta oficerët e policisë. Madje, ai ka edhe një epërsi tjetër pasi është treguar trim dhe atdhetar duke ikur në Jugosllavi në 1991 dhe ka kaluar me sukses “testet” e UDB-së.

I kemi të gjitha mundësitë që Elisa Spiropalin, e cila e quante Edi Ramën “Skënderbeu i Dytë” ta zëvendësojmë me Vokshin, Pampurrin etj. të cilat qanë papushim për tri orë dhe iu vunë burrave “embargo” për tre muaj kur idhulli i tyre dhe demokrati i pashoq Sali Berisha u largua nga pushteti.

Duke i pasur këto mundësi për të zgjedhur ne duhet të jemi të lumtur pasi është e sigurt se një e ardhme e ndritur na pret. Prandaj, mos nguroni! Zgjidhni dhe merrni! E ardhmja është në duart tuaja, siç ka qenë gjatë tridhjetë vjetëve të fundit.

Botuar në DITA. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen e redaksisë dhe pa citimin korrekt e të dukshëm të burimit

October 18, 2020 17:54
Komento

64 Komente

 1. xhevahir kraja October 15, 12:17

  Aman o Shoku Viktor, vetem ate burin e pare(te para nentedhjetes)mos na e sillni, se na i leroi deri ne bres te shtate, ne reaksionareve e ju bashkeidealisteve te tij .Kur kujtojme, ate kumandarin, keta burat e sotem me duken evliha,megjithese meritojne te tre e bashke me ate gruanbure, burgun.

  Reply to this comment
  • Hermes October 17, 16:47

   Lexojeni me kujdes kete fjali:

   Viktor Malaj: Sot jemi si ajo gruaja që është martuar 3 a 4 herë dhe tani duhet sërish të zgjedhë njërin prej burrave që la sepse ishin të pavlerë…

   Nuk m’u besua,qe kete thagme do ta shkruante pena atdhetare e Viktor Malajt,vecse ne rast se duhet ta kete zene ndonje hall i madh,fjala vjen po t’i kishin vene pistoleten tek koka!
   Pra ne shqiptaret,qenkemi gruaja leneshe ku kane shtrydhur epshet e tyre shtazarake 3-4 burra (sundimtare) dhe e mbetur ne mes te kater rrugeve,pa asnje mbeshtetje e pa femije i duhet t’u lepihet ndonjerit prej ish hamshoreve te dikurshem te saj ,qe ta pranojne per nje kothere buke!

   Mos valle Shqiperia dhe ne shqiptaret paskemi mbetur kaq keq,kaq pa dinjitet e pa moral sa te na mbyllet gjykimi per te organizuar jeten tone duke shporrur hamshoret, qe na perdhunuan mizorisht per 30 vjet dhe te zgjedhim per te bashkejetuar me njerez te rinj,dinjitoze dhe me shpirt njeriu?
   Si i qenkan mbaruar Shqiperise njerezit e ditur, te afte dhe trima ,qe te marrin persiper fatet e atdheut,ne keto momente shume te rrezikshme te njejta sic ka vendi populli shqiptar para pushtimit fashist italian?
   Si mund te ndjellim sot pas 30 vjet demokraci ,se fati i Shqiperise dhe i popullit shqiptar qenka i destinuar o te vdese,o te pranoje shtypjen dhe shfrytezimin e 3-4 banditeve,kriminele,te korruptuar,qe ua kane nxire jeten dhe te ardhmen shqiptareve?

   Si mund te pranoje populli shqiptar,qe te heshte kur degjon deklaraten ogurzeze te kryeministrit Rama se,

   -“Koka e korrupsionit në Shqipëri nuk janë dhe nuk kanë qenë politikanët, por gjykatësit dhe prokurorët që nuk i dënojnë”?

   As satrapi Ahmet Zogolli nuk guxoi t’u thote shqiptareve,ndonese e kishte shitur Shqiperine nje here serbeve dhe me pas fashisteve italiane,qe para se t’ua mbathte kembeve nga vendi,nuk u tha shqiptareve se “nuk pyes me per ju,se kam hallin tim”!

   Si mundet, qe nje kryeminister,qe pretendon nga Europa te filloje negociatat me ate,duke i vene si nje nga kushtet kryesore luften kunder korrupsionit dhe ai i hedh “shashken” tymuese Europes dhe gjithe popullit shqiptar se “Une, Edi Rama jo vetem nuk e kam luftuar e nuk do ta luftoj korrupsionin,por jam ne mbrojtje te tij duke amnistuar te gjithe politikanet e tjere te meparshem,qe grabiten dhe shkaterruan te gjitha pasurite kombetare,shtetin ligjor dhe demokracine duke “burgosur” perfundimisht besimin e shqiptareve se ky vend mund te behet?!
   Ku shkuan tere ato akuza reciproke qe i kane veshur njeri tjetrit per krime,korrupsione,etj gjate 30 vjeteve dhe sot ,kur duhet te shporreshin te gjithe si te deshtuar e te zevendesoheshin me personalitete e parti te reja te guximshem dhe idealiste,qe mbi te gjitha te kene ne filozofine e qeverisjes ndertimin e shtetit ligjor,forcimin e demokracise ku lirite dhe te drejtat e njeriut te jene mbi te gjitha,marrin guximin e cmendur t’a deklarojne hapur me gojen e nje sofisti antishqiptar qe,”Hajdute,kriminele e politikane antishqiptare te te gjitha kohrave dhe partive,bashkohuni se tani e kemi ne, sundimtaret ne dore fatin dhe pasurite tona,se shqiptaret i kemi lene aq te varfer sa nuk kane guxim te na kundershtojne dot se i kemi leme aq te varfer sa i kemi detyruar te ilun koken para nesh e jo me te na kundervihen”!
   E kam parashikuar me kohe, qe deri ketu do arrinte Edi Rama me armiqesine e tij kunder popullit shqiptar!
   Ai sot eshte njeriu me i rrezikshem i Shqiperise dhe shqiptareve,sa cdo dyshim dhe mbeshtetje ndaj tij si person do te jete nje TRADHETI ndaj te ardhmes se femijve tane!
   Amnistimi qe Rama u ben politikaneve sot eshte nje AKT TRADHETIE qe ai i ben Shqiperise, i njejte per nga RREZIKSHMERIA sic ishte DHURIMI QE I BENE me 16.prill 1939 mbretit italian,Viktor Emanuelit te 3 -te, tradhetaret e kombit shqiptar Shefqet Verlaci,Ernest Koliqi,Xhaferr Ypi etj etj

   Se eshte nje AKT TRADHETIE i Rames,qe pas 30 vjet zhgenjimi total,mjerimi i tejskajshem dhe humbjes se besimit ndaj te ardhmes tone si popull e si shtet,ne vend qe prisnim prisnim ndeshkimin e plote dhe te rrepte te te gjithe shkaktareve te kesaj tragjedie kombetare,kryeministri i nje partie, qe hiqet si progresive apo gjoja trashegimtare e idealeve me te larta patriotike te popullit shqiptar,na hedh dorezen e duelit duke na kercenuar se tanime ai eshte DIKTATOR,qe se bashku me te gjithe kellirat e tjera qe na grabiten pasurite,dinjitetin dhe atdheun do na sundojne dhe se ne nuk u duhemi me vecse si fasade demokratike para botes!
   Ku shkuan perbetimet e tij se ai ishte dhe eshte gjoja ne sherbim te reformes ne drejtesi,se per kete qellim miratoi edhe ligjin anti KCK etj ,se te gjitha keto i mbeshteste, qe te ndeshkoheshin te gjithe politikanet e meparshem dhe te tanishem per krimet e bera ndaj popullit shqiptar duke e hequr veten si”babai i kombit”,por qe pa pritur dhe me nje guxim cmendurie prej diktatori,qe ka mbeshtetje brenda,por sidomos jashte vendit,pohoi se “Kokat e korrupsionit nuk jam as une,Edi Rama,por as Sali Berisha,Fatos Nano,Ilir Meta,Lulzim Basha etj,por vetem gjyqtaret e prokuroret,qe kemi emeruar ne dhe tani i perdorim sic i kemi perdorur gjithmone si koka turku,qe te shpetojme veten”!

   Dhe pasi degjoi kete deklarate ogurzeze dhe armiqesore,populli shqiptar,e gjithe media,opinionistet,analistet,shkrimtaret e poetet kombetare e rajonale,OJQ dhe viktimat e korrupsionit 30 vjecar cuditerisht u habiten duke u marre me perdorimin e maskave kunder covid 19,duke harruar se virusi me i rrezikshem sot per popullin shqiptar eshte covid-rama-20!

   Reply to this comment
   • Galileo October 20, 01:52

    @ Hermes
    Me sa duket nga reagimi yt, zoteri i nderuar, ju nuk e keni kuptuar shkrimin e gazetarit V. Malaj.
    Ai nuk thote askund qe ne duhet t’iu dorezohemi horrave te djeshem apo atyre te sotem por pasqyron situaten konkrete e cila ( per fat te keq ) eshte realisht sic e thote Viktori, pra keto figura te demshme jane alternativat momentalisht. Ne Shkrimin e tij, gazetari nuk thote se nuk duhen gjetur njerez te rinj dhe se nuk duhen krijuar forca te tjera politike por realiteti eshte ky. Duke e lene Viktorin menjane, shtrohet pyetja: Ja, na u mbush mendja te krijojme nje apo me shume parti te reja. Cili prej nesh do te ishte ne gjendje te ” hahet ” me maskarenjt ekzistues te cilet kane nen hyqem partite ekzistuese, median kryesore dhe shumicen e popullit ?! Fatkeqesisht, ky eshte kapitalizmi ku fitues del thuajse gjithmone horri ndersa i ndershmi ” skualifikohet ” sipas ligjeve te ” evolucionit social-politik ” te kapitalizmit. Prandaj nuk duhet keqkuptuar shkrimi i mesiperm i cili nuk ben thirrje per ” dorezim ” por per vigjilence.

    Reply to this comment
    • Hermes October 21, 10:34

     I nderuar Galileo!
     Lexojeni edhe nje here titullin e shkrimit dhe do kuptoni idene qe ka shtruar Viktori para shqiptareve kur thote se,

     -“sot jemi si ajo gruaja që është martuar 3 a 4 herë dhe tani duhet sërish të zgjedhë njërin prej burrave që la sepse ishin të pavlerë…”!

     Ne se ju kete fjali e kuptoni ndryshe nga une eshte puna e juaj e jo imja!
     Viktori na thote,qe ne nuk kemi ASNJE RRUIGE tjeter vecse te zgjedhim ne krye te qeverisjes tone vetem nje nga Sali Berisha,Ilir Meta,Fatos Nano,Lulzim Basha ,Edi Rama!
     Kaq hapur e kaq qarte eshte e shkruar e zeza mbi te bardhe sa edhge femijet e kopshtit e kuptojne,ndersa ju mundoheni te beni diversion!
     Vertet citati i Driteroit eshte vene me tjeter kuptim,por shkrimi me poshte ka shtjelluar vetem krahasimet midis paleve qe u dashkemi te zgjedhim!
     Me gjeni,Galileo,qofte edhe nje fjali te vetme ne kete shkrim ku Viktori na thote se rruga me e mire e shpetimit te popullit shqiptar nuk jane as Rama e as Basha,por njerez te rinj,idealiste etj nga te dy partite ose krijimin e ndonje partie te re,jo me lenesha nga keta te vjetrit e sprovuar per 30 vjet!
     Asnje fjale e jo fjali nuk do gjesh!
     Por ky shkrim i Viktorit,qe tenton te na mbushe mendjen se nuk paskemi rruge tjeter vecse te dorezohemi para sundimtareve te sotem e te djeshem ishte para rendese e heshtjes makabre te tij dhe te tjereve,pasi degjuan Ramen qe deklaroi ne te ashtuquajturen “Konference Antikorrupsion”,se “Kokat e korrupsionit nuk jane e nuk kane qene politikanet,por gjyqtaret dhe prokuroret”!

     A nuk eshte kjo deklarate nje TRADHETI ndaj popullit shgqiptar,qe pikerisht nga korrupsioni i politikaneve ka perfunduar ne gjendjen e sotme mjerane?
     A nuk eshte kjo deklarate nje AMNISTI POLITIKE,qe Rama i beri vetes dhe te tjereve si ai,qe sunduan,grabiten dhe shkaterruan cdo gje ne Shqiperi,duke u humbur shqiptareve besimin se ky vend mund te behet?
     Pra Rama ia dorezoi zyrtarisht Shqiperine te KORRUPTUARVE njelloj sic ia dorezuan tradhetaret Shefqet Verlaci,Ernest Koliqi etj,Kuroren e Skenderbeut,mbretit te Italise fashiste Viktor Emanuelit tte 3-te?
     Dhe Viktori HESHTI pasi degjoi kete thagme te Rames!
     Por Rama nuk u ndal ne rrugen e tij te tradhetise!
     Pikerisht dje,ai pasi bisedoi me ministrin e Jashtem grek,na lajmeroi se paska rene dakort,qe “Ceshtjen e detit” me Greqine t’ia delegojne gjykates nderkombetare!
     Po kush do annkohet dhe poer cfare do ankohen e mbrohen palet ne gjykate,kur Rama nuk ka thene ASNJE FJALE SE PER CFARE NUK ESHTE DAKORT ME GREQINE PER DETIN?

     Greket i kane thene hapur se cfare kerkojne ,ndersa Rama nuk ka thene asnje fjale!
     A nuk eshte kljo heshtje e Rames dhe hedhja drejt e ne gjykaten nderkombetare nje hap DJALLEZOR dhe tradheti ndaj popullit shqiptar?
     Si mund te vendose ne koken e tij ky kryeminister sikur ta kete kufirin dhe interesat e Shqiperise prone personale?
     Ja ,ky eshte Rama,nje armik i rrezikshem i kombit shqiptar dhe kurre nuk duhet krahasuar per te zgjedhur me armiqte po aq te rrezikshem si Berisha,Basha,Meta etj!
     DITA duhet te vere gishtin ne plagen e vertete qe kemi duke nxitur revolten ndaj te korruptuarve,diktastoreve dhe tradhetareve!
     E gjithe klasa politike qe ka sunduar kete vend per 30 vjet jo vetem ka deshtuar plotesisht,por ka kryer krime pa fund ndaj popullit shqiptar,ndaj rruga e vetme eshte shporrja e tyre nga jeta politike pa asnje kusht!

     Reply to this comment
  • Sole October 21, 09:10

   Cilin te zgjedhim?
   Po ku na kane lene te zgjedhim ne gjoja “SOVRANET”?
   Ne na kane lene vetem “CELESAT E KASHTES” dhe kesaj i thone demokraci!
   Ne fakt mire na e bejne se jemi nje popull bageti qe lutemi te tmerruar se “Po te iki Rama do vije Basha”!
   Por akoma pas 30 vjetesh sundim hajdutesh nuk e kane kuptuar se “Po iku muti do vije kaka”!
   Dhe ne prap do hame te njejtin gje !
   Te befte mire o popull bageti!

   Reply to this comment
 2. mirel October 15, 12:23

  Po kete Viktor Malaken si do ta kategorizojme, si grua e shkurorezuar, si burre, apo si prostitute
  Ne ka kerme qe qarkullon neper gazeta per vite me rradhe duke na shitur te njejtat “veze”, i dale nga e njejta “vezore” si e Dules dhe kermave qe i rrine te zorra qorre.
  Ik mer shkerdhate, na bere panoramen e politikes, dhe te atyre qe “akuzojne pa te drejte Ramutin per shitjen e territorit kur nuk ka asnje mareveshje te shkruar”.
  Kurve muti, kush ka marre persiper te beje delimitimin?
  A nuk ka kaq vite Ramut qelbesira qe ka ngritur ekipe delimitimi me legene dhe vemje qe vetem marrin urdherat e Ramutit?
  E ke degjuar ndonjehere Ramut Dulen te deklaroje qe qeveria shqiptare nuk e shtron fare per diskutim kete ceshtje?
  E ke degjuar ndonjehere Dule Ramutin te thote qe qeveria shqiptare ka ne tavoline me Greqine vetem ceshtjen came dhe ligjin e luftes?
  He mor plere e varrezave greke te Mero qelbesires, pergjigju?
  Kush prallis per delimitim dhe zona ekonomike si kusht per BE, kush ka krijuar pakica kombetare dhe ka falur territore?
  Kosoven e bete kurban per Serbine, tani po beni dhe Shqiperine.
  Kerma te qelbur. Na hiqesh dhe si i mencur, vrrome e ndyre. Tip sarkastiku, ti vezore krimbash

  Reply to this comment
  • Josifi October 17, 01:10

   O “ atdhetar “ I mejhaneve me pseudonimin “mirel “. Viktorit I rrofsh koqet. Por, mos harro tiu dergosh xhevap edhe gazetareve te tjere te DITES. Ti leh si qen i rrahur poshte cdo shkrimi tek Dita. Ty te udheheqin pasionet ndersa arsyes dhe logjikes it ke thene “ pirdhuni! “. As Kosoven dhe as Shqiperine nuk i ka shitur kush pasi shitja nenkupton kalimin nga poseduesi tek bleresi dhe shperblimin e shitesit. Kur s’ka marreveshje ( si ajo e zotave te tu ne 2009 nuk mund te flitet per shitje dhe as blerje. Kosova eshte shtet me vehte dhe ate mund ta shesin vetem pronaret e saj, pra kosovaret. Ndersa marreveshja me Greqine per varrezat mban firmen e qeverise Berisha. Apo s’e njeh? Nese nuk te pelqejne shkrimet e Viktorit, mos i lexo. Eshte e drejta jote por e drejta jote nuk shkon deri tek fyerjet ndaj shkrimeve te gazetareve te Dites pasi atehere identifikohesh me qente e rruges. Apo jo ?

   Reply to this comment
   • mirel October 17, 16:08

    Ate mamin o Josif titua, ja rruan ti koqet. Kurve e mutit
    E njeh ti qe nuk ka mareveshje se e anulloi Gjykata Kushtetuese, Kurve e mutit, po na shet peralla ketu.
    Na hengsh bajgat kurve e Dules, qenke prekur per gazetarin Viktor. Debil i mbaruar

    Reply to this comment
 3. mirel October 15, 12:27

  Oh, gabova- vezeberes.
  Mos ta harrojme, shpikjen idiote te radhes. Vezeberes.
  Me ben te mendoj si i kemi thene vezeberesit me pare..
  Vezeberes. vezeberes. Nuk me ka qelluar ti them ndonjehere ndonje pule: vezeberes.
  Sikur dhe ta beja, do i thosha : vezebereseeeee., me e ne fund.
  Po Viktorit i pjell kaposhi i Dules veze dhe varreze.
  Vezeberes, apo varrezeberes o Viktorberesartikujsh

  Reply to this comment
  • ,,, October 15, 15:56

   O Mirel, na trego se çfarë të ka bërë Rama personalisht ty, që je gati të pranosh Berishën për herë të tretë, vetëm Rama të mos jetë! Na e trego sekretin tënd që të justifikosh këtë tëbim tëndin, sepse në disa shkrime del super i majtë. Edhe unë e kam kritikuar Ramën për shumë gjëra, por ata të PD-së dhe LSI-së kanë bërë krime dhe do të jetë fatkeqësi për Shqipërinë po të vijnë në pushtet. Shkrimi i Viktorit, si gjithmonë, është i mirë. Kur nuk ka tjetër më të mirë, do të votohet për të keqen më të vogël. Kjo është llogjika normale pa tifozllëk.

   Reply to this comment
   • mirel October 15, 17:18

    O ,,., ku e pe ti qe jam gati te pranoj Berishen?
    Berishen e keni pranuar ju. E ka pranuar Ramuti me gojen plot. Hallall pleqeria me niper e mbesa. Keshtu qe e pranon dhe ti. Mos me ngaterro mua me veten dhe llumin qe mban Ramuti pas vetes. Berishes i vura gryken e pushkes kur ishte koha. Llogarita dhe koken. O une, o ai. Gjalle a vdekur. Po ju kermat e Rames dhe Nanos na e late peshqesh gjithe jeten, dhe per cudi prape ju na ankoheni per Berishen. Kjo i kalon kurverite politike te cdo lloji. Prandaj mos fol me me mua per Berishen. Eshre babai juaj shpirteror.

    Reply to this comment
   • Remo October 15, 20:46

    Mireli eshte Metist i thekur!
    Ben sikur e shan ndonjehere po me ate eshte.. Vetem mos te jete me Dulen,kete duam ne, se ndihmon “minoritaret”….!

    Reply to this comment
   • Kkk October 19, 09:36

    O ti pa emer me ”’!
    A e degjove Ramen kur tha se “Kokat e korrupsionit nuk jane e nuk kane qene politikanet,por gjyqtaret dhe prokuroret”?
    Ke kuptuar gje ti se cfare ka dashur te thote Rama me keto fjale?

    Reply to this comment
  • shoku zenit e argites October 15, 17:13

   Mirel te mungon jasteku i gurit
   te lutem kthehu tek shpella
   Ramuti siq e permend gjithnje ti murrel
   pregaditeni sumen deri ne 2025
   e di se ju mungon salih tropoja
   po tani vetem han m…t

   Reply to this comment
   • mirel October 15, 17:21

    Une sja ha mutin se ha kam ndjere eren me kohe. Qe ne 2013en. Ju qe i vini nga pas si krimb bythe, hajani dhe ne 2025en. Dhe tere jeten. Po si zorra qe jeni, ju hani dhe mutin e Dules bashke, dhe te Saliut, e kujtdo qe te vije ne pushtet. Ajo lloj rrace muti jeni.

    Reply to this comment
  • Kerma plak i Vicidolit October 16, 18:14

   Mos u shqetesoni per nje psikopat qe i mjafton vetem alfabeti (shkrim e kendim) , qe rri dite e nate para monitorit , i fiksuar pas nje fjalori rrugac e injorantesh vetem kunder k/ministrit dhe mazhorances se sotme , i gatshem te beje sakrificen me sublime (harakiri) , vetem qe te rikthehen ne pushtet opozita e djeshme ! Idjot hesapi , a nuk e shihni qe ben nga 10 – 15 komente ,banale ose me sakte derdellisje , aq sa na kane neveritur leximin e komenteve !

   Reply to this comment
 4. Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. October 15, 12:32

  Demokracia eshte nje proces,qe ne Shqiperi posa ka filluar.Te marrim nje Princ Vid ngaqe ne jemi te paafte,apo do ta bejm me njerezit tane?Ne do ta bejm me horrat tane,por pa i dhene mundesine te qendrojn mbi 8 vite ne pushttet.Meqe demokracia shqiptare eshte specifike,aleatet perendimore kan qene katalizatori i rrotacionit deri tani.Nese mafiozi drogaxhi Edvin Escobar D’Rama e kalon vijen e kuqe,do te kete pasoja.
  Viktor Malaj thote:”……zëvendëskyeministër z. Erion Braçe, punëtor, zëhidhur dhe i padyshuar për afera korrupsioni,…..?!”
  Shumë afera korruptive të mafiozit Edvin Escobar D’Rama i ka firmosur edhe i pakorruptuari Erion Braçe,shpesh herë edhe vetëm.Me VKM nr. Nr. 360, datё 29.05.2019, vetëm 1 muaj para votimeve të 30 qershorit; kryeministri Edi Rama, duke përdorur si propozues Ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj, ka sajuar një ndryshim harte fizike në bregdetin e Shqipërisë së Mesme, dhe ka autorizuar konen,” të pakorruptuarin” Erion Braçe,të firmosë copëtimin e territorreve të Bashkisë Rrogozhinë, duke ia kaluar në administrim Bashkisë Divjakë ku ai është Deputet!Me këtë vendim qeverie, Bashkisë Rrogozhinë i janë grabitur 4 kilometër vijë bregdetare, ose 1200 hektarë sipërfaqe gadishull,duke e futur në administrimin (hartën) e Bashkisë Divjakë,në shkelje të hapur të Kushtetuës,pa ligj e pa miratim nga ish-Këshilli Bashkiak.Ndërsa procesi i copëtimit (gllabërimi), është kryer tashmë me ndryshim harte, nga Autoriteti Shtetëror për Informacionin Hapësinor (ASIG).

  Reply to this comment
  • PORDHACI-FRIKACAK October 16, 19:49

   ne bote ka psikopate por ka eshe sociopate,e keqia e shqipetareve eshte se snjohin te dytin dhe ngaterrojne te parin me te tretin qe na eshte:
   psikopat-sociopat
   ky eshte destinimi i shqipetareve te jene skllever te bindur te ketyre pjellave.

   Reply to this comment
 5. dashamires October 15, 12:38

  Sipas edhe memories por edhe fotos, dy aty kane qene kryeministra
  Pra O Viktor, ty po te ngjet si ajo gruaja qe nuk mban mend burrat qe ka patur…i del nje teper (shiko foton)

  Reply to this comment
  • mirel October 15, 14:40

   Shikoje se eshte horr i madh Viktor Ramuti. Citimin e Driteroit nuk e ka vene kot. Flet per ata qe jane ngjitur ne pushtet, dhe kane zbritur, nenkupto Berishen, Bashen, ndersa Ramuti nuk ka zbritur ende, dhe me gjasa, sipas llogjikes se Dule Viktorit, duhet ta mbaje perjete pushtetin, pa zbritur. Ose me sakte, pa ja zbritur shqiptareve.
   Sipas Ramut Malajt Dule Ramutit i takon te rrije ne pushtet si burri me i mire i gruas se keqe. Gruaja e keqe qenka populli shqiptar, qe valla ta kete per nder ta mbaje Ramut Dulen perjetesisht. Vezeberesi sjell te reja per kombin. Mos e kushte per varreza te reja, PPP te reja, apo plera te reja. Vezeberesi, varrezaberesi, PPPeraberesi, koncesioneberesi, dhe zhberesi i Atdheut. Ramuti- Lideri boteror i lavdishem. Miqesiberesi i Anxheles. Paqeberesi i Vucicit.

   Reply to this comment
   • dashamires October 15, 17:42

    Mire thua.
    Do ishte me e udhes qe Viktori te na radhiste ato miresite qe Rama u ka falur shqiptareve keto 8 vite….ne se ja arrin te gjeje ndonje! Ose ti thurte vargje si Arben Duka, kjo do qe me e ndershme nga ana e tij,

    Reply to this comment
    • GMZ October 15, 20:10

     Nuk e di se sa te shkurter e ka memorien vezeberesi i Dites, por atij nuk ka se si te mos i kujtohet “miresia” e kryemisrit me tentativen per te c’montuar ne vend lendet helmuese luftarake (LHL) siriane. “Miresi” qe fale presionit te OJQ perfundoi ne zbythje.

     Reply to this comment
 6. malsori October 15, 13:14

  I sakte, i drejtperdrejte. Respekte Z.Malaj

  Reply to this comment
 7. xxx October 15, 13:47

  Kapitalizmi ndaj mbetet diktature se ta imponon horrllikun e politikes si liri e zgjedhjes liri e individit.

  Reply to this comment
  • Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. October 15, 14:32

   Vetem natyra eshte e persosur,ndersa Njeriu dhe sistemet politike qe jan pjellë e mendjes së tij,jan ne proces evolucioni.Vetë Shteti(dikton) eshte diktature,dhe si rrjedhoje te gjitha sistemet jan diktatoriale,por ai kapitalist eshte me eficenti deri tani,perderisa ka më mirëqënie dhe më jetegjatesi se sistemet e tjera.

   Reply to this comment
   • mirel October 15, 15:14

    Aaa, mos shkit Zigur. Ne kete menyre jystifikon krimin e vjedhjes dhe diktaturen e ngjyrave. Per ty mjafton te mos jete ngjyre e kuqe, dhe cdo diktature tjeter eshte e pranueshme.
    Kapitalizmi nuk eshte sistemi me eficent. Kapitalizmi social ka rezultuar eficent, ne Evrope, sidomos vendet skandinave qe kane nje sustem me te nderthurur me programe sociale qe e vene shtetin ne sherbim te shtetasve, dhe jo shtetasit ne sherbim te klases kapitaliste. Komenti jot eshte abuzim me te drejten dhe demokracine. Nese tentohet kapitalizmi duhet te respektohet individi, dhe jo te dhunohet. Dhunimi i te drejtave te individit eshte diktature dhe si e tille, eshte e papranueshme per statusin e qytetarit te lire dhe te civilizuar. Cme duhen ngjyrat kur dhuna eshte e njejte? Shteti i sherben qytetarit, dhe jo e kunderta.

    Reply to this comment
   • Drenova October 15, 17:07

    O Zigur!
    A ke pare ndonje shtet tjeter kapitalist ne bote qe ta krahasosh me kete tonin?
    Na trego se ne cilin element te shtetit ligjor,demokracise,te zbatimit te lirive dhe te drejtave te njeriout ti ke perfituar keto 30 vjet?
    Na trego se cfare ke perfituar ti ne keto 30 vjet nga shfrytezimi i tere pasurive kolosale kombetare te vendit tone si kromi,nafta,bakri,hekur nikeli etj?
    A ke patur ndonje rast,qe te jesh ankuar dhe te ka pritur ndonje zyrtar i shtetit apo bashkise dhe te ka zgjidhur hallin konforme ligjeve?
    A te ka pyetur njeri ty kur shteti dhe bashkite rritin cdo vit cmimet dhe taksat?
    Si e gjykon ti faktin,qe ne SHBA cmimi i nje litri nafte eshte rreth 25 leke te reja me tonat,ndersa ne Shqiperi eshte 160 leke te reja,sepse shteti merr 120 leke akcize per cdo liter?
    He moZigur,cfare do na thuash?

    Reply to this comment
    • Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. October 15, 18:35

     Çfar te them un Drenova,konstatimet e tua jan 100% te verteta.Por si kam komentuar me siper,”demokracia shqiptare eshte specifike”,dhe kjo ka te beje me nivelin qytetare dhe kulturore te popullit tone,fakt qe bën te deshtoje çdo sistem,sado i perparuar qofte ai.Edvin D’Rama eshte i papergjegjeshem,e megjithate votohet!Kryeministri i Maqedonise Zoran Zaev qe ndeshkoi paraardhesin e tij,dha dorheqje vetem sepse nuk mbajti nje premtim,hapjen e negociatave me BE,ndersa Edvin D’Rama ka deshtuar disa here me hapjen e negociatave,megjithate nuk merr asnje pergjegjesi!Sokrati qe para 2400 vjetesh thoshte, zgjidhni te urtet,ne zgjedhim drogaxhinjt dhe psikopatet si Rama qe ka bere 6 vite terapi ambulante tek mjeket psikiater,por pa permisim.”..Ju jeni aty per te na permbysur ne”,ju drejtua Gramoz Ruçi opozitareve ne Parlament(jo per te kontrolluar Qeverine)!E para eshte Partia,pastaj vjen Shqiperia,deklaroi Taulant Balla(Atdheu pas Partise)!Edvin D’Rama ndryshon Kushtetuten,”sepse keshtu fiton Partia”(Partia mbi ligjet dhe Shtetin).

     Reply to this comment
   • miza October 16, 12:17

    Gazeta “DITSA”,organ i PKSH, gazete qe ka zevendesuar Zerin e Pupullit!Gazeta ku kane zene vend dhe paguhen gazetare komunist, qe merr fonde nga fondi M-L i qeverise per ishat e sigurimit te shtetit!Kjo gazete censiron te gjitha kritikat qe i behen artikullshkruesve, qe i bejne fresk qeveris per 24 ne 24 ore, kjo gazete eshte gazeta me e shpifur, shikona artikujt qe qendrojne ne faqen e saj me miaj, artikulli per spiunin Neshat, per llapaqenen Reso si bamirse e sigurimit te shtetit, qe hane e pin ne Amerike me paret e taksa paguesve Amerikan dhe ben punen e sigurimit shtetit.I bej thirrje zj Sula te na nxjerr dosjet e ketyre “amerikaneve komuniste”.Botoje komunisti i Dites po ke mullaqe!

    Reply to this comment
    • PORDHACI-FRIKACAK October 16, 20:39

     Koment fantastik ke bo MIZA,
     zzz…
     Simbas teje populli ska te drejte qe te kete nje tribune ku te degjohet ZERI I TIJ???
     MIZA ben apollogji me;
     Zzz…
     Miza ben demagogji me:
     Zzz…
     Miza na ben moralogji me:
     Zzz!!!
     Miza harron qe shtypi,televizioni,jane mjete dhe arme propaganduese,jane mjete per te shpelare dhe formatuar njeriun me nocionet e genjeshtres dhe shpifjies qe bejne sharlatanet hajdutesh politike karshi njeri tjetrit.P.sh ramaqia kundra lulqise,salaqia kundra metaqise,e ne darke hajne ne nje gosti duke ngritur dolli per popullin;
     Te na rroje populli qe na jep nderet qe si meritojme,te na rroje populli qe ja ngopim me kembanat e mengjezit dhe ja pallojme me bekimet e mesnates.
     Ha,ha,haaa…
     Biles dhe show televizif ka qellimin qe te tregoje se kusht oligark eshte me i krimbur me gjakun e popullit,psh tele bingo qe eshte krijuar si nje mjet dhe menyre turrullosjie demagogjike per parajsen e mrekullueshme mjerimi.
     Miza horron qe sa here dhjet kali aq here i ngrohet dhe i kenaqet aromes se mutit qe ai prodhon.
     S’thon me kot;
     Mu ngjite si miza mbas mutit.
     Zzz…

     Reply to this comment
 8. Lili October 15, 14:37

  Eshte çudi sa shume mundohen keta me na bindur se nuk kemi zgidhje tjeter!
  Joo viktorzeza, kemi mundesitjeter: mos me zgedh asnje prej ketyre horrave qe ishin ne pushtet gjate keture 30 viteve! Kemi mundesi me zgedh jashte bandes pspdlsi, qe jane njesoj ne krim kunder kombit!
  Jo vetem kemi mundesi, po kemi detyre sot me zgedh jashte ketyre!

  Reply to this comment
 9. Genti October 15, 14:59

  Zigur ti te drejte ke se ashtu eshte vertete! Nuk mundet qe ne shqiperi te rrije nje njeri si ky qe eshte. Po cte bejme te shkojme me millonane. Nje i huaji do na bente mire. Po nuk e kemi ate shance.

  Reply to this comment
  • Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. October 15, 15:29

   I huaji eshte zgjidhje afatshkurter,nuk mbushet magja me miell hua.Megjithate ndihma e te huajve jo qe nuk ka munguar,por na eshte diktuar,perderisa jan kunder permbysjes me dhune.Nese dikush e merr persiper permbysjen me dhune,mjafton vetem 30 minuta per te permbysur drogaxhiun D’Rama.Por Europi nuk e pranaon kete.Kjo sepse historikisht,permbysjet kan sjellur vetem shkatrrim dhe regres.Studentet u ngriten per ta permbysur,dhe aq sa ishin ata,u mjaftonte vetem 5 minuta per ta zbythur D’Ramen.

   Reply to this comment
 10. VETEVENDOSJE October 15, 15:08

  Ket gazetarucin partia rilindjotase e paska tredhur komplet. Harron i ziu gazetaruc se tentativa per cmontimin e lendeve kimike siriane ne vend ishte veza antipopullore e liderit glopall dhe e askujt tjeter

  Reply to this comment
 11. Lani October 15, 16:30

  Kush mendon se nuk duhen rizgjedhur socialistet me Ramen le te na thote se kush tjeter nga keta qe kane dale ne mejdan mund ta beje Shqiperine siç e enderojme. Mos te mendoje njeri se mund te jete fjala per opoziten se ata jane te superkomsumuar tashme dhe do merziteshin dhe vete nqs do vinin ne pushtet per t’i sherbyer popullit.

  Reply to this comment
  • mirel October 15, 17:24

   Sa zhgorre qe je lumadhe. O se po erdhi opozita do na gjeje qameti. Shume shume, do vriten 4 kokepalare. Dhe vrasesit do i bejme kryetare Bashkie, gjithmone ne sherbim te popullit.

   Reply to this comment
   • Shpiragu October 16, 19:31

    O mirel!
    Te lexoj vazhdimisht dhe hiqesh jo vetem i majte,por edhe atdhetar,qe akuzon cdo forme korruptimi te qeverise Rama!
    Cuditerisht,pasi ke degjuar Ramen qe tha se “Kokat e korrupsionit nuk jane e nuk kane qene politikanet,por gjyqtaret dhe prokuroret”,ti ke heshtur !
    Si nuk te kane bere pershtypje faktet dhe argumentet qe kam dhene ne komentin poshte teje,por je marre me grricjet me komentuesit tru shplare?
    Fakti,qe une kam ngritur probleme te rendesishme,qe kane demtuar demokracine dhe shtetin ligjor ne Shqiperi,por komentuesve nuk u bejne fare pershtypje (mbase edhe jane censuruar me djallezi) eshte per te vene duart ne koke!
    Ne se kaq eshte niveli demokratik i shumices se popullit,atehere e kemi hak sundimin dhe poshterimin qe na bejne sundimtaret!
    Me ka habitur edhe DITA,qe shkrimin me punimet e Konferences Antikorrupsion me deklaraten e Rames,jo vetem nuk e thelluan duke bere nje krye artikull ne faqen e pare,por sot na bejne thirrje se Rama i duhet Shqiperise edhe per me tej!
    Hajde gjeje ti,se pse e drodhi edhe DITA!

    Reply to this comment
    • mirel October 17, 16:04

     Me sa mbaj mend kam komentuar te “kokat e korrupsionit te Rames”. Eshte skandal me vete qe diskrediton teresisht moralin e hajduterise se Rames dhe mentalitetin e mbretit/diktator. Une i bie perdite Rames, dhe jo pa qellim. Kjo ka te beje direkt me akuzat ndaj tij per korrupsion ne cdo rast konkret.
     Sa per DIten, eshte komplet e shitur. Gjithmone e kam shprehur se DIta eshte aneks i Meros. Luajne te dy te njejten loje, Merua per zhbere cdo rezistence te PS, ndersa DIta per te genjyer elektoratin e majte, qe gjoja ka ende PS. Sa here i kam akuzuar Diten per fondet greke, nuk me jane postuar komentet. Po ju kujtohet DIta beri plotesisht lojen e Meros per varrezat greke, per detin dhe per Ramen si patriot. Nuk eshte rastesi kjo. Dita vadit me uje shprese te majten, dhe Merua e zhberi nga cdo vlere, dhe futi kuislinget ne pushtetin e Rames. Ky eshte plan per copetimin e Shqiperise. Sic e thashe, nuk eshte rastesi, eshte e organizuar. Eshte gracke.

     Reply to this comment
  • 777 October 21, 12:31

   O Lani kokepalari!
   Pushtetin eshte mire ta mbajne te MAJTET,por ne Shqiperi nuk sot parti te majte,se ate e VARROSI Rama qe kur uzurpoi PS-ne si KALI I TROJES dhe tani eshte bere diktator i urryer!
   Me thuaj cfare ka bere keto 8 vjet per fukarenjte?
   Dhe mos e mat Ramen me Bashen,por me Enver Hoxhen!
   Ne se Rama nuk ka bere per shtresen e majte e te varfer me shume se sa beri Enveri,atehere per cfare e duam Ramen?
   Apo ta brohorasim kur shpif per Luften Antifashiste,kur nderon kriminelin M.Frasheri etj?
   Rama eshte sot njeriu me i rrezikshem per fatet e popullit shqiptar!

   Reply to this comment
 12. Shpiragu October 15, 16:53

  Per cilin te votoj?
  Sipas jush del qe nga te gjithe te deshtuarit ne qeverisjen e ketij vendi na del Edi Rama!
  Ne se kjo do jete zgjidhja e vetme per mua dhe familjen time,atehere qenka firmosur denimi i jone me “vdekje”!
  Futa koken ne uje te ftohte kur degjova kryeministrin Rama se,

  -“Koka e korrupsionit në Shqipëri nuk janë dhe nuk kanë qenë politikanët, ka qenë korporata e gjykatëseve dhe prokurorëve që kanë garantuar pandëshkueshmërinë në sistem”!

  Kete deklarate halucinante e ka leshuar as me pak dhe as me shume,por kryeministri i nje shteti,qe pretendon te hyje ne BE me gjoja meriten se ka luftuar korrupsionin!
  Dhe ka gjetur rastin ta marre guximin ,qe ta pranoje kete menxyre ne “Konferencën e Lartë Antikorrupsion “,ne prani te ambasadores se SHBA dhe atij te BE ne Shqiperi!
  Nuk kam degjuar kurre nje deklarate kaq te pa pergjegjeshme te nje kryeministri ,qe verteton se jo vetem nuk e ka patur haberin dhe deshiren per t’a luftuar korrupsionin,por u ka dale ne mbrojtje edhe te gjithe sundimtareve te tjere para tij,qe jo vetem bene korrupsion,por edhe se e perdoren ate per te shkaterruar dhe grabitur tere pasurite kombetare duke zhdukur filizat fillestare te perpjekjeve per ndertimin dhe funksionimin e shtetit ligjor dhe demokracise ne Shqiperi ,ndersa popullin ne mjerim duke i vrare atij shpresen se ky vend mund te behet!
  Keni gabuar rende,zoti kryeminister dhe ndersa ambasadoret e nderuar ua kundershtuan me diplomaci provokimin tuaj te rrezikshem,une,qytetari i ndergjegjshem i ketij vendi po ua them shqip,sic ua kam thene edhe me pare:
  -Koka e korrupsionit dhe krimit ne Shqiperi kane qene dhe jane politikanet !
  Kete akuze monstruoze ua keni bere edhe vete njeri tjetri sa here keni dale ne opozite me te cilat mund te mbushen dosje te te plota per t’iu nxjerre te gjitheve para drejtesise!
  E kuptoj djallezine tuaj,zoti kryeminister,se duke u dale ne mbrojtje edhe politikaneve te tjere,bashkefajtore ne tere rrenimin e ketij vendi per 30 vjet me radhe,ju tentoni te mbuloni njeri tjetrin ne tere zullumet ndaj ketij populli duke dale te bashkuar kunder interesave te shumices se shqiptareve!
  Pa hyre thelle ne te shkuaren,duke iu gjykuar juve,te pakten per keto 8 vjetet e sundimit tuaj despotik,kam konstatuar me fakte se ju keni arritur te shkaterroni shtetin ligjor,keni “vrare” demokracine dhe nxjerre jashte loje tere administraten qendrore e vendore!
  Pasi nenshtruat PS-ne,duke e kthyer ate ne prone private,ku ligjin e keni bere vetem ju,te njejten gje keni bere edhe me te gjithe shtetin shqiptar!
  Sot ju jeni vetem nje DIKTATOR,qe cdo gje qe behet duhet te kete dale nga mendja juaj!
  Juve sot nuk ju kontrollon asnje institucion,asnje njeri,se organet partiake jane mbushur me besniket tuaj,qe kurre nuk ju kane bere asnje vrejtje pa le me kritika apo denoncime!
  E njejta gje ka ndodhur ne parlament dhe ne qeveri,qe nuk ka guxuar asnjeri t’u kritikoje!
  Dua t’iu pyes zoti kryeminister:
  -Ku eshte bere dhe behet korrupsioni ne Shqiperi ,pervec se ne organet qendrore te qeverise dhe ato vendore te Bashkive?
  Edhe femijet e dine se korrupsioni nuk behet tek privatet,se ata fundi kane qene dhe jane ortaket tuaj dhe Bashkive ne gllaberimin e miliardave te buxheteve te shtetit e Bashkive me tenderat,koncesionet dhe PPP,ku gjithmone kane dale te fituar,ndersa i humburi i vetem ka qene gjithmone populli fukara!
  Kurre nuk keni bere transparence per projektet tuaja te investimeve!
  Kurre nuk keni marre mendimin e te ashtuquajturve “Bashkeqeverises…”,kur keni projektuar dhe tenderuar objekte super te shtrenjta,teper luksoze,ne nje kohe qe deklaroni ore e cast se jemi vend i varfer?
  Filozofia juaj e investimeve gjate 8 vjeteve ka qene gjigandomania dhe jo plotesimi i nevojave me urgjente te popullit!
  Dhe te gjithe kete e keni bere vetem per bojatisjen e imazhit tuaj qeverises,duke hedhur miliarda euro ne aksin Rinas-Tirane,ne pedonalet e qendrave te qyteteve,ne te ashtuquajturit 100 fshatrat turistike,ku me pompozitet keni amplifikuar fshatin Nivice,tashme i braktisur nga njerezit,por nuk keni bere asgje per monumentin NATYROR te “Syrit te Kalter” i rralle per nga bukuria ne Ballkan!
  Jeni mburrur se keni bere e po beni rruge ,ura dhe tunele te pa para,por deri me sot nuk keni deklaruar se per cfare qellimesh i keni hedhur tere ato miliona?
  A mund te na thoni ,te pakten se vetem me ndertimin e tunelit te Llogarase, sa shqiptare do te punesohen dhe sa do paguhen si inxhiniere,arkitekte,financiere,ekonomiste,teknike ndertimi,mjeke,eskavatoriste,kompresoriste,elektriciste,karpentiere,ndertues etj?
  Se papunesia eshte problemi nr.1 ne Shqiperi dhe te gjitha investimet duhen bere per punesimin e shqiptareve e jo te huajkve,ndryshe nuk ka pse behen!
  Ju deklaroni vazhdimisht,por me perbuzje e tallje,se gjoja ne Shqiperi ka pune,por nuk ka profesioniste,por kurre nuk keni qene ne gjendje te pranoni,se po keta mijra shqiptare qe ikin neper bote,mos valle te huajt jane kaq budallenj qe punesojne jo profesionistet tane ne ndertim,fabrika,uzina etj?
  Rudina Seseri erdhi ne Shqiperi per te dhene kontributin e saj ne ndertimin e shtetit ligjor dhe mireqenies se popullit shqiptar nga SHBA,u zgjodh deputete ne Durres,por pasi pa se ketu nen arrogancen tuaj asgje nuk mund te bente gje dha doreheqjen si deputete dhe sot si shkencetare eshte në majat e karrierës në SHBA mes 100 grave më të fuqishme në biznes,ne fushen e teknologjise se inteligjences artificiale!
  Se vertet Rama ka mbushur tere administraten publike me gra e vajza,por ato i ka zgjedhur me kokrra ai vete jo nga aftesia dhe perkushtimi profesional,jo nga idete inovative qe percjellin dhe guximi per te dhene mendimin e tyre edhe ndryshe nga kryeministri i tyre piktor,por i ka dashur si marioneta,ndaj sot ai eshte ” gjeli mes pulave”!

  Vetem ne Itali kane hapur biznese mbi 30 mije shqiptare,por me siguri keta nuk jane atje fshesaxhinj,por profesioniste,qe ne vendin e tyre nuk kane gjetur mundesi!
  Deklaroni nje here te vetme zoti kryeminister,se sa inxhiniere,finasnciere,arkitekte etj kane punesuar te rinj qindra PPP tuaja per 8 vjet rresht?
  Asnjehere nuk keni bere transparence sepse qellimi i vetem i dhenies se PPP-ve nuk ka qene punesimi,por fitimi!

  Si nuk qenka korrupsion ,bile i nivelit boteror per nga menyra e mashtrimit dhe mbrojtjes se ketij krimi ekonomik mbetur ne tentative,fale denoncimit te shtypit te cileve juve iu hakerruar duke i dale ne mbrojtje skandalit duke i kercenuar ata se “Ku eshte ketu korrupsioni?”
  Me kete mbrojtje te hapur qe ju i bete atehere ketij skandali korruptiv,ku u shpall fitues nje firme fantazme dhe me dosje te fallcifikuar,ju indirekt pranuat se edhe tenderat para tij duhet te jene bere po njelloj si ky, gje qe duhej te detyronte KLSH dhe Prokurorine te sekuestronte te gjitha dosjet e tenderave etj te meparshem ku te hetohesh nje per nje!
  Por kjo nuk ndodhi,per arsye, qe i dini ju edhe vete drejtuesit e atyre institucioneve dhe tani na thoni se per korrupsionin e ka fajin drejtesia!
  Nuk i dal ne mbrojtje drejtesise se edhe atje ka sunduar politika, qe u ka hapur rruge te lire korrupsionit kriminal,por ketu jeni ju qe duhet te jepni llogari para qytetareve dhe nderkombetareve sepse keni lejuar dhe mbrojtur korrupsionin ne Shqiperi per kohen e sundimit tuaj 8 vjecar dhe te Bashkive ku drejtojne njerezit tuaj,ku ajo e Tiranes eshte akuzuar per qindra miliona euro korrupsion,por ju keni heshtur!
  Nga pervoja ime e meparshme disa vjecare,para 90-tes,ne nje nga institucionet me te korruptuara te shtetit asaj kohe,ku kishte “cecua bicak”,kam bindjen e plote se ne se drejtuesi kryesor i nje institucioni ,ministrie apo shteti eshte i afte profesionalisht dhe i ndershem,me siguri te plote kurre nuk do linde dhe nxitet korrupsioni dhe paligjshmeria!
  Se nje drejtues i tille i afte dhe i ndershem nuk do te emeroje ne postet kryesore njerez te pa afte dhe te pandershem ku kontrolli i perhershem dhe per cdo gje te jete prioritar!
  Shteti eshte si nje organizem i gjalle,qe ka sensoret e vet jetike!
  Ne se trupi i njeriut ka sensoret me jetike dhe me te lehte per t’u kapur si dhimbjen apo temperaturen ,pas te cilave fillon e dyshohet dhe monitorohet te gjitha organet e trupit,ashtu edhe shteti duhet te kete sensoret e tij jetike!
  Dhe sensori me jetik i nje shteti,qe tregon ne cdo moment gjendjen reale te funksionimit te tij jane ANKESAT E QYTETAREVE!
  Qytetaret jane sensori i pare dhe me i rendesishem qe tere piramida e shtetit te kuptoje dhe ndjeje se ku ka shkelje ligjore,ku behet padrejtesi,kush zyrtar eshte i pa afte dhe kush eshte i korruptuar!
  Se qytetaret jane viktimat e vetme te antishtetit dhe korrupsionit dhe ne se nje shtet injoron ankesat e qytetareve eshte i destinuar te “VDESE”!
  Pikerisht kete sensor ka nxjerre jashte loje vete kryeministri Rama ,prandaj sot nuk gjen nje zyrtar te degjoje dhe te zgjidhe ankesat e qytetareve,sepse kryeministri ka menduar se do ishte me mire qe ankesat te beheshin vetem ne kryeministri!
  Per analogji,kjo menyre organizimi po te shtrihej ne te gjitha fushat e jetes ku te gjithe te semuret te vizitoheshin nga e gjithe Shqiperia ne Tirane,te gjitha krimet te denoncoheshin ne Tirane,gjyqet te beheshin ne Tirane,lindjet e grave te beheshin ne Tirane,shkollat,cerdhet,kopshtet te ishin vetem ne Tirane etj!
  Ky eshte edhe absurditeti i sotem i ketij organizimi anadollak,qe quhet per turp “bashkeqeverisje me qytetaret”
  Si mund te jem une “bashkeqeverises”,kur mua qytetarin nuk me pranojne te ankohem e jo me te bashkeqeveris me kryeministrin Rama?
  Si qenkam une “bashkeqeverises”,kur i shkruaj ketij kryeministri se “Bashkia e Tiranes nepermjet UKT vjedh qytetaret” dhe ai me pergjigjet pa pike pergjegjesie se “UKT nuk varet nga qeveria!
  Kush i ka nxjerre jashte loje te gjitha sindikatast zoti kryeminister?
  Se ju i keni “blere” kreret e tyre teksa ne liste pagesat e rrogtareve te shtetit e bashkive (sipas shtypit) jane hapur kolona per mbajtjen e kuotave te sindikatave,qe iu dergohen krereve te tyre ne llogarite !
  Para disa ditesh “Pamfleti” botoi disa shifra korruptive te konstatuara nga Auditi i Brendshem i Bashkise se Tiranes dhe KLSH,ne vlera disa qindra miliona euro,por askush nga ju nuk reagoi!
  Ne se keto jane te verteta,mos valle drejtesia e paska fajin?
  Se fundi,si qytetar i ketij vendi te mjere,ju keshilloj,qe duhet ta pranoni perfundimisht se keni deshtuar si kryeminister dhe me kete deklaraten e fundit ne mbrojtje te korrupsionit ju keni denoncuar veten me shume se te tjeret,ndaj jepni doreheqjen sa nuk eshte vone!
  Nuk do jene votat ato qe do ju mbrojne,se fundi juaj dhe i para ardhesve tuaj me Berishen ,Meten dhe Bashen se bashku burgu i Recit do ju prese!
  Nuk po shkruaj me emrin tim,sepse jam i sigurte,qe do hakmerreni duke hequr nga puna njerezit e mij brenda 24 oreve,aq i rrezikshem jeni!

  Reply to this comment
 13. Lili October 15, 17:43

  Aliu,
  E pra une te them: do votoj per inat te ps psse e lsise ,do votoj Legalitetin ose organizaten politike ne qofte se dalin ne zgedhje :legalitetin se bile krijuan nje shtet me nje Kushtetute qe edhe sot qendron, krijuan 2 dhoma legjislative qe barapeshojne pushtetin e zvogelojne mundesine e diktatin , etj etj… nuk me pengon cka ishte Zogu se per kohen e tij po ashtu ‘nuk kishim ma te mire’ ….
  Organizaten politike se jane te vetmit qe sot mbrojne punetoret si duhet nder partite, edhe pse edhe legaliteti iu ka dhane perkrahje po jo aq sa keta te OP.
  Perndryshe ne qofte se dell nje parti tjeter me program ‘burgosjen edhe sekestrimin e pasurise se vjedhur’ do e kisha votuar po ashtu
  A po sheh se ka mundesi me zgedh jashte bandes grabitcare!qofte ne te majten qofte ne te djathten,apo ne mes! …bile jam e sigurt se do kemi ma shume adhtetare me nje krah zogiste e nje krah komuniste qe do pajtohen per interesin kombtare se me ju Qe pajtoheni vetem per interesat personale.

  Reply to this comment
  • Remo October 15, 20:30

   Bravo Lili….
   Tu rroje “naltmadhnia” me koke poshte!
   I ke rene pikes. Po Krietar ke keni sot?
   Partia e ilegalitetit a ekziston me?!

   Reply to this comment
   • Lili October 15, 23:08

    Remo,
    a existon a jo eshte tjeter debat: ketu tema eshte si t’ju heqim qafe te gjitheve ju te bandes PDPSLSI, edhe ne qofte se duhet me votuar per partite sot inexistante do i votojme, vetem e vetem mos t’ju votojme juve! Cdo partitjeter eshte ma mire se ju, banda grabitcare e ketyre 30 viteve! Cdo parti tjeter eshte ma mire se ju!

    Reply to this comment
   • mohikani October 16, 00:54

    King Rules.

    Reply to this comment
 14. miku October 15, 17:53

  E pse i bie anes se Pasames! Bjeri drejt o shoku Viktore, ben shkrime me buth qe as Mero Baze nuk i lexon! Bjeri drejte o komunisti Terbacin, thuaj votoni Ramen me Spirokalin , dhe leri perdredhjet ne artilull.Ti nuk ke cfare ben dhe i fut mdonje artikull tek Zeri Popullit dmth.Dita.Mos e botoni se ju bie nuri o gazete bolshevike qe rrin ne 40 karrike

  Reply to this comment
 15. Katiu October 15, 18:06

  Kush e ka shkruar artikullin , Edvin Rama apo Viktor Malaj ?!
  Argumentat e Edvinit për mandatin e tretë janë këto që dërdëllis Viktori .
  Paaftësia totale e Edvinit për të bërë shtet duket ashiqare .
  Pis-politikanit Rama , mashtruesit , demagogut, perversit Rama , përditë gjatë këtyre 7 vjet e ca , i janë përmëndur pabesitë e tij , por , servilit Viktor aq i bën .
  Unë s’kam ndërmënd sot këtu të ripërseris bëmat e horrit Baltosar Koza , k/ministër .
  Viktor , mos u zëmëro me mua , në shkrimet e para të kam çmuar shumë , por , ke degraduar ; nëse sinqerisht mendon kështu , qënke debil , nëse ashtu ta do puna , qënke maskara .
  Edvini këmbët ka në PS dmth në Rilindje , shpirtin e ka tek PD , Refleksionet e Edvinit udhëheqin PD , ashtu si Majn Kampfi i Hitlerit për nazistët . Erdhi në PS , i përzënë nga Sali diktatori për rivalitet dhe gjeti strehë tek PS e bixgosur nga kryetari i saj pijanec e mistrec .
  Makiavelizëm klasik , qëllimi justifikon mjetet , bollë të bëhej k/minstër .
  Dhe me të vërtetë , sapo u ul në kolltuk, na tha , prisni , prisni , se s’keni parë gjë akoma .
  Dhe ne, me sy të zgurdulluar , s’po kuptonim ç’është kështu , si ka mundësi ?!
  Lëvdata publike Saliut nëpër mitingje , Visho Gazidede i gestapos SHIK , diplomati Demi , diplomatja Bregu , Bode i Piramidave , Mit’hat beu në Panteon, mbi kockat e heronjve dhe arroganca ndaj atyre që bënë Luftën , stadiumi Qemal Stafa ……asnjë fjalë për partizanët , për Pezën , për Përmetin , për heronjtë e luftes më të madhe që ka bërë Shqipëria në historinë e saj .
  E kush i numuron të gjitha bëmat e këtij antishqipetari pervers !

  Nëse PS don me të vërtetë të jetë e ndershme me veten dhe me popullin , t’a nxjerrë Edvinin me shkelma nga zyrat e PS , le të vejë të gjejë Partinë e tij dhe në vënd të tij të vërë një socialist më radhë , por socialist ama .
  Fitoren do ta këtë të sigurtë pa bërë fare fushatë .

  Si thua ti Viktor ?!

  Reply to this comment
 16. Fisniku October 15, 18:27

  Une do votoj vetem nje parti qe nuk do jete as e majte e as e djathte,por vetem do punoje per mireqenien e te gjithe popullit shqiptar!
  Do votoj nje parti,qe te deklaroje se do hartoje dhe miratoje me Referendum Popullor nje “STRATEGJI TE ZHVILLIMIT KOMBETAR”,qe te jete “bibla” ku do udhehiqen te gjitha qeverite per nje periudhe 30-40 vjecare apo me shume,qe investimet te mos behen sipas enderrave qe sheh naten kryeministri naten dhe jep urdhera diten,por te kete te sanksionuara kriteret dhe perpoaresite e investimeve ne cdo fushe te jetes!
  Do votoj nje parti,qe te marre persiper qe te plotesoje ne muajt e pare te jetes se saj ndertimin e te gjitha elementeve jetike te nje komuniteti njerezish,sic jane cerdhet,kopshtet,shkollat,lulishtet,bibliotekat,kendet e lojrave e ato sportive,te shtrohenme asfalt dhe te ndricohen rrugicat ne mes pallateve,te pastrohet mjedisi i jashtem duke filluar tek hyrja e pallatit e jo vetem rruget kryesore etj!
  Do votoj nje parti,qe te premtoje se ne ndertimin e elementeve jetike te komunitetit te zbatoje parimin qe perparesite e ndertimit te tyre te jene jo distanca nga qendra e qytetit,por sipas nevojave me urgjente ne baze te sasise dhe dendesise se banoreve per m/2!
  Do te votoj nje parti,qe te saktesoje qe ne zhvillimin urban te bazohet ne disa norma rigoroze ligjore,duke vendosur per cdo bllok banimi se sa lulishte,peme,cerdhe,kopshte,shkolla,kende lojrash e sportive etj duhet te kete per 100 banore,se sa parqe,shetitore etj duhet te kete per 1000 banore etj!
  Vetem keshtu do t’i thuhet NDAL barbarise ne urbanizimin dhe betonizimin e qyteteve!
  Se njerezit nuk banojne as ne qender te qytetit,as ne pedonale,as tek liqeni artificial,as ne malin e Dajtit,as ne tunelin e Llogarase etj!
  Cdo qeveri duhet t’i plotesoje nevojat urgjente te qytetareve dhe po te kete mundesi te ndertoje rruge dhe tunele!
  Bile edhe rruget apo tunelet duhet te ndertohen jo thjesht per imazh,por se sa vete do punesojne dhe sa njerezve do t’u vijne ne ndihme per pune,sherbime etj!
  Se te ndertosh nje rruge 100 km per 200 banore te Vermoshit dhe te lesh pa shtruar rrugicat e pallateve 9 kate ne lagjet e Tiranes klu banojne 40-50 mije banore eshte KRIM i madh!
  Ketyre palo investimeve duhet thene NDAL!

  Reply to this comment
 17. kris 1 October 15, 20:32

  Viktori eshte I kthjellet dhe na servir ne pjate ne vend Te vezeve glasa.Bile ka gjetur dhe glasat me Te shijeshme.
  Keni kryeministerin me Te shtrenjte ne bote.I ka hyre tepsise me nocke bbashke me derrat e vjeter dhe derkucat rilindjote.Ai mban mire hajdutet e Saliut ddhe hajdutet e metes.
  Viktoret shperblehen per seleksionimin e glasave.

  Reply to this comment
 18. mohikani October 16, 00:54

  King Rules.

  Reply to this comment
 19. Tomori USA. October 16, 02:51

  Urime dhe pershendetje zoti Vuktor Malaj per, artikujt e mrekullushem qe, na bejne edhe ne shqiptarp amerikaneve, tju themi, tu befte pena si pushka top.
  Faleminderit shume, .kemi nevoje per shkrimet tuaja, sepse na njohin me raliterin shqiptar.

  Reply to this comment
 20. Adih October 16, 03:39

  Zoti i nderuar Viktor ,me gjithe respektin ,kesaj here e keni qullosur kete shkrim .Dihet i nderuar Viktor, qe keta nuk jane kundershtare me njeri tjetrin ne politike .Jane kundershtare vetem kur i prekin njeri tjetrit monopolet .Kemi 30 vite nen stop ,te gjithe keta si PS,LSI e PD kane pasur te njejtin program .Mesoje nga une z Viktor .Shqiperise do filloje te vije begatia ,mireqenja ,qetesia ligji vetem atehere ::::::

  KUR PARTITE POLITIKE NE SHQIPERI ;DO TE JENE KUNDERSHTARE PA KOMPROMIS NE POLITIKE NDERMJET TYRE .

  Tamam si ne boten e shtetet perendimore ,kaq e thjeshte eshte .Fjalet e teperta jane fukarallik .

  Edhe nje gje tjeter zoti Viktor ::
  Ju me keqeardhje nuk jepni ne shkrimin tuaj alternativa ,si te rregullohet shqiperia ,si do vije zhvillimi ,e kam fjalen ,neser per ke do votojne shqiptaret ,se ka edhe forca te reja politike dhe kete ju nuk e permendeni fare .Kjo sinqerisht me habit ,nuk ma ha mendja te jeni kaq naiv ?.Ti leme hipokrizite ,interesat ,personale , me me dinjitet ,ta themi te verteten e hidhur ,qe ka pllakosur komplet shqiperine .Shkruani per te zgjuar e hapur syte shqiptareve kokpalare ,si dhe per ke te votojne ,per te shpetuar nje here e per gjithmone nga kthetrat e pardesy bardheve te ketij tranzicioni post komunist .

  PS:: Keni permendur ca nga vrasjet e korrupsionin ne shqiperi ,keto i dime permenndesh z Viktor ,skemi nevoje ,por jep alternativa ,ndihmo kete popull qe nuk e nje DINJITETIN akoma qe nga 45 e deri me sot ne 2020 . Keta dobica , na i kane rrembyer kete DINJITET me dhune ..Prandaj …???????????????

  Reply to this comment
 21. edi October 16, 08:10

  Ma merr mendja se Viktori duhet te jete anetar i partise Rilindja perderisa ben kete propozim.Viktori duhet ta dije mire qe PS-ja ka ndenjur me shume se PD-ja ne pushtet por qe te dyja per popullin kane bere nga m.. te madh qe ne te na ngece ne fyt e mos flasim me.Si i thone fjales te tria keto parti qe konkurojne jane m.. njera e k.. tjetra por me sa duket Viktori ka provuar m…n rilindas dhe i eshte dukur i embel prandaj dhe na ben thirrje.

  Reply to this comment
 22. Tir on ci October 16, 08:56

  XHEVAHIR O XHEVAHIR MBYLLE SQEPIN TI MOR BIR
  ATE BURRIN KU TA GJESH
  SOJIT TEND I FUTI PRESH

  Reply to this comment
 23. ! ! ! October 16, 18:20

  Or hajvani “mire” , nuk mund te behesh i mire , kur nuk e heq nga goja fjalen ‘mut’ , si ta kishe cancakiz ! Me sa duket , ti nuk di te besh asgje tjeter ,vetem te mbllacitesh kete fjale qe te radhit me njerezit me te pagedhendur , ndaj nuk i hedh kush syte ne pordhet e tua qe shkruan .

  Reply to this comment
 24. mali October 17, 22:09

  Tomori USA!Ne radhe te pare mos deformo emrat e njerzve sepse ai qe ka shkruar e ka Viktor dhe jo Vuktor.E dyta ,shoh qe djali tend paguan internetin dhe ti ja sellon pa frena(keshtu themi ne nga anet tona).Tomori eshte mal i larte dhe atje ka nje teqe qe respectohet nga populli yne.Ne rradhe te pere te keshilloj te maresh abetaren nga e para pastaj fillo te mesosh english.Urime qe je neUSA.Per ke e hedhur voten?Trump or Biden?

  Reply to this comment
 25. Kkk October 19, 09:37

  O ti pa emer me ”’!
  A e degjove Ramen kur tha se “Kokat e korrupsionit nuk jane e nuk kane qene politikanet,por gjyqtaret dhe prokuroret”?
  Ke kuptuar gje ti se cfare ka dashur te thote Rama me keto fjale?

  Reply to this comment
 26. Sole October 21, 09:11

  Cilin te zgjedhim?
  Po ku na kane lene te zgjedhim ne gjoja “SOVRANET”?
  Ne na kane lene vetem “CELESAT E KASHTES” dhe kesaj i thone demokraci!
  Ne fakt mire na e bejne se jemi nje popull bageti qe lutemi te tmerruar se “Po te iki Rama do vije Basha”!
  Por akoma pas 30 vjetesh sundim hajdutesh nuk e kane kuptuar se “Po iku muti do vije kaka”!
  Dhe ne prap do hame te njejtin gje !
  Te befte mire o popull bageti!

  Reply to this comment
 27. Dn October 22, 08:22

  Shqiptaret jane sot ne situaten e magjarit te Buridanit: nuk duan me zgedh as ramen, as Berishen edhe mbasi analistet na thone se s’kemi mundesi tjeter, do ngordhin!

  Reply to this comment
 28. anticensurë25642654 October 23, 12:59

  ja dhe kësaj radhe VK malaj ka bërë punën e tij!!
  ka bërë vezët tok po në fund të fundit “vezën e zjerë” duhet të zgjedhim!!
  sepse “veza e zjerë” është vetëm “e dyshuar” për korrupsion,kurse gjithë vezët e tjera!?
  ato dhe janë kapur në krim e korrupsion!!
  në fund shkrimi i VK malajt të lë shijen e mutit,pavarsisht se të thotë të zgjedhësh mutin e tij,sepse ai nuk ja ndjen erën!!
  o VariKart malaj,se kush është berisha e qent e tij mos na fol më se na plase!!kemi folur vetë shumë më shumë se shkrimet e tua 15 ditore!!mo na shkruaj gjasme si kritik ndaj dobiçit të burgajetit,dhe të na mbushësh mëndjen se është “dobiçi më i mirë” në piacë!se duhet të zgjedhim këtë hajdut e kriminel,vetëm e vetëm se na qënka vetëm i dyshuar!!
  o VK malaj këta e kanë kapur këtë shqipëri(femrore)për koqesh,dhe nuk e lënë të bëj zë!!
  në këto zgjedhje,duhet ta kishim bërë me kohë,duhet të votojmë “bardhë”,pra me VOTË TË BARDHË!një votë të pavlefshme që do të jetë një votë kundër politikës shqiptare!!
  abstenimi,mosshkuarja në votime është e gabuar!ligji shqiptar nxjerr fitues atë që ka marrë shumicën e votave në votim,pas numërimit të votave!!
  vota që janë pro partive,por dhe vota të pavlefshme!!
  nëse numri i votave të pavlefshme do të ishte i madh,pra shumë më i madh se ai i votuesve që kanë votuar partinë e tyre!kjo do të fillonte të sillte një ndërgjegjësim mes nesh që jemi kundër kësaj politike të qelbur që na paraqitet,si VK malaj,si mundësinë për të zgjedhur “të keqen më të vogël”!në një kohë që ne mund të zgjedhim të mirën më të madhe!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim