Zgjidhet misteri i Andromedës

Redaksia Online December 14, 2012 20:23

Zgjidhet misteri i Andromedës

Gjendet origjina e dritës misterioze të vëzhguar në galaksinë Andromeda. Është pikërisht një vrimë e zezë, e cila po thith yllin pranë saj.

Zbulimi është bërë nga një grup shkencëtarësh të universitetit të Durhamit në Britaninë e Madhe dhe Institutit të Astronomisë “Anton Pannekoek”, në Amsterdam.

Zbulimi është publikuar në revistën Nature.  Drita prodhohet nga një vrimë e zezë e vogël, e cila “ushqehet” me një yll në afërsi të saj. Shkëlqimi i dritës prodhohet nga materia, e cila bie në vrimën e zezë.

 

Redaksia Online December 14, 2012 20:23
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim