Zhvarrosja e Enver Hoxhës

January 13, 2020 19:38

Zhvarrosja e Enver Hoxhës

Dhe ja, papritmas, natën e 3 majit 1992 ia behën varrmihësit.

Me anë të një vendimi të posaçëm të pushtetarëve të rinj, (u tha se e kishte firmosur vetë presidenti i sapozgjedhur), varrmihësit autorizoheshin për të hequr nga Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë eshtrat e Enver Hoxhës, Hysni Kapos, Nako Spirut, Myslim Pezës, Gogo Nushit, Josif Pashkos e të disa ish-udhëheqësve të lartë komunistë, gjithsej 13.

Zhvarrimi u bë vetëm dy ditë para 5 Majit, ditës së Dëshmorëve.

Ajo që ndodhi më 3 maj, ishte vetëm parathënia. Ishte më shumë se një akt i thjeshtë zhvarrimi. Ishte një lloj ndërgjegjeje e shfaqur pa maskë. Zhvarrim-varrimet e mëpastajme treguan se ky ishte një veprim i menduar mirë.

Ja si e përshkruan Nexhmije Hoxha këtë ngjarje në librin e saj me kujtime të sapobotuuar.

Përgatiti botimin Xh. Shehu

 

******

 

U hap dera e qelisë. Për çudi, u duk avokati im, Dhimitër Beshiri. Them për çudi, se takimet me të, në asnjë rast, nuk bëheshin në qeli, por te dhoma a nё zyrat e hetuesisë. Nga thyerja e këtij rregulli, si dhe nga fytyra e zymtë e avokatit, mendova se po më sillte një lajm jo të mirë, lidhur me procesin tim gjyqësor, që e shtynin dhe e shtynin vazhdimisht.

U ngrita nga dysheku përdhes, ku isha ulur, dhe iu afrova. Polici shoqërues më tha: “Mund të dilni në korridor”. Duke ecur përkrah avokatit, e pyeta: “Ç’kemi?”. Dhimitri për një çast mbeti i heshtur, sikur të mos dinte nga t’ia fillonte, pastaj më tha: “Iliri më ka ngarkuar me një detyrë shumë të hidhur, t’ju them se… sonte natën, Sali Berisha urdhëroi zhvarrosjen e eshtrave të Enverit nga Varrezat e Dëshmorëve, për t’i çuar ato në varrezat publike të Sharrës. Pas pak do t’ju vijnë vetë djemtë dhe njerëzit e familjes”.

Ky lajm më tronditi pa masё dhe më trullosi. Për një çast, nuk po realizoja sesi mund të ndodhë një akt kaq barbar, që është dënuar në shekuj nga etika tradicionale e popullit tonë e më gjerë. Hakmarrja me burgimin tim nuk ishte gjë para kësaj HAKMARRJEJE barbare të këtyre njerëzve primitivë të përtej antikitetit.

Kur erdha në vete, lëshova një britmë, si të më kishte plagosur dikush me armë. Fillova të ecja me vrap në korridor, duke bërtitur sa kisha në kokë, duke qarë e duke mallkuar ata që e kishin kryer këtë barbarizëm. Me grushtet të shtërnguara dhe të ngritura lart, nuk e mbaj mend se ç’kam thënë e kë kam kërcënuar me fjalë.

Më në fund, e lodhur dhe e dërrmuar, u ktheva në qeli, duke qarë me lot të nxehtë dhe duke thënë:  “Enver… të ndanë nga partizanët e tu…, por ti mbetesh KOMANDANTI i tyre”.

U ula në dyshekun tim, mblodha gjunjët dhe mbështeta kokën në ta. Nuk doja të shihja njeri. Dhe fillova një “bashkëbisedim” të qetë me Enverin. U ktheva pas në vite dhe nisa të kujtoja ato ditë të hidhura, kur Enveri u nda nga ne përgjithnjë. Në shtëpi ra një heshtje e rëndë, dëgjohej veç ngashërimi mbytës i fëmijëve dhe i familjarëve.

Kur filloi Haxhoja të qajë me zë dhe me ligje, i thashë: “Të lutem, Haxho… mos…”. Unë, e ulur në kolltukun e tij, në qoshen e studios, pranë oxhakut, rrija me sytë mbyllur dhe krejt të thatë, duke u munduar të frenoja ca furtunën që po ndodhte në kokën time. Prapa meje, infermierja, Kostandina, pa më pyetur e pa më dhënë ndonjë shpjegim, po mbante në kokën time një borsë me akull, si duket, për të evituar ndonjë goditje në tru.

Si pas një ëndrre të llahtarshme, e zhytur në këto kujtime të largëta, dëgjova zëra dhe pashë që në qeli ishin futur njerëz, të cilët mërmërisnin, duke folur midis tyre. Ngrita kokën, hodha sytë përreth dhe pashë aty të gjithë drejtuesit e burgut, civilë dhe ushtarakë. Të alarmuar nga çfarë u kishin thënë për ulërimat e mia, ata ia behën në qelinë time. I pashë me një shprehje përbuzëse dhe ula përsëri kokën mbi gjunjët e mi. Ata e panë se ishte e kotë të rrinin më gjatë aty dhe as nuk kishin çfarë të thoshin, ndaj u larguan. Prapa tyre u dëgjua zhurma gërvishtëse, që shkaktoi mbyllja së derës së hekurt. Kurse në qeli ra një heshtje e rëndë, mbytëse, si një tym i zi pas një zjarri që kishte rënë në kokën time.

Pas pak, dera u hap përsëri dhe hyri infermieri i burgut. Më duket se e quanin Qazim, ishte një burrë i mirë nga Shijaku. Për të kam shkruar edhe gjetkë në shënimet e mia të burgut, sepse ai kishte marifetin të më ngrinte në këmbë, domethënë, të më shëronte, të më ulte temperaturën etj., kur unë duhej të prisja fëmijët në takim. I thosha me të qeshur: “Ti ua kalon edhe mjekëve të klinikës së udhëheqjes”.

Infermieri m’u afrua me mirësjellje dhe më tha: “Zonjë, këtu në një qosh, afër derës së qelisë suaj, kemi sjellë një dollap farmacie dhe aty do të mbyllim bashkë ilaçet tuaja, që rregullorja nuk lejon të mbahen në qeli. Ne do t’jua japim sa herë të keni nevojë”. Unë kisha aty ca tableta aspirine, antigripale, ndonjë qetësues dhimbjesh apo tableta 1 mlg për gjumin, maleks, kundër djegies së stomakut etj.

Si duket, drejtoria e burgut u tremb se mos i bëja gjë vetes me ilaçet, ndaj dërgoi infermierin t’i tërheqë. Unë nuk kundërshtova, veç i thashë: “Kot e keni për çka mendoni…”.

Aty afër drekës, u hap përsëri dera dhe polici i turnit, shkurt e prerazi, më tha: “Bëhu gati për takim”. Brofa në këmbë dhe vesha këpucët. Mundohesha të merrja frymë thellë, për të ulur rrahjet e zemrës dhe për t’u dukur më e qetë. Kishin ardhur TRE BURRAT E SHTËPISË, dy djemtë e mi, Iliri, Sokoli dhe Klementi, burri i Pranverës.

Iliri bëri mirë që solli më parë avokatin, për të më dhanë lajmin e tmerrshëm, që më gjeti “gafil”, të papërgatitur. Kurse tani isha më e qetë, e kisha mbledhur veten. Më përkiste mua, si nënë, dhe e rrahur me jetën, t’i ngushëlloja dhe të ngrija moralin e fëmijëve të mi, që po ndesheshin me ngjarje të paimagjinuara, njëra pas tjetrës. Edhe ata bënin të njëjtën gjë, përpiqeshin të tregoheshin para meje se ishin të fortë, se nuk e kishin lëshuar veten.

Kur hyra në dhomën e takimit, u lëshuan menjëherë të tre drejt meje. U përqafuam gjatë dhe në heshtje, me njërin pas tjetrit. Fjalët e para që u thashë, me sa mbaj mend, ishin: “Edhe kjo gjë, që nuk e prisnim, ngjau! Nga këta barbarë, që i kanë vënë kazmën Shqipërisë, ç’nuk mund të presim!”. Pastaj u ulëm dhe filluam një bisedim të gjatë. Në fillim më treguan se kur dhe çfarë kishte ndodhur. Dukej si një film horror.

***

Natën e 3 majit 1992, në prag të 5 Majit, Ditës së Dëshmorëve, Sali Berisha, presidenti i ri, që kishte “fituar” zgjedhjet e para pluraliste, kishte dhënë urdhër dhe kishte dërguar lart në varrezat një bandë të tij varrmihësish, me projektorë dhe ekskavatorë, të shkulnin nga dheu mëmë eshtrat e Komandantit të Përgjithshëm të gjithë atyre dëshmorëve partizanë, Enver Hoxhës, dhe të disa bashkëpunëtorëve të tij.

Familja ishte njoftuar vetëm që: “nesër, në orën 6 të mëngjesit, të ndodheshin në varrezat e Sharrës, ku do të varroseshin eshtrat e Enver Hoxhës”. Kurse gjatë aktit barbar, natën e zhvarrosjes, familjarët, jo vetëm nuk u njoftuan që të gjendeshin në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit, por as nuk u lejuan të futeshin brenda kangjellave, as, të paktën, djali i tij, Iliri, që të ishte i pranishëm, të shikonte dhe të firmoste dokumentet përkatëse për gjendjen kufomës së babait të vet.

U mallëngjeva shumë, kur më thanë se fytyra nuk ishte prishur.

Nuk dua të ndalem gjatë në këto shënime në atë se çfarë ngjau atë natë të zezë dhe të nesërmen. Këto janë përshkruar me hollësi nga vetë Iliri, që i ka përjetuar drejtpërdrejt. Por nuk mund të lë pa përmendur se në këtë akt barbar, të padëgjuar në Shqipëri, nga Sali Berisha, kanë qenë edhe dy intelektualë të njohur, madje, të fushës së arteve: K. Çashku, ky edhe veprimtar i Komitetit të Helsinkit për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut, dhe arkitekti P.Kolevica, të dërguar nga Berisha. Këta të dy e kishin këshilluar Saliun që ta bënte zhvarrimin e Enver Hoxhës para 5 Majit, duke ia lënë këtë me shkrim dhe me firmat e tyre. Këtë letër, Sali Berisha, bashkë me dokumentet e ditës, ia dorëzoi sekretarit të tij të përkohshëm, Shaban Sinani (të trashëguar nga ish-presidenti Ramiz Alia). Ky intelektual, me integritet të lartë moral, pati guximin ta denonconte publikisht këtë letër, e cila e kishte tronditur shumë, në parathënien që i bëri librit të Ilirit, “Babai im, Enver Hoxha”. Kjo parathënie ishte një shkrim i denjë, nga një studiues i shquar.

Presioni i qeverisë injorante të Saliut ndaj intelektualëve, akademikëve etj., për fat të keq të tyre, ka bërë të keqen e pariparueshme, atë që shumë prej këtyre intelektualëve vunë mbi idealet e tyre interesat për karrierë dhe për pasuri; disa të tjerë e bënë për mbijetesë, qoftë edhe duke mohuar ose distancuar shokë dhe miq të vjetër.

Unë shpesh ndjek me keqardhje veprimtaritë e këtyre intelektualëve, që larg formimit të tyre të shëndoshë, për servilizëm dhe pёr interesa vetjake u shndërruan në lakej të Berishës dhe zvarriten nga ide false, gjoja moderne, të kohës, por që, në fakt, janë antishqiptare, madje, shumë të dëmshme për kulturën dhe për të ardhmen e Shqipërisë. Kurse tipat si dy intelektualët në fjalë, që këshillonin Saliun për zhvarrimin e Enver Hoxhës, i shoh me neveri, si korba të zinj, të veshur si varrmihës, por edhe me kazma në duar, që po shkatërrojnë edhe thesare të trashëgimisë shpirtërore të popullit tonë. Ata duhet të përgjigjen për aktet e tyre, ashtu si dhe Sali Berisha me shokët e vet.

Por le të kthehem te biseda me djemtë e mi. Ata më tregonin për zhvillimet e mëtejshme, më folën edhe për një debat që ishte hapur se cili do të ishte vendi përfundimtar i varrit të Enverit. Familjet e shokëve të tjerë të zhvarrosur kishin vendosur t’i dërgonin në vendlindjet e tyre, si Babё Myslimin, në Pezë; Hysni Kapon, në Tërbaç të Vlorës e kështu edhe të tjerët.

Për Enverin, vendlindja e tij, Gjirokastra, përjashtohej vetiu, ngaqë është larg, në jug të vendit dhe afër kufirit, ku edhe bustin e tij gjirokastritët nuk e ruajtën dot, por e thyen. Prandaj ishin hedhur disa variante, për ta çuar në vende historike të lidhura me veprimtarinë e Enver Hoxhёs gjatë kohёs sё Luftës Nacionalçlirimtare.

Por për varrin e Enver Hoxhës kishte lindur debati edhe në një aspekt tjetër: Hysni Milloshi dhe partia e tij komuniste pretendonin ta merrnin ata në dorëzim trupin e Enverit, fshehurazi, për ta varrosur në një vend të sigurt, në ndonjë mal shkëmbor, larg qyteteve…

Më thanë se kishte dalë edhe një militant, i cili, me vendosmëri të madhe, insistonte se ishte gati ta varroste Enverin në oborrin e shtëpisë së vet dhe ta mbronte me jetën e tij dhe të familjes.

Komunistë të tillë, në propozimet dhe dëshirat e tyre, sigurisht, frymëzoheshin nga dashuria e pakufishme për Enverin, ndërsa kryetari i tyre, Hysni Milloshi, gabohej rëndë në rolin që i jepte vetes si trashëgimtar i Enver Hoxhës (gjë që ai vazhdoi ta pretendojë deri në fund të jetës së tij, fatkeqësisht, të ndërprerë para kohe). Por edhe Partia Komuniste bën gabim të madh që vazhdon ta trajtojë në shtypin e saj në mënyrë tepër naive, duke e vënë Milloshin përkrah Enverit, në një rang me të, në historinë e Shqipërisë. Madje, në gazetën e saj gjen, të shkruar, e zeza në të bardhë, edhe çudira të tilla, si “Skënderbeu – Enver Hoxha – Hysni Milloshi”!!! Por do të vijë koha, kur komunistët e vërtetë të Shqipërisë të bashkohen dhe të shërohen nga këto sëmundje të foshnjërisë.

Edhe unë, e prekur nga “sëmundja” profesionale e një propagandisteje dhe politikaneje të vjetër, nuk mund të rrija pa u sqaruar bashkëbiseduesve të mi të rinj se: Roli dhe vepra e Enverit në udhëheqje të popullit shqiptar, për një gjysmë shekulli, historikisht, u përkasin gjithë shqiptarëve, ku përfshihet edhe familja e tij, me të drejtat që i takojnë. Ndërsa varri i Enverit, po, i përket familjes së tij, me të drejta të plota, sidomos në kushte të tilla që ai dhunohet dhe rrezikohet.

Më pas, në bisedën me djemtë u përqendrova në të keqen e madhe që na kishte gjetur: ku do të vendosej varri i Enverit dhe si do ta siguronim atë nga hienat që ishin dukur në qiellin e Shqipërisë?

Të tre burrat e shtëpisë përkrahën mendimin tim, lidhur me secilën nga tri vendet historike, që ishin propozuar, Peza, Labinoti, Helmësi. Unë u thashë: Peza përjashtohet, sepse ajo i përket Babë Myslimit, i përket popullsisë së asaj zone që ta mbrojë varrin e tij, siç e mbrojti gjatë Luftës heroin e vet, nën drejtimin e të cilit luftoi me aq trimëri e besnikëri.

Ndërsa për Labinotin, ju e keni parasysh që atje ka vetëm dy ndërtesa, një e madhe, një e vogël, ku kanë qëndruar për një kohë Shtabi i Përgjithshëm i UNÇSH dhe Enveri. Gjithashtu, them: përse duhet të jetë varri i Enverit kaq larg njerëzve dhe familjes? Kush do t’i organizonte atje homazhet, pelegrinazhet e të rinjve, të veteranëve etj? Çfarë garancie ka që edhe atje nuk do të dhunohet varri? Në Labinot, edhe një shtatore e Enverit, që ishte vendosur para ndërtesës ku janë zhvilluar mbledhjet e rëndësishme historike, është hequr dhe është fshehur nga njerëzit e mirë të asaj zone, që të mos pësonte fatin e statujave të tjera. Prandaj, sipas mendimit tim, edhe ky variant bie.

Për Helmësin, u thashë, nuk e di a keni qenë ndonjëherë atje. Atje ku ishte vendosur Shtabi i Përgjithshëm gjatë Luftës kishte nja dhjetë shtëpi. Shumica e banorëve që na strehuan janë shpërngulur që në kohën tonë, në zona fushore, për një jetë më të mirë. Mbaj mend, disa prej tyre u vendosën në Sukth dhe punonin në tokat e ndërmarrjes bujqësore. Disa prej tyre, sidomos gratë, si Nurihani etj., na vinin për vizitë në shtëpi, në raste festash apo edhe për ndonjë nevojë të tyre.

Por a duhet çuar Enveri aq larg dhe të lihet atje në vetmi? Kush do ta mbrojë atje nga kriminelët varrmihës? Ju, si më të rinj, dhe familjarët e tjerë mund të shkoni disa herë në vit, po unë? Me moshën që kam dhe me vitet që vijnë, sa kalon koha, bëhen më të rënda për mua. Si mund t’i shkoj Enverit pranë sa herë më merr malli, të bisedoj, të qaj një hall, ta përkëdhel me mall e dhimbje mermerin e ftohtë?! Jo, jo, edhe ky variant bie. Sipas mendimit tim, varri i Enverit të mbetet në Tiranë, aty ku kriminelët me kollare e kostume të zinj, si shpirti i tyre, e transferuan, në varrezat e Sharrës. Aty ai do të jetë “Mes njerëzve të thjeshtë të popullit”, për të cilët Enveri ka folur e shkruar me aq dashuri.

Do të vijë një kohë që nipërit dhe mbesat e tij, por uroj që edhe ju, fëmijët e tij, ta arrini që edhe shtatorja e tij të ngrihet në Sheshin “Skënderbej” dhe varri të kthehet atje, ku e ka vendin, pranë partizanëve të tij, në Varrezat e Dëshmorëve.

January 13, 2020 19:38
Komento

86 Komente

 1. Mark .UK January 13, 19:52

  Aq sa zgjati okupimi komunist,aq do zgjas era e keqe e tyre per tu zhdukur.

  Reply to this comment
  • L .I... Chikago January 13, 20:14

   Mallkuar qotte kush ofendon Markukin antikomunist sepse komentet e tij kthehen ne bumerang .Gabim-krimi qe beri Enveri eshtese nxorri markuket dhe salikafshet nga zgeqet e bjeshkeve te nemun.
   .
   Ta dinin shqiptaret ( e kam fjalen per popullin) nuk besoj se do vinin ambasadoret si agersore propogande dhe zogista-ballista-terrorista te shqyenin kete vend me keq se serbi te na kishte pushtuar….kjo eshte vazhdim i nje krimi i bere ne 1991 me teorine e dekomunistifikimit qe donte te bente Rajersoni qe ne fakt u kthye ne nazistifikim..

   ..OK e rrezuam statujen e Enverit atehere ( se sa ishte gjalle i rruajten trapin) por ne asnje menyre nuk duheshin glorifikuar zogistet-ballistet isha bashkpuntore te fashizmit qe erdhen si CLIRIMTARE ne 1991 gjoja hodhen nje kamunizem te vdekur dhurate prej ramiz alise dhe e ligesise te elezbiberajt i mergates qyqeve..
   .
   Jane pikersisht keto zombie si Mark Uki qe jo vetem qe e reabilituan Enverin por e kane shenjteruar
   %%%%%%%%%%%

   O Enver te kam rixha
   Ngrehu neser me sabah
   Behu dhe nje here i ri
   Ne dac hajde si sozi

   Mer komanden ne kete vende
   Se te prete populli tente
   Qe ti vesh gjerat ne vende
   Se Shqiparine e shqyen qente

   Jan ngjallur krimbat e tokes
   Cep me cep i bien botes
   Me genjeshtra e mashtrime
   Letra fallco e ngjyrime

   I fshine emrin Shqiperise
   Mohojne bijte e Lavdise
   Mohojne gjakun per ket vende
   Kane fshire edhe mundin tende!

   Jan ngritur ne piedestale
   Kriminele “intelektuale”
   Ane e kende bejne morale
   Per te vdekur e per te gjalle

   Madje ketu ne forume
   Bejne komente shume spiune
   Mbajne nofken “intelektuale”
   Por ne fakt jan avdalle

   Jan avdalle te “Lilidhonit”
   Pjelle e djallit dhe e klonit
   Qe vertiten pas baronit
   Jan ushtare te Salihonit

   Ne cdo zyre e ne cdo frone
   Krimineli ka timone
   Basarduan historine
   E shkateruan gjithe Shqiperine

   Neper rruge e neper sheshe
   Ne bregdet e ne biznese
   Ane e mbane kudo te veshe
   Vec te huaj do te gjeshe…..

   Nuk ka me as industri
   As bujqesi e blegtori
   Madje dhe Naimin vete
   Nuk e njef me ky milete….

   E mos fol per Skenderbene
   Qe shume vjete mbrojti Atdhene
   E kan nxjere mor, ne pazare
   Por ne kembe, e jo mbi kale…

   S’ka me sheshe SKENDERSBE
   Vec nje male, plote gurre e pleh
   Qe kane zbrituar nga malesia
   Te mohoje sheshin e tija….

   Dhe nje djale paska i drojtur…
   Ti Enver nuk e ke njojtur?
   Vec nje gje me vjene cudi!
   Per fytyre, eshte kopje Ti!!!

   Per mendje e burreri
   Eshte naive, eshte cilimi
   Sala leve e punesoi
   Qe mire halet t’ja pastroi

   Ky debil pak kohe me pare
   Nxori detin ne pazare
   Dhe ja fali more Greqise
   Kapitalet e Shqiperise…

   Ky agjente e ky spiune
   Drenicare thot, jam une…
   Eshte hajdute i licensuar
   Rrugen e Kombit ka pervetesuar

   Te mos flasim per Gjykata
   Kemi hedhur vertete hapa
   Ne plepishte “master” muarr
   Ne kupole te emeruar…

   Dhe “cekani i drejtesise”
   I bje kokes se vegjelise
   Mjeri popull ku te veje
   Te derjten ku do ta gjeje?

   Me arme e demagogji
   Shkateruan brezin e ri
   Neper rruge te droguar
   Pa familje, te shkateruar…

   O Enver u shua bota
   Ti e bere mor si lopa
   Shume punove per Shqiperi…
   Po c’le pas more derezi?

   Ca spiune e kriminele
   Shume hajdute e dembele
   Nje Nano e nje Sali
   Qe e shiten kete Shqiperi

   Qe shiten Jo vec lavdine
   Jo vec vlerat e historine
   Po nenshtruan vegjeline
   E skllaveruan per hordhine

   Skllaverine ne vendin tend
   Se pertypin dot as qente
   A ka burra ne ket toke
   Qe ti dalin vendit zot?

   Reply to this comment
   • G January 13, 20:32

    Dhe harrohet qe Ed Rama dhe Blend Gonxhe ishin ekzekutuesit e vetem aktiv.

    Reply to this comment
    • r January 13, 21:29

     Po ca thue or mik ??
     .
     Ishte koha qe si Blendi Gonxhe apo Edi Rama, Ed Zaloloshnjet pa harruar Besnik Mustafat e Tropojes per nje vize Amerikane shisnin motrat e tyre dhe shurronin perdite non stop kufomen e Enverit
     .
     Sidoqofte nga prurja e ambasador-kolonelit Rajersonoviq nga begradi qe ishte antikomunist psiqikisht i semure dhe bashkpunimi i tij me banden e Tropojes te Sali+Azem Biberajt akoma po nxjerr tym dhe bloze ne ate ne vend..dhe nuk do jete e larget dita qe shteti amerikan te kerkoje falje per veprimet kanibale te tyre qe demtojne jo vetem Shqiperine por dhe Ameriken
     .
     Sot keto rrjeshat me poshte habisin dhe me antikomunistin ne Amerike..

     Ylli Xhabiri -Ne, kaviet e ndërkombëtarëve ( sekuenca)
     .
     Gazeta DitaAugust 22, 2018

     Më ka lënë shenjë në kujtesë urrejtja e ambasadorit Rajerson për Komunizmin. Jo vetëm për sistemin, sepse kjo ishte normale dhe përputhej me ç’mendonim ne që e kishim jetuar në lëkurë sistemin, por për komunistët si njerëz, që nuk besoj se i kishte njohur drejtpërdrejt ndonjëherë. Ai shprehej duke klithur: Komunistët janë kafshë, qenër, gjarpërinj, tigra, gomerë, të pabesë, vrasës gjakftohtë, pa moral……..Pra a nuk ishte Rajersoni antikomunist i semure psiqik ??

     Reply to this comment
   • 666 January 13, 22:02

    ne rregull..

    Reply to this comment
   • Araniti January 14, 00:34

    Ku i lene krimbat si ti te rriten burrat ne ket toke….!?
    Poo kjo hiena plak,e quan perçudnim dhe me te drejte see qe ne Romen e lashte denohej dhunimi varreve…..pooo a nuk dha urdher monstra Hoxha qe t’hidhej n’ere me dinamit varri nenes mbretereshe…kurse eshtrat e monstres Hoxha vetem u hoqen pasi nuk mund te rrinin me heronjte e luftes….see ai eshte vendi heronjve joo i kriminelve t’kuq…
    Ka te drejte qe kuis hiena see…nuk i ka dhembe shpirti…nuk i kane zhdukur ndonje mbese a nip si ajo u zhduku duke i lene pa varr mijra e mijra femije gra burra vetem pse nuk donin komunizmin …

    Reply to this comment
    • Komunisti January 14, 10:36

     VAMPIRE ! Bashkepuntore e krimeve monstruoze te bastardit enver hoxha.
     Kjo bishe qe kujis per c’varrimin e enverit,i zhduku te tjereve edhe eshtrat e varreve

     Reply to this comment
   • Fidel Kastro January 14, 12:55

    O Çikago , ti qe do Enver qenin , vetem me kete emer qe ke ai te ekzekutonte. Pse? Eshte emer Amerikan!!!!!! Ndersa per panteren e zese qe thot : Nuk e lejojne kodet e shqiptarit Zhvarrimin!!!! Harron kjo egersire qe sapo hyne partizanet ne Tirane ne Nendor 1944 hodhen ne ere varrin e Nenes Mbretereshe.

    Reply to this comment
  • Dulla January 16, 13:59

   I madh Enveri.

   Ka 40 vite qe spurdhjaket, bejne gam gam me mendje dhe sy tek Enveri, sepse nuk kane patur thybe te nxjerrin nje te sakte qe ti vinte deri tek koqet Enverit. Kane nxjerre ate koke bolen e Opinionit. Ai i ngjan fiks allateve te Enverit.
   Ka 40 vite qe shqipetaret hane ato qe ndertoi Enveri.
   Tani qe po mbarojne dhe kane shkuar ne xhepat e “kapitalisteve te rinj” qe do methene ne xhepat e hajduteve te rinj”, njerezit po ikin nga Shqiperia.

   Reply to this comment
 2. 21 maj 1991 January 13, 20:03

  Kam ndegjuar me vemendje te incizuar ndegjesen ne Kongresin Amerikan ne 21 maj 1991 te tre tropjaneve Biberaj-Berishaj Hajdaraj qe kishin futur dhe Ismailpizevengun ne mes..perballe kishin ne mes te ca kongresmeneve Ekrem Bardhen..
  .
  Akoma nuk kuptoj pse ky barbarizem deri ne kanibalizem nga keto 5 shqiptaret ne kongresin amerikan qe ishte dhe eshte akoma gjeneratori qe mban gjalle kete lufte deri ne shfarosje midis shqiptaresh..U ligeshtova kur para pak ditesh Ekrem Bardha pranoi autoresine e kesaj njolle shqiptare-amerikane.
  .
  Si ka mundesi qe 3 sumelepires te Enverit u duartrokiten per kanibalizmin antikomunist ndaj “komandantit te tyre” per nje grusht dollaresh te analfabeteve Biberaj-Bardhaj ?

  Reply to this comment
  • MAKABRITETI January 14, 00:16

   Moj Hijene makabre e monstres enver hoxha,ju nuk u late as varret,ju zhduket kufomat e u humbet eshtrat mijera familjeve shqipetare qe kerkojne edhe sot e kesaj dite varret e familjareve

   Reply to this comment
 3. BLACK SWAN January 13, 20:04

  ça thua moj shoqja rrospije, ops ashtu nexhmije ???
  Saliu, vetëm Saliu jua paska bër kto të këqija??
  jo ai populli që i pive gjakun 50 vjet!!?

  KUÇEDËR,
  Po ende nuk ke ngordhur moj gjakpirëse, moj vampire, moj kriminele ? Më mirë që s’ke vdekur. Vazhdo të frymosh. Kurrë mos vdis. Mbetsh përgjithmonë as e gjallë as e varrosur, as e vdekur as e groposur. Ik rri krruspull diku pranë Shtish Tufinës. Do të kapin dhimbjet reumatizmale si ato të mijra shqiptarëve që i kalbe qelive të burgjeve dhe baltrave të internimeve. Kockat do të zbuten e qullosen.

  Sytë e thatë e të ftohtë do të mbeten si i ke pasur; gremina që rrëzonin fate, hone që vdisnin ëndërra. Nga goja do të dalin britma komitetesh dhe urdhëra pushkatimesh. Sipas shijes tënde prej krimineleje dhe dëshirës prej perversi të tyt shoqi, do hash menu sloganesh varur mbi mure të pista, bar gjirizash, bukë të mykur me baltë varri. Gjatë dimrave do hedhësh mbi supe një kapotë të grisur zborri gjith zhul. Do mbathësh çizme të shqyera llastiku pa çorape. Që të mos të ngjiten zorrët do pish ujë nga rrëketë e varreve. Kësaj jete fshataro-ushtarake që do bësh rrëzë vorrezave do t’i mungojë “kllasa puntore”. Por “Kllasa” do vijë shumë shpejt kur trupi të mbushet me morra proletarë nga ata të barrakave të veprave të pesëvjeçarëve. Për tu ngrohur gjatë dimrave mos mbaj sobë. Ngrohu sa të mundesh duke u dridhur kur të kujtosh krimet që ke bërë dhe gjakun që ke derdhur. Do lexosh libra. Për shembull atë librin me letrat e zgjedhura që kurvi i dërgonte popullit të Gjirokastrës, Zhoao Amazonës dhe rrugaçëve anembanë botës.Do presësh miq. Miqtë veteranë do ngrihen nga varret për të ardhur pranë teje. Ti krruspull në mes, veteranët plot baltë varri rrotull teje, do kujtoni sukseset, krimet, telat me gjëmba, rrahjet, spiunimet, internimet, arrestimet, burgosjet, varjet, pushkatimet. Pakngapak do rrjedhësh nga trutë. Epo Perëndia nuk mund edhe ta mundësojë të frymosh kaq gjatë edhe ta lëri trurin qiqërr. Me rrëke nëpër turi të atij lëngut të trashë që quhet tru, do t’i lutesh Perëndisë për faljen e mëkateve, shpëtimin e shpirtit. Do jetë e kotë. Edhe ty që t’i numurosh, edhe Perëndisë që t’i dëgjojë llahtaret e tua, koha e pafundme nuk mjafton. Perëndia do dëgjojë sa do dëgjojë, dhe nga dëshpërimi do nisi të qajë, dhe shpirti do t’i plasi, dhe kohën do ta ndali, dhe botës fundin do t’ja sjelli. Do pyesin; Çmoshë kishte ?
  Do përgjigjen;
  S’kishte moshë. Ishe e zeza e njerëzisë!!

  Reply to this comment
 4. Xhuxhumaku January 13, 20:04

  Era e qelbur e Enver Mortjes dhe Hoxhizmit me gjithe Nexhmije dhe kelyshet e vet akoma kuterbon ne te gjithe Shqiperine dhe per kete nje merite te jashtezakonshme ka edhe gazeta DITA. Sali Berisha eshte pergjegjesi kryesor per kete. Vertet e zhvarrosi Enverin gjoja i beri noi dem te vdekurit, por la te gjallet te benin c’ju desh bytha. Sali Berisha vazhdimi i Enverizmit ne kushtet e reja.

  Reply to this comment
  • Monteskie January 14, 00:10

   Nuk besoj qe era e qelbur e Enverit dhe Nexhmies kuterbon akoma, tani kuterbon qelbesirlleku i races tuaj albanistane, ti qelbesh nga koka deri te kembet, mban erre kerme nga shpirtligesia dhe te rren mendja se je i paster …

   Reply to this comment
   • Xhuxhumaku January 14, 23:02

    Era e qelbet e Enver Mortjes dhe Nexhmije Vdekjes doli edhe nga goja jote e bajgosur si e Jorgo Mandilit, me nje fjale si e te gjithe kelysheve qe pas 1990s u futen vrimave, pastaj kur e pane qe Saliu ishte loja e Komunisteve nxorren koken perseri e filluan zanatin e vjeter ate te pjerdhjes nga goja.

    Reply to this comment
 5. shane January 13, 20:04

  Vajtim kafshesh. Rast I ngjashem; komunistet Akoma pa ardhur mire ne pushtet hodhen ne ere varrin e nenes se mbretit zog. Cfare ju kushtonte atyre thjesht ta rivarrosnin? dhe tani qahet se ja paskan rivarrosur te shoqin. Po 3000 vete qe nuk ju dihet varri dhe qe nje pjese e mire e tyre kane qene shoke te ngushte te Nexhmijes e Enverit.! pergjigju per hedhje varresh ne ere dhe per vrasje pa varr te ish shokesh dhe “armiqve” te tjere fillimisht….

  Reply to this comment
 6. Zaberzan January 13, 20:37

  Perse mos te “ligjeroje” shoqja nexhmije. Çausheskun e te shoqen i pushkatuan, rumunet mbaruan pune. Kjo qelbesire e ka jeten e pasurine ne saj te saliut e compani, dhe na ben sentimentalen. Paturpesi tipike komuniste.

  Reply to this comment
 7. loni January 13, 20:44

  Prandaj nuk do te behet asnjehere Shqiperia se Shqipetaret zhvarosin te vdekurit nga vari. Mallkimi i tyre do ti ndjekeke ne jete te jeteve dhe Shqiperia do ngelet perhere nje vend i Mallkur. Edhe vari i armikut respektohet.

  Reply to this comment
 8. Pavlin January 13, 20:45

  Ç’fare te mbjellesh do te korresh, thote nje shprehje e urte popullore.

  E ke pyetur veten moj shoqe Nexhmije, se perse burri juaj ka vepruar me te njejten menyre me qindra e mijera familje shqiptare nga 1944 deri ne vdekjen e tije 1985???

  Te pakten ty nuk ti kane tretur eshtrat e bashkeshortit, por a e diin ti se ka ende sot familje qe kerkojne eshtrat e babait, vellait, gruas, motres, axhes, dajes, halles, djalit vajzez, qe me urdher te bashkeshortit tend diktuar nga ti, nuk kane nje varr ti qajne???.

  Reply to this comment
  • mirel January 14, 01:57

   Ashtu eshte o Paulin. Shqiptaret kane nja 30 vjet qe vetem mbjellin kermesira.
   Rezultati duket

   Reply to this comment
   • Komunisti January 14, 10:35

    VAMPIRE ! Bashkepuntore e krimeve monstruoze te bastardit enver hoxha.
    Kjo bishe qe kujis per c’varrimin e enverit,i zhduku te tjereve edhe eshtrat e varreve

    Reply to this comment
    • mirel January 14, 17:10

     Jo o kurve balliste, jam i fisem, e jo shkerdhate rrugesh si puna jote.
     Ju kermat e Berishes jeni ata qe zhvaroset dhe eshtrat e deshmoreve e partizaneve.
     Tju djegin dhe njehere si ne 97en e keni hak.
     E mban mend 97en cfare pesuat ne Vlore?
     Ajo ishte pergjigja per ate qe i bete Shqiperise, dhe per ate qe meritoni

     Reply to this comment
 9. PRIFT REXHEPAQI January 13, 20:49

  kucedra plake e qelbur .fatos nano duhet denuar qe e nxori nga burgu kriminelen e shekullit se bashku me anetaret kriminela te byrose ..nje mallkim shume shume te madh per nano agjentin e keq.

  Reply to this comment
 10. Patriot January 13, 20:59

  Varrimet e cvarrimet e Nako Spiros, besoj se do ti kujtohet shoqes Nexhmije? Kesaj menxyre i shkon per shtat fjala e urte popullore; c’do besh ne dete me kripen do ta gelltisesh. Pa harruar qe keto zhvarrime u bene nga mostrat e diktatures komuniste dhe bijte e saj.

  Reply to this comment
  • mirel January 14, 02:01

   I kujtohet posi, por shqiptaret harrojne qe zhvarrimi i Nako Spiros nuk e mori me qafe Shqiperine.
   Por, zhvarrimi i Enver Hoxhes varrosi perfundimisht shtetin dhe popullin.
   Te shpresosh ne shpagim kur faktikisht demi ju be Shqiperse eshte teper foshnjore, ose teper dashakeqe.
   Vetem antishqiptaret e festojne katastrofen qe sollen hordhite e Berishes. Dhe pasuesit e tij. Ramuti me shoke

   Reply to this comment
   • Patriot January 14, 15:16

    Po keta paloplitikane e pushtetare a nuku jane bijte e mostrat e diktatures komuniste qe ja nxine dhe po vazhdojne t’ja nxijne jeten popullit dje dhe sot,apo beme baba qe t’u ngjaje i thone kesaj Demagogjie? Prisni se nuku keni pare gje akoma, kure e djeshmja dhe e sotmja superluksoze do t’u mbetet nje enderr dhe e nesermja nje fund i turpshem e pa kthim.

    Reply to this comment
    • mirel January 14, 16:53

     nuku jane mo jo..
     Ramuti eshte bir komunisti, por e ka bere hasha, se nuk i dhemb per komunizmin fare.
     Njeh per baba shpirteror Mithat Frasherin dhe eshte krenar qe gjyshin e ka shofer-sherbetor te Zogut.
     Dhe tregon me vepra qe eshte si Esat Pasha.
     Dhe, pervec kesaj, keta “bij komunistesh” qe i quan ti, e rrezuan komunizmin me gjithe baballaret e tyre me ndihmen e zogisteve e ballisteve.
     Dhe patjeter te hordhive barbare te rruges.
     Kur ju u vute ne sherbim te ketyre per rrezimin e komunizmit, atehere nga e beni perseri shembull te vazhdimit te komunizmit.
     A nuk hengret mut ne luften kunder komunizmit per sa kohe qe u vute nen sherbimin e Berishes dhe prishet varret e partizaneve dhe heronjve te LANCL?

     Reply to this comment
 11. Enveri=Jezusi + Muhameti January 13, 21:02

  Te nderuar lexues !

  Nje veprim nuk ja fal ne jete te jeteve Enverit,Nexhmijes..Ramizit & company sepse fill pas vizites plot sukese te tij ne Tropoje ne 1970 u vu re jo vetem “invazion” i studenteve dhe kuadrove tropojane ne drejtim te Tiranes

  por dhe ne krah te kundert ku mijra mesues-agronome-mjeke-gjeologe-inxhinjere mbushen trevat e lugines Drinit.Malsisve te Veriut
  .
  Pra ajo qe akuzoj zonjen Nexhmije eshte ne besimin qe treguan te keto hordhi te tropojes qe ne vitet 20 baballaret e tyre vrane pas shpine Bajram Currin dhe nuk pranuan ta varrosin ne Tropoje por e moren Fisniket e Hasit.
  .
  Eshte e pabesueshme qe shtepite e bandes tropojes : Saliberishes-Azem Hajdarit-Mehmet Elezit-Besnik Mustafes etj..ishin brenda nje siperfaqe 1 mile square duke perfshire dhe shtepine e serbishtflesit Biberaj si komandant ilegal i kesaj hordhie..
  .
  Shumica e ketyre komentuesve qe hedh helm per kohen e socjalizmit( komunizmit) akne qene ato qe e prissnin Enverin ne trojet e tyre sikur te kishte ardhur Jezusi me Muhametin..
  .
  Nese nuk e besoni ..lexoni dhe binduni per kete gojore…

  .&&&&&&&&&&&&

  Enver Hoxha e vizitoi dy herë Tropojën. Vizita e parë më 5-7 shtator 1952 dhe e dyta më 30 maj 1970. Kam qënë pjesëmarrës në të dy takimet. Në shtatorin e vitit 51 isha 11 vjeç. Atë ditë zbrita nga bjeshka. Në shtëpi gjeta hallën dhe xhaxhain e vogël. Gjyshi, babai e dy xhaxhallarët e mëdhenj nuk ishin në shtëpi. Kishin shkuar në Kolgecaj (Bajram Curri) për të pritur Enver Hoxhën. Halla dhe xhaxhai i vogël kishin marrur porosi, që mos të më linin të ikja nga shtëpia. Unë bëra ç’bëra, u humba nga sytë dhe pa marrë asgjë parasysh me shpejtësi të erës u zhduka. Ecja me vrap. Gjithë njerëzit kishin ikur.

  Mbarimi i ditës po afrohej. Vetmia më bënte të më rrahte zemra. Arrita në Okol (livadh i madh). Aty ku rruga bashkohej me rrugë të tjera. Aty takova vargun e parë të njerëzve që ecnin me të shpejtë për të qenë në momentet e ardhjes së Enver Hoxhës. Përsëri vazhdoja të ecja me të shpejtë. Pas lija, njëri pas tjetrit grupet e tjera. Aq të shumtë ishin njerëzit që lëviznin gjatë asaj rruge, sa mezi depërtoja për t’i lënë pas. Makinat vinin njëra pas tjetrës. Vargut të njerëzve nuk i shihej as kreu as fundi. Të gjithë, duke biseduar me njëri-tjetrin, shikonin makinat për të parë atë që mbante Enver Hoxhën.

  Shoqëruesit mezi mundën të shkëpusnin Enver Hoxhën. Festa me këngë, valle e brohoritje vazhdoi deri në orët e vona të natës. Në Shtëpinë e Pritjes vazhdonte takimi mirëpritës. Në atë takim të mirëorganizuar merrnin pjesë autoritetet e rrethit, veteranë të luftës, ish-partizanë e partizane, nëpunës e aktivistë shoqërorë të dalluar, baballarë e nëna dëshmorësh, patriotë e mbështetës të luftës. Aty ishte edhe xhaxhai im, Ram Fazlia. Sipas Ramës, në atë ceremoni aq të ngrohtë e aq entuziaste u proçedua: “Arif Gashi, ishsekretar i parë i partisë për Tropojën në fjalën përshëndetëse, në emer të të gjithë popullit, i shprehu Enver Hoxhës, mirënjohjen dhe falenderimin për nderin e respektin, që ai po i bënte Tropojës e popullit të saj. Sekretari i partisë e siguroi Enver Hoxhën se Partia dhe ai në Tropojë, kurdoherë e në çdo situatë, kanë për të gjetur një popull besnik, nji popull të vendosur, nji popull që fjalën e dhënë s’di ta bëjë dysh.

  Në mes brohoritjeve e mori fjalën Enver Hoxha që shprehu kënaqësinë që ndodhet në mes të popullit të Tropojës, si dhe për pritjen shumë të ngrohtë që iu rezervua. Ai theksoi meritat historike të popullit të malësisë së Gjakovës, në luftë fyt për fyt me pushtuesit turq, serbo- malazezë, austriak e nazi-fshistë, theksoi arritjet e Shqipërisë gjatë tetë viteve çlirim si dhe perspektivat që i kanë çelur asaj planet 5vjeçare. Në vazhdim ai foli për miqtë e shumtë, duke veçuar Bashkimin Sovjetik e Stalinin e madh. Enver Hoxha ishte dhe psikolog. Ai i kuptonte njerëzit në shikim, në të folur, në lëvizje e në qëndërim. Afër mbarimit të fjalës ai iu drejtua të gjthë pjesëmarrësve. “E shoh se ju keni një shqetësim. Ju doni të dini se si është çështja e dy prej bijve të Tropojës, Zenel Bardhit e Beqir Ndout. Po jua shpjegoj. Zenel Bardhin, për merita lufte dhe aftësi organizuese dhe drejtuese, pas luftës e caktuam sekretar partie në vendin e vet. Për punë të mirë e bëmë dhe zv/ministër. Në atë detyrë shfaqi arrogancë, duke kundërshtuar dhe përçmuar ministrin. Më vonë mora vesh se Zeneli ishte fejuar me një vajzë nga Gjirokastëra, të cilës unë ia njihja familjen dhe të afërmit. Nga përbërësit e asaj familjeje, gjashtë prej tyre qenë në papajtueshmëri të plotë me pushtetin popullor dhe jetojnë në arrati.

  Takimi emocionues me Sylejman Abaz Ndreun

  Në atë takim, thoshte Rama, folën shumë pjesmarrës, por ajo që elektrizoi gjithë pjesmarrësit ishte ngritja në këmbë e Sylejman Abaz Ndreut nga Selimajt e Gegysenit. Kur Enver Hoxha mbaroi fjalën e tij, duke falenderuar të pranishmit si dhe gjithë popullin e Tropojës për pritjen e ngrohtë që iu bë, Sylejmani, duke u mbështetur mbi shtagën (bastunin) e tij, ngrihet në këmbë dhe me kokën lart e me zë të fortë i drejtohet Enver Hoxhës : ”Bab mbaje kokën lart para armiqve e aleatëve se gjithë këtë popull që i pe i ke me vete e mos u tut (frikëso) prej askujt , se kurrkush nuk mundet me na ba gja”.

  Po kush ishte Sylejman Abaz Ndreu? Ishte një ndër burrat e njohur të Gegysenit, si dhe babai i dëshmorit Uk Sylejman Ndreu, partizan i brigadës së 25-të Sulmuese, që u bë fli me disa dhjetëra partizanë të tjerë në luftë për çlirimin e Kosovës. Fjalët e Sylejmanit e emocionuan Enver Hoxhën. Ai ngrihet nga vendi ku ishte ulur e shkon drejt Sylejmanit, e përqafon si djali babanë, e merr për dore, e ul pranë vetes deri sa përfundon takimi. Sylejmani kishte mbushur të shtëdhjetat. Vuajtjet e jetës si dhe azma kronike që e shoqëronte ia kishin shteruar forcat. Enver Hoxha , që nga ai moment e derisa Sylejmani mbylli sytë, u bë djalë e shkuar djalit për të.

  Me Enver Hoxhën, pranë lapidarit të Bajram Currit

  Interesimi i udhëheqësit komunist për jetën intime të heroit që u vra nga xhandarët e Zogut në mars 1925

  Mbas Kollatës, atje ku gjendet lapidari i i Bajram Currit, përballë kikave të Dragobisë, poshtë të cilave kalon rruga e makinës, u dëgjua nji oshtimë motorri. Në shpatin përballë u dukën tri makina që sillnin Enver Hoxhën afër shpellës së Dragobisë. Për ta pritur Enver Hoxhën, aty qëndruan dy prej pleqve të Valbonës, Ali Shabani, Muzli Tahiri dhe gjeologët, që përcaktonin vendburimet dhe rezervat e boksiteve të Valbonës. Enver Hoxhën e shoqëronin Ramiz Alia, Sadik Bekteshi, autoritetet e rrethit Tropojës si dhe veterani e bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani.

  Në atë lëndinë, afër lapidarit, në pllakën e të cilit shkruhej: “Këtu më 29 mars 1925 ra heroikisht duke luftuar kundër xhandarmërisë së Ahmet Zogut Bajram Curri”, ishin shtruar disa sixhade. Nga aty duket shumë qartë shpella ku u rrethua Bajram Curri. Mikpritësit e ftuan Enver Hoxhën që të ulet në vendin që i kishin caktuar. Enver Hoxha, pasi u ul mori një cigare prej Ali Shabanit dhe ulur gju më gju me malësorët filloi kuvendimin sikur të ishte malësor i lindur dhe i rritur në atë vend. Veterani dhe bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani i deklaroi Enver Hoxhës gjithçka kishte ndodhur në mëngjezin e 29 marsit 1925. I shpjegoi se Bajram Currin e stehuan në atë shpellë, duke menduar se xhandarmëria nuk do ta gjente, por ajo, në bashkëveprim me spiunët, e hetuan dhe e rrethuan papritur.

  “Ne, vazhdoi Avdiu, qëndruam. Vetë Bajram Curri u ngrit, mori pushkën dhe qëlloi mbi xhandarët. Gjithë synimi ynë ishte që të shpëtonim Bajramin, se po të na vritej ai do të na vritej edhe rezistenca ndaj Ahmet Zogut e regjimit të tij. Hoxha interesohej për jetën intime të Bajram Currit, moshën, ushqimin, apo si flinte. Hoxha, pasi nderoi Bajram Currin u rikthye në Dragobi. Populli ishte mbledhur. Vendi ku do bëhej takimi ishte caktuar e rregulluar. Makinat ecnin gjatë rrugës që përshkonte fshatin. Dy pleq të Dragobisë, Sadri Isufi, babai i heroit të popullit Ramë Sadria dhe Dul Alia, patriot dhe strehues i Bajram Currit, iu afruan Enver Hoxhës. Gjithë fjalimi i Enver Hoxhës, që zgjati jo më shumë se një gjysëm ore u përshkrua nga një ide e vetme se edhe në Malësi mund të jetohej mirë ashtu si në fushë. Dreka për të mirëpritur Enver Hoxhën u shtrua në një lëndinë buzë Valbonës. Mënyja kishte tre gjellëra karakteristike të malësisë së Gjakovës: çorbën, mazën e zier dhe qumështin e trashuar. Enver Hoxha, bashkë me banorët e grykave të Valbonës, u ul këmbëkryq si malësorët në sofrën e rrumbullakët tropojane. Shijoi gjellërat karakteristike.

  ”. Këngëtarja Fatime Sokoli i kushtoi këngën “Shkrepi rrezja mbi Shkëlzen”, ndërsa rapsodi popullor kosovar, Dervish Shaqja, vizitën e përjetësoi me vargjet : “Maj i kuq i vitit shtatëdhjetë/ N’histori ka me mbet/ N’ato bjeshkë të malësisë së Gjakovës/ Ushtoi zani i Enver Hoxhës.

  Maj 1970, Tropoja tri ditë Përgatitje

  Vizita e dytë dhe e fundit e Enver Hoxhës në Tropojë u bë në maj 1970. Asokohe unë isha i rritur. Kisha mbaruar shkollën për mësuesi e kryeja detyrën e drejtorit të shkollës në Valbonën turistike. Në agjendën e asaj vizite Enver Hoxha kishte planifikuar që të dilte mbas Kollatës, atje ku është vrarë Bajram Curri. Për këtë arsye, gjthë popullatës së Grykave (Dragobi, Valbonë e Çerem) iu krijua mundësia që takimin me Enver Hoxhën ta organizonte në Dragobi. Në vitin 1970 pranvera ishte vonuar. Dëbora akoma nuk ishte shkrirë. Freskia që ajo dëborë lëshonte acaronte klimën, duke shtyrë ditët e daljes së luleve dhe rritjen e barit. Ardhjen e Enver Hoxhës në ato gryka na e thanë tre ditë përpara. Drejtuesit e partisë e të qeverisjes vendore na mblodhën dhe të tërë së bashku hartuam detyrat për seicilin, që pritja dhe takimi të shkonte sa më mirë. Nuk na u desh shumë preokupim, sepse populli, sapo e mori vesh lajmin, shprehu kënaqësi të veçantë, duke menduar që të shkonte në atë takim me sa më shumë dinjitet që të nderonte vendin me gjitha vlerat patriotike që kishte. ect ect

  Reply to this comment
  • E verteta January 13, 22:49

   Me vjen mire qe Nexhi kucedra ka perjetuar dhimbje , njesoj si mijera familje qe Enveri i zhvarrosi te afermit. E filloi me hedhjen ne lume te eshtrave te At Gjergj Fishtes dhe humbjen e varrit te bashkepuntorve. Sa mir jetove o shoqja Nexhmije sa arrite te shihje edhe urinimin mbi varr te shokut taras

   Reply to this comment
 12. xhevahir kraja January 13, 21:02

  Urejtie e perbuzie per ate qe perfaqeson kjo kriminele

  Reply to this comment
 13. Aleksander Thana January 13, 21:20

  E kam thene edhe here tjeter ceshtjen e barbarise se c’varrimit. Kam lexuar c’do gje qe lidhej me historine e epopese se Gj.K. Skenderbeut, gjithashtu gjithe studimet mbi enigmen e varrit te tij, te c’varrimit, te marrjes se eshtrave si hajmali (per fat te mire), si dhe tezave mbi varrimin e tij “ne nje vend August”, etj. dmth ne nje vend te sigurte te nje mbreterie te kohes, dashamirese e arberoreve dhe bemave te tyre me ne krye gjeneralin me te ndjere te shek. te 15. Kam besuar ne ate se shqiptaret nuk do ta linin kapedanin e madh te binte ne doren e barbareve aziatike otomane per ta c’varrosur e percunduar eshtrat e tij. Njeriu krijon bindje shkencore mbi bazen e studimeve, tezave, sintezave, hipotezave etj., por pervoja e jetuar ne tre dekadat e fundit, ndryshojne bindjet dhe konkluzionet per shume gjera dhe vertetojne edhe nje here se praktika eshte kriteri I se vertetes. Me falni se u tejzgjata per te hyre ne teme, por Po i bie shkurt dhe qarte: eshte I njejti xhins me instinkte barbare dhe kanibaleske qe realizuan te njejtin veprim mbi varrin e Enver Hoxhes ! Jo turqit osmane, por vete ata qe I peruleshin te Madhit, ata dhe e c’varrosen. Te se njejtes fare jane edhe shpellaret dhe gjithe mercenaret qe percudnuan varrin e Enverit dhe bashke me te edhe cfarrosjen apokaliptike te cdo gjeje qe me mund e sakrifica u krijua be 50 vjete. Prandaj, ne se do themi, “sic thoshin plakat”, shqiptaret jane te destinuar te vuajne mallkimin !!!

  Reply to this comment
 14. Gjergj Korabi January 13, 21:35

  Tè duash Atdheun tènd sot me tè gjitha ndjenjat dhe shqisat, èshtè njè mision i vèshtirè. Dèshiroja qè tè lexoja gjèra tè pa dègjuara, gjèra qè nè çdo pjesè tè librit tè kish diçka tè re, apo njè interpretim tè ri. Thjeshtè kur shkruan tè vèrtetat ashtu siç kanè dhe ndodhur, pèr njerèzit e thjeshtè e vèrteta èshtè gjithnjè njèlloj. Brezi i luftès me komandantin e tyre ishin tè vèrtetè, tè lexueshèm e parimorè. Ata patèn dhe disa gabime qè rrodhèn dhe fatale. Ishin nè mesin e njerèzve tè thjeshtè plot me idealizèm e pak materialè. Ashtu siç dhe rrodhèn ngjarjet historike pas ndarjes nga jeta tè Enverit, duhet tè pranojmè atè, qè mendojnè Atdhetarèt idealistè, AI Enveri do tè mbetet pèrjetè njè HERO !

  Reply to this comment
 15. Buda January 13, 21:35

  Personalisht, per krimet makabre qe Sali Berisha i ka bere Shqiperise dhe popullit shqiptar, jam plotesisht i bindur se ky kryekriminel, kryehajdut dhe tradhtar i detit shqiptar duhej vrare si varrmihes i shtetit shqiptar me motivacionin “per arsye shteterore”, ne vitet 1997-1998.

  Por varrimi i personave te vdekur nga natyra apo te vetevrare ne Varrezat e Deshmoreve te Kombit ishte nje cmenduri delirante e Enver Hoxhes, ndersa zhvarrimi i tyre ishte zbatim i Ligjit Absolut te Natyres apo Zotit, qe ne ato vende te shenjta duhet te prehen vetem eshtrat e atyre njerezve qe kane derdhur gjakun per lirine, pavaresine dhe teresine tokesore te kombeve te tyre, ne rastin tone te Shqiperise!

  Reply to this comment
 16. WikiLeaksi i Izetit January 13, 21:51

  Nuk e kuptoj kete epope te NEXHMIJES te Dita ne nje kohe qe ai vend po varroset bashke me Nexhin nga paria kriminale e Tiranes dhe hipokrizia e miqve tane ??
  .
  Pse eshte harruar Izet Haxhia nga Spaku- Dafllaku ??
  .
  Pra pse ju do thoni se IZETHAXHIA eshte me I rrezikshem se WikiLeaks-et e Julian Assange, qe ne nje fare menyre gjejme rrenjet e shperfyterimit kombetar 1992-2019 dhe do vazhdoje deri sa shtypit shqiptar do kete guximin te thone te verteten.
  .
  Pra cfare gjerash me zarar ka thene Izet Haxhia:
  .
  1- “Vizita e Berishes në USA u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë..
  .
  2- Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava.
  .

  3-ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Ivanoviç”.
  është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992.
  .

  4 .
  Marrim dyshen Tom Ridge me Damir Fazllic ne vitet 2006-2007 ne KESHILLIN E SIGURISE KOMBETARE:
  .
  Pse nuk guxoni te thoni gjysem fjale per Tom Ridge-in.dhe kjo eshte kriminale per bedrislamet dhe stafin e Dedes (dites) dhe per ato qe prune Fazllicin,,Berishicin I cili e tha troc ne parlament; E KAM MIK SHTEPIE FAZLLICIN qe nenkupton dhe Tom Rixhin (the first U.S. Secretary of Homeland Security)

  .
  5. Deklarata me e forte e Haxhise per SERBIBERIN:

  “”””ne fillimet e demokracise, shumica e atyre qe na u serviren ne krye te partive politike, ishin agjente te dyfishte te Sigurimit te shtetit te klanit pro serbe dhe UDB serbe. Keta persona u seviren edhe nga CIA ne te cilen dominonin klanet proserbe me ne krye Dejvid Philips dhe Kristofor Hill.
  .
  Edhe zgjedhja e amasadorit te pare Amerikan te Rajersonit qe vinte nga Beogradi ishte ne funksion te kesaj agjenture. Lidhjet farefisnore te Sali Berishes me Elez Biberaj nje pinjoll i nje familje qe kishte qendruar me vite ne Mal te Zi pas arratisjes, ishte perpunuar dhe derguar ne Amerike, ben qe i zgjedhuri i agjentures serbe ne krye te PD-s te ishte Berisha.
  .
  Pra ne te semes shkofte Nexhmija 99 vjecare e Enverit por cfare do behet Monstren Serberishes te Biberit dhe edi rame matherfuckerit qe e varrosen ate vend

  Shikoni WikiLeaks-et e Izetit dhe lereni sekrecionet e kesaj 99 vjecare qe po ju mund edhe me nje kembe ne varr..

  Reply to this comment
 17. demo January 13, 21:58

  Kujto sa keni cvarrosur,moj Nexhmije!
  Fishtes ja hodhet eshtrat ne Dri.
  Bashkepunetorja e pol-potit me gjaksor te europes flet per respekt,per tradite,per kulture,..
  Po si nuk the nje te vertete?
  Po thuaje dreqin nje te vertete dhe pastaj vdis!
  Se nuk te merr as mortja,se edhe xhebraili tmerrohet nga djallezia jote.
  Pse nuk e thua qe kur te erdhi avokati ne burg t`u kujtua Abaz Omari,nipi Baba Cenos,qe u rriten ne nje shtepi,qe e mbajti parazitin ne dhomen e tij ne France,se paraziti ne vend qe te mesonte,merresh me defrime dhe pune te pista.
  Pse nuk e thua qe Abaz Omarin e vrate ne Berat,Ja hoqet koken dhe e hodhet ne nje kanal pa koke.
  Abaz Omari nuk ishte as i ballit,as i legalitetit,as i gjermanit,as i italianit,AS I SHEJTANIT ENVER.
  Prandaj nuk te merr mortja ty,SE NUK JE RREFYER.

  Reply to this comment
 18. katarakti January 13, 22:49

  Sa veta kane lene pa varr kjo Nexhmija me burrin e saj. Prandaj asnje keqardhje per kriminelin qe vrau pothuajse edhe te gjithe shoket e tij. Asnje komandant apo komisar i brigadave partizane nuk ka sot varr. Pa folur per mijera njerez te thjeshte. Siç thote edhe Bibla: çfare do besh, do pesosh.

  Reply to this comment
 19. Lili January 14, 04:00

  Fantastike pjesa ku kjo na tregon ´vazhdimsiné e shtetit komunist te organizuar po nga keta me shaban Sinanin sekretar te ramiz alise, tradhetari kryesor ne qofte se duhet nje te Enverit , edhe sekratar i sali berishes qe u derguar pastaj neper svicer e germani tek celulat dnveriste… e qe pastroj aq bukur arkivat ! Keni pa ju demokraci ku besniket e ne hmijes prape zgedhen ne krye te institucioneve kryesore?! Jo kjo tregon se sa dekomunizmi kur nuk ka ndodhir e se kemi vetem lufte brenda llojit! Sa per kete k .c qe paska bere letren per berishen, a nuk eshte ai qe pikerisht ti me ramiz alia na derguat dikur ne France per te bindur boten se keni ndryshuar! T’ju tregoj se si me kane treguar gjerat, po iu shkuar mendja nje sekond se jane to biseduar me nje dhqiptare?! Hajt nexho tregona pak edhe per kete pjese te veprimeve tuaja ne vitet 88 89 qe. Sollen ´revolucionin’ e vonuar edhe kete zvorroje me bekimin tuaj!
  Ps: do aktivizoni rrjetin tuaj neper bote prape kunder Rames kete here?! Sic duket po e shume bile!

  Reply to this comment
  • mirel January 14, 17:25

   Po moj Lili, gjithe vemendjen e drejton nga vazhduesit e Nexhmijes, qe nuk kane asnje lidhje me komunizmin, sepse duket hapur qe komunizmin e mbajti vetem Xhaxhi.
   Ju i quani ata vazhdues, dhe per cudi, me vullnet e me deshire i pranuat si udheheqes te Dhjerokracise. U vute ne sherbim te tyre per shkaterrimin e Shqiperise, dhe po nen urdherat e tyre u hakerruat kunder komunisteve (!?) me pasionin me te madh per ti vrare e pushkatuar..
   Pasi e shkaterruat shtetin per 30 vjet, ne nje gjendje qe nuk e arrini as per 100 vjet te tjera shtetin e Enver Hoxhes, befas, perkrah Agron Tufes, na dilni te gjithe viktima te dhjerokracise sepse na qenka vazhdimesi e komunizmit.
   I sherbyet per 30 vjet tradhetareve te komunizmit dhe tani nuk ju pelqeka sepse qenkan tradhetare bij komunistesh.
   Pse nuk pranon se veproni gjithmone me etje per tradhetaret dhe tradhetine.
   Sepse keni qene gjithmone qenie me etje per pushtet dhe per pasuri te paligshme?
   Tani qe u diskredituat si Agron Tufa, tani po dilni disidente dhe viktima perseri nga e para.
   Shkoni moj se ju doli boja qe ne vitet e para te dhjerokracise. E pa mileti cfare vandalesh jeni te gjithe.
   Vandale, spiune dhe bastarde qe u bene sherbetore te horrave te politikes
   Kjo eshte fizionomia e “viktimave” te komunizmit

   Reply to this comment
 20. comment January 14, 04:28

  zhvarrimi i enverit ishte prologu i varrimit te shqiperise me tranzicionin kobzi te saliut.

  7 vjet pas vdekjes fytyra nuk i ishte prishur

  Reply to this comment
 21. N.VJOSA January 14, 05:55

  Lexova pjesen e shkeputur nga Libri i se Vese se E. Hoxhes si dhe komentet.
  Eshte nje perplasje midis dy ushtrive nderluftuese!
  Keta qe kritikojne dhe anatemojne jane pikerisht ata qe Ushtria e Hoxhes dje ne lufte dhe ne paqe i mundi , i vuri perpatra si lopte…Dhe ja sot gjejne rastin te vjellin vrerin e tyre….
  Mendoj per nje moment sikur SHBA te nxjerr nga burgjet rreth 2 milion e 100 mije te burgosur dhe ti lere te lire te flasin ndaj demokracise amerikane!… Dhe nuk jane pak por rreth 20 perqind te te burgosurve te te gjithe botes, sic raportonte nje Institut anglez i mirenjohur….
  Mendoni per nje moment cfare mund te thone per Presidentin amerikan kundershtaret e tij?!…
  Mendoni per nje moment cfare mund te thone kundershtaret per Makronin, Merkelin, dhe per cdo udheheqe aktual i demokracive europiane dhe nuk po shtrihem me tej te Presidenti rus, ai kinez, apo cdo kryetari shteti ne Afrike, Europe, Amerike, Azi e ne mbare boten…
  Ndeshet krahu i FITIMTAREVE me TE MUNDURIT…!
  Ja disa nga keta kritizeret e njohur te blogut te DITA-s, qe nga Black Swan, ose sic i themi ne Sorra e Zeze, (mbesa e Ministrit fashist Hasan Dosti gjate luftes se madhe Antifashiste…) por dhe te tjere qe regjimi i djeshem i ka goditur me organet e diktatures e vet…
  Por ne rastin e Nexhmijes une do te vecoja edhe ate ketegori njerzish qe politika e E. Hoxhes i goditi nga radhet e partise se vet ne menyren me ekstreme…
  Nuk me habit kundervenia…
  Eshte nje kundervenie qe kur eshte krijuar shoqeria njerzore,
  antagonizmi midis clirimtareve, fitimtareve pushtetmbajtesve dhe te mundurve….

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN January 14, 09:52

   Neti ku thërret qameti,
   u mendova, u mendova po askund nuk gjeta ndonjë vend që merrej me internime grash e fëmijësh, jetimët askush si internonte dhe persekutonte për 50 vjet,

   se ti e di që HASAN DOSTI ndenji me kollare Amerikës, kur ti realizoje planin e preshit, dhe xhaxhi Endhjeri, si buuuur i fortë që ishte, i persekutoi jetimët.
   fitimtarët prandaj fituan, që të vrisnin shqiptarin…

   të mundur, të mundur, por xhaxhi Endhjerin e çuan në Sharrë, dhe ju “fitimtarët” ….mjekrën ju rruajtët,
   të mundur, të mundur, po Sorra e “armikut” ju vuri në rresht, në zbor ju çoi qysh kur mblidheshit nga 300 e ca enveristë komentues…. jeni rralluar shumë ;P

   Reply to this comment
   • komunist i djathte January 14, 11:53

    e nderuara bretkocke emigrante pa identitet ,
    ish Sorra e zeze .

    Chateaubriand et la conclusion de notre histoire .

    ” Kur avulli do te perfeksionohet , kurre , te kombinohet me telegrafin dhe me hekurudhen
    gje qe do te zhdukin distancat
    , nuk do te jene vetem mallrat qe do te transportohen , por edhe idete do te ndryshojne ………

    Kur doganat fiskale dhe tregtare do te hiqen ndermjet shteteve ,kur disa shtete ne marrdhenie ditore tentojne bashkimin e popullit )? …………
    si mund te mendosh akoma me te ” vjetren ?”

    armiku i popullit moj bretkocke emigrante nuk ishte Enveri .

    ARMIKU yne i perbashket moj Balliste sot eshte :

    Inteligjenca artificiale .

    Fitimi teknik paguan shume
    me nje formule te re
    ”’ njeriu me pak skllav i djerses se sa i mendimit ”[ mallkim per ne ]

    perthyerja e imoralitetit te njeriut modern
    ……………………………………………………………………

    Korrupsioni do te kushtetuzohet .

    Mohojme shpirtin , dhe adhurojme boshllikun [ nihilizmin ]
    e çuditemi? ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, sidomos kur bretkoca bene moral antikomunist haaaaaa

    globalizimi qe do te vi eshte ne dem te familjes .

    shtojme ketu edhe krahun e armatosur
    te ketij procesi kulturor jane levizjet gay dhe homoseksualet , qe mbeshteten nga elitat kapitaliste per MANIPULIMIN e natyres njerzore .
    te shkaterojne identiten social ,
    fetar , politik e kulturor si edhe ate seksual .

    Ky eshte shpirti i fanatizmit ekonomik
    i quajturi EKONOMIA E TREGUT .

    te peshendes , duke te perqafuar si vella ,
    me keqardhje per injorancen qe te
    ka mbeshtjelle e nuk te shqitet …………

    Te pakten barkun e ke mbushur , dhe kjo per
    ty mjafton , ……………..

    Reply to this comment
   • N.VJOSA January 14, 17:40

    Obooo, moj Black Swane
    Oboboo, moj katrane,
    C`thua keshtu moj llafazene?!
    Ti je thjeshte nje mjerane…

    Te ish per juve moj shurrane
    Ai regjim nuk binte kurre
    As nga Fashist xha Hasani
    As nga ty e qelbur shurre…!
    ….
    Xha Hasani nuk guxonte
    As ta shante e jo t`luftonte
    Thosh per Hoxhen ish dinak
    Dhe i vinte nje kapak…

    Se ne fushen e Luftimit
    U be Lepur “soji Trimit”
    Vrapin mbajti n´Ámerike
    Se nga Verua kishte frike….

    Tani na dole ti trime
    Sa di ti, di bytha ime
    Moj zagare lozonjare
    Mos ha mut, moj telendare!

    Sa per krime , moj “zemra” ime
    Cdo pushtet ka diktature
    Cdo Oborr e ka nje dere
    Cdo shpi e ka nje mur…

    Gjysem Shekulli moj “trime”
    E njohu Bota ate shtet
    Mos na bjer ne mendime
    O Donkishote per ibret…

    Sa per krime e mizori
    Eshte mbushur bota plot
    Mos na bej kakerdhi
    Se na ben t`qeshim me lot…
    ….
    Sa u vrane ne Shqiperi
    Ne keto vite plot tridhjet
    Si vrau as Fashizmi zi
    Ah moj Sorre, Sorre e shkret…
    ….
    Mos na bej politike
    Se ti grin vetem Sallate
    Futja Pordhes , o Veronike,
    Sa te shkoje dhe kjo nate…!

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 14, 10:49

   net mor hale muti
   çfarë ke shkruar mor dobiç i anëve të mija!!
   (dhe labëria ka dobiçër sa të duash,nuk jemi shënjtorë)
   ti e di fare mirë që unë nuk jam as nastro bythë sapunisuri as,nastro 2 sorra e zezë!!
   mund të më shpjegosh pak këtë që ka shkruar nexhi???
   ” Për një çast, nuk po realizoja sesi mund të ndodhë një akt kaq barbar, që është dënuar në shekuj nga etika tradicionale e popullit tonë e më gjerë.”
   pra këtë “akt kaq barbar”përse nexhi e përdori me mehmetin??
   e varrosi dhe e çvarrosi duke ja humbur fare varrin!!
   mos vallë ishte MOS ISHTE AKT CIVIL ky??
   nuk po flas për të tjerët që po aq barbarisht nuk jua tregoi asnjëherë se ku i kishin varret!!
   kështu mor bastard muti!!
   bastard,mos u anko kur ta këthejnë borxhin,por merre dhe mbyll gojën!!
   ky është veprimi më i vogël që mund të bësh!!
   në do të bësh më shumë!?
   në do të bësh që të mos përsëritet më?
   atëherë prano fajin tënd,prano mdëshkimin dhe lufto që të mos ndohë më në të ardhmen!!
   kjo femër hajvane,kjo femër që megjithë shekullin,përvojën politike dhe drejtuese që ka mbi shpatulla nuk ka arritur të kuptojë, se nuk ka qënë e aftë të kuptojë,as gabimet e as fajet që ka bërë!!
   kjo është shëmbulli më i keq që mund ti jepet një njeriu!kjo është propaganda më e keqe që mund të bëhet në këtë vënd!
   që xhot gomari si kolegu tënd i armëve të gazetarisë,është një copë hajvani po aq i trashë sa je dhe ti!
   injorantë që keni për të vdekur të tillë!!mundësinë për të kuptuar e keni,kokfortësia nuk ju lë të shkëputeni nga budallallëku!!

   Reply to this comment
   • N.VJOSA January 14, 14:28

    O Censhurre,
    o Zagar i zgjebosur qe leh si Qen pa ere!
    Nuk doja te bija ne nivelin tend se nuk thote kote populli po te merresh me krundet te hane Pulat…
    Qenke katandisur keq kur harrin dhe me kerkon mua te te spjegoj se cfare ka shkruar Nexhmija…
    Per denimin e Legjendarit M.Shehu, kam shkruar me dhjetra here dhe e urrej me gjithe shpirt qendrimin kriminal ndaj Luftetarit me te shquar shqiptar te LUFTES ANTIFASHISTE; QE UDHEHOQI FORMACIONET ME TE MEDHA TE ANTIFASHISTEVE SHQIPTARE; POR EDHE SI LUFTETAR INTERNACIONALIST TREGOI TRIMERI TE PASHOQE…Per kryeministrin me jetgjate te Shqiperise , arqitektin e organizimit real te Shqiperise se re, me ekonomi, shendetsi, arsim, industri, mbrojtje te shkelqyer te shqiptareve , per kryeministrin me te pakorruptuar dhe Gjeneralin legjendar qe u be tmerri i armiqve te popullit shqiptar, nuk me jep dot mesime ti bythmut… sepse e kam njohur per se mbari gjithe historine e tij…. mjafton te te them se Poemen 300 strofshe te tij ADELANTE KAMARADAS; te shkruar ne zjarrin e Luftes, qe ne moshen 14 -vjecare i recitoja rreth 100 strofa…
    O Lango qe leh pas cdo komentuesi,
    kam shkruar me dhjetra here per veprimin mizor dhe paranojak te E. Hoxhes ndaj atij qe ai vet e quate Gjenerali Legjendar… por qe jo vetem ate , por dhe shume shoke te tij te Luftes i pushkatoi pa meshire…. Mos te zgjatem ne kete histori se sic e kam thene edhe here tjeter E. Hoxha deri ne vitet 70-te ishte nje Hero i Shqiptareve dhe pas 1970-es u kthye ne nje kriminel qe vrau edhe shoket e tij me te ngushte…Diku ne komentin tim te mesiperm kam shkruar te zeze mbi te bardhe se… “E. Hoxha goditi edhe nga radhet e partise se vet ne menyren me ekstreme…”
    Por ty or llapaqen te jane errur syte dhe nuk i kupton ato qe lexon …
    Mos shaj o injorant se edhe une e di gjuhen shqipe, bile edhe etimologjine e saj, me mire se ty…
    Shpesh her nuk i jam pergjigjur sharjeve te tua, sepse nuk me impresionojne fare pordhet qe nxjerr ti nga goja…

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 January 14, 16:28

     “Nuk doja te bija ne nivelin tend”
     bjer o hale,bjer në nivelin tim,se do të jesh shumë lart!!
     o debil i lindur,o zagar që vetëm të lehësh di se nuk njeh gjë tjetër veçlehjes megallomane”mjafton te te them se Poemen 300 strofshe te tij ADELANTE KAMARADAS; te shkruar ne zjarrin e Luftes, qe ne moshen 14 -vjecare i recitoja rreth 100 strofa…”!!
     ti mund të dish dhe 1 mln vargje a strofa,por nuk kam dëgjuar ndonjëherë që një CD,a një DVD të quhet qënje e zgjuar!!ti je kokrra e budallait që nuk ke mësuar as më të voglën gjë nga ato që ke përjetuar,që ke pësuar dhe që ke shkaktuar!!
     nje një gdhë!!
     më injoro net,haleja,më injoro!!

     Reply to this comment
     • N. January 14, 17:11

      O Shurraq,
      Hahaha, .. ti injoron vehten, nuk ka nevoje te injoroj une…!

  • Shmil Gurra January 14, 20:43

   Të ka mësuar partia të mutfolësh e të bësh krahasimsi ta do ty shpirti, or përbindësh, këlysh përbinëshash.

   Reply to this comment
   • ? January 14, 23:05

    Une e dija qe ky Neti Shurro Vjosa kishte vdekur, ose ishte bere mut dhe e kishin ngrene pulat. Qeka gjalle muti, mire thone nuk bije rrufeja ne hale.

    Reply to this comment
 22. Kosovari January 14, 09:18

  Nuk ka me trishtuese e me dobesi se, vandalizmi I varremihjes>kjo nuk ndodh ne shume nivele e mjedise njereore.Me gjase andalizma me banale,me primitive e me e lige ndodhi ne Sh qiperi nga komunistet e k lonuar ne “demokrat”.Kemi pa e perjetuar renjen e komunizmit qe nga vendlindja e deri ne Shqiperi.Askund nuk ndodhi vandalizem ndaj drjetuesve te komunizmit pervec ne Shqiperi,Ju mund ta dini se drejtuesi I varrmihjes vandal ishte Gramoz Pashko,Kur degjoi per kete vandalizem Haxhi lleshi,doli,sic thuhet “ne vendin e ngjarjes”,aty vereroi Gramozin qe edhe varrin e babait e sh kermoq,,Lleshi ju drejtua:Ti djalo! me kete qe bene, as varr nuk do kesh, ky eshte dneshkim,ky eshte mallkim dhe vertet mallkimi erdhi ne vend,Gramozi sic e dini,humbi ne det dhe mbeti “pa varr”.Kjo eshte etika njerezore,kombetare e “demokrateve” te ardhur, jo me meriten e tyre,por nga era e renjes se komunizmit, ne sundimin banal te shqiptareve dhe Shqiperise,Ja edhe sot e kemi,shqiptaret dhe shqiperine,andej e kendj Drini, keshtu sic jane, te ndare e te perqare,sepse:.Mallkimi eshte me I rend se tunxhi..

  Reply to this comment
  • shabani January 15, 08:04

   Me urdherat e tua vajti Shqiperia ne zero,deri ne buze te varrit do ta pengosh kete popull por jeni ne ditet e fundit perandoria komuniste do te qerrohet nga shqiperia se shpejti bashke me kelyshet e fundit Berisha,Rama,Meta Basha

   Reply to this comment
 23. Tori January 14, 09:40

  Te gjithe ju qe mbroni diktaturen dhe flisni akoma ne emer te popullit nuk jeni popull,ju jeni pjelle e bishes me te eger te komunizmit ,ju jeni ata qe jeni rritur me gjakun e ketij populli qe me punen e tij ju beri ju maskarenjve te rroni si mbreter ndersa per vete nuk arriti kurre te ngopte barkun me buke,nuk arrinte kurre te ngrohej nje here dhe jo me te kerkonte dicka me shume si p.sh.nje televizor ,nje frigorifer apo lavatrice e dush per tu lare si njerezit por i late gjithmone te jetojne si kafshe me nga nje apartament 2 dhoma e guzhine me nga 3-4 kurora mbrenda ,nganjehere dhe 2 familje te ndryshme.Shpresoj qe nje dite do ju zere haku yne.Me urrejtje per rracen tuaj nga Tori KAVAJE.

  Reply to this comment
 24. Enveristet January 14, 09:44

  Pa perzen nga Varrezat e Deshmoreve Enverin lugat,
  shpirterat e atyre deshmoreve s’mund preheshin rehat,
  ato deshmore i flijuan jetet e tyre ne lufte vetem per liri,
  edhe jo qe Enveri 50 vjet burg ta bente kete Shqiperi,
  nuk dhane jeten ato deshmore per diktatur te flamosur,
  per Shqiperine 50 vjecare ne trisk-tallon te katranosur,
  nuk rane deshmoret qe Enveri komandantet ti shfaroste,
  pas lufte me damken si ARMIK POPULLI ti shfaroste,
  sikur te ngriheshin nga varret ato deshmoret e mjere,
  ate Enver pleheren kok e kembe do ta kishin dhjere,
  o deshmore heronj ne Varreza Deshmoresh flini te qet,
  atje nuk e keni me prane ate qelbesire Enverin lanet.

  Reply to this comment
 25. Filoeuropiani January 14, 10:20

  Komentuesve te decerebruar i duket barbarizem zhvarrimi i Enver Hoxhes dhe i duket normale qe shoke lufte te Enverit jane sot pa varr.
  Nexhi ti ke ku ta qash tet shoq po per te tjeret ke menduar gje?! Apo e meritojne te jene pa varr se keshtu vendosi i “pagabueshmi” Enver.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 14, 10:59

   “Nexhi ti ke ku ta qash tet shoq po per te tjeret ke menduar gje?!”
   lali ne kei qënë dhe sundohemi nga njërëz të vegjël!nga njerëz egoistë që vetëm fjalën EMPATI nuk e njohin!
   pra nga SOCIOPATË!!
   kjo është aq e trashë sa të kujtojë se kjo “ËSHTË” të tjerët nuk egzistojnë!!pra si mund të bëjë dikush që nuk është askush diçka kundër PERËNDISË,enver,nexhmije a turrli kërme!!
   po aq të trashë janë shumica e kundërshtarëve të saj!!tipat e nastrosumës!!janë në të njëjtat llogore që kanë qënë tërë jetën!!asnjëri nuk ka mësuar nga tjetri!asnjëri nuk ka mësuar nga dhimbjet që ka pësuar e aq më pak nga ato që ka shkaktuar!!
   rracë primitive që gjenerojnë gjithnjë dhunë!!vetëm se ndryshon kurrizi,se dhuna nuk zhduket asnjëherë!
   prandaj jemi një shtet që në vënd që të ngrihet nga gjunjëzimi!?po shtrihet me hundë në baltë!!

   Reply to this comment
 26. anticensurë25642654 January 14, 10:30

  kot nuk i thonë se gjithkush mendon për bythën e vetë!!
  dhe nexhi ajo që përpiqet të na paraqitet si njeriu që ka bërë gjithçka për popullin dhe aspak për vete,do apo nuk do e çon gjuhën tek dhëmbi që i dhëmb!!
  “Zhvarrosja e Enver Hoxhës”??
  nexho,a të ka shkuar mëndja se “çtë bësh do të të bëjnë,bile dh enjë më tepër do të të shtojnë”??
  a të ka shkuar në mëndje se nga kanë mësuar këta të saliut e saliu vetë??
  nga ti o nexh,nga ti në varkaritë me djemt e tu,me historinë tënde të PPSHsë!!
  e keqja nuk është se enveri çvarosi dhe e çvarrosën,o noxh!!
  joooooooooooooooooooo!!
  e keqja është se nuk kemi mësuar asnjëherë nga dhimbjet që ju kemi shkaktuar të tjerëve dhe që na kanë shkaktuar të tjerët!
  ne presim radhën e dhimbjes!
  o në kurrizin tonë o në të tjetrit!
  ne presim të na dhunojnë,ne presim të dhunojmë!!
  të ecim krah për krah,të mbrojmë njëri tjetrin!?
  e pamundur!!
  o nexh,për të të bërë qefin dhe për të të respektuar moshën,po të them se saliu u tregua qën,por mos harro se dhe yt shoq,ti me të bashkë!?
  nuk se meritoni vënd më të mirë!!
  nexho nuk e di sa kohë të ka mbetur!?dëshira time është që të kesh sado pak kohë ti thërrashësh mëndjes dhe ta kuptosh se ninimumi i minimumit,dhe kjo e thënë me një modesti tmerrësisht modeste,je sa viktimë dhe persekutore!!
  ka plot të tjerë që kanë qënë në vëndin tënd,persekutorë,janë këthyer në viktima!ata më të zgjuarit kanë mbyllur gojën!!dikush ka folur me objektivizëm,dikush më pak!!ata që kanë pasur kokën tënde!?shkruajnë kështu si ti!!përmëndin vetëm atë që kanë pësuar,viktimën,dhe anashkalojnë mohojnë atë që kanë shkaktuar,persekutorin!!
  je pjesë e mentalitetit gjysmak shqiptar o nexhmije!!
  nuk e di ku qëndron problemi ynë!?
  jemi gjymak prandaj kemi mentalitet gjysmak!?
  apo mentaliteti gjymak na lë gjymakë!!

  Reply to this comment
 27. Vasili January 14, 10:51

  U zhvarrosen,bashke me kufomen e hoxhes dhe islamistet komunistet sali-meta-islami-murati-shehu,nje mizeri e tere katundaresh dhe gazeta,qe vazhdojne ta mbytin kete vend europian duke e rikthyer ne nje vend aziatik mesjetar.

  Reply to this comment
 28. Doda January 14, 11:09

  Lexoj ata qe i kundervihen Nexhmijes dhe pyes veten: sa shume llumë paska pasur Shqiperia! Bije ish tradhetaresh, bashkuar me lakej te tipit Berisha e sorollop tropojanesh te pabese, tani, pasi jane pasuruar duke grabitur e vjedhur, e kane gjiuhen te zgjidhur per te nxjerre jashte zemres se tyre te zeze helmin e grumbulluar. Kur vrane Bajram Currin mbas shpine dhe nuk munden t;i gjnerin nje varre, merre me mend se si mund te vepronin me Enver Hoxhen. Gjate ketyre 30 vjetve nuk ka pasur parti demokratike, por ka pasur, siç eshte shprehur nje here avokat Ngjela, Parti Triopojane te Shqiperise. Dirigjuar nga nje fare Biberaj nga Amerika, akivizuar nga krimineli zjarvenes Azem Hajdari, Partia Tropojane Shqiptyare i ka sjelle deme te pariparueshme vendit tone. Shkurt, Llumi shqiptar, bijte e ish kolaboracinisteve, burgaxhinjte, njerezit e pa karakter te tipit Mustafaj, Çashku, Kolevica etj. do te mbeten perjete figura te uryera ne Shqiperi,

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 14, 11:42

   dod
   o burr malesh a më jep një shpjegim për këtë shkrim të nexhmijes” Për një çast, nuk po realizoja sesi mund të ndodhë një akt kaq barbar, që është dënuar në shekuj nga etika tradicionale e popullit tonë e më gjerë.”,kur ajo çvarrosi,x,y,z e mijra të tjerë që nuk ju dihen dhe ku janë varrosur,kur ajo njeriun në të afërt të enverit,mehmetin e varrosi dhe e çvarrosi dhe I ZHDUKU VARRIN!?
   çfar e quan ti??
   AKT CIVIL??
   mos vall quan akt civil nderimin e tradhëtisë së mithat frashërit???
   prandaj mos ju bjer në qafë tropojanëve,nuk janë më të mirë as më të keq se gjithë bataku shqiptar!!

   Reply to this comment
 29. Shqiptari January 14, 11:20

  Vetem ti Nexhmije Hoxha sus e mos fol fare per zhvarrime!
  Po Mehmet Shehu sa here u varros-zhvarros moj “Delikatja” e Dushan Mugoshes? Aq sa nuk dihet ku eshte sot. Po Beqo Balluk, Petrit Dume, Hito Cako, ku i kane eshtrat? Ju nuk i lare as varr atyre shokeve tuaj dhe sot ke surrat ben ketu gjynahqaren. Ik moj shtrige plake qe dhe mortja ka ndot te te marre.

  Reply to this comment
 30. Haha .te cudisin idiotat qe lehin pakuptim January 14, 12:03

  Perse grriceni/ e lehni mor amane ,
  me Esat Toptan
  -Zogu i Kurves
  -Enver
  -sali
  bash
  muta
  nishan

  etj qi c’i permban

  ja te gjith vllazen Muzllumane ,

  far e Djallit qe qelb Dynjane .

  Reply to this comment
 31. hallall dajaku ! January 14, 15:14

  Bashkohem me nje komentues me lart qe thote se dalja e Nexhmijes per nje kohe kaq te gjate me artikuj te Dita eshte jo vetem pa vlere por dhe po mbulon krimet e juntes bash-berish -meta qe ne nje fare menyre po mbrohen nga perversi Edi Rama q emoi vota plebishitare per pranga berishes ..kurse ai hapi bunkaret e Enverit sipas urdherave te bossit te tij Soros qe shte prapa kanibalizmit artificjal te periudhes 1945-1990.
  .
  Pse Tema nr-1 ne shtypin shqiptar duhet te jete hipokrizia e euroamerikaneve ndaj Pinocetit te yre berishe ?
  .
  SERBerisha eshte nje krimenl qe mbrohet me kartabjanke nga Donlute e rradhes qe kur e vuri ne pushtet filoserbi Rajerson ku ne intervisten ti jte fundit qe tha se une nderhyra qe prisha fitoren e kamunistave ne 31 mars 1991 dhe nderhyra ne punet e brendeshme te shqiperise..pra eshte “babai” i kopilit berishe qe u kllonua ne 2 prill 1991 me udb jugosllave te asaj kohe

  Edhe Edi rama me “komunistat & socjalistet& leshistat” ie tij po ben nje tradheti kriminale..biles po tallen me te popull me keto reformat ne DREQESI.

  Komentshkruesi mendo se qofte komunizmi qofte ky antikomunizmi ( elezbiberizmi)shqiptar jane ngarkesa negative dhe i ndryshon vetem ngjyra.

  Nuk e nderon shtetin amerikan apo bashkimin europjan qe ne nje vend te natos te tolerojne nje kriminel si drakula berishe..biles po i bejne dhe filma Holliwoodi:

  Veprimtaria e Sali Berishës është një dosje e zezë voluminoze, mbushur me fakte prapaskenash, mashtrimesh, aferash e krimesh, të cilët e kanë sjellë dhe e kanë mbajtur atë në politikë, në pushtet, në opozitë e përsëri në pushtet.

  Edhe pse ka bërë gjithçka që e etiketon ” si “kryebandit” dhe “anti-shqiptar”, Sali Berishës nuk i bëjnë përshtypje këto turpe, përkundrazi po vazhdon të shtojë hajdutëritë dhe krimet ndaj këtij populli e këtij vendi, tashmë duke përdorur bandën ne presidence.prokurori shik e gjetke per te zbatuar nje 2 prill apo 14 shtator.

  AMORAL & TINZAR
  1. Spiunimi kundër Hysen Sheshorit, të dënuarit të diktaturës, që Sali Berisha e denoncoi në gjyq në vitin 1975, duke paraqitur një “trakt” të shkruar prej Hysen Sheshorit. Sali Berisha ka ulëritur në atë gjyq: “Ky është armik, kërkoj të dënohet me vdekje, me varje në litar”.

  2. Puçi ndaj (ar)mikut Azem Hajdari, si kryetar i Grupit Nismëtar të Themelimit të PD, pak ditë pasi SALI INTRIGA u fut në lëvizjen studentore me nofkën “misionari”.

  3. Puçi ndaj Aleksandër Meksit, duke e spostuar me intriga e prapaskena nga kryesimi i PD, duke organizuar dhe realizuar uzurpimin e kreut të kësaj partie, të cilën e sundon me intriga e prapaskena edhe pas 20 vitesh.

  4. Lëvizja vëzhguese me veturën e ish-Sigurimit të Shtetit në 20 shkurt në Sheshin “Skënderbej”, ditën kur shqiptarët po rrëzonin bustin e diktatorit, njohur për shqiptarët nga video “Berisha”.

  5. Skandali me dekoratën e akorduar për supermashtruesin Nikola Arsidi, pas të cilës qëndronin 1.6 milionë dollarë të vjedhur prej dyshes SALI-ARSID.

  6. Prapaskena puçiste ndaj Eduart Selamit, duke e spostuar nga kryetar i PD dhe nga Shqipëria, me presione e makinacione tipike “SALI INTRIGA”.

  7. Prapaskenat ndaj Azem Hajdarit, duke tentuar ta largonte nga PD me heqje imuniteti, me shpifje si “spiun e hajdut” në gazetën “RD, me presione SHIK-u, me kurthe në atentate dhe enigma “SALI” e nxjerrjes së tij nga mbledhja e kryesisë së PD, natën kur e vranë.

  8. Takimi me krye-terroristin e kryetrafikantin Arkan, kreun e krimeve dhe genocidit të regjimit të Milosheviçit kundër shqiptarëve të Kosovës, ku u planifikua trafiku mafioz i armëve e naftës.

  9. Fshehja e etnisë serbe të bashkëshortes së tij Svoboda Ramoviç, ndryshuar (përkthyer nga serbishtja) në gjendjen civile shqiptare, me emrin Liri Berisha.

  10. Publikimi i 230 fotografive, që Sali Berisha (blloku) dhe familja e tij kanë bërë me familjen e Enver Hoxhës dhe me krerët e lartë të ish-diktaturës komuniste, të cilës i ka shërbyer me devocion dhe krime nga kolegëve, si ish-bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.

  MASHTRUES

  1. Mashtroi pronarët për kthimin e pronave, duke nxjerr ligje të qëllimshme për mos kthimin e pronave dhe grabitjen e tyre prej “pronarëve të rinj” të shpikur prej pushtetit “SALI”, të cilët ishin pjesëtarët e klaneve të Saliut.

  2. “Bashkë-vuajtësi SALI”, mashtroi ish-të përndjekurit politikë për integrimin e tyre me strehim, punësim, shkollim e dëmshpërblimin financiar të viteve të burgut, por nxori ligje, me të cilat ka 20 vjet që i mashtron e i tall.

  3. Mashtroi shqiptarët për ndarjen e barabartë të pasurive kombëtare, por i grabiti ato me klanet e tij të ardhura në pushtet, duke i shitur për “5 kacidhe” dhe duke i shkatërruar ekonominë dhe ndërmarrjet ekonomike.

  4. Mashtroi shqiptarët, se do të kryente privatizimin e ekonomisë kombëtare, duke pasur pronar të vetëm punëtorët, por hodhi në rrugë dhunshëm si skllevër afro 1.2 milion punëtorë e specialistë.

  5. Mashtroi 65% të popullsisë në fshat, se do t’i pajiste me shërbim shëndetësor, me arsim modern, me rrugë, me ujë, ndriçim e transport publik, por i zhduku dhe ato shërbime jetësore që kishin, duke detyruar banorët të braktisin dhe boshatisin afro 800 fshatra e të zbresin pa asnjë shpresë nëpër qytete.

  6. Mashtroi shqiptarët e mbetur të pastrehë pas vitit 1990, se brenda vitit 1993 do t’i strehonte, por strehoi vetëm “byronë politike të PD” dhe militantët e tij gjeografikë, ndërsa 75 mijë familje e atij viti vazhdojnë të dëgjojnë mashtruesin “SALI” prej 20 vjetësh.

  7. Mashtroi fëmijët shqiptarë (ishin nga 1-3 vjeç) për kënde lojërash në çdo qytet e lagje banimi, por shkatërroi me kioska dhe ato që ishin, ndërkohë që sot (ata janë 20-23 vjeçar) mashtruesi “SALI” po u premton përsëri kënde lojërash nëpërmjet mashtruesit LULI.

  8. Mashtroi shqiptarët me premtimin për punësim, duke u thënë se në çdo qytet do ngrihen fabrika e uzina, por i ka kthyer 27 qytete në geto mjerimi me pasoja të rënda social-ekonomike.

  9. Premtoi arsim europian për të gjithë, por për shkak të varfërisë dhe mbylljes së shkollave në zonat rurale, ka lënë afro 20 mijë fëmijë analfabetë dhe 45% të shkollave në “hangar kuajsh e stalla bagëtish”.

  10. Mashtroi shqiptarët për futjen në BE, por ka 20 vite që është bllokuar ky proces për pushtetit “SALI”, që drejtohet nga SALIU, i cili vazhdon demagogjinë e tij me pazare të pista, duke e lënë Shqipërinë larg dhe jashtë BE.

  KRIMINEL

  1. Rrëmbimi e masakrimi deri në paralizë fizike dhe hedhja në një gropë në kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës e dy gazetarëve, Zamir Dule i “Koha Jonë” dhe Bardhok Lala i “Dita Informacion”.

  2. Rrëmbimi, torturimi dhe zhdukja fizike e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha nëpërmjet bandës së tij “SHIK”-u, duke mbrojtur dhe graduar ekzekutorët me poste të larta në Pushtet-Bandën “SALI”.

  3. Djegia e Shqipërisë në vitin 1997, për shkak të piramidave të tij financiare hajdute zyrtare, duke shkrumbuar pronat publike, institucionet e shtetit, pronat private, me bilanc edhe vrasjen e afro 3000 shqiptarëve.

  4. Vrasje-mbytja në Otranto e 118 shqiptarëve (84 të mbetur në fund të detit) në 28 mars 1997, të cilët ikën për të shpëtuar prej luftës civile që shkaktoi pushtet-krimi “SALI”.

  5. Vrasja e 16 minatorëve në minierën e Bulqizës, për shkak të koncensioneve të pista në treg-trafikun e mineralit të kromit, duke shfrytëzuar si skllevër afro 700 minatorë me familje të uritura për bukë.

  6. Vrasja e dy ushtarakëve, plagosja e 20 banorëve dhe shkatërrimi i fshatit Dhemblan në Tepelenë, nga afera qeveritare e demontimit të municioneve

  7. Shkatërrimi i institucioneve në 14 Shtator 1998, pas sulmit të opozitës “SALI” për të marrë pushtetin me dhunë, duke kthyer edhe PD për 1 muaj në repart tankesh e topash luftarakë.

  8. Vrasja e 26 skllevërve burra, gra e fëmijë dhe shkatërrimi i 3000 bizneseve nëpërmjet aferës kriminale të pushtet-familjes “SALI”, organizuar në “fabrikën e vdekjes” në Gërdec, të ngritur prej mafies shtetërore për demontim e trafikim municionesh.

  9. Përmbytja e Qarkut të Shkodrës prej afer-krimit të import-eksportit të energjisë elektrike, duke shkatërruar 40 mijë biznese, 30 mijë familje, 200 mijë bagëti dhe mijëra hektarë të mbjella.

  10. Në bashkëpunim me ministrin e Brendshëm Lulëzim Basha, vrau 4 demonstrues e plagosi 40 të tjerë në 21 janar 2011, duke urdhëruar Gardën e Republikës për të qëlluar mbi popullin që kërkonte punë dhe bukë.

  SUPERHAJDUT

  1. Ngritja e firmave piramidale, nëpërmjet të cilave pushtet-krimi “SALI”, u zhvati 3 milion shqiptarëve financat personale, të siguruara nga shitja e pasurive dhe emigracioni, nëpërmjet parullës “Paratë janë të pastra, firmat janë banka zyrtare”.

  2. Kontrabanda e naftës dhe armëve, zhvilluar nëpërmjet firmës “SHQIPONJA-PD-SHIK”, e cila punonte në favor të sundimit gjakatar anti-shqiptar të Milosheviçit, duke shkelur embargon ndërkombëtare ndaj Serbisë.

  3. Dhëndri dhe vajza e Sali Berishës, nën maskën e projekteve të Bankës Botërore, rrafshojnë banesat dhe bizneset e banorëve të Jalës, duke përdorur me dokumente false pronësie e projektesh, policinë ndërtimore të pushtetit “SALI BABA”.

  4. Djali i Sali Berishës, urdhëron forcat e policisë të pushtetit “SALI BABA”, për të përzënë nga trojet e tyre banorët e bregut të Vlorës (Dukat-Rradhimë), duke paraqitur si pronarë legjitimë të tokave, ortakun e tij Rrahman Selmanllari.

  5. Miku-ortak i familje-pushtetit “SALI”, bosi i skandal-krimeve ekonomike të Europës Damir Fazllic, trafikanti i parave të pista dhe armëve me vendet nën embargo ndërkombëtare, merr pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, në krah të kryeministrit, me statusin si anëtar i këtij këshilli.

  6. Pas mashtrimit me 300 mijë euro për një “spot turistik shqiptar” për kanalin “CNN”, ministri i “kulturës erotike” të pushtetit “SALI”, tashmë këshilltar qeverie Ylli Pango, punëson femra në ministri, në shkëmbim të moralit.

  7. Zbulohet dokumenti zyrtar i QKR, që kishte licensuar firmën fantazmë të Damir Fazllic të quajtur “SRF-DLP”, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit Lulëzim Basha, firmë e cila shërben si “lavatriçe” e trafikut të parave të pista, me dispeçeri qendrore klan-mafien e pushtetit “SALI”.

  8. Pushtet-familja “SALI” rezultoi me dokumente zyrtare e financiare, se kishte blerë në Porto Romano nëpërmjet mik-ortakut Damir Fazlliç sipërfaqen që pushtet “SALIU” e kishte përcaktuar me vendim qeverie, si shesh ndërtimi për parkun energjetik “FAZLLIÇ-ARGITA”.

  9. Pushtet “SALIU” firmosi një marrëveshje të fshehtë me qeverinë italiane, për depozitimin e plehrave në territorin shqiptar, në shkëmbim të një afere të pisët financiare, të komanduar nga mafia italo-shqiptare e import-riciklimit të plehrave në Ballkan.

  10. Pushteti “SALI-LULI”, i strukturuar në lidhje kusarësh, vodhi 242 milion euro nga investimi i rrugës Rrëshen Kalimash, duke mos zhvilluar tender për projektin e kësaj rruge, madje duke mos deklaruar as vlerën e investimit financiar të saj.

  11. Pushteti “SALI-LULI”, nëpërmjet një akti-tradhtie kombëtare, i fali Greqisë sipërfaqen detare territoriale shqiptare, që u ndalua prej Gjykatës Kushtetuese.

  12. Ministri hajdut Genc Ruli, me firmën e pushtetit “SALI” ka dhënë në mënyrë mafioze, në kundërshtim me ligjin e konkurrencës publike, plotë 220 licensa koncensionesh për hidrocentrale, 110 prej të cilave i kanë në pronësi familjarët e kryeministrit, deputetët, ministrat, politikanët dhe familjarët e tyre, ndërsa të tjerat i kanë përfituar miqtë dhe ortakët e pushtet-krimit “SALI”.

  13. Krye-sekseri i qeverisë Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit SALI, rezulton si kontrollues i klanit të aferës kriminale vrasëse masive të Gërdecit dhe bashkëbisedues përcaktues në dëshminë e biznesmenit Kosta Trebicka, vrarë “në gjueti harabelash” pas publikimit të emrit të djalit të kryeministrit SALI, si i përfshirë aktiv në këtë aferë kriminale.

  14. Arrestohet në mjediset e Ambasadës të SHBA në Tiranë, sekretari i Ministrit të Jashtëm Ilir Meta (Blloku), eksponenti Almir Rrapo, i skeduar si person në kërkim prej Drejtësisë Amerikane për akte kriminale si vrasje, trafiqe droge e femrash.

  15. Ministri i super aferave të pista Genc Ruli, firmos privatizimin e Sport-Klub “Partizani”, duke i dhënë Jamarbër Malltezit dhe Argita Malltezit (Berisha) truallin ku ngrihej ky sport-klub, mbi të cilin pushtet-familja SALI po ndërton pallate.

  16. Z/kryeministri i pushtet-kusarëve “SALI”, aleat ortaku i PD “integruesi” Ilir Meta, kapet me bllok në dorë, duke bërë pazare me tendera, liçensa, koncensione, vendime gjyqi e punësime në zyrat e shtetit, ku vetëm një fletë e bllokut ishte “çek” prej 700 mijë euro!

  17. Vodhi, manipuloi dhe dogji materialet zgjedhore të votës së 28 qershorit 2009 nëpërmjet KQZ-PD, duke shkelur ligjin dhe shpërfillur të drejtën e votës, opozitën dhe ndërkombëtarët.

  18. Rezultoi se pushteti “SALI” organizonte, kontrollonte dhe mbronte trafikun dhe tregun shqiptar të naftës “VIRGIN”, rubineti i të cilës ka çuar 76 milion euro vjedhje e përfitime në xhepat e kupolës së pushtetit dhe familjes kryeministrore.

  19. Pushteti “SALI” ka organizuar dhe realizuar trafikun e armëve dhe municioneve me Libinë, duke furnizuar regjimin e Gedafit, mikut të kryeministrit Berisha dhe kandidatit Lulëzim Basha.

  20. Dhe për të rehatuar veten pas krimeve, mashtrimeve, vjedhjeve e skandaleve të pushtetit të tij të degraduar e anti-shqiptar, kryeministri Sali Berisha, po me taksat e shqiptarëve bleu një benz luksoz “sheikësh” me vlerë 700 milion lekë.

  21….nderpritet rromani I krimeve te makbethit viqidolit cdo limit njerzor..turpi i ngelet USA-BE-NATO…se saliu eshte kriminel por jo fajtor eshte viktime e tyre..
  .
  Zoterinj enverofage dhe nexhmijengrenes !

  Shajeni me liber shtepie kete plake 99 vjecare.
  .por kur po ju shkel me kembe
  morri i saj berishe
  dhe zgjebsi i bllokut edi rama
  hallall e kishit dajakut
  dhe tredhjen qe ju beri Tarrasi

  Reply to this comment
  • mirel January 14, 17:07

   A thua e kane merak amerikanet te nderohen ne kete vend barbaresh?
   Zhvarrosja e Enver Hoxhes ishte urdher spiunazhi dhe u zbatua nga kriminelet dhe burgaxhinjte qe nxori Berisha nga burgu.
   Gjithe falanga kriminale, pasi placiken dhe vrane anembane ne gjithe Shqiperine ju nenshtruan me pas lojes politike.
   Shume moren diploma dhe u bene deputete dhe kryetare partie. te PDse. te Ballit, Te bushtres, Rilindje, e me rradhe.
   Vertete e zhvarrosen Enver Hoxhen nga varri, por hodhen ne gropen e zbrazur gjithe Shqiperine.
   Kaq nuk kuptojne “viktimat”
   Keta “viktima” moren fatet e Shqiperise ne dore per 30 vjet, dhe e shkaterruan,
   Pra, kur them une zhvarrosen Hoxhen, varrosen Shqiperine

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 15, 07:13

   lali
   “pa vlere por dhe po mbulon krimet e juntes bash-berish -meta qe ne nje fare menyre po mbrohen nga perversi Edi Rama”
   që këtu ke gabimin e MADH!
   nuk “po mbrohen”,PO VAZHDOHEN NË NJË NIVEL MË TË LARTË NGA eDRAMA!!
   21 pikat që ke shkruar janë fillimi nga sali berisha dhe vazhdojnë nga Edrama!!ti me shkrimin tënd mbron këtë gangrenën shqiptare që është pjesë e asaj gangrene 30 vjeçare!!
   këtë femër që me gjithë shekullin që ka mbi shpinë nuk ka mësuar asgjë!?
   nuk e shaj,thjeshtë e mëshiroj për paaftësinë e saj për të mësuar!!
   i ka kaluar dy periudhat!atë të të qënit në olimp,të persekutimit të të tjerëve,dhe atë të të qënit në had,të të qënit e persekutuar,DHE NUK KA ARRITUR TË MËSOJË ASGJË!!
   “por kur po ju shkel me kembe
   morri i saj berishe”
   hallall dajaku !
   nuk ka asnjë vlerë se kush të shkel,vlerë ka shkelja!!
   nuk do të pranoja asnjë çizme në kurrizin tim,qoftë berishë qoftë nexhmije!
   ti je në të njëjtin nivel me nexhin,ti pranon njërën dhe nuk mund të shkëputesh nga të qënit i sunduar!!tërë shkrimi tënd e arsyeton mendimin tim!!
   ti pranon thundrën e enverit ,por jo të saliut,ti pranon thundrën e ramës por jo të bashës(saliut)!!
   ti nuk je i ndryshëm nga shumica e shqiptarëve që na kanë lënë në këtë gjëndje!!
   shpirti yt do të jetë i sunduar na pronari tënd,por rrevoltohet po të sundohet nga pronari i dikujt tjetër!!
   të vetmen zgjedhje që i lë vetes është pronari!ti nuk mund të jetosh i lirë!!ti sundimin e pranon si “TË KEQEN MË TË VOGËL”!!

   Reply to this comment
 32. RROFTÈ HASHIM THAÇI January 14, 16:38

  KANIBALË , HIENA dhe SHUSHUNJA të PËSHTIRA , që merren me Njerëz të Vdekur !!!! VAFSHIN në DJALLLLLLLLLLLLLLL dhe ESFEL këta HORRA , HAJDUTË dhe KRRIMINELË të SHKËRDHATOKRACISË 30 VJEÇARE bashkë me SOJ dhe SOROLLOP , dhe ishalla kur të VDESIN , VARRET e tyre U BËFSHIN HI nga TRITOLI , ISHALLA O ZOT I MADH , sepse këto KRIME dhe këto VRASJE që janë bërë këto 30 Vjet , NUK ja ka bërë SHQIPËRISË as PUSHTUESI OTOMAN , dhe as PUSHTUESI NAZI-FASHIST !!!!! VDEKJE KRRIMINELËVE DHE KRYEHAJDUTËVE të Politikës së DOBIÇAVE dhe PROSTITUTAVE të pas Viteve 1990 !!! RROFTË SHQIPËRIA dhe SHQIPTARËT e NDERSHËM!!! I PAHARRUAR QOFTË përjetë VEPRA e ENVER HOXHËS së LAVDISHËM .

  Reply to this comment
 33. Adih January 14, 23:56

  Shkruaj dhe ca kohe moj Nexhmije .E dime te ka ardhur dita ,por per se afermi keq do ta kesh ,keq do te shkojne punet .Do ngelet familja jote komplet pa bodigarde moj Nexhmije ,ti e di mire si ju ruajne e si kujdesen per ju sigurimsat dhe ne kokpalaret popull pagojme akoma me taksat tona keta palaco . .SPAK ,po troket ne dere .Dhe se shpejti do kemi politikane te rinj ,te panjohur ne shqiperi .Do te jene me principe perendimore ,.Dhe perfundimisht shqiperia do i shkeputet spiuneve e komunisteve, qe nga 45 e deri nga mesi i 2020 qe e kane shkateruar ,mjelur vjedhur kete vend .Kemi moj Ledi Makbeth ne shqiptaret e ndershem ,qe nuk i njohim dinjitetin ,na i kane rrembyer kete dinjitet qe prej 45 e deri me sot . Dhe ky dhurim i dinjitetit ,pra te zbatimit te ligjit per te gjithe njesoj ,do na vije peshqesh nga perendimi ,nga Gjermania dhe nga Amerika.

  Dua te them se Sali Berisha ,i gjeti nje vend te mire diktatorit burrit tuaj ne sharre ,dhe mos haroj ne krahe te tij eshte nje vend ende bosh ????.Leri fjalet ,por shiko veprat ,moj pantere e zeze.

  Reply to this comment
 34. Aleksander Thana January 15, 04:28

  Mirel, ke plotesisht te drejte !

  Reply to this comment
 35. na munde enver , na munde... January 15, 15:14

  Sistemi Enverit per familjen dhe fisin tim nga ana materiale dhe pasurore ka qene kundershtari yne dhe qe para viteve 1990 dhe ne vazhdim quhemi “enver-rrezues”
  .
  Kane kaluar tre dekata qe kur me Ramizin “hudhem statujen e Envos” (sa ishte gjalle i rruajtem trapin) dhe ne prizmin kombetar per cdo shqiptar te ndershem ka ardhur koha te themi “Na fal Enver”..
  *
  themi “Na fal Enver”..se ne Shqiperi eshte instaluar nje junte pinocetiste me pushtet paralel me te fuqishem se ata qe kane marre vota plebishitare dhe po e djegin ate vend per here te trete nen ZGERDHIMJEN e miqve tane

  **
  themi “Na fal Enver”..se ne Shqiperi krimineli Usali Serberisha pasi mori me dhune institucjonet ne 1998 u mbrojt nga arrestimi nga dipllomate te Amerikes-Gjermanise dhe Italise dhe nuk zog kurve ne bote ta ndaloje

  ***
  themi “Na fal Enver”..se ne Shqiperi edhe pse PS & Edi Rama kane vota te bolleshme per pranga Berishit..jo vetem qe rrine si dele para Usaliut..por si kanibale vazhduam me kockat dhe bunkaret e Enverit.

  ****
  .
  Pse Enveri do ngelet nje nga burrat e shtetit qe ka nxjerre njerzimi edhe pse Amerika nga Bushi te Trampi….Europa nga Theceri te Merkeli duke perfshire dhe propoganden ruse-greke-serbe-vatikani-izralelitet-myslymanet arabet +zogistat-ballistat teroristat tane….kane 30 vjet qe vazhdojne kanibalizmin me kufomen e tij.
  _____________

  Mjafton kjo thenie brilante e analistit grandioz Montanelit duhet shkruar me germ ate arta (qe edhe pse ishte profashist e urrente Enver Hoxhes thoshte:)

  Citoj:
  “”””
  “-Shqiperia në fakt nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
  as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.

  U bashkua nën Hoxhën i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …

  ndoshta është më mirë që të mos hetohet
  si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,

  Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””
  _____________
  Koha e pas 1992-it me gjithe fillesat pozitive ne embrion e kthyen kete vend nje nje shprehje gjeografike dhe kjo per merite te “miqve tane te medhenj ” qe per interesa strategjike te tyre here hapur dhe me shume fshehur jane me Grekun & Serbin…..dhe ate qe nuk e arriten pas 1945-1985 e arriten tane ne kohen e Sali dushmanit dhe Edi Rameshalgjatit…dhe ky eshte thjesht Shenjterimi nga ish armiqte e tij.

  ..dhe kjo eshte aksiome .
  .nuk ka nevoje per vertetim

  Reply to this comment
 36. fteri January 15, 17:25

  Po si të ja bëjmë kur përdhosen vlerat e luftës ,kur je paguar , i rritur e edukuar në strofkullën e UDB-së antishqiptarizmit më të egër të Sali Serbit që është larë me gjak njeru çdo ditë nga v.1991 e këndejë,krimineli antishqiptar që shkatrroi të gjitha simbolet e LANÇL ,pllakat përkujtimore ,lapidarët e dëshmorve ,dhunoi varret e heroive dhe të ENVER HOXHËS ,hoqi emrat e rrugve derite emri i Qemal Stafës një krim e turp, turp edhe nga të majtët deri te ,urrejtja kundër legjendarit Enver Hoxha etj….

  Shkatrrimi i muzeve historik të LANÇL nga këta kriminel fashistë ,të Sali Berishës jan damkosur me vulë të zezë në ballë , siç kan fytyrën me kryq të zi të nazizmit !….,E kuqja i verbon tradhëtarët dhe vrasist e Sali Beishës me PD-në e bashkëpuntorët kolaboracionistët që zbatojnë strategjinë e urrejtjes kundër heroive të LANÇL !

  ENVER HOXHA DHE PARTIZANËT SHQIPTAR jan heroi të përjetëshëm të atdhut ATA LUFTUAN HEROIKISHT dhe BALLË PËR BALLË ME ARMIKUN , ÇLIRUAN TIRANËN DHE GJITHË SHQIPËRINË.
  Kërkon vetëm lule e respekt.nga gjithë populli dhe brezat e ri .
  TURP PËR LULËZIM BASHËN QË NUK KUJTOI këtë vit GJAKUN E DËSHMORVE TË ATDHEUT,ATA QË DHANË JETËN PËR ÇLIMIN E KRYEQYTETIN TONË TIRANË,POR I PËRÇMOI ATA DUKE U BASHKUAR ME KOLIBORACIONISTET QË BASHKËPUNUAN ME PUSHTUESIN nazi-fashist ,ITALIAN e GJERMAN ,ballistë ,legalistë çifligarë , bajrektar ,hajdut e tradhëtar e zagarë që për 30 vjet dogjën ,vranë e shkatrruan gjithë shqipërinë.

  L.Basha ka nevojë tu japë përgjigje heroive të LANÇL ,familjeve të dëshmorve të atdheut ,historisë popullit tonë përse nuk nderoi 17 nëntorin e 2019 ,ditën e çlirimit Tiranës ?…..

  Apo është torollak ,harron dhe do një mësues ti kujtoi datat historike ,kryesisht në datat e shënuara të historisë luftës heroike naç-çlirimtare ,përveç kësaj lufte ka rëndësi edhe karakteri i drejtë i L2B ndrëkombëtarisht ,kundër bishës Hitleriane më të egër të planetit ,në aleancë me luftën e madhe patëriotike të popujve sovjetik ,amerikan ,anglez,si frymëzim vendimtar të fitoreve tona.Ky merr rrugë të kundërt ,te ballistët e zogistët e karnavalet : ,

  Lulëzim Basha duhej të nderonte SOTnë 2019 dhe vetëm SOT Heroit e dëshmorët e atdheut ,sepse ata heroi çliruan Tiranën ,kryeqiteti më i rëndësishëm e i dashur për shqiptarët Sali Berisha e L.Basha duhej të respektonte datën e shënuar historike të heroizmit partizan dhe luftën heroike për çlirimin e Tiranës .

  Si mund të injorohen 127 heroi e 300 të plagosur që vulosi çlirimin e Tiranës ,përveçse nga një antishqiptar më i tëbuar që lufton për tu bërë kryeministër i ardhshëm i shqiptarve ?…L.Basha ,kurr mos ardhtë ajo ditë që ti të bëhesh kryeministër ,e mos pafët hajre asnjëher ai që të mbeështet apo të jep votën ty.Në skëterr vaftë. SALI Ram BERISHA ,anti shqiptari më i madhë i rrezikëshëm i të gjitha kohërave. !!!!!.

  Reply to this comment
 37. fteri January 15, 17:30

  Po si të ja bëjmë kur përdhosen vlerat e luftës ,kur je paguar , i rritur e edukuar në strofkullën e UDB-së antishqiptarizmit më të egër të Sali Serbit që është larë me gjak njeru çdo ditë nga v.1991 e këndejë,krimineli antishqiptar që shkatrroi të gjitha simbolet e LANÇL ,pllakat përkujtimore ,lapidarët e dëshmorve ,dhunoi varret e heroive dhe të ENVER HOXHËS ,hoqi emrat e rrugve derite emri i Qemal Stafës një krim e turp, turp edhe nga të majtët deri te ,urrejtja kundër legjendarit Enver Hoxha etj….

  Shkatrrimi i muzeve historik të LANÇL nga këta kriminel fashistë ,të Sali Berishës jan damkosur me vulë të zezë në ballë , siç kan fytyrën me kryq të zi të nazizmit !….,E kuqja i verbon tradhëtarët dhe vrasist e Sali Beishës me PD-në e bashkëpuntorët kolaboracionistët që zbatojnë strategjinë e urrejtjes kundër heroive të LANÇL !

  ENVER HOXHA DHE PARTIZANËT SHQIPTAR jan heroi të përjetëshëm të atdhut ATA LUFTUAN HEROIKISHT dhe BALLË PËR BALLË ME ARMIKUN , ÇLIRUAN TIRANËN DHE GJITHË SHQIPËRINË.
  Kërkon vetëm lule e respekt.nga gjithë populli dhe brezat e ri .
  TURP PËR LULËZIM BASHËN QË NUK KUJTOI këtë vit GJAKUN E DËSHMORVE TË ATDHEUT,ATA QË DHANË JETËN PËR ÇLIMIN E KRYEQYTETIN TONË TIRANË,POR I PËRÇMOI ATA DUKE U BASHKUAR ME KOLIBORACIONISTET QË BASHKËPUNUAN ME PUSHTUESIN nazi-fashist ,ITALIAN e GJERMAN ,ballistë ,legalistë çifligarë , bajrektar ,hajdut e tradhëtar e zagarë që për 30 vjet dogjën ,vranë e shkatrruan gjithë shqipërinë.

  L.Basha ka nevojë tu japë përgjigje heroive të LANÇL ,familjeve të dëshmorve të atdheut ,historisë popullit tonë përse nuk nderoi 17 nëntorin e 2019 ,ditën e çlirimit Tiranës ?…..

  Apo është torollak ,harron dhe do një mësues ti kujtoi datat historike ,kryesisht në datat e shënuara të historisë luftës heroike naç-çlirimtare ,përveç kësaj lufte ka rëndësi edhe karakteri i drejtë i L2B ndrëkombëtarisht ,kundër bishës Hitleriane më të egër të planetit ,në aleancë me luftën e madhe patëriotike të popujve sovjetik ,amerikan ,anglez,si frymëzim vendimtar të fitoreve tona.Ky merr rrugë të kundërt ,te ballistët e zogistët e karnavalet : ,

  Lulëzim Basha duhej të nderonte SOTnë 2019 dhe vetëm SOT Heroit e dëshmorët e atdheut ,sepse ata heroi çliruan Tiranën ,kryeqiteti më i rëndësishëm e i dashur për shqiptarët .
  Sali Berisha e L.Basha duhej të respektonte datën e shënuar historike të heroizmit partizan dhe luftën heroike për çlirimin e Tiranës .

  Si mund të injorohen 127 heroi e 300 të plagosur që vulosi çlirimin e Tiranës ,përveçse nga një antishqiptar më i tëbuar që lufton për tu bërë kryeministër i ardhshëm i shqiptarve ?…

  L.Basha ,kurr mos ardhtë ajo ditë që ti të bëhesh kryeministër ,e mos pafët hajre asnjëher ai që të mbeështet apo të jep votën ty.Në skëterr vaftë. SALI Ram BERISHA ,anti shqiptari më i madhë i rrezikëshëm i të gjitha kohërave. !!!!!.

  Reply to this comment
 38. niku January 17, 16:42

  Tallja e radhes qe Nexhmija po i ben Shqiptareve.
  Po te shikoni ne vendet e zhvilluara ndaj atyre njerezve qe i kane bere keq popullit te tyre nuk u jepet e drejta te shkruajne keto pacavure ose kerkohet falje publike kurese Nexhmija vazhdon me genjeshtra qe i kemi degjuar nja 100 here te njejtat thuhen gjithmon.
  Turp per ju gazetat qe botoni keto budallalleqe por edhe per ata qe lejojne te shkruajne liber te tille.

  Reply to this comment
  • besimi January 17, 19:13

   nik !

   jam me nje mendje me ju qe pothuajse nuk asgje te re ne keto rrefime te zonjes (shoqes) Nexhmije,biles aksidentalisht vetem pse ka jetur kaq gjate jemi detyruar ta lexojme
   Por…

   Duke se jam nga ata qe e hodhem nga froni Ramizin dhe Nexhmijen ka ardhur koha per reflektim..
   .
   Nese do zgjidhja fekalet e 4 000 muxhahidineve
   te diteve te sotme
   me barin bio te Enverit
   do zgjidhja kete te dyten

   Tung !

   Reply to this comment
 39. Arber Iliri January 17, 20:15

  Pse botoni pjese nga libri i kesaj ne media.Duket si nje konspiracion kunder sistemit, thirje per rigrupimin e nostalgjikeve.
  Enver Hoxha vrau B.Ballukun si armik, kur vetem 15 vite me pare ai refuzoi amb. sovjetik per te mbajtur E.Hoxhen me Mehmetin, hysniun dhe Ramizin ne Moske e ai te behej udheheqesi i ri i Shqiperise.
  6 vjet me vone vrau Mehmet Shehun . Ne 1948 Koci Xoxe e mbante E.Hoxhen ne arest shtepie nen survejim dhe Mehmet Shehu gjysem ilegal ne kete kohe e rembeu nga shtepia se do ishte eleminuar ato dite nga K. Xoxe.Ky ishte Enver Hoxha me fakte te verteta.Vrau personat qe i kishin shpetuar jeten.

  Reply to this comment
 40. xhon megou January 17, 21:14

  Komenti i ” karber ilirit” te le pa fryme…….Eshte me te vertete e frikeshme qe te mblidhen nostalgjiket me ne krye Muharrem Xhafen apo Muho Asllanit qe te dy as ne hale nuk shkojne me kembet e tyre…..Megjithate nese ” arber iliri” do perleshet me keto plakushe 90 vjecare do ta mbulojne me sekrecione dhe gelbaza..ata jane “armet e tyre”..Per Mehmetin te gjithe e dine se e vrane koqet e Skenderit dhe Bashkimit…Per Beqir Ballikun lexo akuzat e zevendesve te tij..dhe 7-8 gjeneraleve ku shquhej ultraberishisti Parllaku te bindesh se Enveri ishte lule para tyre..

  ..Nese kjo zonje me te shoqin sunduan per 45 vjet dhe nuk moren asnje qindarke..duhet te shenjterohen…

  Reply to this comment
 41. Vekja May 9, 16:31

  Sa ka lene Enveri pa varr dhe ate varr qe e ka s’e meriton ,ndaj i eshte kthyer ne banje publike.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim